Familie maten PZC Vrijdag 4 mei 2007 21 nemelijk dat vroege jeugdervarin gen - ouders die elkaar slaan, te schande worden gemaakt - bij een deel van de kinderen later nog steeds negatieve effecten heeft. An deren kunnen zich, lijkt het, wen telen in hun ellende. Waarmee ik niet het leed van slachtoffers na ernstige incidenten wil onderschat ten. Zij lijden wel degelijk." Een ingrijpend incident leert dat de wereld helemaal niet zo veilig is als je dacht én dat je daar niets aan kunt doen. „Het gevoel van veilig heid wordt minder, maar je veert op zeker moment terug naar het besef: dit hoort er kennelijk bij. Kijk naar de permanente dreigin gen in een land als Israël. Je ver wacht dat zo'n samenleving op een zeker moment moreel instort. Toch is dat niet zo. De tijd heelt al le wonden, maar niet voor ieder een. Mensen die zich al onveilig voelden en door zo'n gebeurtenis worden bevestigd in dat gevoel, ontwikkelen wél meer klachten." Uit (internationaal) onderzoek blijkt dat gemiddeld 15 procent van de mensen met posttraumati sche stress (PTSS) chronische klachten ontwikkelt. De aandoe ning wordt als angststoornis be schouwd, terwijl het aspect 'woe de' onderbelicht is, vindt Winkel. „Mensen zijn, behalve bang, juist ook heel boos als hen iets ergs is overkomen. Woede is een belang rijke risicofactor voor anti-sociaal gedrag. Hiervoor zou in de behan deling meer aandacht moeten zijn. Het leidt tot een beter welzijn van het slachtoffer en verkleint de kans dat ie opnieuw slachtoffer wordt." Deelnemen aan lotgenotencontact wordt door velen gezien als een Onderzoekers vinden 17 genen borstkanker Onderzoekers van het Nederlands Kanker Instituut - Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis in Am sterdam hebben zeventien nieuwe genen gevonden die zeer waar schijnlijk een rol spelen bij het ont staan van borstkanker. Het is voor het eerst dat er zoveel borstkanker- genen in een keer in kaart zijn ge bracht. Onderzoekers Vassiliki Theodorou en John Hilkens zoch ten naar de kankergenen in een muismodel. Dat geeft meer inzicht in het ontstaan van borstkanker en op termijn wellicht nieuwe mo gelijkheden voor therapie. Vragenlijst verbetert verslag van ooggetuige Door mensen die getuige zijn van een ongeval of misdaad hun waar nemingen binnen enkele uren via een soort vragenlijst te laten note ren, ontstaat een ruim 40 procent nauwkeuriger en waarheidsgetrou wer weergave van het gebeuren dan door mensen te vragen 'op te schrijven wat zij gezien hebben'. De vragenlijst is ontwikkeld door onderzoekers van de University of Portsmouth. Ooggetuigen herinne ren zich met de vragenlijst een week na het gebeuren meer details van een voorval. Besnijdenis maakt penis minder gevoelig Bij mannen van wie de voorhuid van de penis is verwijderd (besnij- i denis) is de top van de penis (ei kel) minder gevoelig voor aanra king dan bij onbesneden mannen. Ook bevinden zich de meest con- tactgevoelige plaatsen van de voor huid juist op dat deel van de voor huid dat bij een besnijdenis wordt weggehaald. Dit stelt M. Sorrels in het vakblad British Journal of Uro logy International na onderzoek bij 163 mannen. Besnijdenis komt de gevoeligheid van de penis niet ten goede, aldus Sorrels. oplossing: gedeelde smart is im mers halve smart. „Dat blijkt vaak niet het geval. Vooral bij pessimis ten werkt dat juist averechts. Deel nemers vertellen over hun eigen el lende maar worden ook nog gecon fronteerd met die van anderen. Dat versterkt juist hun gevoel van onveiligheid, je kunt je afvragen of mensen zich daardoor niet langdu rig in een slachtofferrol laten druk ken." De meeste slachtoffers van misdrij ven komen in contact met de poli tie. Die zou meer moeten scree nen of een slachtoffer groot risico loopt op chronische stress, vindt Winkel. „Daarvoor bestaan vragen lijsten waarmee het risico op chro nische klachten in te schatten is. Ook de politie heeft een verant woordelijkheid voor het slachtof fer en is de belangrijkste schakel tussen het slachtoffer en Slachtof ferhulp." foto CPD Televisie niet schuldig aan moreel verval Tonny Krijnen onderzocht de rela tie tussen moraal en televisie. Vra gen als 'Hoe ben ik een goede vriendin?' en 'Wanneer is geweld geoorloofd?' worden op televisie besproken. Uit interviews met kij kers blijkt dat niemand de morele boodschappen van televisie letter lijk overneemt. Wel kan een mo reel onderwerp aanleiding vor men tot reflectie. Krijnen conclu deert dat televisie vaker de morele verbeelding verrijkt dan dat zij maatschappelijk moreel verval ver oorzaakt. (UvA) talen. Zo sta je machteloos. Het mi nisterie van Onderwijs leunt ach terover", aldus Terpstra. „Het is absoluut geen modever schijnsel. Kinderen met dyscalcu- lie hebben recht op erkenning en adequate hulp", meent Hans van Luit. Ook de orthopedagoog vindt dat scholen veel te weinig kennis in huis hebben. „Er is voldoende vak literatuur, maar er wordt gewoon te weinig gelezen in onderwijs land. We hebben veel boeken ge schreven en er bestaan zelfs kant-en-klare toetsen." Hij vindt het belangrijk dat de directies van ba sisscholen de leerkrach ten en remedial teachers bijscholing bieden. „Het is van groot belang dat kinderen vanaf de kleuterklas getest en begeleid worden. Zo geef je een kind een zijn een ratjetoe. Het helpt om een toets op te delen in drie kleuren. Daarna bespreek je met de leerling welk onderdeel het eerst wordt ge maakt." Het belangrijkste is dat orthopeda gogen op één lijn moeten komen te staan, zodat ze remedial teachers handvatten kunnen aan reiken. „Zo krijgen kinderen met dyscalculie in een vroeg stadium de juiste begeleiding." Ondertus sen probeert Stichting Balans geld in te zamelen voor onderzoek. „We willen aantonen dat deze stoornis vroegtijdig bestreden moet worden, zodat de problemen op latere leeftijd minder groot zijn", aldus Van Luit. Dit onderzoek kost zeker 40.000 euro per jaar. Volgens stichting Ba lans is studie de basis voor verdere ontwikkelingen. Uiteindelijk moet er een expertisecentrum worden opgericht. eerlijke kans op passend voortge zet onderwijs." Een kind dat op vmbo-niveau wis kunde volgt, heeft minstens het re- kenniveau van groep zes nodig. Doordat het op de basisschool slecht wordt begeleid, begint het al met een achterstand in de brug klas. „Het is dus dweilen met de kraan open. Als orthopedagoog krijg ik kinderen veel te laat bin nen." Op dit moment krijgt 90 procent vmbo-advies, terwijl deze leerlingen met genoeg vakken op havo-niveau scoren. „Dit moet echt anders." Volgens Van Luit is er ook een taak voor het voortgezet onder wijs weggelegd. „Als het een leer ling helpt om tijdens een wiskun- detentamen de sommen hardop te benoemen, zet hem dan in een leeg lokaal. Ook is het handig om een toets voor te bereiden. „De proefwerken van tegenwoordig b 0 Zorgwekkend Dyslexie, ook wel woordblind- heid genoemd, is een bekend en 'geaccepteerd' leerpro bleem. Bij dyscalculie is dat an ders. Zorgwekkend, want één op de veertig kinderen kampt met deze rekenstoornis en heeft daardoor problemen met het verwerken van informatie. Het langetermijngeheugen is ook niet optimaal. Vaak komt dyscalculie niet alleen. Er kan ook sprake zijn van een taal stoornis, een geheugenstoor nis, een aandachtsstoornis of een visueel-ruimtelijke stoor nis. Voor meer informatie: www.balansdigitaal.nl, www.dyscalculie.org Het ene slachtoffer reageert anders dan het andere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21