Hp P heid Justitie laat media in Nederland niet met rust i 1 ISO IfSHt nc CIS jfer Êm §f m C 12 I Donderdag 3 mei 2007 PZC Persvrijheid in de wereld Van de 195 landen en regio's in de wereld kent 32% geen persvrijheid (2006). |11"= Persvrijheid Gedeeltelijk persvrijheid ■I Geen persvrijheid Landen en persvrijheid in percentages Ranglijst van landen naar persvrijheid in 2006, samengesteld door Freedom House, een onafhankelijke organisatie die zich inzet voor de vrijheid in de wereld. Nederland is gezakt naar een gedeelde negende plaats. Tussen haakjes de positie in 2005. Landen met de meeste persvrijheid: 1 Finland (1) IJsland (1) 3 België (6) Denemarken (3) Noorwegen (3) Zweden (3) 7 Luxemburg (6) Zwitserland (6) 9 Andorra (12) Nederland (6) Nieuw Zeeland (10) Landen met de minste persvrijheid 186 Wit-Rusland (185) Equatoriaal-Guinea (185) Zimbabwe (187) 189 Oezbekistan (187) 190 Eritrea (189) 191 Myanmar (Burma) (190) Cuba (190) Libië (190) Turkmenistan (190) 195 Noord-Korea (194) Infographic: JO, GN bron; Freedom House Nederland stond jaren lang aan de top van de ranglijst van landen met een vrije pers. Maar ons land zakt steeds verder weg. Vol gens nieuwe cijfers van het Ameri kaanse Freedom House, die zijn ge publiceerd ter ere van de Dag van de Persvrijheid, zakt Nederland van nummer zes naar negen. De gijzeling van de Telegraaf-ver- slaggevers Joost de Haas en Bart Mos door justitie in november heeft Nederland strafpunten opge leverd. Niet toevallig is het thema van de Dag van de Persvrijheid in Nederland dit jaar 'Bronbescher ming onder druk'. Het Tele- graaf-duo weigerde de bron te ont hullen die informatie verstrekte over BVD/AIVD-documenten die in criminele kringen opdoken. Vorige maand werden ook hoofd redacteur Pieter Broertjes en ver slaggever Jan Hoedeman van De Volkskrant verhoord door de re cherche over de bron voor een arti kel over vermeende martelingen in Irak. Beiden beriepen zich op hun verschoningsrecht, dat in Ne derland wettelijk niet bestaat. Mi nister Hirsch Ballin van Justitie zei onlangs dat hij er - anders dan de Kamer - niets in ziet om verscho ningsrecht voor journalisten bij wet te regelen. Volgens justitie wordt reporters slechts zelden ver zocht bronnen prijs te geven. Of dat zo is, blijkt uit onderzoek dat vandaag wordt gepresenteerd bij de Wereldomroep. Volgens Freedom House, een onaf hankelijke organisatie die vrije me dia bevordert, heeft in 2006 de pers wereldwijd terrein verloren. Onder meer in landen van de voor malige Sovjet-Unie en in Zuid- Amerika is bewegingsruimte klei ner geworden. Over Nederland be weerde Freedom House deze week nog dat na de moord op Van Gogh de angst onder journalisten is toe genomen om controversiële onder werpen aan te snijden. Vooral als die de immigratie betreffen. De wereld wordt ook onveiliger voor journalisten, zo blijkt. Dit jaar stierven 24 verslaggevers in het harnas; bijna net zoveel als in het complete jaar 2002. „De stij ging van de laatste jaren heeft vooral te maken met de oorlog in Irak", verklaart Aik Meeuse van Free Voice, een Nederlandse orga nisatie die zich ook over de grens inzet voor onafhankelijke en pluri forme media. Is streven naar meer persvrijheid in onder meer ont wikkelingslanden geen vechten te gen de bierkaai? Meeuse: „Het is soms moeilijk. Het gebeurt dat een journalist met wie we goede contacten hebben plotseling wordt vastgezet of lijkt te zijn ver dwenen." Toch is er reden genoeg om door te strijden. Free Voice boekte succes door het format van het Jeugdjournaal te introduceren in Afghanistan en Zuid-Afrika. Of neem het succes van The New De mocrat, de enige onafhankelijke krant in Liberia. „Die krant is het levenswerk van Tom Kamara die is vervolgd en gemarteld. In 1996 kreeg hij in Nederland asiel, maar hij ging terug. Zijn krant onder nam actie toen de straatverlichting die hoofdstad Monrovia voor bur gers veiliger moet maken, maar niet werd aangelegd. De president beloofde binnen een halfjaar licht te plaatsen. Er gebeurde niets. Tot dat The Democrat met een count down begon. Iedere dag werd afge teld. Toen de teller beneden de 14 zakte, kwam er verlichting. Uit de ze verhalen halen wij onze voldoe ning." Gedode journalisten De persvrijheid is in 2006 in verscheidene regio's en ianden verder in de verdrukking geraakt. Vooral in landen van de voor malige Sovjet-Unie, Zuid-Amerika en verscheidene landen in Azië is de bewegingsruimte van journalisten en media kleiner geworden. r Anna Politkovskaya, t - doodgeschoten bij haar appartement in Moskou in oktober '06 M Doodsoorzaak (jan1992 - aug. 2006) Vermoord: A.g.v. gevechten: 414 (71,4%) 108(18,6%) I I Anders: 58(10%) Totaal aantal doden: 580 Dit jaar vonden wereldwijd al 24 journa listen de dood. Dat is bijna net zoveel als in heel 2002. g2 24* 2002 2003 2004 2005 2006 2007 Stand op 1 mei 2007 Turken l steeds g( Persvrijheid is een groot goed. Vandaag, op de internationale Dag van de Persvrijheid, wordt daar uitgebreid bij stilgestaan. In Turkije kunnen journalisten met moeite hun vak uitoefenen. infographic:JDj GNbron- Freedom Housefoto. AP door onze correspondente Fidan Ekiz Opinieblad Nokta be staat niet meer, de uitgever heeft het na 25 jaar opgeheven. Een week geleden deed de Turkse politie een inval in het gebouw van het weekblad. Het blad had onthuld dat een aantal topofficieren in 2004 tot twee keer toe een staatsgreep wilde plegen om de regering van Recep Tayyip Erdogan ten val te brengen. Enkele dagen na de inval trok uitgever Ayhan Durgun de stekker eruit. „Niet onder druk van derden", zegt Durgun. „Ik kon niet meer te gen de beschuldigingen, ik was ra deloos. Het was mijn eigen keuze." Medewerkers van Nokta weten be ter, zij zijn ervan overtuigd dat Durgun onder druk van de Turkse strijdkrachten heeft gehandeld. Durgun zegt dat Turkije nog niet klaar is voor een kritisch politiek opinieblad als Nokta. „Turkije is blijkbaar nog lang geen democra tisch land. Ik wist dat ik vroeg of laat de overheid en het leger tegen mij in het harnas zou jagen. Dat is nooit de bedoeling geweest. Ik heb er altijd naar gestreefd om de waar heid te schrijven. Ik wist dat publi catie over de geplande staatsgre pen moeilijk te verteren zou zijn voor de betrokkenen, maar ik wil de me daardoor niet laten tegen houden. Ik dacht heel naïef: dit moet kunnen in een democratisch land." De Turkse regering krijgt regelma tig kritiek op de beperkingen van de persvrijheid. In de loop der ja ren zijn veel mensen veroordeeld wegens aanzetten tot haat of op ruiing op grond van ras en religie. Kranten werden gesloten, uitgeve rijen opgeheven. Volgens Turkse journalisten is de situatie de afgelo pen jaren aanzienlijk verbeterd, maar er zijn nog veel incidenten. Vooral artikel 301 van het wetboek van strafrecht is Europa een doom in het oog. Het artikel stelt het be ledigen van de Turkse natie en identiteit strafbaar. „De nachtmerrie begint opnieuw: binnen één jaar zitten alle Turkse journalisten achter slot en gren del", zegt Oktay Eksi, voorzitter van de Turkse Vereniging voor Journalisten. Zover is het nog niet, maar journalisten worden wel re gelmatig voor de rechter gesleept wegens een artikel of cartoon. De beperkingen die journalisten worden opgelegd, gelden zowel voor de schrijvende pers als foto grafen. Journalisten die kritiek leve ren op de Turkse dienstplicht riske ren een straf van twee jaar. Schrij ven 'dat de Turkse militairen Cy prus moeten verlaten', of 'dat de genocide op Armeniërs heeft plaatsgevonden', is verboden. Vorig jaar nog spande premier Er dogan een rechtszaak aan tegen de karikaturist van Cumhuriyet, Mu- sa Kart. De tekenaar had de pre mier afgebeeld als een kat, ver strikt in een kluwen touw. 'Vernederend', concludeerde de rechtbank en veroordeelde Kart tot een boete van 3500 dollar. Op dit moment lopen rechtszaken te gen journalisten en schrijvers. Ook de Nobelprijswinnaar voor de lite ratuur, Orhan Pamuk, moest voor de rechter verschijnen, omdat hij in een interview met een Zwitsers tijdschrift sprak over de moord op dertigduizend Koerden en op een miljoen in Turkije levende Arme niërs. Pamuk riskeerde drie jaar ge vangenisstraf wegens het beschul digen van de Turkse identiteit, maar de rechtbank zag uiteindelijk af van rechtsvervolging. Ook de schrijfster Elif Shafak 'Binnen één jaar zitten alle Turkse journalisten achter slot en grendel' kwam in aanraking met justitie vanwege haar boek over de massa moord op de Armeniërs in de na dagen van het Ottomaanse rijk. Zij riskeert nu drie jaar gevangenis straf voor het bezoedelen van de reputatie van Turkije in haar boek De bastaard. Uitgever Ayhan Durgun voelt zich vooral 'gekrenkt' door de poli- tie-inval, zegt hij. „Ik ben toch geen terrorist? Toch liet ik ze hun gang gaan, terwijl ze onze spullen overhoop haalden, en de compu ters wegdroegen." Vrienden adviseren Durgun om naar het Europees Hof voor de Rechten van de Mens te stappen, maar dat wil de uitgever niet. „Door mijn land te verraden, los ik niks op. Het gaat mij niet om een fikse schadevergoeding." Het is volgens Durgun nooit ge makkelijk geweest om Nokta draaiende te houden. „In de begin jaren konden we geen adverteer ders vinden omdat het om een po litiek blad ging. Met bloed, zweet en tranen wisten we te overleven. Toen ik naast de financiële druk ook nog eens met psychologische druk te maken kreeg, had ik er geen zin meer in. Het werd me al lemaal te veel. Ik ben ook maar een mens."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12