Ex-chauffeur uit Vrouwenpolder helpt paardenpoepprobleem uit de wereld mag niet gewoond worden Bekeuring voor veel vissers Werkstraf na ongeluk Wij geven u de helft cadeau! PZC Donderdag 3 mei 2007 27 Adrie Krielaard ziet het opruimen van paardenpoep als een mooie baan. „Na een paar uurtjes proefdraaien is de kar al leuk gevuld." foto Ruben Oreel Drollenopruimer heeft een baan als de vervuiler wil betalen. door Henk Postma vrouwenpolder - Walcheren ver drinkt in de paardenpoep. Dat zou je zeggen wanneer je de brief leest waarmee de gemeente Veere paardrijders de wacht aan zegt: rui ters die niet direct de uitwerpselen van hun paard opruimen, krijgen een boete van 75 euro. Althans, wanneer een opsporingsambte naar in de buurt is die hen op he terdaad betrapt. Maar of Veere daarmee het paar denpoepprobleem uit de wereld helpt? Adrie Krielaard betwijfelt het. Sterker, in zijn ogen creëert de gemeente er een probleem bij. Ter wijl het provinciebestuur toeristen naar Zeeland probeert te halen door geld uit te trekken voor rui terpaden, jaagt Veere diezelfde toe risten weer weg. „Want hoe kun je nu van ruiters verlangen dat ze met een schop op de rug hun paard bestijgen. Of van kinderen dat ze een bezem meenemen wan neer ze met de pony aan de wan del gaan." Nee, als het aan Krielaard ligt pakt Veere het paardenpoepprobleem heel anders aan. Dan laat de ge meente hem de drollen van de straten vegen. Hij loopt al jaren met het plannetje rond: gewoon el ke dag met paard en wagen op stap. Kan hij meteen ook het zwerfvuil meenemen. Sla je drie vliegen in één klap: „De straten schoon, de toeristen blij, en ik een baan." Want Adrie Kriel aard leeft nu nog van een uitke ring. Nergens voor nodig. „Ik ben er de man niet naar om stil te zit ten." Drie jaar geleden kaartte hij zijn plannetje al eens aan. „Ik ben ermee bij het UWV geweest, het CWI, de sociale dienst, de hele rits. Ook bij de gemeente. Een paar weken terug nog. Kijken ze je eerst raar aan. En dan hoor je: we nemen het mee. Verdwijnt het in een laatje." Toen de gemeente Veere afgelo pen week aankondigde opsporings ambtenaren achter de ruiters aan te sturen, vond Krielaard het welle tjes. Hij spande het paard voor z'n wagentje, en ging op pad om al vast maar eens een dagje als drol lenopruimer proef te draaien. Dat beviel hem prima. „Ik zie het als een heel mooie baan." Krielaard, 45 jaar, houdt van het buitenleven. „Als kwajongen ging ik al met paarden om, en dat is me altijd blijven trekken." Hij zat vijf tien jaar op de weg als internatio naal chauffeur. Tot hij door de stress geveld werd. Tegenwoordig woont hij in een caravan op een weiland bij Vrouwenpolder. „Want een huis, dat hoeft voor mij niet meer." Nu nog werk. „Ik kan beschikken over twee paarden en een kar. Voor het zwerfvuil heb ik een knijparm in elkaar gezet." Meer is niet nodig. Hij ziet er een volledig betaalde baan in. Het principe is simpel: de vervuiler betaalt. Kriel aard stelt voor een ruiterpenning in te voeren. „Wie zo'n penning koopt, wordt niet beboet. Dat kost je dan een klein bedrag, zeg: een tientje per kwartaal. Als er vier honderd penningen zijn, dan kan ik daar ruim van leven." scharendijke - Tijdens acties te gen illegaal vissen bij de spuisluis op de Brouwersdam zijn vier per sonen aangehouden en 64 bekeu ringen uitgeschreven. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Bij de acties dinsdag en zaterdag waren twintig man van politie, AI- VD, provincies, justitie en gemeen te betrokken. Vier personen zijn aangehouden omdat ze niet de be nodigde papieren hadden. Veertig mensen werden bekeurd wegens vissen met verboden vistuig en 24 personen kregen een prent voor vissen in verboden gebied. Maatregelen voor veilige Westerschelde terneuzen - De projectgroep die zich buigt over de veiligheid van de scheepvaart op de Westerschel de legt de laatste hand aan een pakket maatregelen om de binnen vaart en de zeevaart uit eikaars vaarwater te houden. Het rapport wordt binnenkort aan geboden aan de Permanente Com missie voor Toezicht op de Schel- devaart. ning worden gebouwd. In 2005 diende familie De Korte opnieuw een verzoek in bij de gemeente voor een tweede bedrijfswoning, maar ook dit werd - op dezelfde gronden - afgewezen. Gezien de veebezetting kan volstaan worden 'Het beleid is om verstening van het buitengebied tegen te gaan' met één bedrijfswoning, vond de AAZ ook toen weer. Wethouder J. Bostelaar (PvdA/ GroenLinks, ruimtelijke ordening) zegt het 'vervelend' te vinden voor familie De Korte dat zij geen twee de woning mag neerzetten op het erf, maar er niets aan te kunnen doen. „Wij volgen altijd het advies van de Agrarische Adviescommis sie. De roep om tweede bedrijfswo ningen is groot. Bijna maandelijks komt er wel een aanvraag bij ons binnen. Het beleid is om verste ning van het buitengebied tegen te gaan. Daarom mag er alleen ge bouwd worden als er een reden voor is en anders is het advies ne gatief." Begin dit jaar heeft landbouworga nisatie ZLTO per brief aan de ge meente Veere een verzoek inge diend om medewerking aan een tweede bedrijfswoning in de be staande schuur. Op die manier hoeft er geen nieuwbouw op het erf bij te komen. Ander argument is de verwachting dat het aantal schapen zal uitbreiden tot twee honderd en dat de minicamping wil uitbreiden naar 25 plaatsen. De gemeente heeft de in de brief van ZLTO genoemde bedrijfsactivi teiten naast het advies van de AAZ uit 2005 gelegd en geconsta teerd dat er geen noemenswaardi ge veranderingen zijn die een toe stemming voor een tweede be drijfswoning tot gevolg hebben. Eind maart hebben burgemeester Van der Zwaag en wethouder Bostelaar een gesprek gehad met familie De Korte. Daarin kwam naar voren dat de schuur al sinds vorige zomer bewoond wordt. Familie De Korte wilde niet reage ren. „Dit is iets tussen ons en de gemeente. Dat gaat verder nie mand iets aan." Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. 1 A, net alfabet van Zeêland middelburg - De Middelburgse rechtbank is aanzienlijk milder voor de veroorzaker van een dode lijk ongeval in juni vorig jaar bij Wissenkerke dan het Openbaar Ministerie. Bij het ongeluk kwam een 16-jarige bromfietser uit Co- lijnsplaat om het leven. De rech ters veroordeelden de man (49) uit IJsselstein tot 120 uur werkstraf en een voorwaardelijke rijontzeg ging van één jaar. Twee weken gele den eiste het OM nog 240 uur dienstverlening en een rijontzeg ging van twee jaar waarvan één voorwaardelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29