Blues en rock centraal op Anywavefestival Best spannend, Vijf partijen hebben interesse in aankoop Diekhuus Middelharnis De liefde bloeide op door Ligakoeken Maatregelen voor veiligheid Westerschelde 26 Donderdag 3 mei 2007 pzc S Juke Joints, Nuff Said en The Bintangs grootste namen in Zierikzee. door Martijn de Koning zierikzee - Het Anywavefestival van poppodium Brogum gaat dit jaar op de blues- en rocktour. De 27e editie, op vrijdag 8 en zaterdag 9 juni, heeft als grootste namen Ju ke Joints, Nuff Said en The Bin tangs op het programma. De woensdag ervoor (6 juni) is er tra ditiegetrouw ruimte voor kinder theater, dit keer van poppenthea ter Pop-up. Het vertrouwde concept, met be taalde toegang op vrijdag en vrije entree op zaterdag, heeft de organi satie niet losgelaten. „Op vrijdag zetten we altijd een vrij grote naam neer", vertelt programmeur lohan Keijzer. „Om die te kunnen betalen, moeten we toegang vra gen." Vorig jaar, toen Beef de hoofdact vormde, had dat een toe- gansprijs van 15 euro tot gevolg. Dit jaar trekt blues- en rock 'n roll- band Juke Joints de kar, wat leidt tot een entreeprijs van 8,50 euro. Daarnaast staan drie acts met min of meer hetzelfde soort repertoire op de rol. Keijzer: „Er komt nu eenmaal een bepaald soort pu bliek op zo'n band af. Omdat de mensen toegang moeten betalen, kun je ze moeilijk allerlei dingen door elkaar voorschotelen." Op de gratis zaterdag, wanneer het programma al om 14.15 uur be gint, vormen die verschillende smaken juist de charme van het festival. „De mensen komen dan toch wel", weet Keijzer. „Vooral de wat oudere doelgroep ziet het als een soort reünie." Dat wil niet zeg gen dat hij niet nadenkt over het programma. „We proberen drie piekmomenten met landelijk be- Op de 27e editie van het Anywa- vefestival van poppodium Brogum staan het tweede week einde van juni vooral blues- en rockbands op het programma. kendere namen te hebben." Dit jaar gaat dat van lekker stevig (The Spades) via een rustigere periode naar de rock van Nuff Said en uit eindelijk de stevige blues van The Bintangs. Andere namen op Anywave zijn SQY Rocket Team, Rob Orlemans (beiden vrijdag) en regionaal be kende acts als Headmode, Nul Elf Acht en Jean Pierre Project. De bands spelen om en om op twee podia (één binnen en één in een tent), zodat het publiek nooit om muziek verlegen hoeft te zitten. Keijzer zegt tijdens de 27e editie te hopen op een dikke drieduizend bezoekers. „Het poppentheater trekt zo'n tweehonderd mensen, de vrijdagavond hoop ik op een dikke driehonderd en de zaterdag is het altijd stampvol, wat inhoudt dat er dik tweeduizend bezoekers komen." Poppodium Brogum draait normaal gesproken op de in zet van een tiental vrijwilligers. Tij dens Anywave zijn volgens Keijzer zo'n zestig mensen in touw. door Ton van den Nouweland MIDDELHARNIS - Vijf partijen zijn geïnteresseerd in aankoop van het multifunctioneel centrum het Diekhuus in Middelharnis. Daar onder is de stichting Companen, de welzijnsorganisatie die al in het Diekhuus is gehuisvest. De gemeente wil het pand kwijt om van het onderhoud af te zijn. De koper moet het Diekhuus volle dig renoveren en vervolgens de helft van het pand terugverhuren aan de gemeente. In dat deel kun nen dan de sociaal-culturele activi teiten plaatsvinden. Negentien ge gadigden hebben bij de gemeente geïnformeerd, uiteindelijk zijn er vijf die hun plannen met het ge bouw hebben ingediend. Met deze vijf is het gemeentebestuur mo menteel in gesprek. Naar verwach ting is begin juni duidelijk wie de nieuwe eigenaar wordt. Tot die tijd doet ambtenaar C. van den Bos geen mededelingen over de potentiële kopers: „Er zijn voor zo wel de gemeente als voor de ko pers grote belangen mee ge moeid." Wel bevestigt Van den Bos dat particulier investeerder K. van Strien uit Dirksland inmiddels uit beeld is. Hij kon het niet eens worden met het gemeentebestuur en heeft laten weten 'geen brood meer te zien' in de eigendomsrech ten van het Diekhuus. Stichting Companen, partners voor samenleving, welzijn en cul tuur maakt er in het blad Diek huus Cultureel geen geheim van dat ze tot de kandidaat-kopers be hoort. De stichting meldt in haar aanbieding rekening te willen hou den met de 'centrumvisie' die de gemeente voorbereidt. Op haar website meldt Companen dat de gemeente het culturele program ma van het Diekhuus blijft subsi diëren. De stichting meldt verder dat er niet alleen naar de harde eu ro's gekeken moet worden, omdat 'kleinschaligheid, enthousiasme en sociaal-culturele belevingswaar de ook hun prijs hebben.' Het Diekhuus aan het Zandpad is een beeldbepalend pand, in 1883 gebouwd als school. Het wordt on der meer gebruikt als filmhuis, mu- ziekpodium en expositieruimte. Slapen op de kindercamping van Kidsweek Renesse. door Melita Lanting renesse - „Als jij nou in die tent gaat slapen dan ga ik in deze." Op gewonden lopen de kinderen rond op de speciale kindercamping bij de kerk in Renesse. Al willen ze het misschien niet ronduit toege ven: een beetje spannend is het ze ker om een nacht te kamperen zonder vader of moeder. De camping is ingericht op het gras bij de kerk in Renesse en maakt onderdeel uit van het fes tijn Kidsweek. Een klein stukje gras is afgeschermd met dranghek ken en vrolijke slingers. In het midden staan achttien gif groene tentjes naast elkaar opge steld. Een mobiele toiletunit doet dienst als washok en een caravan en een partytent moeten wat beschutting bieden aan de leiding. De opening van de camping is om 20.00 uur, maar om kwart voor acht komen Jimmy en Jordi al aan gelopen met een grote tas met spullen. Matje, slaapzak en de zak lantaarn klaar voor gebruik in de broekzak. „Ze zeggen dat we om half twaalf al moeten slapen. Dan heb je een leuke avond en dan moet je heel vroeg naar bed. Wij gaan niet zo vroeg slapen hoor." Jordi en Jimmy hebben namelijk heel andere plannen, fluisteren ze. „We gaan overlopen naar een an dere tent en we kruipen onder het hek door om een rondje rond de kerk te lopen. We weten natuur lijk niet of het gaat lukken." Steeds meer kinderen komen aan gelopen, vaak met vader of moe der achter hen aan die zich een breuk tillen aan de luchtbedden, slaapzakken en warme kleding, want de wind maakt het koud bij de kerk. Een beetje zorgen over een koude nacht zijn er dan ook wel bij de ouders, maar de kinde ren maken zich daar nu nog niet druk om. Ook Sasha niet. „Ik heb het niet koud", zegt hij. Hij slaapt alleen in een tent. „Ik heb dit vaker ge daan", vertelt hij stoer. Oké, nog niet eerder alleen zonder zijn vader en moeder, maar kam peren heeft hij vaker gedaan. Be hendig legt hij samen met zijn va der de slaapzak in de tent, vouwt de pyjama op en is er daarna hele maal klaar voor. „Ik vind het leuk. We gaan zo meteen een spooktocht doen en kinderdisco en daarna kamperen." De vriendinnen Djenna en Ilse sla- 'We gaan overlopen naar een andere tent. Maar of het gaat lukken...?' pen samen in een tent. „Wij wil len niet alleen. We zijn samen ge touwd, samen geniet, samen ge plakt, samen ehh Slap van de lach gaan ze nog even door om duidelijk te maken dat ze gewoon samen in een tent willen slapen. Ook zij hebben snode plannen voor de nacht. „We hebben chip pies bij ons voor straks." Maar zo ver is het nog niet want voordat de ogen dicht gaan is er nog een kinderdisco in de discotheek vijf tig meter verderop. Lekker dansen en een glas cola en dan de andere topper van de avond: de spooktocht door de bos sen bij Renesse. Kinderen centraal tijdens Kidsweek Kidsweek Renesse wordt voor de tweede keer georganiseerd. In de voorjaarsvakantie staan kinderen centraal in de badplaats. Kinderen kunnen deze week gratis overnachten, eten of drinken, de ouders moeten wel betalen. Voor de kinderen worden alle dagen activiteiten georganiseerd. Kidsweek Renesse is vorig jaar gestart om Renesse te promoten als fami liebadplaats. Brabants diamanten echtpaar is al jarenlang gelukkig in Zierikzee. door Cornelleke Blok ZIERIKZEE - Het begon met een zak Ligakoeken in Steenbergen. Ton- nie fietste naar haar tante in Ber gen op Zoom, Jan vervoerde spul len op zijn huifkar. „Hij zat al een tijdje achter me aan hoor", gniffelt Tonnie met Brabants accent. „Hij haalde me in en vroeg of ik iets lekkers bij me had. Nou, dat had ik wel. Mijn oma kreeg altijd een zak afgekeurde Ligakoeken van een politieagent, die ze kende." Meer dan zestig jaar later vieren Jan en Tonnie Kostermans (85 en 84) uit Zierikzee hun zestigjarige huwelijksdag. Zijn ritjes op de huif kar is Jan nog niet vergeten. Me teen laat hij een stapel foto's van zelfgemaakte houten miniatuur huifkarren zien. „Dat zijn mooie hè", zegt hij trots. „Dat was mijn hobby, na m'n pensioen. Ik heb er wel dertig gemaakt. Alle kinders hebben er één." Tonnie: „Ja, hij moest toch wat om handen heb ben, toen hij stopte met werken." Jan werkte voor die tijd jarenlang bij de Deltadienst van Rijkswater staat. „Ik zat op kantoor. Ik moest uitrekenen hoeveel 't allemaal kost te. Ik ben alle Deltawerken langsge- reden met m'n brommertje." Vanwege het werk van Jan verhuis de het Brabantse echtpaar in 1959 naar Vrouwenpolder. „Daar woon den toen 198 mensen, kan je het je voorstellen? Wij waren samen met een ander stel de enige katho lieke mensen." In '63 verhuisde de familie Kostermans naar Zierikzee, waar ze sindsdien zijn blijven wo nen. „We hebben het hier altijd goed naar ons zin gehad. Ik zeg maar zo: ze bakken overal brood." terneuzen - De projectgroep die zich buigt over de veiligheid van de scheepvaart op de Westerschel de legt de laatste hand aan een pakket maatregelen om de binnen vaart en de zeevaart uit eikaars vaarwater te houden. Het rapport wordt binnenkort aangeboden aan de Permanente Commissie voor Toezicht op de Scheldevaart. De maatregelen passen in het pro gramma Nautische Veiligheid Wes terschelde. De scheepvaartdeskun digen hebben vooral gekeken op welke plaatsen een scheiding van zee- en binnenvaart mogelijk is. Rijkswaterstaat heeft in dat kader besloten de nevengeulen tussen Hansweert en Bath door beton ning en baggeren beter toeganke lijk te maken voor de binnenvaart. Daar waar binnenschepen de zee vaart noodgedwongen moeten kruisen, worden ze voortaan actief begeleid door de verkeersposten. Jan en Tonnie Kostermans uit Zierikzee waren gisteren zestig jaar ge trouwd. foto Marijke Folkertsma Het diamanten echtpaar heeft vier kinderen, maar de familie was ei genlijk nog groter. „We hebben al tijd honden gehad. In Vrouwenpol der hadden we ook nog zeven poe zen. Tja, ze kwamen aanlopen en gingen niet meer weg." Inmiddels zijn er ook zeven klein kinderen en drie achterkleinkinde ren. „De vierde en de vijfde zijn op komst", meldt Tonnie trots. Ook na zestig jaar vermaken lan en Tonnie zich nog prima. „We hebben nooit een werkster gehad. Zelfs de ramen zemen doen we nog." Jan: „Maandags staan we om zeven uur op. Dan maken we de bovenverdieping schoon. Donder dags doen we beneden." Tonnie: „Verder wandelen we graag, gisteren hebben we nog an derhalf uur gelopen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54