Buitenland Olmert steeds meer in het nauw Voor 120,- korting op een internetabonnement hoefje niet te knippen tPrimafoon Voordeel Prodi oppert afschaffen vetorecht EU 'Ahold verkoopt US Foodservice' Internet weken Ga direct naar Primafoon! 8 I Donderdag 3 mei 2007 PZC Positie premier Israël vrijwel onhoudbaar na rebellie van minister. door Ad Bloemendaal TEL aviv - De positie van de Israëli sche premier Ehud Olmert is on houdbaar geworden. Volgens kop stukken in zijn Kadima-partij is er een ruime fractiemeerderheid die van hem af wil. De genadeklap lijkt gisteravond te zijn uitgedeeld door minister van Buitenlandse Zaken Tzipi Livni. Na een persoonlijk onderhoud met Olmert liet ze weten dat diens aftreden 'de enig juiste beslissing' zou zijn. Ze zei ook dat Kadima een nieuwe leider moet kiezen en dat ze daarvoor zelf in de race is. Volgens peilingen is Livni de be langrijkste kandidaat voor de op volging van Olmert. Medewerkers van de premier zeiden gisteravond dat Olmert na Livni's uitspraken geen andere keuze meer heeft dan haar te ontslaan. „Een mogelijk ontslag is nog in beraad. De pre mier heeft geen haast", aldus een zegsman. Afgelopen maandag barstte in Is raël een politieke bom met de pu blicatie van een tussentijds rap port van de commissie-Winograd over de Libanese oorlog van vorig jaar. De belangrijkste conclusie is dat Olmert in grote haast en zon der veel beraad Israël in de strijd heeft gestort. Livni erkende giste ren dat ze op 12 juli het regerings besluit had gesteund om militair te reageren op de ontvoering van twee soldaten door Hezbollah. Maar ze verzette zich daarna tegen escalatie. Haar klacht dat haar mi nisterie de hele oorlog lang niet is geconsulteerd, is door de onder zoekscommissie bevestigd. Livni is een van de weinige politieke lei ders die er in het rapport genadig vanaf komen. Olmert heeft laten weten dat hij in ieder geval wil aanblijven tot de zo mer, als de commissie-Winograd het eindrapport uitbrengt. Alleen als daarin zijn aftreden wordt geëist, zou hij willen vertrekken. Maar het lijkt er niet op dat hij het tot de zomer zal uithouden. Niet alleen minister Livni, maar ook Ka dima's fractievoorzitter, Avigdor Jitschaki, ligt dwars. Gisteravond legde hij uit protest tegen Olmerts Israëlische studenten demonstreren in Tel Aviv. De roep om het aftreden van premier Ehud Olmert wordt luider. foto Pavel Wolberg/EPA Knip deze coupon i niet uit! aanblijven zijn functie neer. Ol mert heeft al laten doorschemeren dat hij in het geval van een rebellie in zijn partij zal aansturen op een regeringscrisis, die nieuwe parle mentsverkiezingen noodzakelijk maakt. Volgens de peilingen zal zo'n verkiezing de Likud van Ben jamin Netanyahu tot Israels groot ste partij maken. De nasleep van het Winograd-rap- port verdween gistermiddag korte tijd uit het nieuws door een be kendmaking van de Israëlische po litie, die ook al verband hield met de Libanese oorlog. Het vorige week afgetreden Knessetlid Azmi Bishara van de kleine Arabische partij Balad wordt ervan verdacht te hebben gespioneerd voor Hez bollah. Ondanks alle kritiek op Ehud 01- mert, weigert deze te vertrek ken. De Israëlische premier wil wachten tot het eindrapport over de Libanon-oorlog er ligt. LISSABON - Het vetorecht van de lidstaten van de Europese Unie moet voor belangrijke beslissingen worden afgeschaft. Op die manier kan er bijvoorbeeld vooruitgang worden geboekt met de invoering van een grondwet. Dat heeft de Ita liaanse premier Romano Prodi gis teren gezegd. Tot nu toe hebben achttien van de 27 lidstaten de ontwerp-grondwet geratificeerd. De bevolking van Frankrijk en Nederland verwier pen de grondwetsvoorstellen ech ter in meerderheid bij volksstem mingen. Onder de bestaande regelgeving wordt de grondwet pas van kracht als alle lidstaten deze hebben goed gekeurd. Europese leiders hopen de patstelling over de zaak te door breken tijdens een topconferentie in juni. Italië heeft zijn goedkeuring gege ven aan de grondwet. Premier Pro di zei dat landen die verder willen met de Europese grondwet, het recht moeten hebben om dit te doen. Snel en onbeperkt ADSL internet vanaf 9,95 p/mnd 10,- korting p/mnd op een l-jarig internet abonnement van KPN, Planet Internet of Het Net GRATIS installatie door monteur (0800-0115 (kpn.com NEW YORK - De durfkapitalisten Clayton, Dubilier 8c Rice en KKR nemen de Amerikaanse Ahold-dochter US Foodservice over. Ze betalen er ruim 6 miljard dollar (4,42 miljard euro) voor. Dat meldden bronnen gisteren te gen persbureau Reuters. Het be drijf, beide Amerikaanse investeer ders en Ahold gaven geen com mentaar op het bericht. Foodservice levert voedingsmidde len aan onder meer restaurants en ziekenhuizen. Ahold kondigde de verkoop vorig jaar aan. Het con cern richt zich nu volledig op zijn supermarkten. In 2005 trof Ahold een schikking van 1,1 miljard dol lar met beleggers wegens de boek houdfraude bij US Foodservice die in 2003 openbaar werd. Die bracht Ahold aan de rand van de afgrond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8