Pierre was in Nederlandse talenten moeten leren winnen PSV maakt werk van aantrekken Roy Makaay Blessure van judoka Edith Bosch blijkt ernstiger dan verwacht Onderzoek naar dopinggebruik 42 Donderdag 3 mei 2007 pzc Oranje onder 17 begint met 2-2-gelijkspel tegen leeftijdsgenoten België. door Barry van der Hooft TUBEKE - Dat Nederland over vol doende jeugdig voetbaltalent be schikt, is de afgelopen jaren wel duidelijk geworden. Na de Europe se titel voor Jong Oranje van afge lopen zomer, is Oranje onder 17 de volgende ploeg die jaagt op een tastbare prijs. Bij de start van het EK, gisteren in het Belgische Tube- ke, moest de ploeg echter genoe gen nemen met een 2-2-gelijkspel tegen België. De gelijkmaker kwam pas vlak voor tijd van de voet van Georgi- nio Wijnaldum. De Feyenoorder is één van de spelers waar de Ne derlandse voetbalfan al kennis mee heeft kunnen maken. Genero Zeefuik, spits van PSV, is een ande re speler die al eredivisiewedstrij den achter zijn naam heeft staan. Dat geldt nog niet voor Daley Blind, de zoon van Sparta's nieu- Eindhovense club wil van Bayern München vraagprijs spits weten. door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Zo gauw er duidelijk heid bestaat over de nabije sportie ve toekomst van Bayern München wil PSV met de Duitse club in on derhandeling treden over een transfer van Roy Makaay. De Ne derlandse aanvaller staat boven aan het verlanglijstje met verster kingen voor volgend seizoen. Makaay verdedigt met Bayern Mü nchen komend weekeinde de laat ste kansen op deelname aan de Champions League in het volgend seizoen. De club van Makaay staat momenteel vierde en heeft met drie duels te gaan een bijna fatale achterstand van zeven punten op Werder Bremen. Bayern heeft al aangekondigd dat we technisch directeur Danny Blind. De Ajacied ontbrak gistera vond door een schorsing die hij meenam uit het kwalificatietoer nooi. Hij is er morgen wel weer bij, als Oranje onder 17 in Ronse aantreedt tegen IJsland. Het jeugd - team gaat nog altijd voor goud maar wil dit toernooi minimaal een ticket voor het WK, eind au gustus in Zuid-Korea, bemachti gen. Oranje onder 17 kan ver komen in België, maar dan moet het wel wat effectiever worden. Tegen de Bel gen stond het team van bonds coach Albert Stuivenberg al na drie minuten met 1-0 achter. Daar na volgden 37 oppermachtige mi nuten, die wonder boven wonder geen gelijkmaker opleverden. Voor al rechtsbuiten Nacer Barazite, on der contract bij Arsenal, leverde de |"JII Nederland kan ver komen op het EK onder 17 jaar. Het elftal moet dan wel wat effectiever worden en echt wedstrijden leren te win nen. het in de zomer aan een nieuw team wil werken. De spits, dit sei zoen inmiddels goed voor veertien treffers, liet eerder in kleine kring weten zijn loopbaan graag bij PSV af te sluiten. De technische leiding van de Eindhovense club heeft nog geen indicatie van het transfer bedrag dat Bayern München voor de speler vraagt. Na het weekeinde wil PSV daarover de onderhande lingen starten. Naast Makaay is Danko Lazovic nog altijd een goede kandidaat voor de staf van PSV. Vitesse heeft steeds een vraagprijs van acht mil joen euro gehanteerd. „Wij zijn nog steeds geïnteresseerd, maar dat bedrag gaan wij niet betalen", zei manager Stan Valckx gisteren. De eerste Nederlandse club van La zovic was Feyenoord. Aangezien hij daar niet aan spelen toekwam, werd hij uitgeleend aan Bayer Le- verkusen. Na een omweg via Parti- ene na de andere bruikbare voor zet af Meteen na rust besloot hij het maar eens helemaal alleen te doen. Na een prachtige solo zette hij zijn ploeg weer naast België. Het elftal liet daarna het initiatief aan de Belgen. Een strafschop, na een overtreding van AZ-speler Marko Matic, betekende een nieu we voorsprong voor de zuiderbu ren. Het was vooral een gevolg van de frivoliteiten voorin, waar Zee fuik en Luciano Narsingh (SC Hee renveen) de scherpte misten om het af te maken. „Toch is dat frivo le, die onvoorspelbaarheid vaak ook een kwaliteit", reageerde Stui venberg. „Die jongens moeten al leen nog wedstrijden leren win nen. Ze moeten begrijpen wat er voor nodig is om een wedstrijd naar je toe te trekken. Ik dacht dat we daar aardig mee op weg waren, maar zo'n EK is toch wat anders. Ik hoop dat het de volgende wed strijd wel anders is. Want die móe ten we winnen." Na het duel met IJsland volgt maandag de laatste poulewedstrijd tegen Engeland. Roy Makaay zan Belgrado, waar hij zijn carrière begon, kwam Lazovic vorig jaar bij Vitesse terecht. Valckx heeft Diego Tardelli for meel laten weten dat PSV niet ver der gaat met hem. Hij keert terug naar zijn oude club Sao Paulo. De directie van PSV zal hoogstwaar schijnlijk vandaag duidelijkheid bieden over de toekomst van trai ner Ronald Koeman. Terugblik op de laatste prijs van Feyenoord: de Uefa Cup in 2002. door Hans Leber PAPENDAL - Op 8 mei 2002, twee dagen na de moord op Pim For- tuyn, won Feyenoord in Rotter dam de Uefa Cup door Borussia Dortmund met 3-2 te verslaan. Kees van Wonderen en Patrick Paauwe blikken terug op die dag, nu bijna vijfjaar geleden. Paauwe wilde vooraf in het jaar boek nog een paar dingen nakij ken. Kees van Wonderen had zo'n ruggensteun niet nodig. „Ik gaf laatst een lezing over die wedstrij den. Ik heb de theorie van een En gelse professor, Belbin, er op losge laten. Die komt er op neer dat gelij ke types samen geen succes heb ben, maar een creatieve en een werker naast elkaar wel. Dat was Feyenoord, we hadden alles in huis dat jaar." Op het wintertrainingskamp op Las Palmas bestond wrijving tus sen spelers onderling en met trai ner Bert van Marwijk. Van Wonde ren: „Over de manier van spelen. Pierre was daar heel dominant in, ging de strijd met teamgenoten en Van Marwijk aan. Hij wilde altijd graag met twee spitsen spelen. Hij had Jon Dahl Tomasson het liefst dicht bij zich. Pierre had in een goeie periode bij NAC met John Lammers naast zich gespeeld. Die was het aanspeelpunt. Bij ons was Pierre dat zelf en dat zinde hem niet." Paauwe: „Bij ons schoot Pier re amper op goal." Van Wonde ren: „Hij kreeg veel flankballen. Daarover ging hij de strijd aan met Bonaventure Kalou en Leonardo. Die maakten steeds een extra ac tie. Dan moest Pierre, die al klaar stond voorin, weer terug." Paau we: „Als spelers onvoorspelbaar zijn voor medespelers, is het niet goed. Dat is een beetje wat die jon gens altijd hebben gehad, Kalou en Leonardo, dat ze dachten: 'Als ik maar goed speel'." Van Wonde ren.: „Pierre was in dat jaar de be palende figuur, niet alleen door de vrije trappen, maar ook door zijn aanwezigheid. Hij was enorm ge dreven." Paauwe: „Hij liet nooit iets gaan. Wij denken ook wel na over voetbal, maar denken soms ook 'ach jongen, als je het niet wil, okay'. Hij nooit." Over die onmogelijke goal tegen Freiburg. Van Wonderen: „Wat een doelpunt van Pierre! Hij mocht er niet in kunnen, er was geen fout bij de keeper te vinden. Als je zag waar die bal lag, zo in de hoek bij de zijlijn... wat een vrije trap." Paauwe: „Ik heb Pierre er wel eens naar gevraagd. Hij wilde hard op doel schieten in de hoop dat hij zou worden aangeraakt." Tegen Vitesse debuteerde dat sei zoen ene Robin van Persie, pro duct van de Feyenoord-jeugd. Van Wonderen: „Een groot talent, dat was wel duidelijk. En we hadden Leonardo natuurlijk. De eerste pro blemen die ik me kan herinneren met Van Persie, ontstonden een seizoen later uit tegen Fenerbah^e. Hij moest invallen en deed dat met een houding van 'alleen om dat het moet'. Van Marwijk heeft hem weggestuurd en ook buiten de groep gelaten voor de wedstrijd om de Super Cup, een paar dagen later tegen Real Madrid in Mona co. Ik weet dat Van Marwijk het op verschillende manieren heeft geprobeerd: vertrouwen geven, op zijn donder geven. Ik heb me heel erg aan Robin geërgerd, aan zijn houding. Ik vind dat je als jonge jongen bij het eerste je helemaal moet geven. Wij zagen ook wel dat die jongen verschrikkelijk goed Kees van Wonderen: 'Ik heb me heel erg aan Robin geërgerd' kon voetballen. Maar Dirk Kuijt, Ebi Smolarek, Thomas Buffel, die kwamen als eersten op de trai ning, waren gedreven bezig. Robin had een heel andere houding." Paauwe: „We bereidden ons dat jaar altijd voor in Bergambacht. Dan wandelden we op de wed strijddag. Mario Been, de hulptrai ner, zette steeds één stapje in de tuinen van de huizen waar we langskwamen. 'Bijgeloof, zei hij dan. Voor de finale tegen Dort mund deed hij het niet. 'Hoeft niet', zei hij, 'het komt goed'." De 3-2-winst tegen Dortmund was hun finest hour in een sportcar- rière. Maar van een huldiging op de Coolsingel kwam het niet. Ne derland was in shock door de moord op de politicus Fortuyn. Van Wonderen: „We moesten dinsdags verzamelen. De discussie was of we wel zouden spelen. We Berlijn - De Duitse justitie is een onderzoek begonnen naar beschul digingen dat de wielerploeg Team Telekom structureel doping ge bruikte tijdens de Ronde van Frankrijk van 1996 en 1997. In die jaren wonnen Telekom-renners Bjarne Riis en Jan Ullrich de Tour. Het onderzoek spitst zich toe op twee teamartsen, Andreas Schmid en Lothar Heinrich. Beide dokto ren zouden de coureurs in die ja ren epo hebben toegediend, zo schreef de Belgische verzorger lef d'Hont in zijn boek dat deze week verscheen. Na een verzoek van dopingjager Werner Franke is de Duitse justi tie een onderzoek begonnen, zo bevestigde officier van justitie Wolfgang Maier. door Cer Lammerink NIEUWEGEIN - De enkelblessure van judoka Edith Bosch is ernsti ger dan aanvankelijk veronder steld. De wereldkampioene (-70 kg) kan in elk geval de komende weken niet meedoen aan de we reldbekerwedstrijden in Moskou en Lissabon. Bosch liep de kwetsuur het afgelo pen weekeinde tijdens een toer nooi in Denemarken op. Ze moest daardoor de finale laten schieten, na de halve eindstrijd wel te heb ben doorstaan. „In de kwartfinale maakte ik een rare beweging. Daar na voelde ik dat er iets niet hele maal goed was." Onderzoek van sportarts Peter Vergouwen wees enkele dagen later uit dat Bosch een enkelband heeft ingescheurd. Het herstel gaat waarschijnlijk ruim vier weken duren. De voorbe reiding op de WK lijkt daardoor nog niet al te zeer in gevaar te ko men. Dat evenement, in Rio de Janeiro, vindt in september plaats. Bosch was net hersteld van een blessure aan de arm, die haar een klein jaar kostte. Pas de laatste we ken leek ze terug te keren op het niveau dat ze voor die tijd had. Bij Edith Bosch (links) in actie tegen de Belgische Catherine Jacques op het on langs gehouden EK in Belgrado. Zij won brons. foto Robin lltrecht/ANP de EK in Belgrado was er brons opgeroepen voor Moskou. Van de voor de winnares van zilver op de bekende namen doet ook Debo- Olympische Spelen van Athene, rah Gravenstijn (-57) niet mee. Zij Bondscoach Marjolein van Unen werkt ook na een lange blessu- heeft voor Bosch geen vervangster re-periode aan haar rentree.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44