Tholen is stank van varkens beu Uitbreiding Thoolse wijk Waterfront PZCI25 33 31 Duizenden euro's schade door bekladdingen Kloetingse oma gooit hoge ogen Water Onze Parketvloeren: Basis voor Ideaal wonen! Rode Kruis staat voor drukke zomer in Zeeland Woensdag 2 mei 2007 Vlamingen wensen keurmerk voor Zeeuwse mossel Tip? redgoes@pzc.nl Gemeente hoopt met biobed-fïlter het ei van Columbus te vinden. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen is er alles aan gelegen om af te komen van de stank die var kenshouderijen veroorzaken. Daar om investeert ze in een onderzoek naar het zogeheten biobed-filter. In Duitsland zijn al goede resulta ten geboekt met het filter. Het zou de stank met negentig procent ver minderen, terwijl er ook nog eens veel minder ammoniak wordt uit gestoten. In Duitsland is het sys teem erkend door de overheid, maar in Nederland niet. Veel var kenshouders staan er daarom scep tisch tegenover. In de persoon van T. van Genug- ten, die een bedrijf heeft bij Scher- penisse, heeft de gemeente toch ie mand kunnen vinden die aan een proef wil meewerken. Een 'proef- stalstatus' geeft hem de zekerheid dat hij, mocht het project niet sla gen, er geen financiële schade van ondervindt. Daar gaat de gemeen te overigens niet vanuit. Wethou der C. van Dis is overtuigd van de kwaliteiten van het systeem en hoopt dat het ook in Nederland wordt erkend, zodra de Thoolse proef heeft uitgewezen dat het in derdaad leidt tot een forse vermin dering van de stankoverlast. Binnen de gemeenteraad bestaat een groot draagvlak voor het pro ject, dat Tholen enkele tienduizen den euro's kost. Alleen Algemeen Belang Tholen is mordicus tegen. De lokale partij vindt dat de ge- Pf* De gemeente en varkenshouder T. van Genugten zullen samen het 'biobed-filter' testen. Dat zou de uitstoot van stank door var kens sterk verminderen. meente op deze manier een onder neming aan het subsidiëren is. „De bedrijven veroorzaken de overlast en moeten dat ook oplos sen", vindt raadslid L. van Doorn. Andere partijen vinden dat het gaat om een maatschappelijk pro bleem. De gemeente zou de taak hebben om er alles aan te doen de overlast te verminderen. Wethouder Van Dis wijst erop dat de bedrijven in Tholen op dit mo ment gewoon aan de geldende ei sen voldoen, maar dat die kenne lijk niet volstaan om de uitstoot van stank te verminderen. „Het is daarom lovenswaardig dat Van Ge nugten bereid is mee te werken aan dit initiatief Hij steekt hier mee zijn nek uit." De WD geeft het college wel het advies om te bedingen dat de pro ducent van het filter het door de gemeente ingebrachte geld terug betaalt als de proef slaagt. In dat ge val wordt het filter immers lande lijk erkend en kan de maker er in ons land heel veel geld aan gaan verdienen. B en w beraden zich daar nog over. De gemeente hoopt overigens her en der nog wat subsi dies los te kunnen weken voor het project. De provincie heeft al een bijdrage toegezegd. KAPELLE - Een aantal jongeren heeft met beklad dingen voor enkele duizenden euro's schade aan gericht in het centrum van Kapelle. Zij brachten de graffiti aan op een aantal winkels en kantoor gebouwen. Dat is gebeurd in de nacht van zater dag op zondag. De gemeente zal de graffiti laten door Rob Paardekam THOLEN - De gemeente Tholen en ontwikkelaar Metaforce uit Rotter dam staan op het punt een over eenkomst te tekenen over de verde re uitbreiding van Waterfront. In het Thoolse wijkje, tussen het Schelde-Rijnkanaal en de Haven, verrezen de afgelopen jaren al tien tallen twee-onder-één-kappers, ka dewoningen, appartementen en patriciërswoningen. Wat de ont- KLOETINGE - Een beetje eng vindt ze het, maar vooral heel leuk. Mat- tie Konst-Lampert uit Kloetinge is genomineerd voor de titel oma van het jaar. Ze werd opgegeven door kleindochter Sophie. De wedstrijd wordt georganiseerd door het blad Groter Groeien. Uit tientallen aanmeldingen werden vier oma's en vier opa's genomi neerd. Op de website www.opae- nomavanhetjaar.nl kan op hen ge stemd worden. Op 24 juni vindt in speeltuin De Linnaeushof in Ben- nebroek de grote finale plaats. Be halve de internetstemmen speelt ook de beoordeling van de daar aanwezige vakjury een rol. Mattie moet gissen naar de reden waarom haar drie kleinkinderen haar zo waarderen. „Ik sta altijd voor ze klaar, ze hoeven maar te bellen", zegt ze. „Verder doe ik veel leuke dingen met ze." De stamppot boerenkool zou er ech ter ook mee te maken kunnen heb ben. „Daar wordt altijd enorm van gesmuld", aldus Mattie. verwijderen. Het gemeentebestuur heeft via zijn internetpagina eventuele getuigen opgeroepen zich te melden. foto Dirk-Jan Gjeltema wikkelaar betreft, houdt het daar niet mee op. Metaforce wil er nog twintig woningen bouwen. Het gaat om vrijstaande huizen en twee-onder-één-kapwoningen. Wanneer de bouw begint kon een medewerkster van het bedrijf giste ren nog niet vertellen. De gemeente is positief, maar defi nitieve toestemming komt pas als minimaal zeventig procent van de huizen is verkocht. ZEEUWSE Tip? redactie@pzc.nl Met de aanhoudende droogte snakken bloemen, bomen en planten inmiddels naar een flin ke regenbui. Als die te lang op zich laat wachten, kan de natuur gelukkig een handje worden ge holpen. Die inwoner van Colijns- plaat, normaal niet echt met het wel en wee van zijn tuin begaan, moest onlangs toegeven dat er nu toch écht actie ondernomen moest worden, wilde de herfst niet voortijdig zijn intrede doen. Sommige hortensia's lieten de k(n)opjes al moedeloos hangen. En dus werd de buitenkraan van de winterstand gehaald en de tuinslang van-knopen ontdaan. Dochter Emma van drie sloeg het tafereel vol verwondering ga de. Want met diezelfde tuinslang had ze haar vader toch ook wel eens de auto zien wassenDe vraag die volgde klonk dan ook best logisch: „Pappa, ga je nu de bloemen schoonmaken?" Amundsenweg 15 4462 GP Goes T0II3 - 233365 www.vandendongenparket.nl Van den Dongen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53