Gezondheid het infuus 1 te achterhalen PZC Woensdag 2 mei 2007 21 Maagzweerbacterie beschermt tegen astma onderzoeken. „De meeste gezonde proefpersonen bij PRA zijn man nelijke studenten", vertelt Drijf hout. „Maar ook oudere mannen en vrouwen doen vaak mee." Man nen worden vaker gevraagd als proefpersoon dan vrouwen. Vrou wen in de vruchtbare leeftijd mo gen vaak niet deelnemen aan me- disch-wetenschappelijk onderzoek bevorderen en vrijwel zeker is dat verzadigde vetten en transvetten de kans op hart- en vaatziekten verhogen. Zo zijn er nog wel een paar zeker- heidjes en (bijna-)zekerheidjes te noemen, maar boven alles staat vast dat zelfs het simpelste voer voor voedingswetenschappers ho peloos moeilijk te bestuderen is. Het is een wildernis aan chemi sche stofjes, waarvan vele ook nog in complexe en veranderende ver houdingen tot elkaar staan. Cohorten wetenschappers doen al lemaal enthousiast hun best de ge heimen te ontsluieren. Zo geeft de een bijvoorbeeld hoge concentra ties van de anti-oxidant quercetine (uit appel, ui, rode wijn of thee) aan muizen en concludeert dat quercetine kanker voorkomt. Een ander stopt quercetine in een rea- omdat zij zwanger kunnen wor den. Ook de wisselende hormoon- spiegel van een vrouw maakt het vaak lastiger na te gaan wat het ef fect van een bepaald medicijn of behandeling is. Patrick van Bronkhorst uit Utrecht deed in zijn studententijd ook mee aan medisch-wetenschappe- lijk onderzoek. „Ik moest vier uur geerbuis en ontdekt dat het ook kanker kan bevorderen. En weer een ander, die grote groepen men sen vraagt hoeveel appels ze eten en of ze ook kanker hebben gekre gen, vindt geen enkel effect. De consument snapt er ondertus sen niets meer van. De vermaarde voedingswe tenschapper Martijn Katan VU Amsterdam) heeft wel eens verzucht: „Eigenlijk moes ten wij wetenschappers de voe dingswetenschap gewoon eens tien jaar onder ons houden, en dan pas naar buiten brengen wat we min of meer zeker weten." BBC-televisieproducer Jill Fuller- ton-Smith -die ook het boek heeft geschreven- heeft daaraan overdui delijk geen boodschap gehad. Een leuk televisieprogramma (en een met een slangetje door mijn neus aan een infuus liggen. Ik kreeg een bepaalde voedingsstof toegediend. Op die manier werd de werking van mijn darmen getest. Na het on derzoek moest ik nog een vragen lijst invullen, waarin ze bijvoor beeld vroegen of ik honger had", vertelt hij. Bij Van Bronkhorst wa ren de verdiensten, van slechts leuk boek) moest er komen, en daartoe heeft ze tientallen onder zoekers uit hun hokken weten te lokken. Zo kregen Londense taxichauf feurs een paar maanden omega drie-vetzuren om te kijken of hun geheugen er beter van werd, en is nagegaan hoe lang het duurt voor dat een hamburger het darmka naal van een vrachtwagenchauf feur passeert. Boek en tv-programma zijn volge propt met dergelijk wetenschappe lijk gefröbel, dat volgens beproefd Engels recept wordt opgevoerd als of het baanbrekende experimen ten betreft. Kijker en lezer worden voortdurend op het verkeerde been gezet. Zo bouwt Fullerton-Smith een heel circus rond het stofje sulfaraf- aan in broccoli, dat in hoge concen- tien gulden (4,5 euro) per uur, niet zijn belangrijkste drijfveer. „Het infuus was niet echt prettig en dus haakten de meeste mensen na het eerste onderzoek af. Dat vond ik zo sneu voor de onderzoe kers dat ik daarna nog drie keer heb meegewerkt aan een onder zoek van drie of vier metingen." traties in reageerbuizen en proef dieren kankercellen lijkt af te rem men. Ze concludeert vervolgens dat het eten van broccoli helpt om kanker te voorkomen. Maar dat is nog nooit wetenschap pelijk aangetoond. In koeienletters (zoals in de wervende inleiding) roept het boek ook een paar keer dat vezels darmkanker helpen voorkomen. Pas in de kleine letter tjes wordt schoorvoetend toegege ven dat die claim niet hard te ma ken is. Pagina na pagina gaan zo de ware feiten kopje onder. Om - op zijn Engels - eens een superla tief van stal te halen: verbijste rend. The Truth About Food. Eerlijk over eten. Jill Fullerton-Smith. A.W. Bru- na, 24,95 euro. Een besmetting van de maag met Helicobacter pylori, de bacterie die de kans verhoogt op het ontstaan van een maagzweer en/of maag- kanker, heeft ook mogelijk een voordeel. Besmetting met de bacterie op jon ge leeftijd vermindert juist de kans op het ontstaan van allergische ast ma en hooikoorts met 30 tot 40 procent, concludeert Y. Chen (New York University School of Medicine) in het medisch tijd schrift Archives of Internal Medicine op grond van gegevens van 7663 personen. Migraine en hart- en vaatziekten gaan samen Migraine gaat gepaard met een ver hoogde kans op hart- en vaatziek ten. Onder migrainelijders komt een hartinfarct procentueel maar liefst 40 procent meer voor dan on der mensen zonder migraine, con stateert T. Kurth (Harvard Medical School, Boston) in het medisch tijdschrift Archives of Internal Medi cine op grond van een onderzoek onder ruim 20.000 mannen. Een verhoogd risico op hart- en vaat ziekten onder vrouwen met mi graine is al in eerder onderzoek aangetoond. Rokende meisjes hebben minder pukkels Niet dat het een aansporing moet zijn om te gaan roken, maar een feit is dat tienermeiden die roken minder last hebben van acne dan hun niet-rokende leeftijdgenoten. Dit schrijft J. Lambert (Universi teitsziekenhuis Antwerpen) in het Belgische medisch weekblad De Huisarts op grond van een onder zoek onder een kleine 600 jonge ren. De bevinding is des te opmer- keiijker aangezien eerder onder zoek bij tienerjongens heeft uitge wezen dat roken de ernst van acne bij hen juist bevordert. - Jij foto anp Geen hoger risico op borstkanker na abortus Abortussen en miskramen hebben geen invloed op het risico op late re leeftijd borstkanker te krijgen. Met deze conclusie weerlegt K. Mi- chels (Harvard Medical School, Boston) in het medisch tijdschrift Archives of Internal Medicine eerde re (kleine) studies die wel een (on gunstig) effect van abortussen en miskramen op het borstkankerrisi- co vaststelden. Michels baseert haar conclusie op gegevens van ruim 100.000 verpleegkundigen die meer dan tien jaar werden ge volgd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21