Zorgtoewijzing vaak onduidelijk k PZC Vlamingen wensen keurmerk mossel De vakantieservice van uw krant! Terneuzense jongeren mogen hun Stranden Saatl de boer Op zegje doen tegen de gemeente 0 r Bon vakantieservice pzc Woensdag 2 mei 2007 3 1 Werkwijze CIZ is ontmoedigend voor zorgvragers en familie. door Claudia Sondervan GOES - Onpersoonlijk, ontmoedi gend en te ingewikkeld. Die reac ties kreeg Het Klaverblad toen het patiëntenplatform mensen met een verstandelijke beperking en hun verzorgers ondervroeg over de zorgtoewijzing van het Cen traal Indicatieorgaan voor de Zorg. Deze groep mensen is één van de vele die voor ondersteuning, ver zorging en dagactiviteiten naar het CIZ moet. Dat bepaalt hoeveel zorg de aanvrager mag verwerven. Maar hoe dat gaat, hoe het besluit wordet genomen en of daartegen bezwaar kan worden gemaakt, is voor veel mensen onbegrijpelijk. De ingewikkelde bureaucratie en onpersoonlijke werkwijze ontmoe digt zorgvragers, merkt het plat form. Het Klaverblad vond na bemidde ling door CIZ 63 zorgaanvragers be reid tot een interview. T\vaalf van de respondenten hebben zelf een verstandelijke beperking, de overi gen zijn familie of ondersteuner van de zorgvragers. Het Klaverblad gaat met de uitkomsten naar CIZ en diverse belangenbehartigers voor zorgvragers. Tweeënveertig procent van de mensen zegt het besluit niet te begrijpen. De helft vroeg CIZ om extra uitleg. Een der de zei het oneens te zijn met de zorgtoewijzing. Het waren in alle gevallen familieleden. Driekwart van hen maakt toch geen bezwaar omdat het tijdrovend en ingewik keld is. Zestien procent van de in- terviewgroep zegt de bezwaarmo- gelijkheid niet te kennen. Ruim De werkwijze wordt ervaren als erg afstandelijk. Mensen proef den bij ClZ-medewerkers een af houdende, zoniet afwerende hou ding. zestig procent vindt dat CIZ naar hen heeft geluisterd. Toch blijken er grote gaten in de informatie die CIZ verstrekt aan cliënten. Het begrip 'zorg inkopen' blijkt voor-velen niet te paren aan de praktijk. Eén op de vijf wist niet hoe hij de toegekende zorg moest laten beginnen. Bijna de helft van de mensen meldt dat CIZ niet gesproken heeft over 'ge bruikelijke zorg', verleend door huisgegenoten, of mantelzorg. De helft vertelt dat er niet gesproken is over een persoonsgebonden bud get, waarbij de zorgvrager een som geld krijgt waar hij zorgverleners van betaalt. Een derde geeft aan dat hen verteld is over de klachten regeling. Eén op de tien mensen heeft bij de zorgaanvraag gebruik gemaakt van advies van ondersteu ningsdienst MEE Zeeland. Zij zijn daar complimenteus over. De interviewers van Het Klaver blad kwamen veel onvrede tegen over de 'objectieve' criteria die CIZ gebruikt om de benodigde zorg te bepalen. De werkwijze wordt erva ren als erg afstandelijk. Mensen proefden bij ClZ-medewerkers af houdende, zoniet afwerende hou dingen. Het Klaverblad adviseert CIZ heldere taal en wil dat zij men sen wijst op mogelijke hulp bij de aanvraag. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu- zen wil vanaf het schooljaar 2007-2008 twee jaar lang experi menteren met 'jongerenateliers' en 'jongerenpanels' om de jeugd meer te betrekken bij onderwer pen die hen aangaan. De jongerenateliers zijn een pro- jectvorm waarbij jongeren naden ken over een maatschappelijk on derwerp. Zij bepalen zelf welke boodschap ze op andere leeftijdgenoten wil len overbrengen en op welke ma nier. De jongerenateliers zijn het meest geschikt voor de leeftijd van zeven tot en met dertien jaar. Voor de jeugd van vijftien jaar en ouder denkt gemeente aan jeugd- panels, een soort jongerenraad. Per vraag, thema of beleidsterrein wordt via de scholen een groep jongeren verzameld. Ze praten en denken met elkaar over een be paald onderwerp en maken hun ideeën kenbaar aan B en W. Die willen voor de jongerenpanels een bedrag van 14.000 euro uittrek ken. Opening seizoen op 26 mei in vijf Zeeuwse kustgemeenten. door René Schrier goes - Ondanks het feit dat veel zonaanbidders al ruimschoots aan hun trekken zijn gekomen, ope nen de Zeeuwse stranden officieel zaterdag 26 mei hun zomersei zoen. Dat gebeurt met een speelse actie op het Banjaardstrand bij Kamper land. Dan vieren ze tevens dat de Zeeuwse stranden bij de schoon ste stranden van Nederland horen. In de vijf Zeeuwse kustgemeenten Sluis, Vlissingen, Veere, Noord-Be veland en Schouwen-Duiveland begint na de officiële opening een wedstrijd schatgraven. De schatten kunnen die zaterdag tussen 14.00 uur en 15.00 uur door iedereen worden opgegraven op de afgezet te stukken strand, in de buurt van een aantal strandpaviljoens. De hoofdlocatie is Paviljoen de Ban- jaard te Kamperland. Verder doen mee: paviljoen Kon-Tiki te Dis hoek, paviljoen De Molen te Cad- zand en paviljoen Kijkduin te Ren- esse. De prijzen voor de wedstrijd zijn in het zand begraven. Na af loop van het uurtje schatgraven is de prijsuitreiking. Met deze actie wil de Stichting Pro motie en Marketing Zeeland Delta landelijk aan de weg timmeren en bezoekers naar Zeeland en de stranden van Zeeland halen. Ook op grotere evenementen en in stadscentra wordt reclame ge maakt voor de Zeeuwse stranden. Daarvoor worden onder 'Zeeuwse strandjasjes' uitgedeeld, evenals fo to's van strandbezoekers. Ook is re clame in bushokjes. Nout Wellink spreekt bij Roosevelt Academy middelburg - De directeur van de Nederlandsche bank, Nout Wel link, houdt een toespraak bij de ce remonie ter gelegenheid van het af studeren van de eerste lichting stu denten van de Roosevelt Aca demy. Zijn redevoering, overigens in het Engels, gaat over microkre dieten. De ceremonie is vrijdag 1 juni in de Nieuwe Kerk te Middel burg. De Bijeenkomst begint om 16.00 uur. Bouwprojecten open op dag van de bouw goes - Achter de schermen kijken bij de restauratie van het badpavil joen Domburg of de aanleg van de Sloelijn. Dat kan tijdens de dag van de bouw die op 2 juni wordt gehouden. In Zeeland gaan op die dag de normaliter gesloten hekken open bij zeven bouwprojecten. Landelijk zijn tweehonderd projec ten toegankelijk voor publiek. El www.dagvandebouw.nl Restaurants over de grens ontevreden over Zeeuwse schelpdieren. door Jan van Damme YERSEKE - Vlaamse restaurants wil len een keurmerk voor de Zeeuw se mossel. Op die manier willen ze ervan verzekerd zijn dat ze een kwalitatief goede mossel tegen een redelijke prijs krijgen. De afgelo pen jaren liet de kwaliteit volgens de Vlamingen te wensen over en moest er te veel worden betaald. Branchevereniging Horeca Vlaan deren overlegt donderdag 10 mei met vertegenwoordigers van de Zeeuwse mosselsector. Zeeuwse handelaren staan, zo lijkt het, op voorhand niet afwijzend te genover de invoering van een keur merk of kwaliteitslabel. Secretaris Luc De Bauw van Horeca Vlaande ren wil ook duidelijke afspraken over de begindatum van het mos selseizoen. Directeur H.J. Lacor van Roem van Yerseke is voorstander van een kwaliteitslabel. „Dan weet de con sument tenminste wat hij koopt", zegt hij. Bovendien wordt het dan, hoopt hij, moeilijker om aan elke mossel het predikaat Zeeuws te verbinden. Door het keurmerk zou de naam Zeeuwse mossel eni ge vorm van bescherming krijgen. H. van Geesbergen, secretaris van de producentenorganisatie mossel cultuur, vindt dat een label pas zin heeft als zowel producent als han delaar zich daarin kan vinden. Een probleem is volgens hem dat de Vlamingen al snel samenzwe ringen zien: Nederlanders zouden schaarste nastreven om de prijs hoog te kunnen houden. Van Geesbergen probeert met voorlich ting iets aan dat vooroordeel te doen. Hij hoopt dat een keurmerk ook bijdraagt aan het besef dat een mossel een natuurproduct is, en dat er dus betere en mindere jaren zijn. De krant naar buren, vrienden of familie De tijdelijke bezorging elders in Zeeland is een gratis service. Vul de bon in. Vakantiewaardebonnen Abonnees die in Zeeland met vakantie gaan bezorgen wij de krant op hun vakantieadres (indien geen camping of bungalowpark) of zenden wij tijdig vakantiebonnen toe. Tegen inlevering bij één van onze verkooppunten krijgt u de PZC zo mee. De krant nagezonden per post Indien u buiten Zeeland in Nederland met vakantie bent, zenden wij u de krant op verzoek toe. Hiervoor hanteren wij de geldende portokosten. De krant komt wel een dag later op uw vakantieadres. Restitutie abonnementsgeld Wij brengen u €5,- in rekening op het te restitueren abonnementsbedrag als tegemoetkoming in de administratiekosten. Voor bovenstaande vakantieservice-mogelijkheden wordt een minimale duur van één week aangehouden. Vul de bon in en stuur deze portovrij uiterlijk twee weken vóór uw vertrek naar: Lezersservice PZC betr.: Vakantieservice Postbus 3229 4800 MB Breda kunt lezersservice ook bellen: 0800-0231231, op werkdagen liefst na 10.30 uur. Op de website van de krant surft u naar abonneeservice: www.pzc.nl./abonneren Woonplaats: Maakt gebruik van één van onderstaande vakantie service-mogelijkheden: O Ander bezorgadres in Zeeland (gratis service) O Waardebonnen voor de krant op campings en bungalow parken in Zeeland O Postverzending in Nederland 0,50 per dag) O Restitutie abonnementsgeld 5,- in rekening) Ik ga met vakantie van: t/m Indien u de krant tijdelijk laat bezorgen bij iemand anders of op een vakantieadres, vul dan onderstaande gegevens in Woonplaats:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67