Verdeeld volk droomt van een Groot-Albanië -J85- www.skytours.nl ,299, 299, 349, ,399, ,299, 299, ,299, ,399, 199, Onthoofding past in verwrongen wereldbeeld van radicale moslims Topoverleg over werk eind mei Lastminute Zonpakkers Zorgvuldigheid voorop bij fusie brandweer Verenigde Staten verkopen over de hele wereld 'onveilige' ambassades KRETA •stro Kalo Chorio 3* Elpida Hotel ALL INCLUSIVE Nu inclusief luchthavenbelasting, transfers toeslagen. www.skytours.nl PZC Woensdag 2 mei 2007 1 1 Albanezen willen onafhankelijk Kosovo graag inlijven. door onze correspondent Marioes de Koning TIRANA - Qenan Xheladini par keert zijn zwarte Mercedes aan de rand van het strand in Durrës, Al banië. De etnisch Albanese Mace doniër brengt sinds tien jaar zijn vakanties door aan de Albanese kust. Veel toeristen in Durrës ko men uit Kosovo. 'Patriottisch toe risme' is het gaan heten: Albane zen geven geld uit waar andere Al banezen wonen. De Albanezen raakten verspreid over meerdere landen toen de Balkan aan het be gin van de twintigste eeuw op nieuw werd ingedeeld. „We kijken uit naar de dag zal komen dat alle Albanezen weer in één land le ven", zegt Xheladini. Die dag lijkt naderbij te komen. In Albanië en Macedonië - dat een aanzienlijke Albanese minderheid heeft - houden ze nauwlettend in de gaten hoe de internationale ge meenschap over de toekomst van de Servische provincie Kosovo be slist. In afwachting van de onafhanke lijkheid van de provincie is Alba nië vast begonnen met de aanleg van een snelweg tussen de twee hoofdsteden. Voor Albanezen is het geen vraag of de nu formeel nog Servische provincie een onaf hankelijk land moet worden. De man in de straat zegt wat de politi ci niet durven: Kosovo zou zich daarna moeten samenvoegen met Albanië. Maar de internationale ge meenschap zit niet te wachten op een 'Groot-Albanië'. Kosovo mag 'Het Westen-wil stabiliteit in de Balkan-regio, niet per se democratie' zich wellicht van Servië afschei den, maar het is niet de bedoeling dat het zich vervolgens bij een an der land aansluit. „Politici zijn bang gezien te worden als pleitbe zorger voor een Groot-Albanië, als ze zich te zeer met Kosovo be moeien", zegt Sabri Godo, oprich ter van de Albanese Republikeinse Partij en kandidaat in de presi dentsverkiezingen in juni. „Zolang onze regeringen zich niet met Kosovo bemoeien, laat het Westen ze hun gang gaan", zegt ju rist en politiek analist Ditmir Bus- hati: „Tijdens het eerste mandaat van premier Sali Berisha werden de mensenrechten op grote schaal geschonden. Massamedia werden onderdrukt en leden van de oppo sitie gearresteerd. Maar de interna tionale regering hield Albanië de hand boven het hoofd, omdat ze niet nog een hoofdpijndossier wil den. Dat is nog steeds zo: het Wes ten wil stabiliteit in deze regio, niet per se democratie." Bushati is zelf geen voorstander van een fu sie tussen Kosovo en Albanië. „We hebben zonder Kosovo al genoeg problemen." Onder het communis me sloot dictator Enver Hoxha Al banië totaal van de buitenwereld af De Joegoslavische Albanezen hadden in vergelijking een vrij en welvarend leven. De EU schiet de Albanezen te hulp: Albanië, Kosovo en Macedo nië hebben op termijn uitzicht op toetreding. „Als er geen grenzen zijn, hoefje geen gezamenlijk terri torium te hebben", zegt Bushati. „Kosovo heeft er bovendien meer aan onder EU-toezicht en begelei ding verder te gaan dan onder Al banese vleugels te zitten." Hoogleraar Furnish betreurt stilzwijgen islamitische wereld. door Gerhard Wilts DEN HAAG - Op internet circuleert al enkele dagen een Pakistaans vi- deofilmpje van de onthoofding van een 'spion', uitgevoerd door een jongen van amper twaalf jaar. Toch blijft het na dit beulswerk op vallend stil in islamitische kring. „Een kind als beul is de volgende, logische stap van jihadisten", con stateert dr. Timothy Furnish, die is lamitische geschiedenis doceert aan het Georgia Perimeter College. „Het past helemaal in het verwron- Schaalvergroting Zeeuwse korpsen heeft niets aan haast. door Anneke van Dok VUSSINGEN - De Zeeuwse bestuur ders hebben geen zin in samenwer king. Zo analyseert PZC-redacteur Emile Calon de ontwikkelingen rond de Zeeuwse brandweerkorp sen. Die observatie deugt niet. In werkelijkheid gaat bij de Zeeuwse burgemeester zorgvuldigheid bo ven snelheid. Zeker waar het de veiligheid van de Zeeuwse burgers betreft. Het Zeeuwse Veiligheidshuis, waarvoor de burgemeesters van Vlissingen en Middelburg Jaap van der Doef en Chris Rutten hun nek uitstaken, mislukte in 2000 door gebrek aan draagvlak. Nog steeds draaien Zeeuwse burgers op voor de kosten van de haastige spoed die toen werd betracht. Er werd een nieuw initiatief tot sa menwerking ondernomen door Jan Bart Mandos, Jack Asselbergs en ondergetekende in 2001. Dit resulteerde in een symposium eind 2003. En in een unaniem ge nomen raadsbesluit in maart 2004 in alle Zeeuwse gemeenten om nauw te gaan samenwerken met de zwaailichtdiensten in Zeeland. Bottom up: dat wil zeggen eerst sa menwerken en daarna waar nodig gen wereldbeeld van radicale mos lims. De boodschap is duidelijk: 'Let op, jullie kunnen zelfs door onze kinderen worden ver moord'." Volgens hem is het afza gen van mensenhoofden geen misinterpretatie van de islam. „In soera 47:3 en soera 8:12 van de Ko ran wordt het onthoofden van on gelovigen goedgekeurd." Daarnaast zijn er tal van historische voorval len die bewijzen dat de islam ont hoofding acceptabel acht. „Gematigde moslims zouden de ra dicalen kunnen afremmen als ze hun daden veroordelen, maar het blijft stil uit die hoek", zegt de hoogleraar uit Atlanta. „De gematigden zitten klem," zegt fuseren. Die samenwerking en een deel van de fusie zijn vorig jaar in gang gezet. Een belangrijke klus omdat het de samenwerking be treft tussen de Geneeskundige Hulp bij Ongevallen en Rampen, de Meldkamer en de Regionale Brandweer. We werden geken merkt als koplopers in Nederland met een Zeeuws model. Ex -minister van Binnenlandse Za ken Johan Remkes overrulede dit initiatief met eigen eisen en data, die niet door de Tweede Kamer zijn geaccordeerd. TE CAST Anneke van Dok is burgemeester van Vlissingen Té vaak heb ik horen beweren dat schaalvergroting het panacee zou zijn voor kwaliteitsproblemen. We hebben ondervonden dat sa menwerking en vervolgens fusie loont als je die goed voorbereidt. We hebben ondervonden dat haast en kritiekloze ambitie leiden tot mislukking. Niet om politieke motieven, maar puur om bedrijfs kundige redenen is het proces van samenvoeging teruggebracht naar het door ons zelf afgesproken tijd schema. Furnish. „Ze kunnen niet openlijk verklaren dat de genoemde onthoofdingsteksten als cultuur- of tijdgebonden moeten worden uitgelegd. Zouden ze dat wel doen, dan zijn zij in de ogen van veel moslims afvallig." „Wil het onthoofden als terreurwa- pen inboeten aan kracht, dan moe ten niet-islamitische landen met grote vastberadenheid op de be drijvers van zulke gruweldaden rea geren. Daarvoor moet het eerst aanvaardbaar zijn dat in de schoot van de islam openlijk kritiek gele verd mag worden, maar dat kan al leen als de islam ook een niet-let- terlijke uitleg van de Koran toe staat." DEN HAAG - De 'participatietop' die het kabinet voor ogen heeft om meer mensen aan het werk te krij gen, dreigt heel weinig op te leve ren. De top wordt waarschijnlijk eind mei gehouden. Werkgevers, vakbonden en minis ter Donner van Sociale Zaken kun nen het zelfs niet eens worden over een datum en de agenda voor deze bijeenkomst. De partijen willen elkaar spreken voordat het kabinet begin juni zijn eerste honderd dagen erop heeft zitten. Het toch al moeizame overleg tus sen kabinet en sociale partners over de participatietop staat deze hele week stil als gevolg van afwe zigheid van bewindspersonen en andere betrokkenen. Er is pas woensdag 9 mei een eer ste voorbereidingsbijeenkomst voorzien. Minister Donner en Bernard Wientjes (VNO-NCW) zijn op va kantie. Agnes Jongerius (FNV) werkt wel, maar vooral vanwege de viering van 1 mei deze week. Zij hebben gedrieën de afgelopen weken veelvuldig overlegd, maar een doorbraak is niet in zicht over hét grote probleem: wel of niet pra ten over het ontslagrecht. WASHINGTON - Op zoek naar een ruim huis in het buitenland, van alle gemakken voorzien? Mis schien biedt de Amerikaanse over heid uitkomst. De Verenigde Sta ten verkopen wereldwijd 29 voor malige ambassades, van Londen tot Nepal, van Tripoli tot Bogota. De VS verkopen hun ambassadege bouwen en het omliggende terrein in 21 landen, omdat ze hun perso neel verhuizen naar nieuwe, veili gere locaties, vaak buiten het stads centrum. Daardoor is ongeveer 205 miljoen dollar aan onroerend goed op markt gekomen. De meest tot de verbeelding spre kende ambassade is de voormalige Amerikaanse ambassade in Lon den. Het gebouw, van waaruit ge neraal Eisenhower de invasie van Noord-Afrika plande in de Tweede Wereldoorlog, ligt aan het Gros- venor Square en wordt aangepre zen als geschikte locatie voor een vijfsterrenhotel. De oppervlakte bedraagt meer dan 30.000 vierkan te meter. Prachtig en rustig gelegen 3* accommodatie met een zwembad en vele faciliteiten. KOS 3* Pyli Bay Hotel - All Inclusive RHODOS 3* Filerimos Hotel - All inclusive BULGARIJE 4* Elena Hotel - All Inclusive EGYPTE 5* Prima Life Resort - All Inclusive TURKIJE 4* Side Corolla Hotel - All Inclusive TUNESIE 4* Samara Hotel - All Inclusive MALTA 4* Topaz Hotel - Logies en ontbijt CYPRUS Fly Drive inclusief accommodatie ALGARVE 3* Quinta das Figueirinhas apt - Logies Bel: 09001552 mtT siti Vanaf-prijzen p.p. in 2pk/apt inclusief toeslagen en International Tours gebaseerd op 4 tot 8 daagse vliegreizen in de periode april-oktober

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11