Goesenaren wijzen komst sirenemast af 'Een tijdperk wordt afgesloten' Wintervlas bloeit al Bewoners Ouverture krijgen rol in projectgroep hoge stookkosten 26 1 Woensdag 2 mei 2007 pzc B Rinus den Toonder stopt na 52 jaar bij brassband Excelsior uit Kloetinge. Hij bespeelt het euphonium. foto Dirk-Jan Gjeltema Rinus den Toonder stopt na 52 jaar bij brassband Excelsior door Gertjan Vis kloetinge - Rinus den Toonder (62) is even stil bij de herinnering. Op Koninginnedag speelde hij zijn laatste concert met brassband Ex celsior uit Kloetinge. „Daarna gaat er wel wat door je heen. 52 jaar passeert de revue." Hij is benoemd tot erelid. Zijn euphonium hangt hij voorgoed aan de wilgen. Een tijdperk wordt afgesloten. „Ik heb er goed en lang over nagedacht." Zijn vader, Ko den Toonder, was dirigent van Excelsior. Een goede leermeester waar hij altijd steun 'Ze probeerden me nog over te halen, maar ik heb mijn keuze gemaakt.' aan had. „Maar uiteindelijk moet je het toch zelf doen." Rinus begon te spelen toen hij een jaar of tien was. „Ik vond het leuk. Een eigen instrument." Eerst speel de hij corhoorn, daarna bariton en vanaf 1959 euphonium. Zijn eerste optreden was bij de sinterklaasin tocht in Kloetinge van 1955. „Ze nuwachtig was ik niet." Het leven thuis was ingesteld op muziek. Ri nus groeide op in een muzikaal ge zin. „Op maandag gingen we repe teren met Excelsior. Al was mijn moeder jarig, dan gingen we toch." De naam Den Toonder is verbonden met Excelsior. „Op den duur speelden er wel zeven of acht familieleden mee." Het oefenen gaat altijd door. „Vo rig jaar had ik op vakantie in Zwit serland mijn euphonium mee." Volgens Rinus duurt het jaren voordat je een instrument goed kunt bespelen. „Het lippenspel is moeilijk. Een toon eruit krijgen lukt wel. Maar dan moet je ook omhoog, omlaag, hard en zacht. Pas na een tijd wordt het mooi." Rinus wil stoppen nu het nog goed gaat. „Ik heb 52 jaar op hoog niveau gespeeld, maar ik merk wel dat ik minder goed speel dan twin tig jaar geleden." Iemand noemde hem Ijskoude Rinus. Hij staat be kend als iemand die zijn zenuwen in bedwang kan houden. „Ik ben vrij rustig voor een optreden. Ik speel solo's. Dan moet ik er ge woon staan." Aan alle moois komt een eind. Nu hij niet meer werkt en zijn eigen tijd indeelt vindt Rinus het mooi geweest. „Om goed te blijven moet je vaak repeteren." Niemand had verwacht dat hij zou stoppen. „Ze probeerden me nog over te ha len, maar ik heb mijn keus ge maakt." Om het 52 jaar vol te hou den is doorzettingsvermogen no dig. „Als ik iets doe, doe ik het goed, anders kan ik het net zo goed niet doen." College van B en W houdt vast aan plaats in aan Vogelzangseweg. door Frank Balkenende goes - Dertien omwonenden zijn tegen de plaatsing van een sirene- mast in het plantsoentje aan de Vogelzangseweg in Goes. Ze vin den dat een achttien meter hoge mast de buurt ontsiert. De mast moet er komen omdat het huidige aantal sirenemasten niet geheel Goes-Oost afdekt. Op zich hebben de bewoners er be grip voor dat zo'n bevolkingsalarm nodig is in de wijk, maar ze betwis ten de plaats. „Bewoners hebben er indertijd voor gezorgd dat het plantsoentje, dankzij een gemeen telijke premie, is ingericht als speel plaats. Zo'n alarmpaal betekent een ernstige vervuiling van het plantsoen", zegt buurtbewoon sters V. Gmelich Meijling-Van Dooren. Trouw Kruinings PvdA-lid gehuldigd Moederdagwandeling langs de Coese Veste goes - IVN De Bevelanden (Vere niging voor natuur- en milieuedu catie) houdt zondag 13 mei (moe derdag) een bomenwandeling over de wallen van Goes. Die is speciaal bedoeld voor kinde ren en hun (groot)moeder en fami lie. De wandeling staat onder lei ding van een IVN-gids. Deelne mers vertrekken om twee uur 's middags bij de Stenen brug. De gemeente Goes kan de alarm- mast zonder meer plaatsen. Er is geen bouwvergunning voor nodig en dus heeft de buurt geen moge lijkheid bezwaar aan te tekenen. De omwonenden betreuren het dat zij niet zijn gepolst. Na 'enige aandrang', zoals Gmelich Meij- ling-Van Dooren het uitdrukt, heb ben ze in april een overleg met burgemeester D. van der Zaag ge had. Dat leverde niets op. „Het col- legebesluit staat vast. Niemand wil natuurlijk zo'n ding in zijn achter tuin. Daarom heeft de rijksover heid de plaatsing van sirenes ver- gunningsvrij gemaakt", zegt Van der Zaag. Er waren drie locaties in beeld: de Vogelzangseweg, maar ook een veldje aan de Bergweg en het ter- Verzet van buurtbewoners tegen de plaatsing van een sirenemast aan de Vogelzangseweg in Goes heeft volgens burgemeester D. van der Zaag geen zin. Vroeg uit de veren met Natuurmonumenten Molen Sint-Annaland komt weer in gebruik sint-annaland - De molen aan de Molendijk in Sint-Annaland is na een grondige restauratie weer hele maal bij de tijd. Het college heeft besloten om hem op vrijdag 8 juni met een officiële openingshande ling weer in gebruik te nemen. De standerdmolen dateert uit 1684 en is eigendom van de gemeente. De vorige grondige restauratie dateer de alweer uit 1966. rein van Pontes Goese Lyceum aan de Van Dusseldorpstraat. Daarbij bevreemdt het de protesterende omwonenden dat de kavel bij het Goese Lyceum is afgewezen met ar gumenten die 'twijfelachtig' zijn. Gmelich Meijling: „In het overleg hoorden we dat het Goese Lyceum bezwaar maakte tegen plaatsing, maar toen we bij rector Wevers na vraag deden, bleek zelfs dat de school heeft aangeboden de sirene op het dak te laten plaatsen." Tech nisch bleek dat moeilijk, maar er is wel ruimte op dat terrein. Enige nadeel voor de gemeente is dat het geen gemeentegrond is. „Helaas is er nooit verder over gesproken met de school." De buurtbewo ners zijn nu een offensief richting de raadsfracties begonnen. Vol gens de burgemeester heeft dat weinig zin. „We hebben op advies van de Veiligheidsregio gekozen voor de beste plek en dat is de Vo gelzangseweg. Daar komt de mast en blijft hij staan tot 2017." Lezing over water in museum Goes goes - De Goese gemeentearchiva ris F. de Klerk houdt maandag 7 mei een lezing in het Historisch Museum de Bevelanden in Goes. De lezing gaat over de tentoonstel ling die momenteel in het mu seum is te zien: 'Water, vroeger en later'. De inleiding wordt gehouden in de schutterszaal van het Goese mu seum. De aanvang is 19.30 uur. Sterren kijken in 3D dankzij gift opticien middelburg - Bij volkssterren- wacht Philippus Lansbergen in Middelburg kunnen bezoekers de sterrenhemel driedimensionaal be kijken dankzij de schenking van duizend 3D-brilletjes door opti cien Focus Optiek uit Middelburg. De sterrenhemel is bij de sterren wacht op een groot scherm te zien. De sterrenwacht is te vinden aan de Herengracht 52. kruiningen - Zestig jaar onafgebro ken lidmaatschap van de PvdA heeft Kruininger M. Daane giste ren, op de Dag van de Arbeid, een huldiging opgeleverd. Wethouder C. Knuit van de gemeente Rei- merswaal en PvdA-fractievoorzit- ter D. Louwrink reikten Daane gis teren een speciaal ontworpen speld uit, vergezeld van een brief van de inmiddels afgetreden partij voorzitter M. van Huiten. kwadendamme - Natuurmonu menten houdt zaterdag 5 mei een 'vroeg-uit-de-veren-wandeling' langs de Zwaakse Weel bij Kwa- dendamme. Dat gebeurt onder be geleiding van een gids. Na afloop van de 6 kilometer lange wande ling is er een ontbijt bij melkscha- penbedrijf De Zwaakse Weel. Ver trek is om 06.00 uur bij het melk- schapenbedrijf, Siguitsedijk 14 in Kwadendamme. Onderzoek naar bronnensysteem en forse energienota's. door Frank Balkenende goes - Een projectgroep gaat nu en in de toekomst na hoe het staat met het energiegebruik in de Goe se wijk Ouverture. Ook drie wijk bewoners krijgen zitting in die pro jectgroep. De wijk bezit een duurzaam warmtebronnensysteem, dat op zich goed werkt. In de wijk liggen geen gasleidingen. Voor het aard- warmtesysteem zitten bewoners voor een periode van vijftien jaar vast aan energiebedrijf Essent. Dat brengt grondwater op een basis- temperatuur van tien, elf graden, waarna de bewoners via een warmtepomp hun huis verder met dat water kunnen verwarmen. Verschillende bewoners hebben in maart geklaagd over hoge stookkos ten of eigenlijk de hoge tarieven die Essent in rekening brengt. De laatste jaren zou het tarief veel for ser zijn gestegen dan dat voor gas gestookte woningen. Sommigen reppen van bijna het dubbele. Energiebedrijf Essent onderzoekt de klachten over hoge energiere keningen in de Goese wijk Ouver ture. Een projectgroep zal het bronnensysteem volgen. Door bemiddeling van de gemeen te Goes, die over het bronnensys teem indertijd afspraken met Es sent heeft vastgelegd, is er onlangs een gesprek geweest tussen bewo ners en Essent. Boven water moet komen of de stookkosten inder daad sterk afwijken van het gang bare verbruik. Ook de berekenings formule van Essent wordt beke ken. Het energiebedrijf zoekt dat voor de zomer uit. Daarnaast is een projectgroep ge vormd die in de wijk de vinger aan de pols zal houden. Naast drie wijkbewoners bestaat de groep uit vertegenwoordigers van Essent, ad viesbureau Ecofys, een duurzaam bouwen-specialist DuBourgraaf sluiskil - Normaal gesproken bloeit vlas in juli. Prachtige kleu ren en schilderachtige plaatjes zijn in die periode redenen om de fiets te pakken voor een flinke tocht door de polder. Vlasliefhebbers en fietsers opgelet: in Sluiskil bloeit het vlas nu al in volle hevigheid. Dat duurt nog ongeveer een week, zegt Eugenie van der Bilt van Van der Bilt Zaden en Vlas in Sluiskil. Het betreft een proefveld, dat dit jaar langs de doorgaande weg is in gezaaid. „Wij zijn bezig met een ontwikkelingsproduct, zoge noemd wintervlas. Dit soort vlas is vorstbestendig. Maar omdat het de voorbije winter nauwelijks heeft gevroren en we voor de tijd van het jaar al heel veel zonlicht hebben gehad, kan je zeggen dat de proef dit jaar is mislukt. We doen dit overigens al een aantal ja ren, maar nu is het voor het eerst goed zichtbaar voor passanten", al dus Van der Bilt. Eigenlijk zou het nu bloeiende vlas pas over twee of drie weken voor kleurrijke taferelen moeten zorgen. Het wintervlas is in het na jaar ingezaaid, zodat het twee of drie weken voor al het 'reguliere' vlas kan worden geoogst. Van der Bilt: „Daar is een markt voor, met name in Frankrijk. Daar wordt het wintervlas vooral gebruikt om op stuivend grond te bedekken." Een vroegere oogst verkleint ook een risico, zegt Van der Bilt. „We hebben vorig jaar nogal wat regen water gehad in augustus en sep tember. Een eerdere oogst ver kleint het risico op een verregend vlas", aldus Van der Bilt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54