Internationale handel in de lift creatief handelsdag» H uitzendburo Geslaagde kick-off CWI Gateway! to A Voorzitter Chris Rutten van de Kamer van Koophandel Brabant opende de Internationale Handelsdag in Bergen op Zoom. Foto: Kees Bennema Op de Internationale Handelsdag 2007 van de Kamers van Koophandel West-Brabant en Zeeland in De Wouwse Tol in Bergen op Zoom, was er veel wisselwerking van kennis en ervaring tussen de ruim honderd aanwe zige ondernemers. Er werden interessante presentaties gehouden voor de Brabantse en Zeeuwse im- en exporteurs over actuele zaken die spelen bij grensoverschrijdende handel, zoals internationaal betalingsverkeer en juridi sche gevolgen. door Henk van de Voorde BERGEN OP ZOOM - Speciale aan dacht was er voor zakendoen met België, Duitsland en het Verre Oosten. Volop ge legenheid was er voor een vrijblijvende oriëntatie op alle aspecten van het zaken doen met het buitenland, via een informa tiemarkt, diverse landenpresentaties, een forumdiscussie en een netwerkcafé. Zeeuwse en West-Brabantse ondernemers deelden hun ervaringen over zakendoen met België, Duitsland, China en Hong Kong waarbij vragen konden worden ge steld aan George Ammerlaan, directeur Hong Kong Trade Development Council; Theo Vaes, directeur Antwerp Business Center; Menno Schrok, landenmedewer- ker Duitsland/EVD en Enrico Kretsch- mar, directeur Gateway to Germany. West-Brabantse en Zeeuwse importeurs vertelden in een forumdiscussie onder lei ding van Philip Stobbelaar, exportconsu lent van de Kamer van Koophandel voor Zeeland, over de valkuilen die zij ervaren bij het importeren. Bezoekers konden daarbij vragen stellen aan Antoine Her mans, Inteijute BV (Kapellebrug), Manjn van Gastel, Hanko Handelsmaatschappij BV (Breda), Hetty Verwijmeren-Dielis- sen, Periglass BV (Oosterhout) en Rob de Graag, Vricotex BV (Goes). Aansluitend was er een netwerkcafé waar bij de ondernemers ook bijgepraat konden worden door Lenno Vermaas, exportma nager Van de Bilt zaden en vlas BV (Sluis kil), Marcel de Jonge, directeur Western Europe Rieber Son ASA (St. Maartens dijk) en Jurgen van Keulen, algemeen di recteur Van Keulen B.V. (Ossendrecht). Starters Voorzitter Chris Rutten van de Kamer van Koophandel West-Brabant stelde dat de Kamers van Koophandel in de regio sa men met de EVD de basisinfrastructuur vormen van de overheid voor het bevor deren van internationaal ondernemen. „Als het aan ons ligt zal de komende jaren veel extra aandacht uitgaan naar interna tionaal ondernemen. Hoe bevorderen wij internationale handel, naast het organise ren van deze dag? Wij begeleiden beginnende exporteurs onder meer door de EVD-subsidieregeling 'Programma Starters op Buitenlandse markten'. Een MKB-bedrijf kan hiermee begeleiding krijgen bij het bepalen van de aanpak om een buitenlandse markt te be werken, zoals het opstellen van een ex portplan en het vinden van potentiële af nemers of samenwerkingspartners. Uit on derzoek is gebleken dat de helft van deze startende exporteurs een gemiddelde ex port genereren van 80.000 euro per be drijf. In 2007 verwachten alle Kamers van Koophandel in Nederland 500 startende exporteurs te kunnen begeleiden. Dit zal leiden tot een exportboost van 20 miljoen euro", aldus Rutte. Het zelfstandig onder nemerschap lonkt voor velen, mede door de aantrekkende economie. „Internatio naal zakendoen betekent voor onderne mers vaak een sprong in het diepe. Toch wagen steeds meer ondernemers het erop. Bedrijven in West-Brabant en Zeeland be halen in totaal inmiddels ruim dertig pro cent van hun omzet in het buitenland, zo blijkt uit de ERBO-enquête van onze bei de Kamers van Koophandel. De industrie is goed voor bijna driekwart van de totale export in deze regio. Landelijk is dat minder: 62 procent. Inter nationaal zakendoen biedt ook u als MKB- ondernemer kansen. Maar een goede voorbereiding en praktische adviezen van deskundigen en collega-ondernemers zijn daarbij onmisbaar." advertentie Oude Haven 5, 4301 JJ ZIERIKZEE, Tel.: 0111 - 414040 e-mail: creatief.zierikzee@12move.nl Wethouder van Schaik. De grensoverschrijdende bijeenkomst van het Nederlandse CWI en het Belgi sche VDAB in de Nobelaer te Etten- Leur was een prima kick-off om de ar beidsmarktproblematiek over de gren zen aan te pakken. Belangrijk is dat er zonder problemen over de grens ge werkt kan worden. Eventuele belemme ringen werden in kaart gebracht en op lossingen aangedragen. Afstemming tus sen Nederland en België is bijvoorbeeld gewenst op fiscaal- en sociaal zeker- heidsgebied. Frans Pieters, districtsma nager CWI, opende de bijeenkomst met een kort welkomstwoord. Spreken wa ren onder andere voorzitter Rens de Groot van de Raad van Bestuur van CWI, oud-europarlementariër Johanna Boogerd-Quaak en de Terneuzense wethouder Co van Schaik. De wethou der ging uitgebreid in op de grensover schrijdende gevolgen voor arbeidsmarkt en onderwijs van de grootschalige glas tuinbouw in zijn gemeente. Dit door havenschap Zeeland Seaports geïnitieer de project genereert vele honderden ar beidsplaatsen. Naar verwachting kan eind dit jaar worden begonnen met de bouw, waarna enkele maanden later de tomatenplantjes zullen kunnen gedijen. In 'de Ondernemer' van juni zijn uitge breide interviews te lezen met CWI-dis- trictsmanager Pieters en wethouder Van Schaik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 97