Middelburg schraapt en vervult wensen ONDA viert eeuwfeest met optredens Ook in de schuur 130 kramen op achtste editie Middelburgse boekenmarkt 26 Donderdag 3 mei 2007 pzc ONDA uit Nieuw- en Sint Joosland in 1964. De muziekvereniging toont haar nieuwe uniformen. Zes leden zijn nu nog steeds bij ONDA. Muziekvereniging Nieuw- en Sint Joosland bestaat honderd jaar. door Carla van de Merbel NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Wie honderd wordt, heeft veel meege maakt. Dat geldt ook voor muziek vereniging ONDA uit Nieuw- en Sint Joosland. 'In de afgelopen eeuw heeft ONDA vele maatschap pelijke veranderingen doorstaan. Armoede, oorlog, welvaart', schrijft Kees de Klerk, voorzitter van ONDA, dan ook in zijn voor woord in het programmaboekje voor de viering van honderd jaar ONDA op zaterdag 12 mei. ONDA werd opgericht op 27 maart 1907 onder de naam Voor waarts. Een jaar later al werd het ONDA, niet zozeer omdat de vere niging Oefening Na Den Arbeid nou zo'n betere naam vond, maar simpelweg omdat op de tweede hands aangeschafte vaandels ON DA stond. Al vanaf 1908 wordt de muziekver eniging gedirigeerd door een Me- liefste. Eerst was het Piet, toen Jan en nu weer Piet. Piet Meliefste jr. leidt de drie onderdelen van ON DA: het jeugdorkest Jong ONDA, Zaterdag 12 mei viert ONDA haar verjaardag op het voetbal veld in Nieuw- en Sint Joosland met optredens van ONDA en col legamuziekverenigingen. de fanfare ONDA en de Egerland- kapel Die Neulander Musikanten. ONDA is met haar huidige 44 le den een redelijk goedlopende vere niging, zegt Carolien Bliek (25). Ze speelt al vanaf haar achtste de bu gel bij ONDA. „We zijn ook wel eens onderbezet hoor. Als er dan iemand ziek is, mis je meteen een partij." Maar er zijn veel jonge leden en dan geeft vertrouwen voor de toe komst. Veel ONDA-leden wonen niet in Nieuw- en Sint Joosland. Bliek: „Maar zij zijn dan wel in Nieuwland geboren of hebben er een andere band mee. En het verst weg is toch wel Heinkenszand." Bliek woont in Vlissingen. Vrijwel elke vrijdagavond gaat ze naar haar geboortedorp voor de weke lijkse ONDA-repetitie. Ze geeft toe, wel eens met tegenzin. „Maar dan ga ik toch en als ik er ben en we zijn met muziek bezig, vergeet ik alles. Het leukste is het samen zijn, met mensen van allerlei leef tijden - van 8 tot 88 - en het sa men ergens naar toe werken." Zaterdag 12 mei viert ONDA haar honderdste verjaardag op het voet balveld in Nieuw- en Sint Joos land. Van 13.00 tot 23.30 uur zijn er optredens. Natuurlijk van het ju bilerende ONDA zelf (19.30-21.30), maar ook van muziekverenigingen uit Westkapelle, Zoutelande, Arne- muiden, Vlissingen en Seroosker- ke (13.00-18.00). Vanaf 21.30 uur speelt de band Blue Boys. Gemeente bezuinigt op subsidies en trekt geld uit voor onderwijs. door Nadia Berkelder MIDDELBURC - Door wat bestaande potjes leeg te schudden, een voor schot te nemen op een hogere winstuitkering van Delta en door bezuinigingen heeft de gemeente Middelburg de komende jaren vol doende geld om wat wensen te vervullen. Maar niet voor alle wen sen is geld. Een bezuiniging op alle subsidies levert in 2009 50.000 euro op. Een paar jaar geleden was al besloten om te bezuinigen op de organisa ties die de meeste subsidie ontvan gen. Daar is niets van terecht geko men, deels omdat de gemeente raad de bezuinigingen terugdraai de. Nu wordt besloten om alle subsi dies - dus ook die voor organisa ties die weinig geld krijgen - met Automobilist in sloot na uitwijkmanoeuvre WESTKAPELLE - Een man (22) uit Burgh-Haamstede is dinsdag om 21.20 uur met zijn auto in de sloot beland. Op de Baaiweg in Westka pelle kwam hij een donkerkleurige bestelauto tegen, die nagenoeg niet uitweek. De man reed noodge dwongen de berm in, schampte een boom en reed de sloot in. Zijn auto was totaal vernield. De poli tie vraagt de bestuurder van de be stelauto zich te melden. Capella Veerensis zoekt sopranen SEROOSKERKE - Het Christelijk Ge- mengd Koor Capella Veerensis is op zoek naar sopranen. Het 45-leden tellende koor oefent elke donderdagavond in de Zand- put in Serooskerke (19.30-21.30 uur) en zingt allerlei liederen, van religieuze en klassieke tot moder ne. Het koor staat onder leiding van Bea Zwadlo. één procent te verminderen. „Het komt erop neer dat ze minder meer krijgen", zegt een ambte naar. Dat komt doordat de subsi dies jaarlijks verhoogd worden om de inflatie te compenseren. De gemeente houdt er alvast reke ning mee dat de winstuitkering van Delta hoger uitvalt. Ook wordt verondersteld dat het Rijk de kosten voor noodopvang van asielzoekers gaat betalen. De afval stoffenheffing wordt verhoogd, met twee euro vijftig per aanslag. Van dat geld - 45.000 euro - wordt het zwerfafval in de stad opge ruimd. De komende jaren wordt extra geld uitgegeven aan schoolgebou wen. Bij basisscholen worden maatregelen genomen om de De gemeente Middelburg geeft de komende jaren onder meer extra geld uit aan een fietspad naar de Mortiere, baggeren en schoolgebouwen. Kinderrommelmarkt op Abdijplein Middelburg MIDDELBURC - De Koninklijke vere niging 'Uit het volk, voor het volk' houdt zaterdag 5 mei de jaarlijkse kinderrommelmarkt op het Abdij- plein in Middelburg. Omdat het plein gedeeltelijk is opgebroken, geldt de regel 'vol is vol'. Commer ciële verkoop is verboden, dit geldt ook voor auto's. De rommelmarkt vindt plaats van 8.00 tot 16.00 uur. Verzocht wordt niet-verkochte spullen mee terug te nemen. Excursies met gidsen door natuurgebieden VEERE - Natuurvereniging IVN houdt excursies vanuit Veere. Vrij dag is er een rondleiding door het Veerse Bos. Die begint om 19.30 uur bij het Kamhuis aan de Land- schuurweg. Elke woensdag tot eind september kunnen belangstel lenden met de boot mee naar de Haringvreter. De boot vertrekt om 14.00 uur bij de Kampveerse to ren. Informatie: 0118-597262. brandveiligheid te verbeteren. De Bolwerkschool en de Franciscus- school worden uitgebreid. Ook voor de verbouwing van scholen gemeenschap Nehalennia aan de Kruisweg is geld beschikbaar. Bo vendien besteedt Middelburg geld aan een extra leerplichtambtenaar. Het baggeren van watergangen in de stad kost de gemeente zeven ton. De aanleg van een betere fiets- verbinding tussen de binnenstad en de Mortiere kost bijna een mil joen. Er is geld voor een nieuw clubhuis voor de watersportvereni ging Arnemuiden, kleedkamers voor tennisvereniging MLTC, voor verbetering van de verkeerssituatie rond de basisscholen in Klaren- beek, voor hulp aan startende on dernemers, en voor het planten van bomen op het plein voor het station. Volgende week donderdag be spreekt de commissie algemeen be stuur de voorstellen. De gemeente raad beslist in juni. KNRM haalt boot van omgeslagen zeilers op VEERE - De bemanning van het sta tion Veere van de KNRM is giste ren uitgevaren voor een omgesla gen zeilboot op het Veerse Meer. De drie personen die aan boord waren, zijn door een andere zeiler uit het water gehaald. De KNRM' ers hebben de zeilboot rechtop ge zet en naar de Schotsman ge bracht. Volgens een woordvoerder waren de zeilers goed gekleed. Ze hadden reddingsvesten aan. Cactussen kijken bij kas Santa Laurentica SINT-LAURENS - Zaterdag is de grootste privé-cactusverzameling van Zeeland te zien. In de kas in Sint-Laurens staan meer dan vijf duizend cactussen. Er is een agave- tuin, een tuin met winterharde cactussen en een muur met cactus sen die 's zomers buiten staan. Cac tushof Santa Laurentica is open van 10.00 tot 17.00 uur. De kas is te vinden naast de basisschool. Grootste boekenmarkt Zuidwest-Nederland dit jaar wederom gegroeid. door Ronald Huissen middelburg - De jaarlijkse boeken markt in Middelburg vindt zondag 6 mei voor de achtste keer plaats. In en rond het centrum staan zo'n 130 kramen van boekhandelaren uit Nederland en België. Naast particuliere standhouders met hun eigen aanbod is er een groot aantal gespecialiseerde anti quariaten, met als hoofdassorti ment onder meer scheepvaart, eso terie, kinderboeken, Zeeuwse boe ken en kaarten. Ook de langste mo biele boekenkast van Europa, Kees de Vos met zijn boekenwand opge bouwd uit gestapelde kisten met boeken, is weer van de partij. Ver der zullen twee debuterende au teurs hun roman onder de aan dacht brengen en zijn er muzikale optredens. In De Drukkerij vindt 's middags een kinderprogramma plaats. Kin derboekenschrijfster Anneke Wil- tink leest voor en Stern Nijland te kent ter plekke bijpassende illustra- De boekenmarkt opent officieel om 10.00 uur, maar de organisa tie meidt dat vroegkomers de meeste kans maken op 'zeldza me en bijzondere aankopen'. ties op een groot scherm. Ieder half uur wordt er een boek van Wiltink verloot. De markt begon in 1999 met veer tig kramen en is inmiddels de grootste van Zuidwest-Nederland. Standhouders van voorgaande ja ren komen bijna allemaal terug en iedere editie komen er nieuwe kra men bij. Dat een boekenmarkt in het digita le tijdperk elk jaar groeit, verbaast organisator Gert-Jan de Rooij niet. „De term 'ontlezing' hoor je tegen woordig vaak, maar ik denk dat hooguit het leesgedrag is veran derd. Kom op een zaterdag maar eens in De Drukkerij kijken, gega randeerd dat het druk is." Familie krijgt geen toestemming voor tweede huis op erf. door Carla van de Merbel MELISKERKE - Familie De Korte in Meliskerke wil al jaren een tweede bedrijfswoning bouwen op haar perceel Mariekerke 24, maar de ge meente Veere geeft daarvoor steeds geen toestemming. De fami lie heeft uiteindelijk dan maar de schuur ingericht als tweede wo ning; sinds vorige zomer wordt er in gewoond. Maar ook dit mag niet. Familie De Korte moet de in de schuur gemaakte woning ver wijderen, zo heeft de gemeente on langs besloten. Een schuur verbou wen tot woonhuis mag alleen als het gaat om een monumentale of karakteristieke schuur en de betref fende schuur (bouwjaar 2005/2006) voldoet hier niet aan, zegt de gemeente. Familie De Korte heeft een agra risch bedrijf met melkschapenhou- derij en kaasmakerij en sinds 2005 ook een minicamping. In 2003 diende de familie voor het eerst bij de gemeente een verzoek in om op Mariekerke 24 een tweede bedrijfswoning te bouwen. Dit ver zoek werd afgewezen, omdat er geen sprake zou zijn van een vol waardig tweemansbedrijf De Agra rische Adviescommissie Zeeland (AAZ) had dit geconcludeerd na een bezoek aan de boerderij. Al leen in geval van een tweemansbe drijf mag een tweede bedrijfswo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28