Belastingvoordeel ondernemers nog groter PZC Vrijdag 4 mei 2007 19 FISCAAL door A WilVennix '"rr Er wordt veel gemopperd op de belastingregels. Toch zijn die tamelijk vriendelijk voor ondernemers. Iedereen is gelijk voor de belas tingwet, maar toch maakt het fiscaal nogal wat uit of iemand wordt aangemerkt als werkne mer, freelancer of zelfstandig on dernemer. Al jaren geniet de on dernemer - onder voorwaarden - een aantal fiscale voordelen, waar van de zelfstandigenaftrek het meest in het oog springt. Vanaf dit jaar komt daar de MKB-winstvrij- stelling van to procent nog boven op. Hoewel er uiteraard veel wordt gemopperd op de ingewikkeldheid van de regels en de manier waarop deze worden uitgevoerd, is de over heid over het algemeen toch tame lijk vriendelijk voor ondernemers. Dat geldt ook voor de belasting wetgeving. De belangrijkste fiscale faciliteiten zijn de zelfstandigenaftrek en de MKB-winstvrijstelling. Beide zijn aftrekposten van de winst en verla gen derhalve de te betalen inkom stenbelasting. Het betreft dus geen uitstel van belastingheffing zoals bij andere regelingen nogal eens het geval is, maar een definitief af stel. De zelfstandigenaftrek be draagt in 2007 maximaal maar liefst 9028 euro. Hoe hoger de winst, hoe lager de zelfstandigenaf trek. Minimaal bedraagt de aftrek 4379 euro. Startende ondernemers krijgen drie jaar lang daarbovenop nog eens 2019 euro startersaftrek. De MKB-winstvrijstelling is per 1 januari 2007 ingevoerd en houdt in dat 10 procent van de winst van een ondernemer is vrijgesteld. Ef fectief komt dat neer op een verla ging van de tarieven met 10 pro cent. Zo bedraagt het toptarief voor een ondernemer niet meer 52 maar 46,8 procent. Natuurlijk zijn aan deze aftrekpos ten voorwaarden verbonden. De eerste voorwaarde is dat men on- veel van - kan men bij de Belas tingdienst eventueel een VAR (ver klaring arbeidsrelatie) aanvragen. Wanneer de hobbel van het ondernemerschap eenmaal is genomen, dan volgt nog een volgende horde, namelijk het urencriterium. Men moet namelijk in het kalenderjaar minimaal 1225 uur aan de onderne ming hebben besteed. Bij drie we ken vakantie komt dat neer op 25 uur per week. Bij de meeste fullti me ondernemers zal'dit geen en kel punt van discussie zijn, maar bij parttimers kan het wel proble men geven. Temeer aangezien te vens de eis geldt dat meer dan 50 procent van de werkzame tijd aan de onderneming is besteed. Dit speelt vooral als de onderneming naast een (al dan niet parttime) dienstbetrekking wordt gedreven. Voor starters geldt die eis van meer dan 50 procent van de werk zame tijd niet, zodat het opzetten van een bedrijf naast de baan in de beginfase niet te zeer wordt be moeilijkt. Voor zwangere onder neemsters geldt gedurende het voor werkneemsters gebruikelijke zwangerschapsverlof een bijzonde re regeling om te voorkomen dat zij door de zwangerschap niet aan het urencriterium kunnen vol doen. Het financiële voordeel van de zelf standigenaftrek is aanzienlijk en het belang om aan de gestelde voorwaarden te voldoen is dien overeenkomstig groot. Door de in voering van de MKB-winstvrijstel ling, waarvoor dezelfde voorwaar den gelden, is dit belang vanaf 2007 nog groter geworden. Neem een startende ondernemer met een winst van 30.000 euro. Als hij of zij kan aantonen dit jaar 1225 uur te hebben gewerkt voor het ei gen bedrijf, levert dat een aftrek post op van circa 12.000 euro en een belastingbesparing van zo'n 5000 euro. Voor zo'n bedrag is het de moeite om extra aandacht te be steden aan het zo nodig kunnen aantonen van de gewerkte uren. De belastinginspecteur komt im mers meestal pas een of twee jaar na dato met zijn vragen en het valt niet altijd mee om dan nog met be wijsstukken te komen. Mr. W.J.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Accountants Belastingad viseurs te Tilburg illustratie Wouter Gresnigt Welke uren tellen mee? Voor het urencriterium mogen alle uren worden meegeteld die zijn be steed aan werkzaamheden die worden verricht met het oog op de zakelij ke belangen van de onderneming. Ook tellen mee uren mee die worden besteed aan reistijd (inclusief woon-werkverkeer), acquisitie, administratie, organisatie, studie, het bou wen van een website, schoonmaken, enz. De uren dat een ondernemer alleen beschikbaar is maar niet feitelijk werkt, tellen niet mee. Dit is beslist in de situatie van een mevrouw met een schoonheidssalon aan huis. Zij had maar een paar duizend euro om zet per jaar, maar betoogde dat haar salon wel meer dan 1225 uur geo pend was. De rechter besliste dat dit soort 'lummel-uren' niet meegeteld mogen worden. Heeft de onderneming maar een gedeelte van het kalenderjaar bestaan, dan blijft de eis van 1225 uur gewoon gelden. Zelfstandigenaftrek Hoeveel bedraagt de zelfstandigenaftrek? Bij een winst in 2007 van: meer dan... maarniet meer dan.. bedraagt de aftrek -- €13.360 €9.028 €13.360 €15.500 €8.393 €15.500 17.640 €7.761 €17.640 €50.515 €6.916 €50.515 €52.655- €6.313 €52.655 €54.795 5.645 €54.795 €56.930 €4.982 €56.930 €4.379 bron: Belastingdienst dernemer moet zijn in de een manszaak, maatschap of vennoot schap onder firma. Ondernemers die hun bedrijf in een bv hebben ondergebracht, vallen dus af. Werknemers hebben er uiteraard ook geen recht op. Resteert tot slot de categorie mensen die welis waar geen werknemer zijn, maar toch ook geen ondernemer. Hier bij moet men denken aan bepaal de freelancers, zzp-ers (zelfstandi gen zonder personeel) en dergelij ke, die door de omvang of aard van hun werkzaamheden niet als zelfstandig ondernemer kunnen worden aangemerkt. De grens tus sen wel of geen ondernemerschap is in deze situaties vaak moeilijk te trekken en ook niet altijd logisch. Relevante vragen hierbij zijn: Zijn er meerdere opdrachtgevers? Wordt er ondernemersrisico gelo pen, bijvoorbeeld terzake van op drachten en debiteuren? Wordt geïnvesteerd in bedrijfsmiddelen? Worden de werkzaamheden zelf standig uitgevoerd of onder toe zicht van de opdrachtgever? In twijfelgevallen - en daar zijn er ALLEMENSEN Tatjana en Marcel Boekhoorn uit elkaar De romance tussen Tatjana Si- mic en miljardair Marcel Boek hoorn is over. Edwin Smulders, fotograaf van het weekblad Sto ry, zegt dat Boekhoorn dat telefo nisch heeft bevestigd. De liefde tussen de twee zou sinds het af gelopen weekeinde voorgoed voorbij zijn. Boekhoorn, finan cier van het gratis dagblad De Pers, geeft als reden voor de breuk dat de karakters van hem en van de 43-jarige blondine te veel verschillen. Rond de jaarwis seling bloeide er iets moois op tussen Boekhoorn en Tatjana. Boekhoorn lag toen net in schei ding met zijn vrouw Marlies, met wie hij 25 jaar getrouwd was en drie kinderen heeft. Mel B klaagt Eddie Murphy aan Ex-Spice Girl Melanie Brown, die vorige maand beviel van haar tweede dochter Angel Iris Murphy Brown, zegt dat ze Ed die Murphy voor de rechter gaat slepen. „Hij wil geen DNA af staan en hij tekent het geboorte- certificaat niet", aldus Brown op de site van People. „Dus we moe ten hem maar gaan dwingen." Volgens Brown is Murphy de va der van haar kind. Murphy ont kent. Sinds Angel is geboren heeft hij nog niets van zich laten horen. Brown: „Dit gun je geen enkele moeder en geen enkel kind. Neem je verantwoordelijk heid, is alles wat ik wil zeggen." Tobey Maguire gaat trouwen Tobey Maguire stapt in het hu welijksbootje met )ennifer Meyer. Dat meldt de Britse ta bloid The Sun. De 31-jarige ster uit de Spider-Man-films is al vier jaar samen met de 29-jarige juwe- lenontwerpster. Het stel heeft een dochtertje van vijf maan den, Ruby. Maguire zou zijn trouwplannen hebben onthuld tijdens de première van Spi- der-Man 3 in New York. Lennon-fans woest op Lindsay Lohan Actrice Lindsay Lohan Mean Girls, lust My Luck) heeft doods bedreigingen ontvangen vanwe ge haar rol in een film over de moord op lohn Lennon. In de film speelt de 20-jarige Hol- lywoodactrice een Lennon-fan die bevriend raakt met de moor denaar van de ex-Beatle. De film, Chapter 27, is gemaakt van uit het oogpunt van de moorde naar en daar is niet iedereen even blij mee. „Niemand wilde dat ik die rol op me nam", zegt Lohan in het Britse tijdschrift OKI. „Ik kreeg doodsbe dreigingen aan mijn adres, het was verschrikkelijk." Lindsay Lohan. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19