Nooit meer bang voor kreeften en gamba's PZC Woensdag 2 mei 2007 1 9 door Irene van den Berg foto Bruno Stock Het zakelijk diner ver loopt voorspoedig. De sfeer is goed en de kans is groot dat je een nieu we klant gaat binnenhalen. Maar dan wordt er kreeft geserveerd. En je hebt geen idee hoe je dit dier moet verorberen zonder een enor me flater te slaan. Herkenbaar? Li lian Woltering (38) uit Amster dam geeft workshops over zakelij ke etiquette. Zij leert werknemers over omgangsvormen tijdens een zakendiner, een sollicitatiegesprek of een netwerkborrel. „Zakelijke etiquette bestaat uit re gels die ervoor zorgen dat alles soe pel verloopt op de werkvloer. Wie goede zakelijke omgangsvormen heeft, bereikt meer", stelt Wolte ring. Dat begint al bij het sollicita tiegesprek. Het mag duidelijk zijn dat je niet in je oude kloffie naar zo'n gesprek moet gaan. Maar je voelt je ook ongemakkelijk als je in driedelig grijs binnenstapt ter wijl je toekomstige werkgever een trui en een spijkerbroek draagt. „Door iemand goed in te schatten, toon je respect. Dat zorgt er weer voor dat een ander zich op zijn ge mak voelt bij jou." En niet onbe langrijk: de sollicitant voelt zich er zelf ook zekerder door. Kleding speelt een belangrijke rol in de presentaties en workshops van Woltering. Maar er is meer. Wie staat er bijvoorbeeld wel eens bij stil wat voor handdruk hij geeft? „Een slap handje is heel ver velend, maar een te ferme hand druk ook. Of nog vervelender: ie mand die je hand maar voor de helft vastpakt." Omdat je jezelf nu eenmaal nooit een hand geeft, oe fenen de cursisten tijdens de work shops op elkaar. Woltering geeft ook etiquettedi- ners waarbij deelnemers les krij gen over tafelmanieren. „Er zijn vaak veel vragen hoe mensen om moeten gaan met hun bestek en hun servet", vertelt de Amsterdam se. Om de gasten het extra moei lijk te maken, krijgen ze ongepelde gamba's, slakken of ongefileerde vis voorgeschoteld. De meeste Nederlanders kunnen, Werknemers die zich houden aan zakelijke etiquette hebben meer succes dan hun collega's die niets weten van deze omgangsnormen. Een workshop zakelijke etiquette kan een handje helpen. volgens Woltering, nog wel iets le ren over etiquette. „We staan wat dat betreft niet zo best op de kaart." Nederlanders hebben een directe manier van zakendoen, die ook wel eens uitgelegd kan worden als horkerig of ongemanierd. „Denk bijvoorbeeld aan de lunch. Neder landers nemen het liefst een broodje met een kop koffie of een glas melk. Daar kun je in de mees te andere landen echt niet mee aan komen zetten. Daar bieden ze hun zakenrelaties een warme lunch aan van verschil lende gangen met een goed glas wijn." Iedere cultuur heeft zijn eigen so ciale regels en omgangsvormen. „Het is dan ook jammer dat wei nig Nederlanders zich verdiepen in de Turkse of Marokkaanse eti quette. Terwijl ze daar natuurlijk ook vaak mee te maken krijgen." Iemand die vanwege zijn geloof geen alcohol drinkt of varkens vlees eet, kan zich behoorlijk in verlegenheid gebracht voelen, wan neer hij dit krijgt voorgeschoteld. Nieuwe tijden brengen nieu we omgangsvormen met zich mee. Denk maar aan de mobiele telefoon. Wie ergert zich af en toe niet aan mobieltjes die voortdurend afgaan of mensen die te luid spreken door de tele foon? „De stelregel is dat je tijdens een gesprek je telefoon gewoon uit zet. Je voicemail is dan je secreta resse. Dat werkt prima." Ook bij zakelijke e-mail is het goed je aan bepaalde gedragsregels te houden. „Bij een gesprek be staat de boodschap uit woorden, Kledingvoorschriften Beter overdressed dan under- dressed. Haal de labels en wasmerkjes uit kleding of zorg dat ze niet zichtbaar zijn. Investeer in accessoires. Een le lijke plastic riem kan een outfit kapot maken. Sieraden zijn pri ma, maar houd het beschei den. Houd altijd je jasje aan als je bretels draagt. Vrouwen dragen altijd een pan ty onder hun rok, ook in de zo mer, zelfs wanneer de mussen van het dak vallen. De kousen van mannen zijn zwart, antraciet of blauw, afhan kelijk van de kleur van de schoenen of broek. Witte sok ken dragen zij alleen op de sportschool. Si Bron: www.zibb.nl intonatie en non-verbale commu nicatie. Bij een telefoongesprek al leen uit woorden en intonatie en bij een e-mail alleen nog maar uit woorden. Dingen kunnen daar door soms heel anders overkomen dan je ze had bedoeld", stelt de Amsterdamse. Zo weinig mogelijk e-mailen dan maar? „Nee, hoor. Snel een berichtje sturen kan soms heel gemakkelijk zijn. Zorg er wel voor dat altijd je contactge gevens eronder staan als iemand je toch liever even belt." Wordt het niet heel saai op de werkvloer als we ons allemaal in hetzelfde keurslijf van de zakelijke etiquette wringen? „Natuurlijk be staat er een spanning tussen jezelf zijn en etiquette. Iedereen moet voor zichzelf bepalen hoe ver hij daarin wil gaan. Zodra je de regels kent, kun je daar ook mee spelen." Culturele verschillen Voor sommige moslimvrouwen is elk lichamelijk contact onge past, ook een handdruk. Het Nederlandse gezoen is in heel Azië uit den boze. Westerlingen eten met mes en en vork. Chinezen en Japan ners gebruiken alleen de rech terhand. Chinezen eten met stokjes. In Indonesië eten de meesten met de blote hand, de rechter wel te verstaan. De linker houdt men gereserveerd voor de papierloze toiletten. Met een wijsvinger wijzen is in Nederland ongepast. In Azië is het onbeschoft. Een Aziaat wijst met de duim bovenop een vuist. Wie in Azië de rekening wil, schrijft met de hand in de lucht een denkbeeldige reke ning, zoals het Nederlandse ge baar van geld tellen. Een beschaafde Aziaat geeft en ontvangt met twee handen. In Nederland zijn twee uitgesto ken handen een teken van on gepaste hebberigheid. ALLEMENSEN Boy George opgepakt na fotosessie Zanger Boy George, voormalig voorman van de Culture Club, is afgelopen weekeinde aangehou den omdat hij een 28-jarige man korte tijd gevangen zou hebben gehouden en aangevallen. Boy George is na betaling van een borgsom vrijgelaten, meldde de BBC gisteren. George O'Dowd (de echte naam van de zanger) nodigde de man uit bij hem thuis om te poseren voor foto's. Vorig jaar kwam de zanger ook al in aanraking met de politie wegens drugsbezit. Hij moest toen een taakstraf uitvoeren. Kate Moss oorzaak file in Londen Kate Moss heeft maandag voor massale gekte gezorgd in Oxford Street in Londen. Hordes mode liefhebbers waren afgereisd om een kledingstuk te bemachtigen uit de collectie die het supermo del ontwierp voor Topshop. De kledinglijn ging vanaf 20.00 uur in de verkoop en de eerste da mes stonden al rond lunchtijd in de rij voor de winkel. Vlak voor dat de eerste van de naar schat ting zevenhonderd fashion vic tims werd toegelaten tot Top shop, poseerde de 33-jarige Moss in een lange rode jurk uit haar ei gen collectie. Ze veroorzaakte daarmee verkeersopstoppingen, omdat voorbijkomende automo bilisten massaal op de rem trap ten om een foto te maken. Prins Charles verkoopt eigen merk whisky De Britse kroonprins Charles gaat zijn eigen merk whisky ver kopen: Barrogil, een maltwhis- ky, is de oorspronkelijke naam voor het kasteel van Mey, de plek in het Schotse Caithness waar de overleden Queen-Mot- her vaak vertoefde. Het kasteel is eigendom van de Britse konink lijke familie. Dat meldde de Brit se krant The Times gisteren. Van de prijs van iedere fles gaat 1 pond (1,37 euro) naar het North Highland Initiative van de prins, dat als doel heeft de verkoop van lokale producten te stimuleren. Courtney Love veilt spullen Cobain Rockzangeres Courtney Love wil de bezittingen van haar ex-man Kurt Cobain veilen. Der tien jaar na zijn dood wil Love af van de 'stapels flanellen over hemden' van de zanger van pop groep Nirvana. Cobain en Love trouwden in 1992 en in hetzelf de jaar werd hun dochter Fran ces Bean geboren. Twee jaar later pleegde de depressieve Cobain zelfmoord. Frances krijgt haar va ders gitaar, een trui en de tekst van het liedje Teen Spirit. Ondui delijk is welk aandenken aan Co bain Love zelf houdt. De zange res geeft toe dat haar overleden ex nog steeds een grote invloed heeft op haar leven. „Ik slaap nog steeds in zijn oude pyja ma's." Courtney Love foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19