Bruse roeiers Meerderheid raad voor weren disco's uit kernen Zwerfkatten laten zich niet zien Schouwse jongerenraad houdt eerste openbare vergadering 26 Woensdag 2 mei 2007 PZC S Bed breakfasts mogen straks niet meer dan vijf gasten huisvesten. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Disco's en andere hore cagelegenheden die veel lawaai ma ken, moeten gestimuleerd worden te verhuizen naar het buitenge bied. Dat lieten alle gemeentelijke partijen gisteravond blijken in de commissie openbare ruimte. De commissie reageerde op de ont wikkelingsvisie Horeca, waarin het dagelijks bestuur haar ideeën over de ontwikkeling van de hore ca in de gemeente weergeeft. De partijen geven gehoor aan een wens van veel omwonenden in Renesse en Zierikzee, die met ge luidsoverlast kampen. De stelling van de SGP om lawaaierige uit gaansgelegenheden maar helemaal van het eiland te verbannen, kreeg geen steun. Wel stelden CDA en de Christenunie dat Renesse meer een gezinsbadplaats moet worden en zich niet louter op jongeren Vergeefse vangactie tegen overlast katten in Hansweert. door Luc Oggei hansweert - Het lijkt wel of ze het roken, de verwilderde katten die in de Hansweertse Oude Pol derstraat en omgeving voor over last zorgen. Gisteren is in de buurt een kattenvangactie begonnen, maar de dieren waren in geen vel den of wegen te bekennen. Bij de vangactie werkt de gemeen te Reimerswaal samen met de Die renbescherming afdeling Noord en Midden-Zeeland. Medewerkers van de dierenambulance hebben gisteren twee kooien neergezet in de buurt. In die kooien staat eten en zodra een kat binnenstapt, valt het deurtje achter hem dicht. Ver volgens wordt het diertje meegeno men, gecastreerd, nagekeken door een dierenarts en naar het asiel ge bracht om daar bij te komen van de operatie, legt Inge Zweedijk moet richten. Ook het plan van B en W om bed 8c breakfast-gelegen- heden niet toe te staan meer dan vijf bedden te hebben, werd niet bekritiseerd. Nieuwe bed breakfasts wordt het daarmee makkelijker gemaakt te starten: aanmelding is voldoen de. Bestaande gelegenheden die meer logés kunnen huisvesten, moeten echter kiezen: óf terug naar vijf plaatsen, óf zich omvor men tot pension. Dat laatste heeft als gevolg dat meer vergunningen nodig zijn en aan meer regels moet worden voldaan dan nu het geval is. Verder konden de partijen zich er in vinden dat Schouwen-Duive- land zich beter moet profileren (SGP'er C. Van den Berge: „Ik lees nooit iets over onze gemeente in de Kampioen van de ANWB.") en Commissie openbare ruimte is het eens met B en W dat lawaaie rige horecagelegenheden gesti muleerd moeten worden naar het buitengebied te verhuizen. van de Dierenbescherming uit. „Sociale katten worden via het asiel herplaatst, onhandelbare die ren worden weer teruggezet op de vanglocatie." Dat is een stuk diervriendelijker dan de manier waarop de gemeen te het 'probleem' aanvankelijk wil de oplossen: vangen en laten insla pen. Na een boos telefoontje van de Dierenbescherming werd daar van afgezien en is besloten de zoge heten tnr-methode toe te passen: trap (vangen) nuter (castreren) re turn (terugzetten). In totaal zouden zich volgens de gemeente zo'n tien zwerfkatten ophouden in de buurt, maar een bewoner van de Oude Polderstraat denkt dat het er minstens vijftien zijn. Hij is blij dat er wat aan de overlast wordt gedaan. „Die bees ten kweken lekker door, in het na jaar krioelt het hier van de jonge katjes." Het poepen in tuinen is volgens hem het grootste probleem. „Ze halen alles overhoop. Je kunt ze dat de horeca nieuwe doelgroepen moet aanspreken. Vooral de komst van luxe vier- of vijfsterrenhotels is daarbij een paradepaardje. De ontwikkelingsvisie werd overi gens nog niet doorgestuurd naar de gemeenteraad, omdat verschil lende partijen er nog eens een blik op willen werpen. Alleen Alert! toonde zich echter écht negatief „Het is allemaal veel te oppervlak kig", vond J. Hoeijmakers. De andere partijen ging het om kleine dingen. Zo is niet iedereen het erover eens in hoeverre de ge meente de regie moet voeren over de ontwikkeling van horeca en ho recagelegenheden. B en W willen die deels graag in handen nemen. Niet doen, vinden enkele partijen. „De gemeente geeft nu een rich ting aan", stelde CDA'er A. Schouw. „Dat is voldoende. Het moet niet ook nog eens als advi seur gaan optreden." „Hou het ini tiatief bij de ondernemers", vond ook M. de Pagter (CU). De commissie praat op 31 mei op nieuw over de ontwikkelingsvisie. ook niet pakken, want ze zijn zo schuw als wat." Dat het poepprobleem in geval van terugplaatsing op de vangloca tie blijft bestaan, wordt door Zweedijk erkend. „Er zijn een paar mensen in de buurt die de katten eten geven. Dat kun je ook niet voorkomen. Wel proberen we al tijd te regelen dat niet te veel ver schillende mensen ze voeren." Frans van Campen van nummer 7b schotelt de katten regelmatig een versnapering voor. Bij hem in de tuin zijn dan ook de twee kooien neergezet. Als er een kat in zit, belt hij de Dierenbescherming en wordt het beestje opgehaald. Krijgt Van Campen normaliter twee keer per dag 'bezoek', giste ren lieten de dieren zich niet zien.De kattenvangactie duurt nog tot en met 15 mei. Het is maar de vraag of dan alle verwilderde exemplaren zijn gevangen, zegt ook Inge Zweedijk. „Dat is moei lijk te bepalen, omdat we niet pre cies weten hoeveel het er zijn." Snoque Deux aan start met 100 jaar oude boot van de marine. door Ton van den Nouweland BRUINISSE - De naam is een vondst en de ambities zijn groot. De Bru se roeivereniging Snoque Deux wil 18 mei meedoen aan de moeder al ler sloepraces, de Harlingen-Ter- schelling. „Veel teams bestaan uit studenten en die hebben vaak chique na men. Wij wilden ook zoiets, maar dan op z'n Bru's. Snoque Deux. Dóórsnokken, dus," zegt voorzit ter Emile Wielaart (31). De roeivereniging is opgericht door Wielaart en William Lems, die in zijn woonplaats Amsterdam al langer actief is in de roeisport. Wielaart leerde roeien op de zee vaartschool. „Bruinisse is een mari tiem dorp. Vorig jaar is het balletje gaan rollen, toen we aan een boot met HT-nummer konden komen. Zonder dat Harlingen-Terschelling- nummer kun je niet aan deze be langrijkste race meedoen. De boot heet Guinnevere en is een 100 jaar oude spiegelsloep van de marine." De boot is door de eigenaar aan de Bruenaren in bruikleen gegeven op voorwaarde dat ze hem op knappen. „)e kon er doorheen kij ken", zegt Wielaart. „Onder lei ding van een scheepstimmerman hebben we hem met werk in de avond- en weekenduurtjes weer in de vaart gekregen. Oudjaarsdag hebben we 'm uit Sneek gehaald. We zijn er meteen aan begonnen, want op 18 maart moest hij klaar zijn." Dat was de zogenaamde sleepda- tum, de dag waarop de sloepen worden gemeten en gekeurd. „In de tussentijd hebben we sponsors gezocht om alles te bekostigen. Zelf hebben we met contributie ook flink ingelegd." Begin maart, toen de boot klaar was, is het team, dat behalve Wielaart en Lems bestaat uit Jacco en Niels Kie vit, Jeroen van de Houten, Jos Kempe, Han Roth en Maurice de Ronde, begonnen met trainen. Fa natiek twee keer in de week. „We hebben echt niet het idee zomaar even mee te doen. We zijn eens naar St. Annaland geweest, zeven tien kilometer tegen de stroom in. Harlingen-Terschelling is nog twee keer zo ver. Dat onderschatten we zeker niet." Kansen op de overwinning geven de Bruenaren zich niet. „We zijn al blij als we 'm uitroeien. Tweeën- een halve maand trainen, da's toch krap aan." Overigens is het nog niet 100 procent zeker dat Snoque Deux aan de start verschijnt. De club staat op de wachtlijst. Alleen deelnemers van vorig jaar zijn ze ker van een startbewijs. Wielaart: „Maar ik heb begrepen dat het in ons voordeel werkt dat we met 'Het mooiste zou zijn zelf in Bruinisse een sloeproeirace te organiseren' een gerestaureerde boot komen. Verder zijn er altijd afzeggingen." De vereniging is van plan dit sei zoen nog mee te doen aan de Yer- seke Mosselrace, de Grachtenrace in Amsterdam en de slotrace Mui- den-Pampus-Muiden. Op termijn denkt Snoque Deux aan een tweede team. Aan belang stelling daarvoor ontbreekt het in Bruinisse niet. „Maar tot aan de Harlingen-Terschelling houden we het nog even bij het vaste team", zegt Wielaart. „Je kan de mensen wel contributie laten betalen, maar we kunnen niet garanderen dat ze die race ook mee kunnen roeien. Daarom laten we daarna pas nieuwe leden toe." Wielaart: „Het mooiste zou zijn - en dat is echt een droom van ons - als we zelf in Bruinisse een race konden organiseren. Alle Neder landse team in Bru tijdens de Vis- serijdagen." Zeeland goed vertegenwoordigd in Harlingen-Terschelling Snoque Deux uit Bruinisse is samen met nog veertien andere Zeeuwse sloeproeiteams aangesloten bij de Zeeuwse Federatie Sloeproeien. De Harlingen-Terschellingrace heeft een lengte van 19 mijlen (ruim 34 ki lometer) over de Waddenzee. Er doen zo'n 130 sloepen aan mee. Voor de roeiers is het de belangrijkste wedstrijd van het jaar. Circa tien Zeeuwse sloepen doen jaarlijks mee aan Harlingen-Terschelling. De teams van EPZ, Zeevaartschool en Scheldeloodsen zijn vaste klanten. Enkele leden van de nieuwe Schouwse jongerenraad tijdens de startmanifes tatie van jeugdparticipatie, afgelopen december. foto Dirk-Jan Gjeltema door Cornelleke Blok ZIERIKZEE - De jongerenraad Schouwen-Duiveland begint goed op stoom te komen. Tijdens de eer ste openbare vergadering, aan staande maandag, presenteert de groep haar nieuwe website, haar vi sie en de plannen voor het komen de jaar. De jongerenraad bestaat sinds de cember vorig jaar. Sinds die tijd hebben de leden zeker niet stil ge zeten. De twaalf leden hebben trai ningen gehad en plannen ge maakt. „We willen jongeren verte genwoordigen en een platform zijn, waardoor jongeren en ge meente beter met elkaar communi ceren", zegt Sven Arensman (16). Er staan verschillende projecten op de rol. „We willen ons onder meer bezig gaan houden met de speelplaatsen in de nieuwe wijk Poortambacht 11 in Zierikzee. We willen ons ook richten op het openbaar vervoer. De uitgaansbus- sen op vrijdag en zaterdag zijn slecht geregeld. Daar balen we van. We willen onderzoeken waar jongeren behoefte aan hebben." Schouwse jongeren kunnen hun suggesties en problemen onder meer kwijt op het forum van de nieuwe website www.jongeren- raad.nu. „De website gaat maan dag voor het eerst de lucht in. Hij heeft uiteraard een frisse en jeugdi ge uitstraling." De jongerenraad werkt ook samen met het jongerenprogramma Pim- pd'radio, dat sinds januari via Ra dio Schouwen-Duiveland te beluis teren is. „Ze hebben bij ons een subsidieverzoek ingediend van 750 euro. Ze willen er apparatuur en t-shirts voor kopen. Het is een jon gerenprogramma, dus we willen ze graag steunen. Bovendien heb ben ze het geld hard nodig. Maan dag overhandigen we de cheque. In ruil voor het geld doet het pro gramma verslag van onze vergade ringen en houden ze enquêtes." De jongerenraad vergadert voortaan elke maand. Een deel van de bijeenkomsten is openbaar. „We hebben mensen van bedrij ven en dorpsraden uitgenodigd, omdat we willen laten zien dat we onze taak serieus nemen. We ho pen natuurlijk dat er maandag veel jongeren naar de vergadering ko men, maar we rekenen er niet op." De eerste openbare jongerenraads- vergadering vindt plaats in zaal 1.30 van het gemeentehuis en be gint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62