Vakmensen aan de slag in de techniek techniek 29 De technische arbeidsmarkt staat onder druk. Terwijl technische en industriële bedrijven roepen om goede, gekwalificeerde vakmensen, lukt het maar mondjesmaat om mensen in deze richting aan de slag te krijgen. Werk Vakmanschap en de ROC's in West-Brabant en Zee land bewijzen met hun aanpak dat er wel degelijk resultaten te behalen zijn. door Henk van de Voorde MIDDELBURG - Tijdens een goedbe zochte regionale bijeenkomst in het Trivi um Hotel in Etten-Leur kregen de eerste vijftien Brabantse deelnemers aan het in- stroomproject hun theoriecertificaat pro cesoperator A of B uitgereikt door gede puteerde Luijendijk en Joost de Jongh, unitdirecteur techniek van het Markïezaat college van ROC West Brabant. Met de juiste coaching en begeleiding en een op maat gemaakte opleiding is het deze nieu we procesoperators A en B gelukt, in kor te tijd, hun theoriecertificaat te behalen. Het thema was 'Toekomst in de procesin dustrie'. Deze eerste vijftien deelnemers hebben in middels een arbeidscontract bij Werk Vakmanschap op zak en gaan aan de slag bij onder andere Nova in Breda, Shell Moerdijk, Basell in Moerdijk, General Electric LNP in Raamsdonksveer en Den Hartogh in Moerdijk. De vraag van het bedrijfsleven bleek groter dan het aantal beschikbare kandidaten dat dit eerste pro ject heeft opgeleverd. Succesvol Gedeputeerde Luijendijk van onderwijs en arbeidsmarkt: "Dit initiatief laat zien dat een succesvolle samenwerking tussen de drie O's, Ondernemers, Onderwijs en Overheid, tot concrete resultaten leidt. Door te luisteren naar de vraag uit de markt en op te leiden tot een erkend lan delijk diploma, worden werkzoekenden daadwerkelijk aan een baan geholpen in de procestechniek. Dit is de manier waarop we in Brabant, en wellicht landelijk, met Lieneke de Wolf, regiomanager Werk Vakmanschap: 'jongen oud interesseren voor de techniek'. deze problematiek om moeten gaan. Kort om: meer mensen goed opgeleid aan het werk!" Lieneke de Wolf, regiomanager bij Werk Vakmanschap, roemt de samenwerking tussen Werk Vakmanschap en keten partners als CWl, UWV en gemeenten. "Naar aanleiding van vragen van het be drijfsleven, dat in de nabije toekomst grote problemen voorziet met het invullen van vacatures voor onder andere proces- en mechanisch operators, hebben wij samen met ROC West Brabant de handen ineen geslagen. Met medewerking van de keten partners hebben we een deeloplossing ont wikkeld voor het personeelsvraagstuk in de procesindustrie. We hadden eerder al succes geboekt met deze werkwijze in Zeeland. Met de Brabantse projectdeelne mers meegerekend hebben we nu zo'n 55 mensen succesvol in laten stromen in de procesindustrie." De werkwijze is ogen schijnlijk niet eens zo ingewikkeld. Het komt vooral aan op de juiste selectie van de kandidaten en de juiste begeleiding. ,,Wij zoeken mensen met een technische achtergrond of affiniteit die werkzoekend zijn of met werkloosheid bedreigd wor den. Samenwerking met UWV, CWl en gemeenten is daarbij onontbeerlijk, want zij geven een voorselectie uit hun bestan den aan ons door. De kandidaten volgen, nadat ze een intake hebben gehad en getest zijn door ROC, eerst een aantal maanden de theorie-opleiding op niveau 2 of 3 bij ROC West Brabant. Aansluitend gaan zij via Werk Vakmanschap aan de slag bij bedrijven in de regio. Hier kunnen zij het geleerde in praktijk gaan brengen en te vens het praktijkgedeelte van de opleiding uitvoeren." De intensieve coaching en be geleiding van zowel Werk Vakman schap als ROC West Brabant is een we zenlijk onderdeel van het succes. Theorie Begin september 2006 is de eerste groep van 15 procesoperators in spé gestart met de theorieopleiding. Deze instroom vond groepsgewijs plaats. ..Voor het bedrijfsle ven heeft dit als bijkomend voordeel dat er gespreid over het jaar gemotiveerde kandi daten beschikbaar komen die het theorie gedeelte van de opleiding tot operator al afgerond hebben", aldus Joost de Jongh, directeur unit techniek van ROC West Foto: Werk en Vakmanschap Brabant, Markiezaat College. Naast de feestelijke diploma-uitreiking vond er in Etten-Leur ook een paneldis cussie plaats met vertegenwoordigers van onder andere Perfetti van Melle uit Breda, Wupperman uit Moerdijk, Shell Moer dijk, College van Bestuur ROC West Bra bant, UWV Inkoop en de Coöperatie Werk Vakmanschap. Hieruit kwam naar voren dat een planmatiger aanpak van alle initiatieven die kunnen helpen het toekomstig personeelsprobleem op te los sen, gewenst is: niet alleen in de procesin dustrie, maar techniekbreed. Want ook in andere technische sectoren dreigen grote tekorten. Men staat ook positief tegenover de groep werkzoekenden van 45-plus. in veel gevallen zeer gemotiveerde mensen die nu nog te vaak langs de zijlijn blijven staan omdat bedrijven zich te veel richten op instroom van jongeren. Werk Vakmanschap is een landelijk sa menwerkingsverband van honderden gro te en kleine bedrijven uit de metaal-, elek tra- en procesindustrie, de installatiebran che en de nutssector. Gestreefd wordt naar werkzekerheid voor technische vakmen sen, goede opleidingsmogelijkheden en beschikbaarheid van vakmanschap voor de bedrijven die lid zijn. Joost de Jongh, directeur unit techniek ROG West Brabant Markiezaat College, opent de bijeenkomst in Etten-Leur. Foto: Kees Hennema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 107