Oranjes genieten op hun gemak Bezoeken op Koninginnedag worden met het jaar duurder Zonnigste Koninginnedag ooit gemeten (fijHusqvarna PZC Dinsdag 1 mei 2007 5 DE BILT - Het was gisteren een van de zonnigste Koninginnedagen ooit. De zon scheen onafgebroken en mogelijk is een record gesneu veld. Het hoogste aantal zonuren tot nog toe telde de Koninginnedag van 1999 (13,8 uur), meldde Harry Geurts van het KNMI. „Het zou me niets verbazen als we daar over heen zijn gegaan." Het was ook kurkdroog. De relatieve vochtig heid was slechts 20 procent. „Dat komt bijna nooit voor, heel apart. Het was mede door de wind ook een beetje schraal", aldus Geurts. Met een temperatuur van 20 gra den Celsius in De Bilt komt 30 april 2007 op een achtste plek op de lijst van warme Koninginneda gen. Ook in Den Bosch, waar koningin Beatrix op bezoek was, werd de 20 graden gehaald. In Westdorpe was het met ruim 22 graden Celsius het warmst. Hilversum - De kosten voor het be zoek van koningin Beatrix aan een of meerdere gemeenten tijdens Ko ninginnedag zijn de laatste vijf jaar fors toegenomen. Betaalden in 2002 de gemeenten Meppel en Hoogeveen nog 275.000 euro voor de organisatie van de feestdag, Den Bosch en Woudrichem leggen nu 858.000 euro neer. Dit blijkt uit onderzoek van het EO-radioprogramma De Ochtenden. In 2003 betaalden Wijhe en De venter 650.000 euro. Warffum en Groningen (2004) waren iets goed koper uit en betaalden 526.000 eu ro. Ook de gemeenten Den Haag en Scheveningen hielden het in 2005 nog redelijk binnen de per ken met 500.000 euro. Zeewolde en met name Almere moesten in 2006 echter diep in de buidel tas ten, met respectievelijk 200.000 en 600.000 euro. De beveiliging, maatregelen ron dom het verkeer, de dranghekken en openbare voorzieningen als toi letten voor de bezoekers, kosten het meeste geld. Almere (2006) haalde bijvoorbeeld alle drempels weg om te voorkomen dat de ko ninklijke bus zou vastlopen. Wat een bezoek op Koninginne dag de plaatsen oplevert, kunnen de ontvangende gemeenten niet becijferen. Maar ze geven aan dat de lokale middenstand goed heeft geboerd, de televisie-uitzending goed was voor het imago, het plaat selijke verenigingsleven is opge bloeid en dat toeristen nog jaren la ter vragen naar de route die Bea trix liep. Het programma in de gemeente Woudrichem vermeldde gisteren onder meer een vaartocht per ste venaak, een bezoek aan de histori sche haven, volksdansen, een heu se bruiloft, vishappen en zang. De Noord-Brabantse hoofdstad trakteerde de koningin en haar ge volg op Bossche-Bolhappen, histo rische taferelen met Frederik Hen drik en Jeroen Bosch en een boot tocht. HUSQVARNA TRACTEERT HUSQVARNA R14S/SV Hen makkelijk te bedienen. zclfri|dcnde motormaatcr met variabele snelheid en uiterst robuust stalen maaidek. Drie maaisystemen in een; mulchen, opvangen en eventueel uitworp. 5pk 44cm maaibreedte. Tijdelijk met een seizoen gratis hoogwaardige /Is/ien d-takt brandstof. Aspen bevat vrijwel geen schadelijke stoffen als benzeen, tolueen en zwavel en heeft een zeer schone verbranding. Gebruik van Aspen is beter voor uw gezondheid, het milieu en uw Kijk op www.aspen-beneiux.nl/actie afvraag uw Husepamet dealer om de aclievoorwaarden. C.F.Tuintechniek - krabbendijke H.J.van der Gun - oudenbosch Fa. Rovem LMB - terneuzen Riemens Mechanisatie BV - ijzendijke/koewacht hoogerheide - M.L. Slijpservice roosendaal - Kerstens Voeten wouw - Machielse DHZ 's heer hendrikskinderen - A.D. van Gilst www.husqvarna.ni Bezoek aan 's-Hertogenbosch en Woudrichem loopt uit. door Hans Jacobs 's-HERTOCENBOSCH - De zelfdiscipli ne is ver te zoeken bij de koninklij ke familie. Keer op keer moeten prinsen en prinsessen met zachte hand worden aangespoord om de aansluiting met de koningin niet te verliezen. De vermaningen zijn aan dovemansoren gericht. „Het is een beetje uitgelopen", constateert burgemeesrer Ton Rombouts van Den Bosch tevreden. „Eén Bosch kwartiertje, twee Bossche kwar tiertjes, wel drie Bossche kwartier tjes. Ik ben er een beetje trots op." De vertraging betekent immers extra aandacht voor zijn stad. Koningin Beatrix spreekt in haar dankwoord op het stadhuisbordes van de Brabantse hoofdstad van 'weer een onvergetelijke dag' en een 'fantastisch feest'. „We missen Maxima natuurlijk een beetje van daag", voegt ze eraan toe, maar de geboorte van 'een heel lief gezond meisje' is 'een goede reden' om verstek te laten gaan. Aan de pu blieke belangstelling is het niet te merken, maar ook langs de route wordt de prinses gemist. „Ze zorgt net voor dat beetje extra", meent een struise Bossche dame. Het is vierdubbel feest in Woudrichem en Den Bosch, meent Beatrix. Niet s alleen haar eigen verjaardag wordt gevierd, maar ook die van Wil- lem-Alexander plus de geboorte van prinses Ariane. „En natuurlijk Pieter, die is écht jarig vandaag." Hofdame Ietje van Karnebeek-van Lede heeft minder reden tot tevre denheid. Zij moet het tijdschema in de gaten houden. De uitstapjes naar de staart van het peloton Oranjes hebben weinig resultaat. De tienduizenden uitgestoken han den in - vooral - Den Bosch moe ten worden geschud, vinden de jongere Oranjes. De prinsen Floris en Maurits hanteren regelmatig zelf de camera om hun echtgeno tes Aimée en Marilène met wild vreemden op de foto te zetten. Ze winnen er vrienden mee, maar niet in de hofhouding. Maanden onderhandelen met stopwatch en meetlint in de hand zijn aan het vaststellen van de wandelroute voorafgegaan. De lengte van de route staat vast, de tijdsduur ook, maar in Woudrichem gaat het snel mis. De koningin weet dat ze in rustig tempo moet doorstappen, met Margriet en dit keer ook Wil- lem-Alexander trouw in haar kiel zog. Haar (aangetrouwde) familie vindt het veel leuker om overal een praatje te maken. Mabel gaat tussen de leden van het shanty- koor staan en deint mee op de mu ziek. Constantijn en Laurentien di rigeren. Bernhard, Friso en Pie- Hofdame Ietje van Karnebeek-van Lede is minder tevreden ter-Christiaan proberen hun vaar digheid op de kop van jut, Annet te en Anita nemen de tijd voor schilderende kinderen. De duizen den op de vestingmuren genieten. „Ik heb er nu toch zat een hand ge geven", stelt een man tevreden vast. Alleen: het tijdschema ligt in de war. De persbussen kunnen daardoor niet vóór de koninklijke stoet naar Den Bosch vertrekken, maar ruim erna. „Het was erg leuk", doet Mabel verslag van de vaartocht die de journalisten heb ben gemist. In de nauwe straten, waar de belangstellenden op enke le plekken twaalf rijen dik staan, is er tussen de figuren uit de schilde rijen van Jeroen Bosch, de manne lijke dansmariekes - ze bezorgen Laurentien kaakkrampen van het lachen - en kinderspelen daarna geen tempo meer in te krijgen. Wanneer de familie zich dan ook nog op de dansvloer waagt, met een salsashow van Margriet en Pie ter, en uitgebreid ijs gaat eten, kan het draaiboek dicht. Hoog op de agenda bij de evaluatie van het be zoek: niet meer al die handjes schudden, en doorlopen. Koningin Beatrix reageert verrast als prins Constantijn langs de dijk in Woudrichem te zacht met de hamer slaat. foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5