til 'Songfestival wordt steeds meer een popfestival' PZC Donderdag 3 mei 2007 1 9 Songfestivalkenner Cornald Maas (44) verslaat op 10 (halve finale) en 12 mei vanuit Helsinki namens de NOS het internationale liedjesfestijn. Alle klagende landgenoten met hun 'verongelijkte sentimenten' neemt hij alvast de wind uit de zeilen. „Oost-Europa heeft dit jaar simpelweg de betere nummers." door Bernice Breure foto Maartje Blijdenstein Hij was al fan toen kinder bedtijd hem verhinder de te kijken. Cornald Maas maakte krantjes met voorbeschouwingen over het Songfestival voor zijn moeder en vroeg haar tijdens de uitzending de scores per land te noteren. Die keer in 1974, toen hij als jochie van elf voor het eerst de hele zaterdaga vond mocht opblijven, was met een een memorabele editie. Abba won glansrijk, het duo Mouth and MacNeal bezorgde Nederland een derde plek. Maas is straks voor de dertiende keer aanwezig bij het fes tival. Inmiddels heeft hij de mees te inzendingen al beluisterd, en groeit zijn klapper met achter grondinformatie over de 42 deelne mers gestaag. Wat heeft je digitale voorwerk opge leverd? „Op internet zijn nagenoeg alle liedjes en bijbehorende clips te vin den. De magie van wat er op het podium zal komen, is goeddeels verdwenen.Wat ook opvalt, is dat veel landen zoiets stukken profes sioneler aanpakken dan wij. Hoe het vorig jaar is gegaan met Treble, was schandelijk. Zij trokken met een oude bus zes weken door Eu ropa, en keerden pas twee dagen voor de repetities in Athene terug. Ze hadden geen tijd gehad voor de choreografie. Toen viel er niks meer uit te richten, echt tenen krommend. „Zo gaat het vaak met Nederland se inzendingen, er is zelden ie mand die de scepter zwaait en er op toeziet dat het professioneel wordt aangepakt. Maar Edsilia neemt haar act heel serieus. Ze heeft audities gehouden voor de zangers/dansers die meegaan. Guus Verstraete, de regisseur van Paul de Leeuw, komt tijdens de be langrijkste repetitiedagen naar Fin land om erop toe te zien dat de re gisseur daar zich aan het Neder landse plan houdt. Helaas was er geld noch tijd voor een fatsoenlij ke clip. Die is vlug, vlug opgeno men, waardoor Nederland in de polls en bij bookmakers alweer er gens onderaan bungelt." Wat zijn de trends van dit jaar? „Er zijn veel poprocksongs, waar schijnlijk in het kielzog van Lordi dat vorig jaar won. Het valt me op dat West-Europese landen in hun scoringsdrift de nodige 'kermis' uit de kast halen, terwijl Oost-Europa eigenzinnig heeft gekozen voor vol wassen liedjes. Hongarije komt met een bluesy nummer, Molda vië heeft een Anouk-achtig liedje ingestuurd, Rusland brengt iets wat lijkt op de Sugababes en het debuterende Georgië doet iets heel gedurfds. Natuurlijk zit er weer rommel tus sen. Er is van alles te zeggen over de ontwikkeling van het Songfesti val - de orkesten zijn afgeschaft, te- levoting is ingevoerd en het aantal landen enorm uitgebreid -, maar de organisatie is er wel in geslaagd het evenement te verjongen. Euro visie is van een evenement waarin ballades en lange jurken lang de dienst uitmaakten, getransfor meerd richting popfestival." Half Nederland begint te zuchten als het fenomeen 'Songfestival' valt. Voel je je geen roepende in de woes tijn? „ja, best wel. Maar ik ben er wat ij- zerenheinig onder geworden. Zo veel vooroordelen, over 'kermismu- ziek' en al die Oost-Europeanen die elkaar de bal toespelen, klop pen gewoon niet. Maar ze zijn on uitroeibaar. Zelf begrijp ik niet waarom het zo ingewikkeld is in te zien dat het wèl een leuk pro gramma is. Het is toch mooi om te zien hoe allerlei nieuwe landen zich via het festival op de kaart proberen te zetten? „Veel Nederlanders hangen nog al tijd in de jaren zeventig, zingen nog een keer Ding-a-dong en val len weer in slaap. Hierdoor hangt de deelname van Nederland steeds weer aan een zijden draad. Er zijn genoeg mensen binnen de NOS die het Songfestival liever zien gaan dan komen. Als Edsilia straks de halve finale niet over leeft, wat helemaal geen schande is aangezien maar tien van de 28 landen doorgaan, zal het gewee klaag weer niet van de lucht zijn. Ik kan je nu al zeggen dat Oost-Eu ropa het dit jaar heel goed zal doen, simpelweg omdat ze de bete re nummers hebben." Hoe schat je de kansen van Edsilia's 'On top of the world' in? „De ambitie was om niet met een typisch Songfestivalnummer te ko men, maar uiteindelijk is het juist een van de meest typische Eurovi sienummers van dit jaar. Nu ik het hele veld overzie, vraag ik me af of het een nadeel is. Het is een solide popsong, en haar performance zal in niks lijken op de wat krakkemik kige uitvoering tijdens het natio naal festival. „)e weet niet waar Europa zin in heeft die avond. In Treble had ik nul fiducie, maar ik dacht in 2005 dat Glennis Grace met haar kracht de finale wel zou halen, een jaar eerder had ik daar bij Reunion geen hoop op en lukte dat weer wel. Nederland heeft nog nooit zo slecht gescoord als de afgelopen ja ren, voor mij voelt het als 'erop of eronder', hopelijk ten onrechte." Cornald Maas: „Ik begrijp ik niet waarom het zo ingewikkeld is in te zien dat het songfestival wèl een leuk programma is. Het is toch mooi om te zien hoe allerlei nieuwe landen zich op de kaart proberen te zetten?" ALLEMENSEN Britney Spears weer op het podium Britney Spears heeft voor het eerst in drie jaar weer opgetre den. De zangeres stond dinsdaga vond bijna een kwartier op het podium van een zaal in San Die- go, meldde het Amerikaanse showbizztijdschrift People giste ren. Veiligheidsmensen moesten de gillende fans op afstand hou den toen de zangeres hits als Ba- by one more time en Toxic play backte. De zangcarrière van de Amerikaanse stond de afgelopen jaren op een laag pitje door een huwelijk, de komst van twee kin deren, een scheiding en een af kickperiode. Zanger Peter Andre is niet dood Een woordvoerder van Peter Andre (34) heeft duizenden fans ervan moeten overtuigen dat zijn cliënt niet dood is, zo meldt en- tertainmentpersbureau WENN. Via internet werd het gerucht de wereld ingeholpen dat de zanger, bekend van zijn hit Mysterious Girl én van zijn huwelijk met de rondborstige Britse ster Jordan (28), overleden was aan de gevol gen van hersenvliesontsteking. De zanger werd vorige week in een Brits ziekenhuis opgenomen met virale meningitis. Toen hier op het bericht opdook dat de ar tiest was gestorven, plaatsten meer dan 30.000 fans een condo- leancebericht op Peters website. Cisele Bündchen en Victoria uit elkaar Topmodel Gisele Bündchen werkt niet langer voor Victoria's Secret. Dat heeft een woordvoer der van het lingerieconcern beves tigd tegenover het Amerikaanse tijdschrift People. De Braziliaan se was jarenlang verbonden aan het lingeriemerk. Het gerucht gaat dat Bündchen salarisverho ging wilde en zou opstappen als haar werkgever die eis niet inwil ligde. Victoria's Secret repte daar met geen woord over. Het model liet eerder al weten dat zij 'ver scheidene hoofdstukken' wilde toevoegen aan haar leven. „Men sen denken altijd dat ik sexy ben omdat ik voor Victoria's Secret werk, maar ik ben geen sexy meisje." Monique Smit neemt haar eerste single op Ze werd 'slechts' tweede in het Tien-programma lust the two of us, maar Monique Smit, het jon gere zusje van Jan Smit, gaat toch een single opnemen. „Ik weet he lemaal niet wat voor nummer het is, ik heb het nog niet ge hoord", vertelde de 18-jarige Vo- lendamse in het SBS-programma Shownieuws. De single komt vol gende maand uit. Het album van Smit, die in het zangprogramma een duo vormde met Xander de Buisonjé wordt niet lang daarna verwacht. Monique Smit en Xander de Buisonjé. foto CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19