'Begin op tijd met Bedrijfsoverdracht' MET DE KAMER VAN KOOPHANDEL WEET JE WEL BETER Ondernemersdebat over bedrijfsoverdracht Gratis themadag Bedrijfsoverdracht op 22 mei in Goes kamer van koophandel» Programma Themadag 'Wat levert uw bedrijf straks op?' kamer van ■«V koophanpel Je doet het licht uit, de deur op slot en dat was het dan. Piet van der Ma den vertelt het met een onderkoelde vorm van ironie. Samen met zijn echtgenote dreef de oud-wethouder van Vlissingen aan de Kleine Markt tot eind vorig jaar een juwelierszaak. Ondanks een intensieve zoektocht werd tot op heden geen opvolger gevonden. Overdracht- en overname blijft een precaire zaak. Van der Maden weet het uit de eerste hand. Zowel de za kelijke als de emotionele kanten van het proces heeft hij aan den lijve on dervonden. 'Er is geen boekje over en geen cursus voor.' In het vooraar van 2001 stapte Van der Maden uit het familiebedrijf dat zijn grootouders ruim een eeuw geleden als winkel in porselein, kristal en huishoude lijke artikelen waren begonnen. De ju welier met de politieke carrière werd wethouder. Zijn vrouw Connie van der Maden nam vanaf dat moment de leiding over. Halverwege vorig jaar ging de zaak de stille verkoop in. In september startte de opheffingsverkoop. Ondanks een uitgebreid eigen netwerk, bekendheid in de branche en de inspan ningen van een bedrijfsmakelaar werd geen geschikte overnamekandidaat ge vonden. Beginnende juweliers beschik ten over onvoldoende financiële midde len en de ketens toonden volgens van der Maden wel interesse, maar geven door gaans de voorkeur aan panden met grote re vloermaten. Keuze Het pand in de huidige vorm is boven dien enkel geschikt voor een juwelier, opticien of cadeauwinkel. Ook de mede door Van der Maden zelf in gang gezette aanpak van de Vlissingse binnenstad werkt pas de komende jaren optimaal. Aan de Kleine Markt start een nieuw- bouwplan voor winkels en appartemen ten. 'Eigenlijk zijn we drie jaar te vroeg om het pand te verkopen, maar in onze situatie speelt onze leeftijd een rol.' Het enige personeelslid werd tijdig op de hoogte gesteld van de aanstaande op heffing, uit menselijke overwegingen en om problemen met uitkerende instanties te voorkomen. Belangrijk was ook dat de vitrines tot de laatste dag gevuld bleven met sieraden, deels in consignatie van le veranciers verkregen. 'De klant moet tot het laatst voldoende keuze hebben.' De Kamer van Koophan del organiseert op 22 mei de avond be drijfsoverdracht in Goes. Piet van der Maden is één van de sprekers in het on dernemersdebat. 19.00 uur: Ontvangst 19.15 uur - 20.00 uur: Ondernemerspanel "Bedrijfsoverdracht in de praktijk" onder leiding van Aad van der Wouden 20.00 uur - 20.20 uur: Pauze 20.20 uur - 21.00 uur: Keuze uit: - Waardebepaling door ESJ Corporate Finance - De juridische aspecten bij bedrijfsoverdracht door Justion Advocaten 21.10 uur - 21.50 uur: Keuze uit - De fiscale aspecten bij bedrijfsoverdracht door ABAB Accountants - Start door bedrijfsovername door Van Oers Coiporate Finance 22.00 uur: Afsluiting Aansluitend nodigen wij u uit voor een hapje en een drankje Meld u aan via www.kvk.nl/waardebepaling Piet van der Maden: 'Het belangrijkste is om jezelf voldoende tijd te geven om naar het ultieme moment toe te groeien.' Foto: Mechtelcl Jansen Tijdens de themadag Bedrijfs overdracht: 'Wat levert uw be drijf straks op?' van Kamer van Koophandel op dinsdag 22 mei in Goes worden er verschillende pre sentaties gegeven. Zo komen thema's aan bod als 'Hoe be paalt u de waarde van uw bedrijf?', 'Waar moet u op letten voordat u een contract tekent?', 'Met welke regelingen krijgt u te maken?' en 'Waar moet u op letten als u een bedrijf koopt?' Ondememersdebat Vooraf aan de presentaties wordt een ondememersdebat gehouden. Onder leiding van journalist Aad van der Wouden vertellen ondernemers hun ervaringen over het proces van bedrijfs overdracht bij zowel koop als verkoop aan familie of aan derden. Ook de valkuilen, het omgaan met emoties en het onderhandelingstraject komen aan bod. In het panel zitten onder andere: - Piet van der Maden van Juwelier Van der Maden uit Vlissingen -Jan Hollestelle van Koninklijke Hollestelle uit Goes - Wilma Korstanje van Hotel Triniteit uit Terneuzen - Rober Knuijt van Istec Montage, uit Schoondijke - Peter Dikman van Stichting Consularis Kamer van Koophandel voor Zeeland Kantoor Middelburg Buitenruststraat 225 Postbus 6004 4330 LA Middelburg Tel.: (0118) 67 35 00 Fax: (0118) 67 35 47 Kantoor Terneuzen Schuttershofsveg 1 Postbus 1034 4530 GA Terneuzen Tel.: (0118) 67 35 00 Fax: (0118) 67 35 46 1 n terne twww.zeeland.kvk.nl Email: info@zeeland.kvk.nl BIJEENKOMST KVK: 'WAT LEVERT UW BEDRIJF STRAKS OP?' Er komt een moment in het leven van de ondernemer dat deze besluit om het bedrijf te verkoop of over te dra gen. Naast het zoeken naar een geschikte koper is het belangrijk om de waarde van het bedrijf te bepalen. Dit is vaak lastig te bepalen, daarom organiseert de Kamer van Koophandel op dinsdag 22 mei de themadag 'Wat le vert uw bedrijf straks op?'. Tijdens deze themadag krijgt de onder nemer informatie over hoe men de waarde kan bepalen van het bedrijf. Zo wordt krijgt de bezoeker informatie op vragen als: 'Wat is uw bedrijf nu waard?' en 'Wat levert uw bedrijf straks op?'. Ook krijgt de ondernemer te horen wat de mogelijke knelpunten en valkuilen zijn bij de overdracht zodat men hierop kan inspelen. Natuurlijk ontbreekt ook de informatie over de juridische en fis cale aspecten bij bedrijfsoverdracht niet. Van ervaren ondernemers hoort u wat zij zijn tegengekomen tijdens het koop- of verkoopproces en hoe zij zich hierop hebben voorbereid. Een uniek moment om te horen hoe de praktijk echt werkt. De presentatie vindt plaats in Hotel Goes op dinsdag 22 mei van 19.00 tot 22.00 uur. De toegang is gratis. Meer infonnatie of aanmelden: wunv. ki'k. til waardebepaling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 85