Van barbeknoeien Gruttenbrij en lawaaisaus: Gedroogde tomaten 20 Donderdag 3 mei 2007 PZC ETEN MET PUCK door Puck Kerkhoven Laten we nou niet overdrijven. Het is de afgelopen maand prachtig weer geweest, maar om nu gelijk te dromen van zongedroogde tomaten uit eigen tuin gaat wat ver. Voor lopig kopen we ze in een potje bij de super. Of versgeschept uit een grote schaal bij de olijvenboer op de markt. In Toscane heb ik ze zien staan, op het erf achter een kleine trattoria. Grote rechthoekige houten bakken met gazen bo dem. Ik verwachtte eigenlijk dat daarin de verse pasta lag te drogen, maar nee. Honderden partjes verschrompelde tomaat, roodbruin van kleur met hier en daar een takje oregano, ver spreidden een bedwelmend zoete, karamelachtige geur. Of ik wilde proeven, gebaarde de zwartbesnorde kok vanuit de keuken. Dat hoef je mij maar één keer te vragen. Ze waren een beetje leerachtig, warm van de zon en supergeconcentreerd van smaak. Wow, dat een tomaat zo kan smaken. Alle zuren die kenmerkend zijn voor een rauwe tomaat, tomatenpuree en tomatensaus, zijn bij gedroogde tomaten nergens meer te be kennen. Dat klopt ook wel want de meeste zuren zitten in de pitjes en de gelei er omheen. En die worden vooraf verwij derd. In Italië worden ze net zolang gedroogd tot ze keihard zijn. Geen probleem, de zon doet daar z'n werk gratis. Ze gaan droog de weckpot in en kunnen zo jaren bewaard worden. Voor gebruik moeten ze dan eerst een paar uur in koud water worden geweekt en vervolgens drooggedept en gemarineerd in olie met kruiden, eventueel met wat balsamico-azijn. Al hebben wij geen Toscaanse zon, we kunnen wel degelijk zelf tomaten drogen. In een lau we oven van 100 graden. Leuk om een keer te proberen. Trek er wel een werkdag voor uit. Veel werk is het niet, het is meer een kwestie van geduldig wach ten. Kies voor rijpe pommodori (ook roma-tomaten genoemd). Die zijn van nature lekker zoet. Snijd ze doormidden en haal de zaadjes eruit. Bestrooi de binnenkant met zeezout en leg de helft met de opengesneden kant naar beneden, op een rooster in het midden van de oven. Laat de ovendeur op een kier staan en droog de tomaten in zeven uur. Laat afkoelen en bewaar ze in brandschone potjes (uitkoken met sodawater) onder een mooie olijfolie. Voeg er naar smaak tijm, rozemarijn en laurierblad en wat zwartepeperkorrels aan toe. In de koelkast blijven ze zeker drie maanden goed. Heerlijk in een zomerse salade (zie recept) bij vlees of een ge bakken visje. Door de pasta, de hartige taart of op een pizza. Tomatenolie is trouwens perfect geschikt om te verwerken in de saladedressing. Thuisbakkers moeten vooral een keer wat grofgehakte gedroog de tomaten met wat olie door het brooddeeg mengen. Echt su- perlekker! Je kunt er ook tomatentapenade van maken, door ze met olie, pijnboompitten, kappertjes en Parmezaanse kaas in de blender fijn te draaien. Strijk dit zelfgemaakte smeerseltje op brus- cetta of een toastje, even garneren met een takje ru- cola, en je hebt een heerlijke amu se, die barst van de zomerse sma ken. In de koelkast blijven ze zeker drie maanden goed Spinaziesalade met gerookte kip en gedroogde tomaten (voorgerecht voor 4 personen, maaltijdsalade voor 2) 400 gram jonge bladspinazie, 1 gerookte kipfilet, 1 kleine rode ui, 12 gedroogde tomaten op olie, 50 gram pijnboompitten, 100 gram roomkaas (goed gekoeld) dressing: Vi eetlepel honing, Vi eetlepel mosterd, 1 eetlepel wijna zijn, 2 eetlepels olijfolie (extra vergine), 1 eetlepel tomatenolie, 1 theelepel gedroogde Italiaanse kruiden, zout, versgemalen peper Was spinazie zorgvuldig en verwijder harde steeltjes. Draai droog in de slacentrifuge. Snijd kip in dunne plakjes en ui in flinterdunne ringen. Laat tomaten uitlekken, vang olie op. Snijd ze in reepjes. Rooster pijnboompitten goudbruin (niet zwart!) in een droge koe kenpan. Klop een dressing van alle ingrediënten. Schik spinazieblaadjes in een wijde schaal, verdeel uiringen, tomaat reepjes en kip erover. Schep met twee dessertlepeltjes kleine bol letjes roomkaas, leg op de salade. Besprenkel met dressing en be strooi met pijnboompitten. Serveer met knapperige ciabatta en schenk er een fruitige rosé bij. Tip: In plaats van roomkaas kun je ook kleine mozzarellabolletjes Door het onverwacht goede weer sloeg het land de afgelopen tijd massaal aan het barbecueën. Van een worstje grillen op een wegwerp-Hibachi is het barbecueën veranderd in een culinaire wetenschap. door Johan van de Beek De barbiebarbaren be staan nog steeds. De ze barbiebarbaar stort een zak houtskool in de al of niet zelf in el kaar gelaste barbecue, sprenkelt er aanstekervloeistof overheen en ge bruikt dan de aansteker om een ex plosief begin van de maaltijd te markeren. Na een minimale pauze - honger heeft meestal alle andere instincten verdoofd - werpt hij de koude, rauwe koteletten of kippen poten zo uit de ijskast op het roos ter. Resultaten van dit 'barbeknoeien': rooksignalen in prairie-Coman- chestijl waar de hele buurt van kan meegenieten, de merkwaar dige geur van verschroeide wenk brauwen en armharen en vlees dat (net zoals de vingers van de gril- ler) aan de buitenkant verbrand en van binnen rauw is. Slechts gro te hoeveelheden kant en klare sau zen, bier en rosé kunnen zo'n feestje nog binnen halfverteerbare grenzen houden. Wat een verschil met de natural Mannen die zelden of nooit achter de pannen te vinden zijn, plaatsen zich bij het barbecueën plots in de hoofdrol born griller die van de wegwerp- kampeergrill (met de kooltjes er al in, slechts een lucifer erbij houden en klaar is uw barbecue!) inmid dels is gepromoveerd naar een im ponerende installatie van roestvrij staal of gietijzer waarop, zo vermel den de juichende boekwerken die meegeleverd worden, echt gekookt kan worden. De trotse bezitter van zo'n Ferrari onder de buitengrills staat, niet zel den gehuld in een schort met daar op de merknaam van zijn barbe cueapparaat, achter het zacht- gloeiend vuurtje. Om zijn kook- hand een vuurvaste handschoen die een flonkerende barbecuespa tel omklemd. Op zijn glanzend schone rooster verschijnen geen bleke worsten of houten stokjes met tragische flin ters paprika en fruit, afgewisseld met ondefinieerbare stukjes vlees. Nee, de kampioen van het out door cooking zal zijn gasten eerst proberen te verbluffen door, bij voorbeeld, achteloos te wijzen op het feit dat hij grilt op ecologische briketten gemaakt van olijven (zelfs na gebruik nog nuttig als meststof voor de tuin!). Vervolgens hoeft hij zijn vuurtje niet aan te wakkeren met de Auto kampioen, de krant of een door batterijen aangedreven barbe- cuefohn. Een serie-A-griller wap pert en blaast niet, dat doen alleen de stumpers uit de onderafdeling amateurs. De kenner weet immers hoe hij de kooltjes moet rangschik ken, zodat hij een gelijkmatige gloed krijgt. Elk vuurtje van hem is, zal hij tot vervelens toe verkla ren, een klein kunstwerk je, zorgvuldig gecompo neerd met kooltjes, curiosa zoals appelhoutsnippers en milieuvrien delijke en niet naar benzine rui kende aanmaakblokjes. Controle is zijn motto. Bij hem geen open luchtcrematies, maar zorgvuldig 'gecreëerde' gerechten zoals kalfs- Heimwee-eten, voedsel dat al jaren nauwelijks meer gegeten wordt. Wetenschapsjournalist en culinair historicus Lizet Kruijff schreef er een boek over. door Vikkie Bartholomeus R aapsteeltjes, jutteperen en gruttenbrij. Haver wortel, stokvis of rol pens met lawaaisaus. Het is allemaal typisch heimwee-eten. Voedsel dat al jaren niet of nauwelijks meer bereid en gegeten wordt. Lizet Kruijff noemt het vergeten eten. In haar pas verschenen boek Cha, cha, cha, tja, wat zullen we eten? heeft de wetenschapsjournalist an nex culinair historicus talloze ge rechten, ingrediënten, bereidings wijzen en voedseltradities vastge legd die in de vergetelheid zijn ge raakt. Het is een blik op de tijd dat huisvrouwen min of meer een dag taak hadden aan het bereiden van voedsel. De tijd dat de seizoenen bepaal den wat op tafel kwam. De tijd van kolenfornuizen en hooiman- den. De tijd dat water nog uit de pomp of de put kwam. De tijd van weckpotten en conserven. Het fotoboek staat vol aardige we tenswaardigheden. Zo was de kra keling ooit een typisch Limburgs koekje. Op Sylvestermorgen - oudejaarsdag - gingen kinderen langs de deuren om krakelingen op te halen. De koekjes werden in die tijd ook vaker geserveerd op Al lerzielen en bij begrafenissen. Tus sen Kerstmis en Driekoningen werd een duivekater gebakken: ver sierd zoet brood. Voor Pasen was er een paasstok. Het was lang niet altijd feest. Cri sis en oorlogen, misoogsten en veeziektes veroorzaakten schaarste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20