zelf op brand voorbereiden droogte erg goed aan Alarm IPPY 'Voormalig stadhuisje van Sint Anna ter Muiden moet in gebruik blijven en mag niet verloederen' PZC Woensdag 2 mei 2007 3 COMMENTAAR De Zeeuwse brandweer zit in het nauw. Door gebrek aan mankracht kunnen de korpsen niet snel genoeg bij een brand zijn. Vooral overdag knelt het. De kaart van Zeeland zit vol met vlekken waar bewoners maar beter op een te trage reactie van de korpsen kunnen rekenen. En hoewel de brandweer 's nachts iets beter presteert, is de situatie al met al zorgelijk. Gelukkig is de reactie van brandweercommandant Peter van Dijk helder. Hij stopt niets weg, praat niets glad, maar vraagt de inwoners van Zeeland hun verantwoordelijkheid te nemen. Met zelfredzaamheid dus. Dat klinkt hard, maar de werkelijkheid is ook hard: De brandweer zal dit probleem niet snel kunnen oplossen. Uit samenwerking met bedrijven is wellicht een iets betere inzet van personeel te peuren. En verdere professionalisering van de brandweer zal ook wel wat helpen. Want dan zitten die vaste mensen gewoon in de kazerne op werk te wachten. Maar dat kan alleen met extra geld. Zeeland moet wat dit betreft hopen dat het Rijk het inwonertal als maat voor de geldstromen loslaat. Want anders blijft het in dit dunbevolkte gebied behelpen. Dan is er nog de inzet van gemeentepersoneel. En eventueel kan zelfs een vorm van sociale dienstplicht voor de brandweer worden overwogen. Zo'n aanpak lijkt echter lastig zonder een uitgebreid opleidingscircus en zal op zijn minst veel voorbereidingstijd kosten. Bovendien dient te worden voorkomen dat rijp en groen straks, met een spuit onder de arm en een bijl in de aanslag, burgers moet redden. juwelier goudsmid 10% I korting op alle horloges Langeviele 52/54 Middelburg Actie loopt t/m 9/5. een paar spaden diep in de grond steekt is de bodem al niet zo droog meer." Boeren mogen alleen hun akkers en velden beregenen in Zeeuws-Vlaanderen als ze daar een vergunning van het water schap voor hebben. Ze moeten daarmee stoppen als het opper vlaktewater onder een bepaald peil komt. Daar had de woordvoer ster van het waterschap nog niets over gehoord. Nieuwe vergunnin gen, voor het onttrekken van op pervlaktewater, worden momen teel in Terneuzen echter niet uitge geven. Volgens Kees Meijer van de Unie van Waterschappen is de situatie nu anders dan wanneer het pas la ter in de zomer erg lang droog is. Dat komt omdat het gewas op de akkers nog laag staat. Daardoor ontstaat veel minder verdamping, terwijl de gewassen ook nog niet zo diep geworteld zijn. „Er is eigen lijk niks extreems aan de hand, het is alleen bijzonder dat het al zo vroeg in het jaar steeds zonnig en droog is", aldus Meijer. door Frank van Cooten SINT ANNA TER MUIDEN - De WD in de gemeente Sluis laat het voor malig stadhuisje van Sint Anna ter Muiden niet los. Een motie van de liberalen over de verkoop van het stadhuisje werd vorige week weliswaar niet ondersteund door een meerder heid, maar de WD blijft hameren op de toekomstige functie van het pand. Tot groot verdriet van kunstenaars uit de regio wil de gemeente het monumentale gebouwtje, dat on der meer voor exposities wordt ge bruikt, verkopen. Het teloorgaan als tentoonstellingsruimte is niet alleen een verlies voor veel kunste naars, maar meer nog voor trouwe bezoekers, stelt WD'ster C. van de Vijver. Het verlies van de culturele/kunstzinnige en maat schappelijke functie is verarming van het beschermd dorpsgezicht van Sint Anna ter Muiden. Nu een motie het niet haalde, wijst Van de Vijver het college op de risico's van verkoop bij inschrijving. Bij in schrijving gaat het pand naar de hoogste bieder. Sluis is er echter niet bij gebaat het pand te verko pen aan iemand die totaal geen band heeft met Sint Anna ter Mui den. Het zou het mooist zijn om vast te leggen dat het pand als ten toonstellingsruimte blijft behou den. Maar de gemeente moet in elk geval eisen dat .een koper het pand permanent gaat bewonen om verloedering te vermijden, be toogt Van de Vijver. Door gebrek aan vlot beschikbaar personeel is het voor de brandweer niet mogelijk overal tijdig bij een brand te zijn. In onderstaand overzicht de overschrijding van de tijden per gemeente. DAC Overschrijding: Borsele 54,8% Goes 31,0% Hulst 35,1% Kapelle 31,0% Middelburg 12,2% Noord-Beveland 61,7% Reimerswaal 81,3% Schouwen-Duiveland 37,8% Sluis 85,3% Terneuzen 21,5% Tholen 61,4% Veere 51,9% Vlissingen 14,1% gemiddeld 39,0% Overschrijding: Borsele 15,4% Goes 29,6% Hulst 34,2% Kapelle 4,7% Middelburg 14,2% I Noord-Beveland 42,2% Reimerswaal 15,3% Schouwen-Duiveland 9,4% Sluis 22,9% Terneuzen 16,3% Tholen 15,3% Veere 8,2% Vlissingen 14,2% gemiddeld 17,7% De groene stippen op de kaart geven aan waar de brandweer op tijd is Bij de gele stippen komt de brandweer ongeveer 1 minuut te laat De rode stippen geven aan waar de brandweer niet op tijd kan komen. Kaart links situatie overdag, kaart rechts 's nachts Waar komt de gemeentelijke brandweer op tijd of te laat PZC Felix Binicewicz bron: Regionale Brandweer Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3