Klimaat wordt inzet rechtszaken Depressie slecht voor herstel na hartinfarct Spectaculaire afdaling bij opening tentoonstelling Marine en Michiel Belgische politie zat fout met schietpartij PZC Woensdag 2 mei 2007 5 Bedrijven kunnen op processen rekenen voor rol bij opwarming. door Karen Zandbergen den haag - Bedrijven en overhe den kunnen de komende jaren op een flink aantal rechtszaken reke nen voor hun rol bij de opwar ming van de aarde. Burgers en mi lieuorganisaties zullen steeds va ker proberen om via de rechter mi lieuvervuilende plannen tegen te houden, bedrijven te sluiten die veel broeikasgassen uitstoten en geld te claimen van overheden of bedrijven die hun gezondheid schaden. Dat concluderen onderzoekers van de Amsterdam International Law Clinic, een bureau van de Universi teit van Amsterdam, in een nog te publiceren onderzoek in opdracht van Milieudefensie. Autofabrikanten, elektriciteitsbe drijven en westerse overheden die niet genoeg doen om de uitstoot van broeikasgassen te beteugelen, moeten zich nu al steeds vaker voor de rechter verantwoorden. Klimaatwetenschappers van de Verenigde Naties verwachten even eens dat dit aantal zaken de ko mende jaren flink zal toenemen. Dat schrijven ze in een rapport dat aanstaande vrijdag uitkomt. Tot nu toe hebben de klagers overi gens nog nauwelijks zaken gewon nen. De organisaties moeten bewij zen dat de mensen voor wie zij op komen schade ondervinden door Onderzoekers menen dat bedrij- ven en overheden zich de komen de jaren voor de rechter moeten verantwoorden voor hun rol bij de klimaatverandering. het bedrijf of de overheid én dat de beklaagde de hoofdschuldige is. Milieudefensie bereidt op dit mo ment een klimaatrechtszaak voor. Tegen welke Nederlandse instan tie of onderneming de milieube weging haar klacht indient wil zij om juridische redenen nog niet zeggen. Volgens Donald Pols van Milieudefensie hebben dit soort za ken in de toekomst wel kans van slagen. „Het is net als met de za ken tegen tabaksfabrikanten. Dat duurde ook dertig jaar voordat er genoeg jurisprudentie was om de zaken te winnen." DEN HAAG Premier Balkenende opende gisteren in het Atrium in Den Haag de tentoonstelling Ma rine en Michiel. Tijdens de opening maakten ma- riniers een spectaculaire afdaling. De expositie is georganiseerd in het kader van de herdenking van de vierhonderdste geboortedag van Michiel Adriaenszoon de Ruyter en geeft een beeld van het leven en werk van Neerlands beroemdste zee held. foto Robert Vos/ANP Steeds meer baby's met ongehuwde ouders voorburg - Ruim een op de drie baby's (36 procent) heeft niet-ge- trouwde ouders. In 1995 lag dit per centage nog rond de 15 procent. Van alle baby's in 2006 (185.124) werden er 68.845 in niet-echtelijke gezinnen geboren. Dit blijkt uit voorlopige cijfers over 2006 van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Bijna 60 procent van deze kin deren is voor de ouders ook het eerste kind. Man in Etten-Leur in gezicht geschoten etten-leur - Bij een schietincident in een huis in Etten-Leur is de 46-jarige bewoner gistermorgen in het gezicht geraakt. De dader, een huisgenoot van het slachtoffer, is voortvluchtig. De reden van de schietpartij is onduidelijk. Volgens buurtbewoners is de woning een 'drugshol'. „De hele dag door lo pen er vrouwen en mannen in en uit", aldus een omstander. Man gespietst op tuinhek in Oosterbeek oosterbeek - Een inwoner van Toldijk is gistermiddag in Ooster beek zwaargewond geraakt toen hij op een puntig hek viel. De 53-jarige werkt bij een bedrijf dat in opdracht van de ANWB route borden vervangt. De man stond op een ladder om borden aan een paal te bevestigen op twee meter hoogte. Door onbekende oorzaak schoof de ladder onderuit. De man viel voorover op een tuinhek. Dam Amsterdam meest hakonvriendelijke plein amsterdam - De Dam in Amster dam is volgens vrouwen het meest hak-onvriendelijke plein van Ne derland. Een op de vijf vrouwen ziet het als grootste struikelblok voor de hoge hak. Dat zegt Com- peed, producent van voetverzor gingsproducten, na een studie on der 800 vrouwen. De tweede plaats is voor het Onze Lieve Vrou wen Plein in Maastricht. Onderzoekster bepleit combinatie psychische en medische nazorg. tilburg - Depressieve patiënten herstellen na een hartinfarct min der goed en overlijden sneller dan lotgenoten die lekker in hun vel zitten. Dat toonde Elizabeth Mar tens aan in onderzoek waarop ze 11 mei promoveert aan de Universi teit van Tilburg. Bij een hartinfarct krijgt ook de geest een forse klap. Bijna de helft van de patiënten ontwikkelt symp tomen van depressie of angst, blijkt uit het onderzoek. Deze groep maakt drie keer zoveel kans op een nieuw hartinfarct of overlijden dan patiënten zonder deze symptomen. Martens pleit dan ook voor nazorg waarin medi sche en psychologische kennis wordt gecombineerd. Martens volgde vier jaar lang vijf honderd hartinfarctpatiënten in ziekenhuizen in Tilburg, Eindho ven en Geldrop, vanaf hun zieken huisopname tot gemiddeld ander halfjaar daarna. Manon Hillegers van het Universi tair Medisch Centrum Groningen promoveert op 9 mei met een on derzoek naar kinderen van ouders met een manisch-depressieve stoornis. Als die kinderen zelf een depressie krijgen, hebben ze een verhoogd risico zelf ook ma- nisch-depressief te worden. Manisch-depressieven wisselen zware depressies af met periodes waarin ze erg energiek zijn. Tus sendoor kunnen ze heel normaal functioneren. Een manisch-depres sieve stoornis komt bij 1 a 2 pro cent van de bevolking voor. Een hartinfarct heeft zowel licha- melijke als psychische gevolgen. Artsen zouden daar rekening mee moeten houden, vindt on derzoekster Elizabeth Martens. maastricht - De Belgische politie had tijdens een achtervolging op Nederlands grondgebied eind maart niet mogen schieten. Dat concludeert het Openbaar Ministe rie (OM) in Maastricht na een on derzoek naar het schietincident in het Zuid-Limburgse Gronsveld in de nacht van 28 op 29 maart. Omdat het om waarschuwings schoten ging, ziet het OM geen re den voor verdere stappen. Het gaat immers niet om een strafbaar feit, aldus het OM. Wel was het los sen van waarschuwingsschoten in strijd met de regels voor grensover schrijdend vuurwapengebruik door de politie, aldus het OM. De Belgische dienders achtervolg den die nacht enkele koperdieven die de Nederlandse grens over vluchtten. Ondanks de waarschu wingsschoten wisten de dieven te ontkomen, zij het met achterlating van buit en vluchtauto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5