Een ongecompliceerd Sas van Gent biedt warm bad voor tranentrekkers 22 j Dinsdag 1 mei 2007 PZC In Terneuzen te koop: aap met kroon. foto Camile Schelstraete Zeepkistenrace in Sint-Jansteen. foto Camile Schelstraete Beetje koningsgezind burgervader drinkt elk jaar Oranjebitter. door René Hoonhorst Pim Broekhuysen zucht en kijkt bedrukt naar het glaas je. Dat glaasje ziet er door de oranje inhoud best vrolijk uit. „Maar ik vind het helemaal niks, dat plakkerige spul." Na een eerste slok, moet het Ter neuzense raadslid toegeven dat het goedje niet meer zo mierzoet is als die van wat jaren geleden. Maar behalve op Koninginnedag blijft Broekhuysen zich geheel ont houden van oranjebitter, belooft hij plechtig. Een burgemeesterspost zit er voor hem dus waarschijnlijk niet in. Want een burgervader dient tij dens koninklijke plechtigheden voor te gaan en als eerste het glas te heffen. Een burgemeester van Terneuzen moet dat op Koningin nedag drie keer doen, want die ontvangt de gedecoreerden uit zijn gemeente niet alleen in 'hoofdstad' Terneuzen, maar ook in de voormalige stadhuizen van Axel en Sas van Gent. Burgemeester Jan Lonink draait daar zijn hand niet voor om. Tij dens geanimeerd onderhoud met onderscheiden inwoners slaat hij per locatie meestal twee bittertjes achterover. Oranjebitter hoort on losmakelijk bij Koninginnedag. Het is ook het enige bitter dat Lo nink graag toelaat. De onmin over de vrijmarkt moet volgend jaar de finitief tot het verleden behoren. Want hoewel verkopers deze keer ook in de Burgemeester Geillstraat en delen van de Noordstraat en de Nieuwstraat terecht kunnen, erge ren veel gelegenheidskramers zich aan de broodverkopers. Ambulan te handelaren met allerhande spiksplinternieuwe handel bezet ten de beste plaatsen, waardoor de echte vrijmarktverkopers hun 'rommel' op minder in het oog springende plekken uitstallen. Commerciële handelaren pikken beste plaatsen in op Terneuzense vrijmarkt Lonink bevestigt dat dat volgend jaar anders moet. „Maar het Oran jecomité van De Vliegende Hollan der is niet meer. Coördinatie en Management heeft die taak overge nomen en zal volgend jaar een be paald verkoopdeel voor de com merciële ambulante handelaren moeten aanwijzen." De Terneuzense vrijmarkt was tra ditiegetrouw weer de grootste en drukste in de hele regio. Maar ook in Hulst, Axel en Oostburg waren behoorlijke rommelmarkten te vin den, terwijl ook in veel kleinere plaatsen vaak veel enthousiaste ge legenheidsverkopers vanaf kleed jes hun waren aan de man pro beerden te brengen. De marktkra mers, zeskampers, dansers, al dan niet versierde fietsers, wandelaars, receptiegangers, smartlappen- en aubadezangers zorgden in heel Zeeuws-Vlaanderen voor een onge compliceerd feestelijke sfeer. Het was weliswaar iets minder warm dan afgelopen weekend, maar het verkoelende briesje zorgde er waar schijnlijk voor dat Oranjevierders nergens over hun kookpunt raak ten. De meeste organisatoren hadden een vertrouwd programma uit de kast gehaald. Sluis beleefde de pri meur van het Koninginnedagont- bijt: in oranjekledij gezamenlijk ge nieten van een uitgebreid, luxe ontbijt in het historische belfort. Koks in het Oranjecomité waren op het idee gekomen om de bevol king feestelijk te laten eten. Het ontbijt keert zeker terug. De men sen genoten niet alleen van het eten, maar ook van de bijzondere eetzaal en eikaars gezelschap. Ook Axel presenteerde een nieu- wigheidje: een schuimbad bij de scholierenzeskamp. Niet iedereen was er even happig op om in het schuim te grasdui nen naar gekleurde balletjes. Maar uiteindelijk vonden ook de Ko ninklijke Zeurkousen, meiden van groep 7 en 8 van De Warande, ge noeg kandidaten om de ballen op te duiken. De 3 T's brengen op het smartlappenfestival in Sas van Cent een lied over rode rozen. foto Camile Schelstraete Smartlap is een ruim begrip op festival tijdens Koninginnedag. door René Hoonhorst SAS VAN CENT - De melodie is ze ker bij de veertigplussers bekend, want ook meer dan zestig jaar na de oorlog kent iedereen van die leeftijd de door Marlène Dietrich onsterfelijk gemaakte soldaten- song Lili Marleen van Hans Leip. Maar Juffrouw Jansen zingt de Ne derlandse vertaling Moederziel Al leen op het Sasse smartlappenfesti val. „Geen idee van wie dat nummer is. Maar ik kom uit Limburg en in mijn jeugd zongen we dat liedje vaak", zegt Juffrouw Jansen. Ze draagt een hoedje en een jurk, die Lili Marleen nog wel aan had kunnen hebben. Een oranje sjaal completeert de outfit van Juf frouw Jansen, die na het festival ge woon weer Rosalie Kegels heet. Dat ze zes keer voor verschillende cafés Moederziel Alleen zong, is trouwens puur toeval. Want alleen is en voelt ze zich niet. Acht solis ten en groepen brengen een smart lap ten gehore. Dweilband De Tra nentrekkers begeleidt ze allemaal op zodanige wijze dat zelfs de meest valse zangnoten worden op gevangen in een warm bad van muziek. Het begrip smartlap moet ook de ze keer weer ruim worden gezien. Luisterliedjes als Het café van Her man van Veen en Een lied alleen voor kinderen van Dimitri van Tooren worden ook ten gehore ge bracht. Benny Hemelsoet heeft een onbe kender nummer van Vader Abra ham uitgezocht: Hij was lief voor zijn moeder. Wel een echte smart lap over een man die alles doet wat God verboden heeft, maar zijn vader en moeder blijft eren. „Ik kende het lied zelf ook niet. Mijn zoon, die in De Tranentrek kers speelt, kwam er mee af Zing dit eens pa, zei hij. En het is wel een mooi nummer om te doen." Oranjeontbijt in het Belfort in Sluis. foto Wim Kooyman Tijd voor een wafel op de vrijmarkt in Oostburg. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60