Bewoners moeten zich Zeeuwse waterschappen kunnen de Brandweer moet professionaliseren TriiinggH rLL J. Tholen zoekt vrijwillige blussers De krant 10 weken voor €15,-! D?r 2 I Woensdag 2 mei 2007 PZC ERNST JAN ROZENDAAL Hallo, met Marten. - Hoi Marten, met Femke. Je hebt net je eerste college vergadering gehad, hè. Hoe ging het? - Reuze interessant! Ie weet hoeveel moeite ik heb gedaan om aan de weet te komen wat er precies in die vergaderingen van Gedeputeerde Staten wordt besproken. Nu mocht ik zelf mee doen. -En? - We hebben de belangrijkste thema's voor de komende tijd op een rijtje gezet. Zoals de ontpoldering. - De wat? - Ontpoldering. Land teruggeven aan de zee. Dé milieumaatre gel voor de Westerschelde. Femke toch. Daar heeft de Kamer vaak genoeg over vergaderd. - Is dat zo? Dat weet ik allemaal niet, hoor. Aan die debatten heb ben wij nooit meegedaan. Dat boeit ons in de Randstad niet zo. De kerncentrale in Borssele wel. Als ze die nou eens onder water zetten. Hebben jullie het nog over die centrale gehad? - Nou nee. Het leek mij verstandiger daar niet over te begin nen. Dan maak ik slapende honden wakker. Toine en Harry zouden er het liefst nog een bij zetten. - Toine en Harry? Wie zijn dat? - Dat zijn mijn collega's van het CDA. Die zijn ook voor de Westerschelde Container Terminal. Ik heb voorgesteld de be slissing daarover uit te stellen. Koekje van eigen deeg. Heb ik af gekeken van Balkenende. Van uitstel komt afstel, zeg ik altijd maar. - En de N57? Hoe zit het... O, wacht even. D'r staat hier een journalist aantekeningen te maken. Beetje geniepig, verbeten mondje, grijs haar. Ik heb hem wel eens gesproken. Waar is-tie ook alweer van? Tuut, tuut, tuut, tuut. 'Van uitstel komt afstel, zeg ik altijd maar' COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (1alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Elke inwoner van Zeeland moet kunnen rekenen op snelle hulp van de brandweer. Door zware onderbezetting overdag is de brandweer in grote delen van de provincie echter niet in staat die snelle hulp te garanderen. door Emile Calon Regionaal brandweercom mandant Peter van Dijk is duidelijk. Iemand die ervoor kiest om bijvoor beeld bij De Piet te wonen, kan en mag niet verwachten dat een brandweerwagen binnen acht mi nuten op zijn stoep staat. Daar aan de boorden van het Veer- se Meer is het inderdaad wel erg ver rijden vanuit de dichtstbijzijn de brandweerkazerne. Maar ook inwoners van dorpen waar wel een kazerne staat, zoals Baarland, 's-Heer Arendskerke, Krabbendij- ke, Kerkwerve, Sluis, Vogelwaarde, Wemeldinge, Westdorpe en Zoute- lande moeten maar afwachten wanneer er een brandweerwagen voor de deur staat. Uit een studie van de Regionale Brandweer blijkt dat er in al die plaatsen, en ook tal van andere, met name overdag te weinig vrijwilligers zijn voor een gegarandeerde uitruk. In een aan tal van die plaatsen staan wel zorg instellingen die bij de brandweer bekend staan als extra risicovol om dat daar mensen verblijven die niet snel kunnen vluchten bij een brand. In sommige gemeentes is volgens het Dekkingsplan de situatie wel erg zorgelijk. Sluis bijvoorbeeld. Vanuit geen van de zeven brand weerkazernes van deze gemeente komen brandweerwagens overdag gegarandeerd tijdig bij een mei- ding. Het is zelfs onzeker of het lukt om overdag de eerste brand weerwagen van het korps van De gemeente Tholen heeft een kleine veertig bedrijven in Sint-Maartensdijk aangeschreven met de vraag of ze personeelsle den beschikbaar willen stellen voor het brandweerkorps. Zo moet worden voorkomen dat de bezetting overdag onder het mi nimum zakt. Dat dreigt te gebeu ren als er geen nieuwe vrijwilligers komen. Het is een probleem dat in veel dorpen speelt: steeds meer mensen werken buiten de kern, zo dat overdag veel te weinig mensen beschikbaar zijn voor de brand weer. Dat dreigt ook de blusgroep Sint-Maartensdijk te overkomen, nu een aantal brandweerlieden is gestopt en enkele anderen dat over een tijdje doen. De gemeente hoopt dat bedrijven in het dorp hun medewerkers wil len motiveren om zich aan te mel den als vrijwilliger. Dat mogen des noods mensen zijn die niet in Sint-Maartensdijk wonen, maar er wel werken, zodat ze overdag be schikbaar zijn. Sluis zelf, toch een stadje met meerdere duizenden inwoners, voldoende te bemannen. Dat korps telt welgeteld zeven leden terwijl zes het minimum is. Ook in Reimerswaal is de situatie zorgelijk. Vanuit de vijf kazernes in de gemeente lukt het alleen om vanuit de post Kruiningen tijdig te vertrekken. Uit het onderzoek blijkt dat alleen de stadsgewestelij ke brandweer in staat is, overdag bijna overal tijdig te zijn. In de nachtelijke uren hebben de korpsen van de gemeenten Goes, Hulst, Noord-Beveland en Sluis problemen. Als het echter gaat om een grotere brand, waarbij mini maal twee tankautospuiten nodig zijn. is de situatie bijna overal in het Zeeuwse op elk moment van de dag zorgelijk. Van Dijk vindt dat de inwoners van Zeeland zich bewust moeten zijn van dat probleem. Hij raadt aan, ook zelf maatregelen en de ei gen verantwoordelijkheid te ne men. „Een goed functionerende rookmelder is wel het minste wat in huis moet hangen." Brandweercijfers De Zeeuwse brandweerkorp sen hebben zeventig kazernes. Achttien korpsen hadden op 1 maart 2006 tien of minder vrijwilligers, tien brandweer korpsen hadden slechts één of geen bevelvoerder; een korps had maar één chauffeur voor de tankautospuit. - Een korps had twee vrijwilligers die op meer dan een half uur reizen van de kazerne woon den. Vast dienstverband nodig voor chauffeurs en bevelvoerders. door Emile Calon De brandweer moet verder pro fessionaliseren. Burgemeester Jan Lonink (Terneuzen) en regio naal brandweercommandant Peter van Dijk stellen onafhankelijk van elkaar dat dat onontkoombaar is. Ze voorzien dat binnen niet al te lange tijd gemeenten er niet aan ontkomen om bijvoorbeeld bevel voerders en chauffeurs een vaste dienstverband aan te bieden. Al leen op die manier hebben ze de minimale garantie dat bij een cala miteit een brandweerwagen ook echt kan uitrukken. Lonink is als voorzitter van de Zeeuwse Veiligheidsregio be noemd in een landelijke commis sie die studeert op de toekomst van de brandweer. Daar wordt nu gekeken of alle taken die de brand weer uitvoert, wel echt nodig zijn. „Het schoonspuiten van een weg na een ongeval bijvoorbeeld. Dat kunnen toch ook anderen doen." Lonink rekent erop dat op redelijk korte termijn niet alleen het inwo neraantal bepalend wordt voor de financiële steun aan de gemeen ten, maar ook het risicoprofiel. Dat is volgens hem gunstig voor Zeeland, omdat er dan fiks wat meer geld beschikbaar komt voor de hulpdiensten.Beide mannen verwachten ook dat gemeentelijk personeel veel meer dan nu gese lecteerd gaat worden op basis van de bereidheid als brandweerman- of vrouw uit te rukken. En met vrijwilligers zullen ook meer bin dende afspraken worden gemaakt. „Bijvoorbeeld regelen dat zo ie mand elke vrijdag present is", al dus Van Dijk. Ook voorzien de beide mannen een grotere samenwerking met de bedrijfsbrandweer. Hoewel de verdere regionalisering van de brandweer vorige week door de Zeeuwse burgemeesters is stilgezet, denken Van Dijk en Lo nink dat zoiets toch onafwendbaar Ik neem de krant 10 weken voor 15 en Dik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement. 10 weken voor 15, Ik betaal vervolgens per kwartaal 61,50 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, via automatische incasso (Ik heb de laatste 3 mnd geen proef gehad) Stuur de bon naar PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800-0231 231 (gratis) Gratis Sudoku-spelcomputer bij vast abonnement met automatische betaling Naam Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat 20igvuldlg om t net persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere informatie Beeld sluit aan bij waterschappen elders in het land. door René Schrier GOES - De Zeeuwse waterschap pen hebben nog geen problemen door de aanhoudende droogte. Daarmee sluiten zij zich aan bij het beeld dat ook bij de overige wa terschappen bestaat. De watersystemen werken nog zo als gebruikelijk, er is nog geen extra dijkinspectie nodig en behal ve in het zuidoosten van Brabant zijn er ook nog geen beregenings- verboden ingesteld. Een woordvoerster van het water schap Zeeuwse Eilanden vertelt dat zij ook al benieuwd was naar de mededeling die de Unie van Waterschappen gistermiddag heeft doen uitgaan over de droogte. Ze wilde onder meer weten of het Zeeuwse beeld afwijkt van de lan delijke stand van zaken. Weliswaar staan er sloten droog, maar dat is geen probleem. Die hebben vooral een functie om wa ter af te voeren. Ook de taluds, de sloot- en dijkkanten, zijn niet be schadigd. Verder zijn er geen verzoeken van agrariërs binnengekomen om met behulp van stuwen of op andere manieren de waterpeilen te beïn vloeden. Er komt kennelijk nog ge noeg water het land binnen, sugge reert ze. Dat water komt uit de ber gen via Maas en Rijn naar Neder land afgezakt. Datzelfde geldt voor het water schap Zeeuws-Vlaanderen, laat een woordvoerster weten: „Als je

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2