Medisch tuchtrecht lil 1 2 Woensdag 2 mei 2007 PZC Tuchtcolleges zoeken In 2006 zijn weer meer klachten binnengekomen bij de tuchtcolleges voor de gezondheidszorg. Toch weten patiënten de tuchtrechter maar slecht te vinden. Ook weten ze vaak niet met welke klachten ze er terecht kunnen. door Miriam van den Brand, Harry Havekes en Joep Trommelen foto's Bruno Stock en Hollandse Hoogte De secretaris van het Centraal Tuchtcolle ge voor de Gezond heidszorg, mr Henk Lutgert, maakt een rekensommetje. „We hebben alle maal twee, drie keer per jaar te ma ken met iemand in de gezond heidszorg. Er zijn ruim 16 miljoen Nederlanders. Het aantal klachten bij een regionaal tuchtcollege, vo rig jaar 1332, een kwart daarvan gaat in hoger beroep, is dan amper in een percentage uit te drukken. Ik sta zelf heel positiefin het le ven, zie de fles liever half vol dan halfleeg, maar ik kan me niet voorstellen dat het zó goed gaat in de medische wereld." Vijf regionale tuchtcolleges en één centraal college voor wie in hoger beroep gaat, vormen in Nederland de 'medische rechtspraak'. Het aan tal tuchtzaken groeit de laatste ja ren weliswaar, maar blijft ver ach ter bij de verwachtingen. Vooral sinds in 1997 een fiks aantal nieuwe beroepen onder de Wet op de Beroepen in de Individuele Gezondheidszorg is gaan vallen. Alleen al zestigduizend verpleeg kundigen zijn er toen bij geko men. „In onze cijfers zie je dat ech ter nauwelijks terug," constateert Lutgert. Medische tuchtcolleges zijn niet onomstreden. Patiënten stellen vaak de indruk te hebben dat art sen er elkaar vooral de hand bo ven het hoofd houden; 85 procent van de klachten wordt niet ge grond bevonden. „Dat artsen elkaar de hand boven het hoofd houden, is baarlijke non sens", reageert Lutgert 'op persoon lijke titel'. „Er wordt heel zorgvul dig naar zaken gekeken. Het is zelfs zo dat medici tegenover el kaar zelfs strenger zijn dan de juris ten, die remmen de medici in het college juist vaak af" Volgens Lutgert komt een tik op de vingers door het tuchtcollege 'echt wel hard aan' in de medische beroepsgroepen. „Een straf kan heel slecht zijn voor iemands car rière, zeker als dat meerdere malen Tientallen miljoenen contacten tussen patiënten en de medische wereld leidden in 2006 in Nederland tot slechts 1332 tuchtzaken. gebeurt. Een doorhaling uit het re gister betekent dat iemand zijn be roep niet meer mag uitoefenen. Dat is een forse straf." Joep Hubben, hoogleraar Gezond heidsrecht en advocaat bij Ny- singh in Arnhem, wijt het grote aantal ongegronde klachten ook aan onbekendheid met wat het tuchtcollege eigenlijk doet. „Men sen kloppen regelmatig met te klei ne klachten aan. Klachten die afge handeld kunnen worden door bij voorbeeld de klachtencommissie van een ziekenhuis. De vele afwij zingen door het tuchtcollege lei den tot frustratie bij degene die de klacht indient, maar ook bij de be roepsbeoefenaars. De indruk ont staat dat het college klachten toch bijna altijd ongegrond verklaart." Caroline de Roos van de Neder landse Patiënten Consumenten Fe deratie (NPCF): „We adviseren mensen over het algemeen aan om niet naar het tuchtcollege te stappen. Die weg is erg lang. Als er mensen met een klacht bij ons ko men, proberen we duidelijk te krij gen wat ze eigenlijk hopen te berei ken: verhaal halen, schadevergoe ding, dat het niet weer gebeurt? Bij het tuchtcollege kunnen men sen namelijk lang niet altijd halen wat ze willen." „Onze ervaring is dat als je niet goed behandeld bent, je het best zo dicht mogelijk bij de plek van het onrecht je beklag kunt doen, bij de medicus zelf of bij een klach tenfunctionaris." Omdat een waarschuwing, de mildste straf van het tuchtcollege, al zo'n klap is voor artsen en ande re medici, pleit Hubben voor een extra mogelijkheid. „Voor de indie ners van klachten is het heel verve lend als het tuchtcollege zegt dat de klacht wel gegrond is, maar dat het vergrijp zo gering is dat een waarschuwing niet op zijn plaats is. De klacht wordt dan ongegrond verklaard. Het zou beter zijn als het college de klacht gegrond zou kunnen verklaren, maar er geen sanctie aan hoeft te hangen. Dat doet meer recht aan het rechtsge voel van de indieners." Johan Legemaate, voorzitter van de Vereniging voor Gezondheids recht, stelde onlangs voor patiën ten in de colleges op te nemen. Lutgert vindt dit niks. „Er zitten al professionele juristen en medici in de tuchtcolleges. Het gaat om het beoordelen van medisch hande len. Ik denk dat patiënten niet de medische kennis bezitten om dat te beoordelen." Als onafhankelijk rechtsorgaan mag het tuchtcollege niet aan zijn eigen public relations werken of on derzoek doen naar de oorzaken van het geringe aantal klachten. Voorlopig blijft het dus vooral gis sen. Lutgert: „Misschien zijn we te wei nig bekend, ook al besteden de media vaak aandacht aan ons, al is het niet altijd even positief. Het zou ook kunnen dat men sen opzien tegen de procedure of dat ze toch erg loyaal zijn naar hun zorgverlener." Lutgert vindt het raar dat in een tijd waarin burgers mondig heten te zijn, ze de weg naar de tuchtcol leges zo slecht weten te vinden „Als mensen naar de dokter gaan, hebben ze op internet van tevoren al uitge zocht wat ze mankeren. Dan zou je toch ver wachten dat ze vaker een procedure beginnen." „Misschien zit de wetge ving niet goed in elkaar. En moet er toch iets aan schade vergoeding worden gedaan, want dat aspect ontbreekt momen teel. Wie schadevergoeding wil, moet een civiele procedure star ten, met een advocaat. Dat weer houdt mensen. Aan de andere kant zou je ook kunnen denken dat mensen eerst een uitspraak van ons willen als bewijs van hun gelijk, en dat ze daarna naar de ci viele rechter stappen voor een claim. Maar ook dat gebeurt min der dan je zou verwachten." „Wellicht omdat de civiele rechter een langdurige en kostbare weg is", zegt NPCF-woordvoerster Ca roline de Roos. Zij is meer gepor teerd van een geschillenregeling en pleit voor een Zorgconsumen- tenwet. Een geschillencommissie zou dan de lichtere zaken kunnen behandelen. Grotere aansprakelijk heidszaken zouden voor een in let selschade gespecialiseerd kantonge recht behandeld moeten worden. Tuchtcollege In 2006 nam het aantal klachten die de regionale tuchtcolleges ontvingen weer toe. 1332 r1350 mm B 1300 1200 ■__M_M_1150 a B BI i W HMHm 1000 2002 2003 2004 2005 2006 infographic CvW Tuchtrecht Het tuchtrecht zorgt er voor dat le den van een beroepsgroep zich aan de regels van dat beroep houden. Het moet enerzijds bescherming bieden aan mensen die gebruik ma ken van de diensten van de beroeps groep, anderzijds moet het de 'eer en waardigheid' van de groep hoog houden. Er bestaat wettelijk tuchtrecht, voor beroepsgroepen waarbij de normen vastgelegd zijn in een wet (de advocatuur heeft zich te hou den aan de Advocatenwet, medici kennen de Wet op de Beroepen in de Individuele Gezondheidszorg, de Wet BIG). Daarnaast is er vereni gingstuchtrecht dat geldt voor bij voorbeeld de voetbalwereld. Daarbij gaat het om een verzameling huis houdelijke reglementen, die niet door de rechter getoetst worden. Het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg (CTG) in Den Haag is de hoogste rechter die oor deelt over klachten van individuen en de Inspectie voor de Gezond heidszorg tegen beroepsbeoefena ren in de individuele gezondheids zorg. De bevoegdheden van het col lege zijn geregeld in de wet BIG en het Tuchtrechtbesluit BIG. Het CTG is een 'rechtbank' in hoger beroep en behandelt alleen be roepszaken tegen beslissingen van de Regionale Tuchtcolleges, geves tigd in Amsterdam, Den Haag, Gro ningen, Zwolle en Eindhoven. p- Het medisch tuchtrecht is ooit naast de gewone rechtspraak in het leven geroepen wegens het specia listische karakter. De colleges wor den om die reden bezet door juris ten en medici. Een procedure bij een tuchtcollege is kosteloos. Het medisch tuchtrecht betreft de volgende beroepen: arts, tandarts, apotheker, gezondheidszorgpsycho loog, psychotherapeut, fysiothera peut, verloskundige, verpleegkundi ge. Wie een van de genoemde beroe pen uitoefent, wordt in een regis ter opgenomen. De bevoegdheid om het beroep uit te oefenen is af hankelijk van de inschrijving in dit BIG-register. De tuchtcolleges kunnen de volgen de straffen opleggen: waarschu wing, berisping, geldboete van ten hoogste 4500 euro, schorsing van de inschrijving in het register voor maximaal één jaar, gedeeltelijke ont zegging van de bevoegdheid en doorhaling van de inschrijving in het register. p- De rechters van het CTG zijn onaf hankelijk en worden door de konin gin benoemd. Het CTG oordeelt ook over beslissingen van het even eens in Den Haag gevestigde Colle ge van Medisch Toezicht. Dit even eens in de wet BIG geregelde colle ge kan ook zonder dat er sprake is van een individuele klacht voorzie ningen treffen tegen beroepsbeoefe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12