Steeds vaker grijze Openbare internetencyclopedie Wikipedia heeft Zeeuwse afdeling PZC Een voor de straat, een voor vakantie en drie voor het circuit De krant 4 weken voor €9,95! COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111-454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Zeeland scoort relatief hoog als het gaat om motordichtheid. Onder jongeren neemt het motorbezit echter af, blijkt uit cijfers van het Bureau voor de Statistiek. door Ondine van der Vleuten Zeeland is een prachti ge provincie voor mo torrijders. Misschien is dat wel de reden dat deze provincie op een gedeelde derde plaats staat - met Friesland - als het gaat om motor- bezit. Alleen Drenthe en Overijs sel scoren beter. Van elke honderd Zeeuwen hebben er vier een mo torfiets. Er zou echter ook een ver band kunnen zijn met de vergrij zing in Zeeland, want cijfers van het CBS tonen één ding duidelijk aan: de Nederlandse motorrijder vergrijst. Ondanks het 'jonge' ima go van motorrijders blijkt maar liefst tweederde van de motorbe- zitters ouder dan veertig te zijn. In Goes vinden de Zeeuwen een zaak die het officiële dealerschap voert voor acht merken motoren. „Wij zijn de grootste van zuid west-Nederland. Je moet naar Rot terdam of Den Bosch om een an dere zaak van dit formaat te vin den", zegt bedrijfsleider Izaak de Regt van MotoPort in Goes met enige trots. Onder jonge rijders neemt het mo torbezit af, stelt het Centraal Bu reau voor de Statistiek. De Regt merkt in zijn zaak dat jongeren la ter 'aan de motor' gaan dan vroe ger. „Je moet er vandaag de dag vanaf de 5000 euro voor neertel len. Vroeger gingen jongeren als ze zestien waren al werken, tegen woordig studeren ze nog een tijd. De centjes komen dus ook later." De jongeren - waar De Regt klan ten tot een jaar of dertig, veertig onder schaart - kopen meestal een sportieve motor: een Honda CBR 1000 bijvoorbeeld, a 15.000 euro. Naarmate de leeftijd stijgt, hoeft het allemaal niet meer zo hard te gaan. Dan komt bijvoorbeeld een stoere maar rustige Harley in beeld. Voor een dikke, grote Har ley betaal je rond de 25.000 euro. De Regt schat de gemiddelde leef tijd van zijn klanten - waarvan zo'n 70 procent man is, al neemt het aantal dames toe - op veertig jaar. Meer dan vroeger ziet hij dat mensen die op jonge leeftijd gin gen motorrijden, een paar jaar uit beeld verdwijnen en dan weer te rugkomen voor hun eerste liefde. Afhankelijk van de beurs spende ren ze tussen de 5000 en 30.000 euro aan de motor. Voor die dertig mille heb je dan bijvoorbeeld een Honda Goldwing 1800 cc, inclusief koffers en kuipen. Komen de ko pers van een sportieve motor over het algemeen alleen naar de win kel, over de aanschaf van een luxe reis-toermotor beslissen man en vrouw meestal samen. OOST-SOUBURG - Souburger Rob Craanen (38) wil zijn Snoei-helm van 800 euro wel even afzetten voor de foto. Hij gaat er eens mooi voor zitten op zijn Honda Black bird CBR 1100 XX. Die kan 306 km per uur. „Maar dat heb ik er nooit mee gereden", zegt Craanen. Dat hij een motorliefhebber is, lijdt geen twijfel, met nog vier mo toren in de garage. „Dit is mijn straatmotor. Dan heb ik er nog een om met de vrouw op vakantie te gaan en drie motoren voor op het circuit." Craanen doet aan mo torcrossen, in Assen, Zandvoort, Frankrijk en België. Eigenlijk is het een hobby die uit de hand is gelopen nadat hij zijn oude werk niet meer kon uitoefe nen. „Ik kreeg een zwaar ongeluk toen ik achterop de motor zat bij mijn baas. Er stak een auto over en die raakte me." Desondanks klimt hij nog graag op de motor. Bijvoorbeeld op zijn Yamaha R6, (gaat 265 op het rechte stuk van Zandvoort), of op de Suzuki RGV 250 (220 kilometer) of op de antie ke Kreidler. „Eigenlijk een brom mer, maar hij kan 130." 2 I Donderdag 3 mei 2007 PZC Twee euro heb ik er voor betaald. Aan een jongetje van een jaar of tien, met een brilletje en oranje geverfd haar. Op het moment dat het Oranjehuis te Woudrichem be kwaam naar zalm stond te happen, stalde hij op de vrijmarkt in ons dorp zijn bescheiden handel op een kleedje uit. Twéé euro voor een boekje over Boer Koekoek; een eerste druk zelfs. Eerlijk gezegd betwijfel ik of er ooit een tweede drukje van is verschenen, maar toch! Boer Koekoek van de Boerenpartij, wie kende hem niet? Een man met een wijd uitstaand orenstel en slimme oogjes. Boer (Hendrik) Koekoek hield evenveel van spruitjes als van klin kers; hij slikte beide gulzig in: Beste mens'n, wij van de Boer'npartij vind'n dat - en dan volgde vaak een uiteenzetting waaraan slechts weinigen een touw konden vastknopen. Hendrik Koekoek maakte furore met zijn verzet tegen het Land bouwschap, een organisatie die geacht werd de belangen van de landbouw te dienen. Hij kwam in 1963 in de Tweede Kamer. Zijn portret zal nooit een plaatsje krijgen in de eregalerij van prominente parlementariërs. Maar waar Hendrik Koekoek verscheen, was altijd wat te beleven. Zowel binnen als buiten het Kamergebouw zorgde hij regelma tig voor opschudding. Hij beschuldigde enkele collega-Kamer leden van een fout oorlogsverleden; er heerste verontwaardi ging over zijn praktijken als huisjesmelker; hij kwam in op spraak omdat hij zijn pony's verwaarloosde; ten tijde van de oliecrisis bespotte hij - samen met Vader Abraham - Den Uyl in het carnavalslied Den Uyl is in den olie. Moet het kosten, dat boekje?, vroeg ik aan het jongetje. Eén euro, blufte hij en ik zag 'm denken: 'Dat betaalt-ie nooit.' Ik gaf hem er twee en hij keek me stomverbaasd na; Toch onbetaalbaar, die Koekoek? Waar boer Koekoek verscheen, was altijd wat te beleven Motorrijden is voor Rob Craanen eigenlijk een uit de hand gelopen hobby. Ais de kinderen komen, moet de motor even wachten Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice,Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Woonplaats Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hei colofon treft u nadere Informatie door René Schrier goes - Op de internet Encyclope die Wikipedia staan sinds kort Zeeuwse bijdragen. Het gaat om ar tikelen die in het Zeeuws dialect zijn geschreven. Een pagina genaamd 'Durpsuus' is de piek waar de bezoekers van de site met elkaar kunnen communi ceren. Dat gebeurt ook in een Zeeuws dialect en meteen ontspon zich daar al een discussie over de vraag of er voor de ver schillende Zeeuwse dialecten geen aparte ruimte in deze Wikipedia moet komen. In de Zeeuwse tak van Wikipedia zijn artikelen te vinden over Zee land in het algemeen, Zeeuwse ge schiedenis, Walcheren, Zeeuws- Vlaanderen en Goeree-Overflak- kee. Verder is er informatie opge nomen over Zeeuwse plaatsna men en iets over muziek. Het kenmerkende van Wikipedia is dat iedereen er informatie over de meest uiteenlopende onderwer pen aan toe kan voegen. Het is de bedoeling dat de gebruikers elkaar controleren, om te voorkomen dat er al te grote onzin in de digitale encyclopedie terechtkomt. De verschillende hoofdonderwer pen in Wikipedia worden wel vol gens een vaste structuur opge bouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2