Binnenland Actie tegen zwart werk op kermissen TCI: baas ABN Amro moet weg Patiënt heeft astma slecht onder controle PvdA: week per jaar scholing op kosten van baas Van Loon draagt Isaf-bevel over Aviodrome presenteert Junker 4 Woensdag 2 mei 2007 pzc Arbeidsinspectie voert komende maanden strenge controles uit. bergen op zoom - Kermisexploi tanten die illegale werknemers en zwartwerkers voor zich laten wer ken, kunnen de komende maan den hun borst nat maken. De Ar beidsinspectie heeft gisteren aange kondigd dat zij kermissen tot eind oktober intensief gaat controleren op illegale zaken. „Tijdens de op bouw en de afbraak, maar ook in de tijd dat de kermis draait, kun nen exploitanten door het hele land bezoek verwachten van in specteurs," aldus de Arbeidsinspec tie. De kans dat de Arbeidsinspectie flinke vangsten doet, is groot. Ker- mismensen uit Bergen op Zoom, waar veel van hen wonen, geven ronduit toe dat er in hun sector be hoorlijk gerommeld wordt. De aankondiging van de Arbeidsin spectie heeft al tot onrust onder de exploitanten geleid, zegt een van hen. „Door nieuwe regels en wetten gaan onze kosten enorm om hoog," aldus Otto Cupido, die sui kerspinnen en popcorn verkoopt. „De pachtsommen die je aan de gemeente moet betalen, stijgen elk jaar. En dat terwijl onze omzetten dalen. Ik kan me voorstellen dat er collega's zijn die zeggen: ik pro- De door de Arbeidsinspectie aan gekondigde campagne tegen zwart werk noemen de exploitan ten zelf 'een klopjacht die ons het werken onmogelijk maakt'. beer het op die manier." Inzet van zwartwerkers gebeurt vooral tij dens het opbouwen en afbreken, zegt hij: „Dan wordt aan een groepje jongens gevraagd of ze en kele uren willen meehelpen voor een paar tientjes." Cupido's collega Cornells Roden burg, eigenaar van een noten- kraam, beschuldigt de Arbeidsin spectie van 'een razzia, een heksen jacht, die ons het werken onmoge lijk maakt'. Zelf werkt hij in z'n eentje. „Voor mij speelt het dus niet. Maar m'n collega's kunnen onmogelijk aan 'gewoon' perso neel komen. Die bijzondere werk tijden bij ons, dat willen Nederlan ders gewoon niet. Als kermisex ploitant ben je dus wel aangewe zen op illegale buitenlanders." Een andere exploitant die niet met naam genoemd wil worden, beves tigt dat: „Het Centrum voor Werk en Inkomen wilde mij niet eens in schrijven toen ik een vacature wil de aanmelden." Nederland telt zo'n 850 kermisex ploitanten. Bij eerdere incidentele controles stuitte de inspectie regel matig op frauduleuze praktijken. Vandaar dat de zaak nu groot scheepser wordt aangepakt. De inspectie gaat ook kijken of er gewerkt wordt met valse identi teitspapieren of dat lookalike-frau- de wordt gepleegd. Bij dat laatste gebruikt een werknemer de papie ren van iemand op wie hij lijkt. Kermisexploitanten die de regels overtreden, kunnen rekenen op een boete van 8000 euro per ille gaal of zwartwerker. Gebeurt het nog een keer, dan be draagt de sanctie 12.000 euro. Durfkapitalist: verkoop bank is een zaak van de commissarissen. londen - Rijkman Groenink moet aftreden als bestuursvoorzitter van ABN Amro. Hij moet de verkoop van het bedrijf overlaten aan de raad van commissarissen. De Brit se durfkapitalist TCI heeft dat gis teren geschreven in een brief aan president-commissaris Arthur Mar tinez. Het hedge fund TCI stelt dat Groe nink de visie van de aandeelhou ders niet deelt. Tijdens de aandeel houdersvergadering vorige week stemde een meerderheid van hen voor een voorstel van TCI om ABN Amro op te splitsen of in de len te verkopen. Groenink steunt volgens TCI het bod van het ban- den haag - De Nederlandse gene raal Ton van Loon heeft gisteren tijdens een korte ceremonie het Isaf-bevel over zuidelijk Afghanis tan overgedragen aan zijn Britse opvolger lacko Page. Van Loon voerde sinds 1 november vanuit de den haag - Meer dan de helft (54 procent) van de Nederlandse ast mapatiënten heeft de ziekte niet goed onder controle. De grootste klachten ontstaan door slecht me dicijngebruik. Dit blijkt uit de giste ren gepubliceerde resultaten van een onderzoek van het Astma Fonds. „Verkeerd gebruik van medicijnen leidt tot benauwdheid, piepen op de borst en slecht slapen", zegt di recteur Michael Rutgers van het Astma Fonds, dat bijna 500 patiën ten onderzocht. „Mensen belan den hierdoor onnodig in het zie kenhuis." Astma is onder controle als patiën ten geen last meer hebben van luchtwegklachten als kortademig heid, hoesten en piepen bij het ademhalen. Dat wordt bereikt door goed medicijngebruik. 38 pro cent van de onderzochte patiënten is bezorgd over de eigen ademha- kentrio Fortis, Banco Santander en Royal Bank of Scotland (RBS) niet. TCI noemt het bod van het trio 'superieur' in vergelijking met dat van de Britse bank Barclays. „We geloven dat de verkoop van LaSal- le een giftige pil is die is ontwor pen om een hoger bod van het RBS-consortium te verijdelen", schrijft TCI-bestuursvoorzitter Christopher Hohn in de brief aan Martinez. Daarnaast schrijft Hohn dat TCI de Vereniging van Effectenbezit ters (VEB) steunt in de rechtszaak die tegen ABN Amro is aangespan nen wegens de verkoop van LaSal- le. ABN Amro heeft vorige week zijn Amerikaanse dochter LaSalle voor 21 miljard dollar verkocht aan Bank of America. Deze bliksem- internationale basis in Kandahar het commando over de ongeveer 11.000 man sterke coalitietroepen in zes provincies, waaronder Uruz- gan. Het was de eerste keer dat een Nederlander zo'n hoge positie innam binnen de Navo-missie. lingsklachten. Uit het onderzoek blijkt dat vooral ontstekingsrem mers vaak verkeerd worden ge bruikt. Terwijl dit medicijn het he le jaar door genomen zou moeten worden, gebruikt 39 procent van de mensen ze alleen bij klachten en past 27 procent zelf de dosering aan. Astmapatiënten zien zich hier door gedwongen veel vaker dan nodig zou moeten zijn een huis artsenpost of ziekenhuis te bezoe ken. In 2005 moest 18 procent van de astmapatiënten in het zieken huis worden opgenomen, zo blijkt uit de resultaten van het onder zoek. Naar schatting hebben ruim 500.000 Nederlanders astma. Men sen die willen weten of zij de ziek te werkelijk onder controle heb ben, kunnen dit onder meer doen met de 'zelftest astma' op www.ast- mafonds.nl. snelle transactie, die samen viel met het overnamebod van Bar clays, deed veel wenkbrauwen fronsen. Volgens de VEB had de bank de desinvestering aan de aan deelhouders moeten voorleggen. De zelfstandigheid van ABN Am ro kwam in februari op het spel te staan nadat TCI zijn onvrede had geuit over de slechte prestaties van ABN Amro op de beurs. TCI drong in een brief aan op een op deling van de bank. De afzonderlijke onderdelen zou den meer waard zijn dan het con cern als geheel. Groenink heeft duidelijk zijn voor keur laten blijken voor een overna me door Barclays boven het RBS-consortium, dat de grootste Nederlandse bank wil opsplitsen. ABN Amro was dinsdagavond niet bereikbaar voor commentaar. den haag - Werknemers moeten op kosten van hun baas één week per jaar kunnen besteden aan scho ling, zodat ze bij ontslag makkelij ker weer een baan kunnen vin den. Dit pleidooi hield PvdA-fractie- voorzitter Jacques Tichelaar dins dag op een 1 mei-viering in Zwaag- westeinde. Hij wil werkgevers des noods (bij wet) verplichten het be nodigde geld te storten op een zo genoemde 'persoonlijke leerreke- ning'. Volgens Tichelaar kampen veel Ne derlanders - 'door toenemende concurrentie in het bedrijfsleven' - met een onzeker gevoel over het behoud van hun werk. „We moe ten mensen perspectief bieden en houvast geven om een succesvolle loopbaan te doorlopen in een steeds complexere arbeidsmarkt. We moeten ze helpen de overgang te maken van baanzekerheid naar werkzekerheid. Daarom wil ik dat de PvdA de komende tijd zwaar in zet op scholing en gaat wat mij be treft het vrijblijvende karakter er vanaf', aldus Tichelaar. Twee weken cel in na stelen politiekleding breda - Een man die in januari vo rig jaar een wasserij in Tilburg poli- tie-uniforms ontfutselde, is daar voor veroordeeld tot een celstraf van twee weken. Met een vervalst politiepasje nam de man twee poli- tiebroeken, een jas, een tuniek en veiligheidsvesten mee. In uniform toog hij naar een Belgisch politie bureau en vroeg daar om een por tofoon. Diezelfde dag bedreigde hij ook een politieman. Netwerk: KLM hielp nazi's te ontvluchten hilversum - De KLM heeft na de Tweede Wereldoorlog een actieve rol gespeeld om voortvluchtige na zi's te helpen ontsnappen naar Ar gentinië. Dat meldde de actualitei tenrubriek Netwerk gisteravond. Ondanks waarschuwingen vanuit de Verenigde Staten zou de lucht vaartmaatschappij verdachte Duit sers via Zürich naar Uruguay en Argentinië hebben vervoerd. PETER ik w/ri-t gedram misschien» is (4e.t vvex- h££l LELYSTAD - Een nep-piloot poseert voor een Junker Ju52. Het luchtvaart-the mapark Aviodrome herdacht de meidagen van 1940 gisteren met de pre sentatie van dit Duitse gevechtsvliegtuig uit 1940. foto Pieter Franken/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4