Rode Kruis staat voor drukke zomer Veel meer dakloze jongeren in Zeeland PZC Woensdag 2 mei 2007 33 Grote mobilisatie voor brede inzet hulpdienst bij Zeeuwse festivals. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Het Rode Kruis in Zeeland roert de trom om aan honderdtien vrijwillige hulpverle ners te komen voor twee grote ma ritieme festivals deze zomer: de drie Vlootdagen in juli en Sail Vlis- singen in augustus. Zonder vol doende hulpverlening moet burge meester Van Dok de evenementen afblazen. Er gaan voor het Rode Kruis tien duizend vrijwilligersuren in zitten. „Dat is te veel om in Zeeland bij el kaar te zoeken", zegt Eduard Vroomen, coördinator grootschali ge hulpverlening voor het Rode Kruis in Vlissingen. Via het Nederlandse Rode Kruis is een landelijke oproep uitgegaan naar alle leden. Inmiddels heeft Vroomen sollicitaties binnen uit Den Haag tot Sittard. „Hebben we volgende maand nog niet genoeg mensen, dan begint de landelijke organisatie een belactie", zegt Vroomen. Gegadigden krijgen drie dagen logies in Sporthal Baskens- burg in Vlissingen, die voor de ge legenheid gevuld wordt met hon derd gestapelde bedden. Dat is het mooie van een organisatie zoals het Rode Kruis, zegt Vroomen. „Een paar belletjes en het is gere geld. We zijn natuurlijk een ram- pendienst. We hebben op locaties veertien vrachtwagens met maga zijnen vol spullen staan." Er moeten ook vijftienhonderd maaltijden per dag geregeld wor den voor de hulpverleners, die van to.oo tot 22.00 uur in touw zijn. In totaal staan er over de zes posten verspreid over het haventerrein 130 mensen, waarbij acht mensen van het SIGMA-team (snel inzetba re groep medische assistentie) van speciaal getrainde vrijwilligers en vier ambulances. De Zeeuwse am bulancevoorziening leent wagens en mensen in bij de buurregio's. Het Rode Kruis steekt 10.0000 vrijwilligersuren in de Vlootdagen en Sail Het wordt een druk seizoen voor het Rode Kruis in Zeeland, nog af gezien van Sail en de Vlootdagen. Het begint aanstaande zaterdag, met het Bevrijdingsfestival in Vlis singen met een primeurtje. Dan zijn er acht leden van de Vlaamse hulpdienst uit Roeselaere als mee werkende gasten. Grensoverschrij dende samenwerking van de Rode Kruis-mensen is zeldzaam, maar biedt voor Zeeland grote mogelijk heden, denkt Vroomen. Zeeuwse Rode Kruis-mensen zullen ko mend seizoen hun Vlaamse colle ga's bijstaan tijdens ettelijke wieiet- koersen in hun gebied. De Vlaam se medewerkers arriveren vrijdag en worden zaterdagochtend nog even bijgeschoold in de Nederland se aanpak, want die verschilt vol gens Vroomen toch iets van de Vlaamse. De grootste diensten in de recente geschiedenis van het Zeeuwse Ro de Kruis waren Concert at Sea bij Scharendijke vorige zomer en de landelijke intocht van Sinterklaas in Middelburg, afgelopen decem ber. Het district wist er in beide ge vallen 65 mensen voor op te trom melen. „Gewoonlijk staan er twin tig tot vijfentwintig mensen bij een evenement." Er is een redelijk vast gezelschap onder de medewer kers die zich lenen voor de bewa king van de gezondheid van feest- bezoekers, weet hij. „Voor jongeren is het een kans om bijvoorbeeld iets mee te maken van festivals zoals Lowlands. Er zijn er genoeg die er echt een tic van hebben. Anderen beperken het tot drie of vier evenementen pet jaar. Vaak kiezen zij voor de lo kale feesten, zoals de Mosselfees ten in Yerseke of de Visserijdagen in Breskens. Op grote diensten kan je zoveel leren. En bij een meerdaagse, zoals de Vierdaagse van Nijmegen, raak je gewoon in een roes die pas ophoudt als je thuiskomt." a Informatie over inzet in Zeeland: 06 - 45754028 e-mail: rkvliss-hv1 @zeelandnet.nl Rode Kruis-vrijwilligers bij een speciale opvangtent tijdens een concert van Blof foto Dirk-Jan Gjeltema Studie van Nijmeegse onderzoekers levert verrassing op. door Ondine van der Vleuten GOES - Het aantal dakloze jonge ren in Zeeland is zeker drie keer zo hoog als tot nu toe werd ge dacht: zo'n 66. Veldwerkers schat ten het aantal zelfs nog hoger in en noemden tegenover Nijmeegse onderzoekers getallen van rond de honderd. De belangrijkste aanbeveling in het onlangs verschenen rapport Dakloos in Zeeland is, dat er ver spreid over de provincie laagdrem pelige bed-bad-broodvoorzienin- gen moeten komen, waar jonge ren even op adem kunnen komen en hun zaken kunnen regelen. Zo'n voorziening is er nu niet. Carinda lansen van het UMC St Radboud in Nijmegen is één van de onderzoekers die in opdracht van de provincie en de grotere Zeeuwse gemeenten het probleem van daklozen en zwerfjongeren in kaart brachten. „Er was grote behoefte aan duide lijkheid over die laatste groep, om dat een aanzienlijk deel van de Zeeuwse zwerfjongeren 'onzicht baar' blijft." lansen vermoedt dat de sociale net werken hier wat hechter zijn dan bijvoorbeeld in de Randstad. Dat heeft enerzijds het voordeel dat men eerder ergens een slaapplaats vindt, anderzijds is het leven min der anoniem en dat kan zwerfjon geren ertoe brengen naar de Rand stad te vluchten. Zo komt het regel matig voor dat hulpverleners hier een telefoontje uit bijvoorbeeld Amsterdam krijgen over een Zeeuwse zwerfjongere 'op drift'. Uit onderzoek van het UMC St Radboud blijkt dat in Zeeland veel meer dakloze jongeren rond lopen dan aanvankelijk werd aan genomen. Opvallend voor de Zeeuwse situa tie is dat het aantal meiden en jon gens ongeveer even groot is. Uit onderzoeken elders in het land blijkt dat de meiden daar sterk in de minderheid zijn. Overigens zijn de zwerfjongeren, als ze onderdak hebben, blijkbaar nog niet uit de gevarenzone: ze zijn vaak slachtof fer van mishandeling en verkrach ting. Ook het aantal allochtonen is veel groter dan verwacht zou mo gen worden, gezien de samenstel ling van de bevolking in Zeeland. Zowel naar zwerfmeiden als naar het hoge aantal allochtonen zou volgens de onderzoekers meer on derzoek gedaan moeten worden. Andere conclusies: Zeeland telt verhoudingsgewijs veel laag opge leide zwerfjongeren, maar daar staat tegenover dat ze relatief vaak een betaalde baan hadden in het jaar voorafgaande aan het onder zoek. De jongeren hebben vaak schulden - tot wel 10.000 euro. Het gebruik van cannabis is iets minder dan bij zwerfjongeren el ders in het land. Wat betreft het ge bruik van verslavende middelen merken geïnterviewde hulpverle ners op dat het gebruik toeneemt en dat het verstandig zou zijn als jeugdopvang en verslavingszorg de handen ineenslaan om het tij te ke-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35