Zeeland Nieuwe afspraken over spuien via de sluizen 'Wij moeten Grond rondweg voor reconstructie wallen Skatebaan in Sas heeft aantrekkingskracht Personeel van Sidmar massaal achter staking VW speelt in op de landelijke Fietsmaand 26 I Donderdag 3 mei 2007 PZC Scheepvaart is hinder door gedwongen stremmingen zat. door Wout Bareman terneuzen - Rijkswaterstaat heeft nieuwe afspraken gemaakt met Vlaanderen over het gebruik van de drie sluizen in Temeuzen bij het spuien van oppervlaktewater. Eerdere afspraken bleken niet slui tend, waardoor de scheepvaart eer der dit jaar bij de passage van de sluizen uren vertraging opliep. Het ging fout in de regenperiode van februari. Ondanks overleg met de Vlaamse Administratie Water wegen en Zeewezen over het zoge noemde spuiregime, werd toch be sloten de binnenvaart-, de mid- door Wout Bareman zelzate - Bij het staalbedrijf Sid mar in Zelzate, onderdeel van de internationale staalgigant Arcelor, dreigt een staking. Een tweederde meerderheid van de 4000 werkne mers verwierp gisteren het direc tievoorstel voor een nieuwe cao. Dat percentage is een record in de rijke stakingsgeschiedenis van het bedrijf De bonden hebben opge roepen tot kalmte, maar wel al een staking aangezegd. Wordt de ko mende dagen niet alsnog overeen stemming bereikt, dan gaat het be drijf vanaf 10 mei plat. Een min derheid van het personeel - er wer ken ook enkele tientallen Zeeuws-Vlamingen - vindt de di rectievoorstellen wél aanvaard baar. Het gaat om twee loonsver hogingen (op 1 mei en 1 januari), een eenmalige winstuitkering van drie procent, extra fiets- en busver goedingen en een nettopremie van 2000 euro voor iedereen, die 25 jaar of langer in dienst is. den- en de zeesluis te stremmen voor alle scheepvaart, zodat het overtollige regenwater vanaf het Kanaal Gent-Terneuzen ongehin derd op de Westerschelde kon wor den geloosd. Dat schoot de schip persvereniging Koninklijke Schut- tevaer in het verkeerde keelgat; een groot aantal schepen liep door die maatregel zes uur vertraging op. De nieuwe afspraken tussen waterstaat en de Vlaamse collega's moeten dat soort praktijken in de toekomst voorkomen. Schuttevaer pleegt voortaan periodiek overleg 1^ Schippersvereniging Schuttevaer pleegt voortaan periodiek over leg met Rijkswaterstaat over het spuien van overtolllig regenwa ter via sluizen van Temeuzen. door Frank van Cooten aardenburg - Ondernemers in Aardenburg hebben er genoeg van dat na vijftien jaar nog niets is ge beurd met het reconstructieplan voor de wallen. Begin jaren negen tig, toen E. longmans burgemees ter was van het toen nog zelfstan dige Aardenburg, ontstond het idee om de wallen uit 1604 zoveel mogelijk in de oude staat terug te brengen. Met uitzondering van het Fort Grootendorst aan de Eedeweg en het Zuidbolwerk (Verloren Kostje) is echter niets terecht gekomen van een concreet uitgewerkt plan, constateert Aardenburger I. van Haneghem wrang. Hij was destijds bestuurslid van de WARVO (nu Ondernemend Aardenburg) en maakte zich sterk voor de restaura tie van de wallen. „Wij waren toen tegenstander van de rondweg om Aardenburg vanwege de nadelen voor de winkels in onze stad. Als compensatie zouden de Markt en met de operationele mensen van waterstaat om eventuele proble men aan de kaak te stellen. De wa teroverlast in het Vlaamse achter land - en dan vooral rond Gent - baart de autoriteiten daar al jaren zorgen. De Bond Beter Leefmilieu verweet de autoriteiten, na de wa tersnood begin 2003, nog ernstige nalatigheid. Pas vorig jaar novem ber maakte de provincie Oost-Vlaanderen bekend dat er plannen werden uitgewerkt voor een beter waterbeheer. Ze zouden dit voorjaar worden vastgesteld, maar tot nu toe bleef het stil. In de afwateringsplannen is een cruciale rol weggelegd voor het Kanaal Gënt-Terneuzen. Maar ook ver schillende gemalen kunnen hel pen. de wallen worden aangepakt. Daar is niks van terecht gekomen. Het gereserveerde geld is niet meer te traceren omdat het is terugge vloeid naar de algemene midde len. Ik snap ook niet waarom op het gemeentehuis zo moeilijk wordt gedaan over de broodnodi ge reconstructie van onze wallen. Wij willen gewoon dat de wallen zichtbaarder worden in het land schap." Ondernemend Aardenburg koes tert de plannen nog steeds, zegt voorzitter Inge Landré. Voorstel is nu de reconstructie te combineren met de aanleg van de rondweg en het compenserend na tuurgebied tussen Aardenburg en Draaibrug. De vrijkomende grond kan worden gebruikt voor de op hoging van de wallen. „Dat bete kent ook besparing van transport kosten." Een werkgroep moet uitzoeken hoe de rondweg positief kan uit pakken voor de kikkerstad. Oorlogsslachtoffers worden op achttien plaatsen herdacht. door Peter Oggel axel - Toeval of niet, maar op weg naar Axel is op twee zenders het radiospotje van het ministerie van Algemene Zaken te horen, '...twee dagen waarop we er met zijn allen bij stilstaan dat vrijheid niet van zelfsprekend is...' Wat hij vindt van zo'n nationale campagne rond dodenherdenking en de dag van de vrijheid, luidt even later de vraag ten huize van P.G. van den Bosse. Na enig naden ken: „Zeker niet overbodig. Goed bedoeld ook...". Waarbij hij overigens wel enige twijfel heeft of de campagne de doelgroep ook bereikt. Zijn weder vraag is: „Raken die spots ook de harten van de mensen? Wordt er rekening gehouden met de genera ties?" Hij tikt staccato op tafel. „Want herdenking van oorlogsslachtof fers is absoluut noodzakelijk. Wij moeten blijven herinneren." Van den Bosse, onder meer oud-secre taris van de gemeente Axel en oud-gedeputeerde, citeert met een kleine variant schrijver-historicus Geert Mak: 'Wie de geschiedenis niet kent, heeft moeite met het he den en heeft geen zicht op de toe komst'. Piet van den Bosse (84) kent de ge schiedenis wél, met dank aan zijn Middelburgse HBS-tijd, de lessen van zijn geschiedenisleraar prof. dr. P.J. Bouman in het bijzonder. Voor de goede verstaander: „Op de HBS zijn wij al gestart met de Tweede Wereldoorlog toen die nog niet eens was begonnen..." Al in de oorlogsjaren zelf begon hij met het verzamelen van docu menten en foto's. Als voorzitter van de gelijknamige commissie stond hij in de jaren zeventig me de aan de wieg van de geschied schrijving Zeeland 1940-1945. En zelf stelde hij na zijn verhuizing naar Axel (1958) na jaren van speurwerk het boek De maand der bevrijding samen, een verzameling van persoonlijke dagboeken over de bevrijding van Oost-Zeeuw? Vlaanderen in september 194^ Het boek verscheen in 1975. 'De komende generaties zulle steeds minder weten van de dage raad en de bevrijding', schrijft Va den Bosse in zijn voorwoord. Dei tig jaar na verschijning zegt hi^ „Ja, die zin is nog steeds va kracht. Het begrip vrijheid is ee, wezenlijk onderdeel van het be staan. Alleen, wij beseffen dat ni- altijd. Dat vrijheid een groot go is, dat bescherming behoeft. K maar om je heen, de wereld is rot als een mispel. Wat ons ru zestig jaar geleden is overkom? kan weer gebeuren. En dus mc ten wij ons moreel wapenen, mi i schien ook wel militair. Want vrij' heid is onbetaalbaar." Op achttien plaatsen Zeeuws-Vlaanderen zijn morgena 'De wereld is rot. Wat ons zestig jaar geleden is over komen, kan weer gebeuren' vond plechtigheden rond doder, herdenking. Met dank en ter herin nering aan de bevrijders va Zeeuws-Vlaanderen, de Polen ei de Canadezen met name. Van den Bosse is er blij mee. Wan nogmaals: „Herdenken moet. Maar wellicht nog meer waardeei hij de bijdragen in een aantal plaat sen van basisscholieren aan d plechtigheden. Hij beschouwt h< als een plicht voor het onderw., om in lessen aandacht aan de oo; logsjaren te besteden. En natuu; lijk is er ook een belangrijke voor de ouders. „Want permanc te aandacht voor het begrip bevr ding en vrijheid is bitter noodzak lijk. Nederlands en rekenen zijn t langrijk, maar geschiedenis net Daar kan je leven mee gemot zijn." In dit verband spreekt hij z: waardering uit voor het oorlog museum Gdynia aan de Hulsters weg in Axel, de inspanningen vot al van oprichter Mario Maas. „H houdt de herinnering aan de oor log levend, ook door schoolbezoe ken." Sasse jeugd kan zich na twee jaar eindelijk uitleven. door Raymond de Frel sas van gent - Het is met dikke groene letters op het rechthoekige toestel gekalkt, omdat de skaters in Sas van Gent de bui al zagen han gen. En terecht. Een vader met dochter trekt zich niets van de boodschap aan. Dit is geen bank... maar nu dus even wel. De skaters hebben er deze woens dagmiddag maling aan, want er blijven nog vijf toestellen over waarop zij voor het eerst hun capriolen kunnen etaleren. Hoe wel, voor het eerst... „We zijn hier al twee weken bezig, we konden niet meer wachten. Het stond er al, dus waarom zou je het dan niet gebruiken?", zegt skater Paul Laar hoven. Paul komt vanuit zijn woonplaats Temeuzen naar Sas van Gent om de officiële opening van het skate- park onder de brug van Sas mee te maken. Wethouder Frank van Hul- le van de gemeente Terneuzen knipt een lint door, waarna een aantal ongeduldige skaters van een pipe afrollen. Twee jaar geleden op perden medewerkers van de Stich ting JongerenPlaSa Sas van Gent voorzichtig plannen voor een ska- tepark, ook omdat de skaters op tal van andere plaatsen werden weggestuurd. Dankzij gemeente-, provincie- en bedrijfsgeld is het ge asfalteerde parkje nu een feit. Het is nu aan de jongeren om el kaar in de gaten te houden, vooral omdat het parkje op een wat afge legen plek ligt. „We hebben bijna alle toestellen zelf uitgekozen", zegt skater Davor Duricic uit Sas van Gent. „De piramide met hand rail is onze favoriet, want daar kan Direct na de ingebruikname gaven skaters een staaltje van hun kunnen ten beste in het nieuwe skatepark in Sas van Gent. foto Camile Schelstraete je heel veel verschillende dingen mee", vertelt Paul. In zijn woon plaats Terneuzen is ook een skate park aanwezig, maar daarop is Paul min of meer uitgekeken. „Dat staat er al zo lang. Op een gegeven moment wordt het saai om tel kens op dezelfde plek te skaten. Dus zoek je andere plaatsen op. In Sas van Gent heb je meer mogelijk heden dan in Terneuzen, je kan hier meer en andere dingen doen. De moeilijkheidsgraad ligt hier toch wat hoger." Het skatepark is de eerste aanzet tot realisatie van het Multifunctio nele Activiteitencentrum Sas (MAS). De stadsraad, stichting Rock Around The Bridge en Jonge- renPlaSA hopen tussen de brug en het zwembad een multifunctio neel terrein te verwezenlijken. terneuzen - De W Zeeuws-Vlaanderen speelt mt' een aantal speciale thematochte: in op de landelijke Fietsmaand, heel Nederland gaan deze maar naar verwachting zo'n 150.000 fic sers op pad. In Zeeuws-Vlaanderen zijn mooiste routes voorzien van be wegwijzering. Daarbij gaat het or de Zwinroute, de Panoramaroutt de Cathalijneroute en de Maag va Gentroute in het westen, de Mac rits- en Fortenroute in Mie den-Zeeuws-Vlaanderen en Hof te Zande- en Hulsterloosrou' in het oosten. De routes, waarva kaarten beschikbaar zijn met d VW-winkels in Breskens, Ca> zand, Hulst en Sluis, variëren v; 35 tot 44 kilometer. Natuur, cu tuur en historie staan centraa maar er zijn ook leuke stops aang< geven In de Fietsmaand is de dg de routekaart gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 68