Tholen is stank varkens zat Kloetingse oma in race om titel Boosheid over inval van politie IIDEURLOO fesra» PZC De 'deur naar mooi wonen! Loos alarm vermiste matroos Vereniging let op huurprijzen Politie houdt herrieschoppers Middelburg aan Duizenden euro's schade door bekladdingen s pzc Woensdag 2 mei 2007 29 Gemeente hoopt met biobed-fïlter het ei van Columbus te hebben. oor Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen is er alles aan gelegen om af te komen van de stank die var kenshouderijen veroorzaken. Daar om investeert ze in een onderzoek naar het zogeheten biobed-filter. In Duitsland zijn al goede resulta ten geboekt met het filter. Het zou de stank met negentig procent ver minderen, terwijl er ook nog eens veel minder ammoniak wordt uit gestoten. In Duitsland is het sys teem erkend door de overheid, maar in Nederland niet. Veel var kenshouders staan er daarom scep tisch tegenover. In de persoon van T. van Genug- ten, die een bedrijf heeft bij Scher- penisse, heeft de gemeente toch ie mand kunnen vinden die aan een proef wil meewerken. Een zogehe ten 'proefstalstatus' geeft hem de zekerheid dat hij, mocht het pro ject niet slagen, er geen financiële schade van ondervindt. Wethou der C. van Dis is overtuigd van de kwaliteiten van het systeem en hoopt dat het ook in Nederland wordt erkend, zodra de Thoolse proef heeft uitgewezen dat het in derdaad voor een grote reductie van stank zorgt. In de gemeenteraad bestaat draag vlak voor het project, dat Tholen De gemeente en varkenshouder T. van Cenugten gaan samen het zogeheten biobed-filter testen. Dat zou de uitstoot van stank door varkens sterk verminderen. kloetince - Een beetje eng vindt ze het, maar vooral heel leuk. Mat- tie Konst-Lampert uit Kloetinge is genomineerd voor de titel oma van het jaar. Ze werd opgegeven door kleindochter Sophie. De wedstrijd wordt georganiseerd enkele tienduizenden euro's kost. Alleen Algemeen Belang Tholen is mordicus tegen. De lokale partij vindt dat de gemeente op deze ma nier een bedrijf aan het subsidië ren is. „De bedrijven veroorzaken de overlast en moeten dat ook op lossen", vindt raadslid L. van Doorn. Andere partijen vinden dat het gaat om een maatschappe lijk probleem. De gemeente zou de taak hebben om er alles aan te door het blad Groter Groeien. Uit tientallen aanmeldingen werden vier oma's en vier opa's genomi neerd. Op de website www.opae- nomavanhetjaar.nl kan op hen ge stemd worden. Op 24 juni vindt in speeltuin De Linnaeushof in doen de overlast te verminderen. De wethouder wijst erop dat de be drijven in Tholen op dit moment gewoon aan de geldende eisen vol doen, maar dat die kennelijk niet volstaan om de uitstoot van stank te verminderen. „Het is daarom lo venswaardig dat Van Genugten be reid is mee te werken aan dit initia tief Hij steekt hiermee zijn nek uit." De WD geeft het college wel het advies om te bedingen dat de Bennebroek de grote finale plaats. Behalve de internetstemmen speelt ook de beoordeling van de daar aanwezige vakjury een rol. Mattie moet gissen naar waarom haar drie kleinkinderen hun oma zo waarderen. „Ik sta altijd voor ze producent van het filter het door de gemeente ingebrachte geld te rugbetaald als de proef slaagt. In dat geval wordt het filter immers landelijk erkend en kan de maker er in ons land heel veel geld aan gaan verdienen. B en W beraden zich daar nog over. De gemeente hoopt overigens her en der nog wat subsidies los te kunnen weken voor het project. De provincie heeft al een bijdrage toegezegd. klaar, ze hoeven maar te bellen", zegt ze. „En verder doe ik veel leu ke dingen met ze." De stamppot boerenkool zou er echter ook wel eens mee te maken kunnen heb ben. „Daar wordt altijd enorm van gesmuld", aldus Mattie. Turkse familie snapt niet dat politie zo hard tegen hen optrad. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Turkse familie Ki- lic uit Terneuzen vindt dat de poli tie anderhalve maand geleden met buitensporig machtsvertoon hun huis is binnengevallen tijdens het oprollen van een drugsbende. De familie houdt daarom vrijdag in Terneuzen een demonstratie. De politie betrad in de vroege och tend van 13 maart de woning door de voordeur met een explosief te openen. Daarna werd de man van Zilfi Kilic geblinddoekt afgevoerd. Hij wordt ervan verdacht leiding te hebben gegeven aan een drugs bende. Behalve haar man werden ook een zoon, twee schoonzonen en twee schoonbroers opgepakt. De vijf zitten nog steeds vast. Zilfi Kilic snapt daar niets van. „Wij worden ervan verdacht een criminele organisatie te vormen, maar dat is niet zo. We zijn ge woon een hechte familie, we heb ben intensief contact met elkaar. Op basis van een anonieme brief aan de gemeente Terneuzen is tot actie overgegaan. Wij vinden dat er met buitensporig machtsver toon is gehandeld. Ook zijn we te gen het feit dat vijf familieleden nog steeds vastzitten. We hebben het gevoel dat hier discriminatie in het spel is. Daarom gaan we met zeker vijftig mensen demonstre ren", zegt Kilic. De Middelburgse advocaat J. Wou ters van de hoofdverdachte wil het woord 'discriminatie' niet in zijn mond nemen, maar kan de gevoe lens van de familie wel begrijpen. „Er is die ochtend in verschillende woningen hennep gevonden, waar bij telkens naar de familie Kilic werd verwezen. Het is niet zo dat er helemaal niets is gebeurd, maar de suggestie dat het hier om een gi gantische drugsbende gaat slaat nergens op. Het gaat om ama teurs." Kijk voor meer informatie op www.deurloomeubelen.nl Aardappelen. Frites geschikt uit de schuur €26-29; Export uit de schuur €21,50-23,50. Uien. Zaaiuien droog uit de schuur, tot 30% grof €18-24; tot 60% grof €24-28. Granen, zaden en peulvruchten. Tarwe maal €145 per ton; Tarwe voer €145 per ton; brouwgerst €186 per ton; blauw maanzaad €1700 per ton; karwij €575 per ton; bruine bo nen nieuwe oogst, goede kwaliteit €500-600 per ton; kapucijners €180 per ton. Hooi en stro. Veldbeemd droog uit de schuur €45 per ton; Engels raai grote pakken gesne den droog uit de schuur €35-40,00 per ton; Engels raai kleine pakken droog uit de schuur €55-60 per ton; gerstestro grote pakken droog uit de schuur€40-45 per ton; gerstestro kleine pakken droog uit de schuur ©0-70 per ton; tarwestro kleine pakken blank €72,50 - 87,50 per ton; tarwestro grote pakken blank €60-72 per ton; tarwestro bruin €47,50-62,50 per ton. MIDDELBURG - De huurdersvereni- ging Middelburg (HVM) vraagt huurders attent te zijn op de jaar lijkse huurverhoging. Die mag in de meeste gevallen niet hoger zijn dan i,i procent. „We zijn een beetje bang dat voor al particuliere verhuurders zich niet aan de afspraken houden", zegt A. de Vries van de HVM. Wo ningen met een kale huur onder de 615 euro mogen per 1 juli niet meer dan 1,1 procent duurder wor den. Bezwaar maken is eenvoudig, stelt De Vries. „Ie moet alleen een formulier invullen. Die liggen bij ons op kantoor." MIDDELBURG - Bij de viering van Koninginnedag op de Markt in Middelburg zijn maandagavond laat twee mannen aangehouden door de politie. Dat gebeurde tij dens het muziekfestival op de Markt. Een 23-jarige man uit Oost-Sou burg ging volgens de politie door het lint toen zijn vriend door be wakers van het festivalterrein werd verwijderd. De man liet ver volgens zijn broek zakken. Hij trok bij zijn aanhouding een veilig- heidsvest van een agente kapot. De kosten van het vest worden op de man verhaald. Een 23-jarige Ar- nemuidenaar werd aangehouden omdat hij een politieagente bele digde. De man stond voor een café waar een opstootje was. De politie agente wilde dat de mensen die daar stonden, weggingen. De man was het daar niet mee eens en be gon te schelden. vlissingen - Duikers van de brand weer hebben gisteren in de Vlis- singse binnenhaven drie uur ge zocht naar een vermiste matroos. Gevreesd werd dat de 41-jarige Duitser overboord was gevallen. Hij bleek halsoverkop naar Duits land te zijn vertrokken. De zoekactie vond plaats rond het binnenvaartschip Prins 2 van de firma Van den Herik, dat lag afge meerd aan de Piet Heinkade. De Duitser was vrijdag alleen achterge bleven aan boord. De schipper sloeg gistermorgen alarm, toen hij het schip open aantrof met een spelende televisie maar zonder de matroos. Omdat zijn telefoon en andere persoonlijke bezittingen nog aan boord waren, werd het ergste gevreesd. Later op de och tend bleek dat de man ergens in Duitsland verblijft. „Het blijft gis sen waarom hij is vertrokken zon der een boodschap achter te la ten", aldus een woordvoerder van de waterpolitie. „De verhoudingen aan boord waren goed." Spaar mee voor korting op het unieke Disney's 15e Verjaardagsspel- De bestelbon kunt u downloaden via de website www.disneysl5everjaardagsspel.nl KAPELLE - Een aantal jongeren heeft met bekladdingen aantal winkels en kantoorgebouwen. Dat is gebeurd in voor enkele duizenden euro's schade aangericht in het de nacht van zaterdag op zondag. De gemeente zal de centrum van Kapelle. Zij brachten de graffiti aan op een graffiti laten verwijderen. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65