Memn Paride Taban bouwde zwarte Hof van Eden in Soedan fc w o WELCOME TO ,r. HOLY TRINITY PEACE V "3 VILLAGE KURON EASTERN EQUtTORIA STATE sue.™ i M ledereen geniet op zijn eigen manier van geluid Bel 0900-40 40 500' voor een GRATIS hooradvies bij u in de buurt B e t e rR sk Is 3» Hl ffl 1 O I Vrijdag 4 mei 2007 PZC %0l S i Vredesdorp bisschop moet voorbeeldfunctie vervullen. door Paul de Schipper KHARTOEM - Bisschop Paride Ta- ban slaagde waar de VN faalde. In Zuid-Soedan wist hij een vredes dorp te stichten, een zwarte Hof van Eden. Taban werd niet ver uit de buurt in 1937 geboren, in een dorpje op de grens van Soedan en Oeganda. Zijn vader was bewaker bij een ko loniale Engelse houtzagerij. Op zijn vijftiende ging hij naar het seminarie. „Ik vond de gewaden van die paters zo mooi. De religieu ze bevlogenheid kwam pas later." In 1964 werd hij tot priester ge wijd. Jaren later richtte hij de New Sudan Council of Churches op, een raad van kerken, die opriep tot vrede. Paride Taban stichtte scholen in een gebied waar maar vijf procent van de kinderen onderwijs ge noot. Vaak vonden de lessen plaats onder een boom, waarbij de leraar op een kistje stond. In 1997 liet Taban een tweehonderd kilo meter lang pad vrijmaken van de Keniase naar de Ethiopische grens, een route naar de uithoek van zijn bisdom. Deze weg leidt nu naar het vredesdorp. In dit deel van Soedan bestaan ei genlijk geen wegen. Alleen terrein auto's en trucks verzorgen hier het transport, mits hoosbuien dat niet onmogelijk maken. Taban: „Er pas seren gemiddeld drie auto's per week en in het regenseizoen één per maand." Aan het eind van dat pad ligt het Kuron Peace Village. Taban slaapt het liefst in een koe peltentje op een doorgelegen ma trasje. 's Ochtends schuift hij zijn zwarte voeten in roze plastic teenslippers en wandelt hij naar een groen golfplaten hok: de douche. Onderweg groet hij de kokkin, de bewaker en de mon teur. De deur van het douchehok piept. De bisschop ramt de deurklink op zijn plek. Rond zijn nek wappert een handdoek en uit zijn mond steekt het stokje waarmee hij zijn gebit reinigt. Al poetsend wandelt hij heen en weer, spoelt zijn mond en loopt naar zijn kantoor. „Het vredesdorp bedacht ik toen ik in de gevangenis zat. Een Peace Village, als voorbeeld voor mijn land, waar al zo lang oorlog was. Ik reed hier door het bos. Hier was geen oorlog. Er waren antilopen, giraffen en buffels. Er woonde nie mand. Nomaden gebruikten het als grasland. Er waren geen dor- 'Hier was geen oorlog. Er waren antilopen, giraffen en buffels' pen, maar het was groen en vruchtbaar. En er was een rivier: de Kuron." In 2005 kreeg Taban van de rege ring van Zuid-Soedan tien vierkan Bisschop Taban is druk in de weer met het opzetten van zijn vredesdorp. foto Paul de Schipper te kilometer om een dorp te bou wen. „Toen de eerste gebouwen klaar waren, kwamen er mensen. Ze keken rond en zeiden: 'Hier is het goed'. Zo zijn er bij het Peace Village nieuwe dorpen ontstaan." In Kuron wonen 81 families. „Er komen scholen en we zijn bezig met vredesopvoeding. Dit dorp moet een voorbeeld zijn voor Soe dan." Met zijn Toyota Landcruiser Iaat Paride Taban de omgeving zien: weidse moddervlakten vol acacia's en roze woestijnbloemen. Daarach ter liggen de bergen, de uitlopers van het hoogland van Ethiopië. Hier in de vlakte wordt de savan ne langzaam semi-woestijn. Hij passeert een boomgaard met man gobomen en akkertjes van een boerderij. De bisschop sjort aan het stuur. Hij wast zijn handen even gemakkelijk in dieselolie als in wijwater en repareert zelf een verstopte brandstofpomp in de wa gen. De zuidelijke helft van Soedan is onhergbergzaam. Het is zo groot als Frankrijk en Spanje samen, maar er is geen kilometer asfalt weg. Hier en daar liggen nog erf stukken uit de oorlog, zoals een an titankmijn. Tien jaar geleden was Juba een stad van vluchtelingen. Nu is het een magneet voor for tuinzoekers. Na het vredesakkoord van 2005 begon de wederopbouw, gestimuleerd door geld van de Ver enigde Naties. Onervaren minis ters beheren een miljard dollar ont wikkelingshulp. Een internationaal 'hulp'leger streek neer in de hoofdstad Juba. Eerst de vertegenwoordigers van hulporganisaties, daarna handel aren en avonturiers. „Juba is na New York de duurste stad ter wereld, een boomtown", vertelt Arie den Toom die hier voor Caritas Zwitserland scholen bouwt. „Ze lopen hier met dollar tekens in hun ogen. Zakken vullen en wegwezen als het misgaat. Daar komt ellende van." In Juba zitten aannemers die 2000 kilome ter weg aanleggen, maar ook on dernemers die op zoek zijn naar olie, goud en diamanten. Vorig jaar werd er in totaal ter waarde van zes miljard dollar aan Soedane- se olie geëxporteerd. De industrie is voor 90 procent in handen van Chinezen en Oost-Europeanen. Taban's koninkrijk van vrede wekt wel eens onbegrip in deze roerige wereld vol zakkenvullers en ver- dwaase hulpverleners. „Mensen in Europa zijn soms boos op me om dat dingen niet gebeuren zoals zij dat willen. Ik zeg hen: kom hier en zie hoe wij moeten leven." Het geluid van spetterend plezier Het geluid van een giechelende baby - - - Het geluid van vrienden die aanbellen leder mens is uniek. Net zoals ieder hooradvies. Bij Beter Horen weten we dat al meer dan 90 jaar. Daarom luisteren onze professionele hoorspecialisten naar u. Wij zorgen voor de beste hooroplossing op maat. Altijd vrijblijvend op proef' www.beterhoren.nl We brengen geluid tot leven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10