Levenslang voor Britse terroristen Gratis kantoorruimte! Fransen zoeken geluk in Londen 'Toename zelfdoding verdachten VS dreigt' EBusiness Center kpn BlackBerry Pearl 8100 met kans op GRATIS laptop! 6 Dinsdag 1 mei 2007 pzc Britse geheime dienst had aanslagen Londen kunnen voorkomen. londen - Vijf Britse moslims die aanslagen in Groot-Brittannië wil den plegen, zijn gisteren door een rechtbank in Londen veroordeeld tot levenslange gevangenisstraffen. De mannen, tussen 24 en 34 jaar oud, wilden met bommen aansla gen plegen die mogelijk het leven van honderden mensen zouden hebben geëist. Een jury had het vijftal eerder op de dag al schuldig bevonden aan het beramen van een terreuraan slag. De vijf, van wie er een con tact blijkt te hebben gehad met de daders van de aanslagen in Lon den in 2005, wilden volgens de aanklagers explosieven laten af gaan bij doelen als nachtclubs, winkelcentra en treinen. De bende was van plan van 600 ki lo kunstmest explosieven te ma ken. De vijf, die banden hadden met het terreurnetwerk Al Qaeda, wilden wraak nemen voor de Brit se deelname aan de oorlogen in Irak en Afghanistan. Zij werden in 2004 opgepakt. De jury sprak twee medeverdachten vrij. Uit gisteren vrijgegeven proces stukken blijkt dat de Britse inlich tingendienst MI5 twee daders van de bloedige aanslagen van 7 juli 2005 toen al een jaar volgde en af luisterde. Een van de veroordeel den, de 26-jarige Omar Khyam, had contact met deze twee aanslag plegers. De agenten dachten ech ter dat dit duo geen onmiddellijk gevaar opleverde. Het nieuws uit de rechtszaak, waarover Britse media niet eerder mochten berichten, brengt de Brit se opsporingsdiensten opnieuw in verlegenheid. Enkele overlevenden reageerden verbijsterd bij het besef 1^ Uit een proces, waarin vijf man- nen zijn schuldig bevonden aan terrorisme, blijkt dat MI5 plegers van de aanslagen in 2005 in Lon den toen al een jaar volgde. dat de metro-aanslagen voorko men hadden kunnen worden. De kern van de gisteren veroor deelde groep bezocht geheime trai ningskampen in Pakistan. Terug in Groot-Brittannië kochten zij 600 kilo ammoniumnitraat om bom men van te maken. De Britse vei ligheidsdiensten waren intussen enkele leden van de groep op het spoor en werden ook getipt door de eigenaar van het pand waar de kunstmest was opgeslagen. Vervol gens verving de politie die door een ongevaarlijk goedje en arres teerde de verdachten. Het proces was een van de langste in de Britse historie. Het begon ruim een jaar geleden. Hamid Senni verlaat op het Parijse station Gare du Nord de Eurostar, de ho gesnelheidstrein. foto Olivier van Beemen/CPD Sarkozy populairder dan Royal bij jonge Fransen in Britse hoofdstad. door onze correspondent Olivier van Beemen londen/parijs - „Toen ik in 2001 naar Londen vertrok omdat ik in Frankrijk geen werk kon vinden, merkte ik tot mijn verbazing dat ze me daar als Fransman beschou wen." Hamid Senni (31) is net met de Eurostar uit Londen aangeko men op het Gare du Nord in Pa rijs, waar hij een zakenafspraak heeft. Hij is van Marokkaanse af komst en groeide op in een* arme Franse voorstad. Binnen enkele dagen na aankomst in Londen, vond hij in het zaken district The City een baan bij Bri tish Petrol (BP). „Twee maanden daarvoor dacht het Franse arbeids bureau ook een goede baan voor me te hebben: huis-aan-huisverko- per van stofzuigers. In Frankrijk zoeken ze bij een sollicitatie naar je gebreken, in Londen naar je ta lenten." Inmiddels heeft Senni zijn eigen adviesbureau opgericht en een suc cesvol boek geschreven. Senni is een van de naar schatting 300.000 Fransen, vooral jongeren, die hun geluk zoeken in Londen. De meesten zijn het gebrek aan toekomstperspectief in eigen land zat. Dankzij de Kanaaltunnel lig gen Parijs en Londen slechts tweeënhalf uur uit elkaar. Sinds 1995 is 3,5 procent van de Franse bevolking naar het buitenland ver huisd, terwijl Frankrijk nauwelijks een emigratietraditie kent. In Marylebone High Street in het centrum van Londen, is de Franse aanwezigheid goed merkbaar. Kof fie drink je bij Entre Nous Café, kaas haal je bij La Fromagerie en brood bij Boulangerie Paul. Adrien Betous (24) uit Montpellier werkt bij wijnhandel Nicolas. „In Frank- 'ln Frankrijk zoeken ze naar je gebreken, in Londen naar je talenten' rijk heb ik maanden werk gezocht, maar ik had onvoldoende oplei ding. De jongeren om mij heen waren student of werkloos. Het was erg deprimerend", zegt hij. In Londen vond hij wel snel een baan. „Ik heb in een restaurant ge werkt, in een hotel en nu dus in de wijnhandel. Het leven is hard in Londen, maar er is werk. Er is uitzicht op betere tijden als je be reid bent hard te werken." Voor de rechtse presidentskandi daat Nicolas Sarkozy, die het zon dag in de tweede ronde van de ver kiezingen opneemt tegen de link se Ségolène Royal, was het grote aantal Fransen in Londen zelfs re den daar begin dit jaar een verkie zingsbijeenkomst te houden, waar 2000 Fransen op afkwamen. Bankier Mathieu Bourget was er niet bij, maar zal wel op Sarkozy stemmen, net als naar verwach ting de meeste Fransen in Londen. In de eerste ronde kreeg hij daar 43 procent, tegen Royal 30. Bour get hoopt dat Sarkozy de onderne mingslust in zijn geboorteland kan aanwakkeren. „In Frankrijk wendt iedereen zich altijd maar tot de staat. Niemand durft enig risico te nemen. Ik denk dat de kans op ver andering groter is met Sarkozy dan met Royal." Naar Frankrijk zal hij niet terugkeren, wat de uitslag ook wordt. Bourget is te veel aan Londen gehecht geraakt. Advocaten gevangenen in Guantanamo Bay geven waarschuwing. san ju an - De advocaten van ter reurverdachten, die worden vastge houden in het detentiecentrum op de marinebasis Guantanamo Bay, vrezen dat het aantal gevallen van zelfmoord onder hun cliënten zal toenemen als het Amerikaanse ministerie van Justitie erin slaagt de toegang tot de gedetineerden verder te beperken. Het ministerie wil dat advocaten hun cliënt maximaal vier maal kunnen bezoeken. De advocaten wijzen er op dat de gesprekken een van de bar weinige mogelijkheden van contact met de buitenwereld zijn voor de 380 ter reurverdachten die momenteel op de basis zitten. Sinds het detentie centrum in 2002 in gebruik werd genomen, hebben drie mannen - twee Saoediërs en een Jemeniet - zichzelf met lakens opgehangen. Verreweg de meeste gevangenen zitten vast zonder proces en weten niet of en wanneer ze vrij komen. Alleen een Australische gedetineer de heeft een gevangenisstraf opge legd gekregen. De meeste anderen zitten al meer dan vijfjaar vast on der een uiterst streng regime: in kleine isoleercellen zonder natuur lijk licht. Journalisten mogen niet met ze praten en het Rode Kruis, dat het centrum zo nu en dan be zoekt, houdt bevindingen geheim. De advocaten van de terreurver dachten zijn degenen die nieuws over bijvoorbeeld hongerstakingen naar buiten brengen en de gevan genen op de hoogte stellen van de ontwikkelingen buiten het kamp. De meeste gedetineerden zitten al meer dan vijfjaar vast onder een uiterst streng regime: in klei ne isoleercellen zonder natuur lijk licht. i.c.m. een 2-jarig Business Select en BlackBerry abonnement Livingstoneweg 11, GOES, (oio) 457 05 55* Nu ook op zaterdag open van 9.00 tot 17.00 uur! Spanje rolt vijf drugsbendes op almeria - Tijdens een grootscheep se operatie tegen de internationale drugshandel heeft de Spaanse poli tie vijf smokkelbendes opgerold. Daarbij zijn 39 verdachten gearres teerd. Bovendien werd 20 ton hasj in beslag genomen. Onder de arrestanten zijn drie poli tieagenten. Tegen vijf andere agen ten loopt nog een onderzoek. Een deel van de arrestaties is vorig jaar reeds verricht, maar was geheim gehouden. Vlaming dood door steekvlam uit gft-bak brussel - Een spontane steekvlam uit een gft-container heeft het afge lopen weekeinde het leven gekost aan een 81-jarige man uit het Vlaamse plaatsje Hamme. Moge lijk door de hitte hadden zich ex plosieve gassen opgehoopt in de bak. De vlam zette de kleding van de man in brand. Daardoor liep hij zeer zware brandwonden op. Omstreden monument Tallinn is verplaatst talinn - Het omstreden oorlogs monument de Bronzen Soldaat, dat donderdagnacht werd verwij derd uit het centrum van de Est- landse hoofdstad Tallinn, is ver plaatst naar de militaire begraaf plaats in de stad. Dat maakte het ministerie van Defensie gisteren bekend. De verplaatsing en de op graving van de resten van onge veer vijftien gevallen soldaten van het Rode Leger leidden vorige week tot ernstige rellen in Estland. Boeddhisten vermoord in zuiden Thailand pattani - Islamitische rebellen heb ben in een dorp in het zuiden van Thailand twee boeddhisten ver moord. Dat gebeurde als vergel ding voor een bomaanslag op een moskee. De lichamen werden ge vonden op een weg in een district in de provincie Pattani. Bij een bomaanslag op een moskee in Hu- tae Bongor viel zaterdag een dode.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6