Vrijheid is meer waard dan veiligheid Moederdag op zondag 13 mei PZC |t#t p|i| ra oro rg Verbod op leenspotjes mist effect zondag 13 mei zondag 13 mei zondag 13 mei zondag 13 mei zondag 13 mei pzc Vrijdag 4 mei 2007 1 1 Inbreuken op privacy maken ons minder vrij, maar ook minder veilig. door Marianne Meijsen goes - In de strijd tegen terroris me en vanuit de wens de veilig heid van de burgers te vergroten, tasten overheden steeds meer het fundamentele recht op privacy aan. Dat proces moet een halt wor den toegeroepen. Elk jaar aan het begin van mei wordt alom benadrukt dat 5 mei dé dag is om onze vrijheid te vie ren. Momenteel zijn echter stro mingen zoals het liberalisme op hun retour en staan verschillende vrijheden, zoals ons recht op priva cy, in de uitverkoop. Nederlanders geven ook aan dit recht op eerbiediging van de per soonlijke levenssfeer minder be langrijk te vinden. Wanneer zij tus sen privacy en veiligheid moeten kiezen, kiest volgens het recente vrijheidsonderzoek van het Natio naal Comité 4 en 5 mei maar een kwart voor privacy, met als motto 'wie niets op zijn kerfstok heeft, heeft ook niets te verbergen'. Dit is een zorgelijke ontwikkeling. Inbreuken op onze privacy maken ons niet alleen minder vrij, maar ook minder veilig. Privacy is een afweerrecht, be doeld om onze persoonlijke levens sfeer te beschermen. Het kan ook worden beschreven als het recht om met rust gelaten te worden, op vrijwaring van overheidsbemoeie nis wanneer deze niet strikt nood zakelijk is. Helaas vindt de Neder landse overheid het steeds vaker noodzakelijk om inbreuken op on ze persoonlijke levenssfeer te ma ken. Onder het mom van bescher ming tegen een terroristische aan slag wordt onze privacy beperkt. De voorbeelden zijn talrijk. In Amerika zijn de resultaten van een dergelijk soort politiek al te zien. De voortdurende mensen- TE CAST Marianne Meijssen is bestuurslid van de Jonge Democraten (D66) in Maastricht rechtenschendingen op Guantana- mo Bay, burgers die verdacht zijn vanwege de boeken die ze lezen, kleuters die op een vliegveld wor den aangehouden omdat zij op één of andere terroristenlijst staan. Willen wij in Nederland ook die kant opgaan? Het lijkt er wel op. De Nederlandse overheid zou ga rant moeten staan voor een zorg vuldige omgang met uw gegevens. Maar de gegevens van uw bank- overschrijvingen zijn inmiddels be schikbaar voor de Amerikaanse ge heime dienst en sinds kort moe ten Europese luchtvaartmaatschap pijen onder meer uw creditcardge gevens, e-mailadres en voedsel- voorkeur doorspelen. In Neder land zijn inmiddels al heel wat boetes uitgedeeld aan mensen die zich niet aan de identificatieplicht hielden. Maar hoeveel terroris tische aanslagen zouden door dit alles voorkomen zijn? Op deze manier moeten wij ons straks tegen de overheid bescher men, in plaats van tegen terroris ten. Het wordt tijd om te accepte ren dat geen enkele inperking van onze vrijheid ervoor kan zorgen dat we volledig veilig zijn. Iedere fundamentalist kan met wat huis-, min-, en keukenmiddelen een bomgordel fabriceren en daarmee een grote mensenmassa inlopen. Maar wanneer wij onze fundamen tele vrijheden laten inperken om dit te voorkomen, dienen wij ook het doel van die terrorist. Terrorisme is ooit treffend gedefi nieerd als zo veel mogelijk mensen angst aanjagen en tegelijkertijd zo min mogelijk slachtoffers te ma ken. Ook is terrorisme gericht op de ondergang van de democrati sche rechtsstaat. Wanneer wij uit angst voor een terroristische aan slag onze democratische rechts staat afbreken door burgers min der rechten te geven, hebben terro risten het makkelijk. Een vergelijJ king kan gemaakt worden met een gijzelingssituatie. Daarbij word' ook nooit toegegeven aan de eiser van de gijzelnemers, zelfs als dai tot gevolg heeft dat de gegijzelden het niet overleven. Waarom geven wij dan wel toe aan de dreiging van terrorisme? Terroristische aanslagen moeten voorkomen worden, maar niet door de verdere inkrimping van onze vrijheidsrechten. Wanneer de overheid dit toch doet, moeten wij hier als burgers tegen in verzet komen. Benjamin Franklin ver woordde het al treffend: 'Een maat schappij die een fundamentele vrij heid opoffert voor een beetje vei ligheid, verdient geen van beiden en verliest beiden'. Laten we dit ter harte nemen. door Ger Jaarsma Op de laatste vergaderdag van de 'vorige' Tweede Kamer nam het parlement een motie aan van An toinette Vietsch (CDA) over recla me voor het afsluiten van lenin gen. De motie bepleitte een ver bod op tv-reclame voor kredietver lening. De toenmalige minister van Finan ciën Gerrit Zalm weigerde de mo tie uit te voeren, maar de partij van de nieuwe minister van finan ciën, Wouter Bos, steunde vorige jaar de genoemde motie. Is zo'n verbod nu beslist nodig? In de Wet Financieel Toezicht staat dat reclames voor financiële pro ducten niet misleidend mogen zijn. De Autoriteit Financiële Mark ten (AFM) houdt sinds eind 2006 scherpe controle op de naleving van deze wet. In de praktijk zie je dat de contro le indruk maakt op de financiers. De misleidende reclames van 2006 maken plaats voor verleidende re clame-uitingen. Persoonlijk zou ik graag zien dat niemand meer geld leent. Ik besef dat dit een utopie is. In onze con sumptiemaatschappij blijven men sen geld lenen. De consument zou van minimaal drie financiers de aanbiedingen moeten vergelijken, om zo de voor hem beste lening te kunnen kie zen. Maar dan moet de burger wel weten welke financiële instellin gen er zijn. Wellicht is het verstandig dat de overheid eens omschrijft wat in fi nanciële reclames wel en niet mag. Laat daarom de overheid of de Au toriteit Financiële Markten om schrijven wat geoorloofd is in recla me voor leningen. Maar stel geen totaalverbod in. TE CAST Ger Jaarsma is voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Volkskrediet. Jouw moederdagwens staat op zaterdag 12 mei al vanaf €7,50 in uw kleintjeskrant én op www.kleintjesmarkt.nl Is jouw MOEDER de allerliefste van de hele wereld? Laat haar dat dan weten! Wil je je moeder, schoonmoeder of iemand die voor jou net zo belangrijk is als je moeder laten weten hoeveel ze voor je betekent? Vind je dat ze wel eens extra in het zonnetje gezet mag worden? Dan is dit je kans! Je kunt al vanaf €7,50 een wens plaatsen in de kleintjeskrant en op internet www.kleintjesmarkt.nl Zie hieronder enkele voorbeelden met de bijbehorende prijzen: Lieve mams Bedankt dat je een dag per week op onze kinderen wil passen. Wij zijn hier ontzettend blij mee. Mary en Iwan Mama Speciaal voor jou een moederdagkus! Je bent de liefste van de hele wereld. Liefs Storm Lieve mama Jij bent de allerliefste mama van de hele werled. Lekker samen pannenkoeken bakken! liefs, Marit en Jelmer. Bespaar en plaats zelf je wens via www.kleintjesmarkt.nl vanaf slechts €5,00! Beste Schoonmoeder Dank je voor het altijd lekkere kopje koffie. Je gezelligheid en humor. Het verzorgen van de bloemen tijdens de vakantie. En voor het oppassen op de kinderen als wij een avondje weg willen. Sophie en Robert. Je kunt je wens ook zelf verzorgen via internet, surf naar www.kleintjesmarkt.nl, log in en volg de instructie voor advertentie plaatsen (rubriek: Familie Relatie: Moederdag). j Dit is mijn Moederdagwens voor 2007: Plaatsingsdag zaterdag 12 mei 2007. Bon moet uiterlijk dinsdag 8 mei voor 12.00 u Stuur deze bon op naar: PZC Afd. Kleintjes Postbus 3229 4800 MB Breda I 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11