Rapport vernietigend voor Olmert Verdachte moord Rome vast Dementie voor een deel terug te draaien Bommen in Irak doden 60 mensen Palestijnse leraren eisen salarissen op pzc Dinsdag 1 mei 2007 7 Tweede Libanese Oorlog De Israëlische oorlogshandelingen in Libanon begonnen na de ontvoering van twee soldaten door de sjiitische Hezbollah op 12 juli 2006. Tijdens het militaire conflict, dat duurde tot 14 augustus 2006, zijn dui zenden raketten op Israël afgevuurd, het merendeel van Iraanse makelij. De Israëlische marine blokkeerde enige tijd de havens van Beiroet. Ook werden de snelweg van Beiroet naar Damascus en het internationale vliegveld van de Libanese hoofdstad gebombardeerd. Harde conclusies na onderzoek van Tweede Libanese Oorlog. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Israëlische premier Ehud Olmert is vorig jaar als een kip zonder kop aan de oorlog in Li banon begonnen. Hij heeft niet ge wacht tot er een militair plan op tafel lag en vond het niet nodig deskundigen van buiten de leger top te raadplegen. Zijn doeleinden waren van het be gin af aan onhaalbaar. Alles bij el kaar genomen kenmerkte de be sluitvorming zich door 'een ern stig gebrek aan beoordelingsvermo- rome - De Italiaanse politie heeft twee vrouwen gearresteerd in ver band met een geruchtmakende moord. De vrouwen zouden hun slachtoffer hebben omgebracht door haar met een paraplu een oog uit te steken. De 22-jarige Vanesso Russo wer den vorige week donderdag om onbekende redenen door twee vrouwen aangevallen terwijl ze op weg was naar haar werk. De misdaad, die werd gepleegd op een spoorwegstation in de hoofd stad Rome, schokte de natie. In Ita lië zijn openbare geweldplegingen zeldzaam. De aanval was door veiligheidsca mera's vastgelegd op video. Televi siestations toonden de opnames, en kranten drukten op de voorpa gina foto's af van de in wit geklede aanvallers. Dat leidde uiteindelijk tot hun aanhouding. De twee verdachten werden gear resteerd in een huis in Tolentini- no, een stadje 250 kilometer bui ten Rome. Verhofstadt scoort slecht in peiling BRUSSEL - Guy Verhofstadt scoort slecht in een peiling van krant Le Soir. De Belgen kiezen op 10 juni een nieuw parlement. Verhof- stadts partij OpenVLD is gezakt van 25 naar 16 procent van de stemmen in Vlaanderen. Volgens de peiling wordt in Vlaanderen CD&V/N-VA verreweg de groot ste. In Wallonië leidt het socialis tische PS van Elio Di Rupo met ruim een derde van de stemmen. Broer vervangt dronken bruidegom patna - Een stomdronken Indiase bruidegom heeft flink moeten boe ten voor zijn wangedrag. Familie van zijn aanstaande vrouw had zo genoeg van zijn misdragingen, dat ze zijn broer zijn plaats liet inne men. De dronkenlap probeerde het besluit nog terug te draaien door excuses aan te bieden, maar tevergeefs. Zijn broer was graag be reid te trouwen. gen, verantwoordelijkheid en voor zichtigheid'. Dat staat in het giste ren gepubliceerd onderzoek naar het Israëlische leiderschap in de Tweede Libanese Oorlog. Ook minister van Defensie Amir Peretz en de voormalige legercom mandant, Dan Halutz, krijgen er flink van langs. Het rapport is nog Britse prins Harry gaat naar Irak londen - Prins Harry gaat dienen in Irak. Dat heeft het hoofd van de Britse strijdkrachten bekendge maakt. Generaal Sir Richard Dan- natt zei dat hij het besluit persoon lijk had genomen, maar benadruk te dat de beslissing openstaat voor herziening. De situatie in het zui den, waar veel Britten zijn gele gerd, verslechtert. De vrees bestaat dat extremisten pogingen zullen doen de prins te ontvoeren. Blinde Brit vliegt van Londen naar Sydney Sydney - Een blinde Brit is in 59 dagen van Londen naar Australië gevlogen. Miles Hilton-Barber (58) zette zijn ultralichte vliegtuigje gis teren aan de grond in Sydney. Hij maakte de reis samen met een ziende copiloot. Hij hoopt aan zijn reis 1,5 miljoen euro aan sponsor geld over te houden. Het geld is be stemd voor het voorkomen van blindheid in ontwikkelingslanden. maar het eerste. Het eindrapport komt in de zomer. Hoewel de conclusies vernietigend zijn voor Olmert en Peretz, lijken ze niet van plan te zijn af te tre den. Olmert wil het eindrapport afwachten en Peretz zal in ieder ge val aanblijven tot de verkiezingen voor het leiderschap van zijn Ar- Treinen botsen op elkaar in Wenen wenen - Twee treinen zijn gisteren op een station in Wenen met el kaar in botsing gekomen. Daarbij liep een medewerker aan het spoor ernstige verwondingen op. Het treinverkeer in zuidelijke rich ting liep vertraging op. Een Euroci- tytrein botste rond half acht 's morgens op een stilstaande lege trein op het Südbahnhof, meldde de Oostenrijkse televisie. Geen van de passagiers raakte gewond. Bureau van Atheense politie beschoten athene - Een politiebureau in de Griekse hoofdstad Athene is gister morgen vroeg beschoten. Ook werd er een granaat naar het bu reau gegooid. Niemand raakte ge wond. Volgens de politie zijn er ze ker vijftien schoten op het bureau gelost. De twee daders gingen er vandoor op een motor. De politie denkt dat de beschieting het werk was van criminele anarchisten. beiderspartij, op 28 mei. Volgens de peilingen maakt hij weinig of geen kans te worden herkozen. Luitenant-generaal Dan Halutz is de enige van het drietal die niet heeft gewacht. Hij heeft eerder dit jaar zijn functie van stafchef neer gelegd. De Tweede Libanese Oorlog be gon vorig jaar juli met de ontvoe ring van twee Israëlische soldaten door de sjiitische Hezbollah. Op advies van Halutz gelastte Olmert daarop bombardementen vanuit de lucht op sjiitische doelen en de infrastructuur in Libanon, pas we ken later gevolgd door acties van de landmacht. Onervarenheid en arrogantie kenmerkten het optre den van Olmert, Peretz en Halutz londen - Hersenaandoeningen zo als dementie of de ziekte van Alzheimer zijn gedeeltelijk om keerbaar door het doen van oefe ningen of het slikken van bepaal de medicijnen. Dat blijkt uit een onderzoek met proefdieren aan de technische uni versiteit van het Amerikaanse Mas sachusetts. De meeste behandelingen van de mentie zijn momenteel gericht op de vroege fases van de ziekte, maar uit het onderzoek dat in het blad Nature is gepubliceerd zou blijken dat ook vergaande hersenbeschadi gingen gedeeltelijk kunnen wor den teruggedraaid. De onderzoekers gebruikten gene tisch gemanipuleerde muizen met een hersenaandoening. Voordat de ziekte bij de dieren werd 'geacti veerd' werden hen verscheidene trucjes bijgebracht. Zes weken na dat de dieren ziek waren gemaakt, in de eerste dagen van de oorlog. Peretz, een voormalige vakbonds leider, wist nagenoeg niets van mi litaire zaken. „Toch nam hij beslis singen zonder politieke en militai re deskundigen te raadplegen", zegt de commissie. Toen bleek dat de luchtmacht weinig kon uitrich ten tegen duizenden raketten, duurde het te lang voor reservis ten werden opgeroepen. De reser ve-eenheden bleken slecht voorbe reid en konden niet beschikken over voldoende materieel. Politieke en militaire top Israël stortte zich in conflict zonder plan, maar met 'ernstig gebrek aan verantwoordelijkheid', zegt onderzoekscommissie. bagdad - Bij een zelfmoordaan slag op een sjiitische begrafenis zijn gisteren in de Iraakse stad Kha- lis 32 doden gevallen. Meer dan zestig andere personen raakten ge wond. De pleger van de aanslag blies zichzelf op in een tent vol rouwende mensen. Khalis ligt in de gemengde provin cie Diyala, ten noordoosten van de hoofdstad Bagdad. Bij een aanslag met een autobom in de stad Basra zijn in de nacht van zondag op maandag zeker 25 mensen omgekomen. De bom ontplofte in de buurt van een restaurant in de doorgaans re latief rustige stad in Zuid-lrak. Ooggetuigen maakten melding van tientallen gewonden. In Bagdad kwamen gisterochtend zeker vijf mensen om het leven toen een zelfmoordenaar zijn met explosieven gevulde auto opblies bij een politiebureau. In de hoofd stad zijn duizenden aanhangers van de radicale sjiitische geeste lijke Moqtada al-Sadr de straat op gegaan om te protesteren tegen ge welddadig optreden van het Ame rikaanse en Iraakse leger. konden de meeste muizen zich de geleerde trucjes niet meer herinne ren. Enkele dieren werden vervolgens in een kooi gezet met 'stimule rend' speelgoed. Na enige tijd bleek dat de muizen zich opnieuw de trucjes konden herinneren en ook beter bleken dan de controle groep in het leren van nieuwe din gen. Een andere groep zieke muizen kreeg het medicijn HDAC toege diend. Zij bleken na enige tijd over dezelfde mogelijkheden te beschik ken als de muizen die door middel van speelgoed en dergelijke stimu lansen hun hersenen weer hadden ontwikkeld. Een van de onderzoekers denkt dat mensen met een hersenaan doening hun geheugen niet 'verlie zen' maar dat de herinneringen als gevolg van de ziekte niet toeganke lijk zijn. RAMALLAH - Palestijnse veiligheidsbeambten proberen wijsmensen ging gisteren tot actie over omdat ze al leraren tegen te houden die het kantoor van de minis- maanden geen salaris meer uitbetaald hebben gekre- ter-president willen bestormen in Rammalah. De onder- gen. foto Atef Safadi/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7