Zelfs in mosselen wordt cocaïne aangetroffen Stichting: eerlijke rechtsgang illusie voor Nederlander in buitenlandse cel Zwaardere straf voor maken kinderporno Uren vast in gondel Efteling 4 Dinsdag 1 mei 2007 PZC den haag - Officieren van justitie werken vanaf vandaag met een nieuwe richtlijn waarin hogere strafeisen staan voor het maken, verspreiden of in bezit hebben van kinderporno. De strafmaat wordt volgens deze richtlijn bepaald aan de hand van een puntensysteem, waarbij één punt gelijk staat aan één dag in de gevangenis. Het ma ken, verspreiden of in bezit heb ben van kinderporno staat gelijk aan 120 punten. Hoe gewelddadi ger de afbeelding, des te meer extra punten worden toegekend. Door de zwaardere straffen gaan daders die op grote schaal kinder porno hebben verspreid, minstens twintig maanden de cel in. Tot nu toe werden daders meestal bestraft met een voorwaardelijke celstraf of een taakstraf „Goed dat er een duidelijk signaal wordt afgegeven, maar de grote producenten zullen niet wakker liggen van de zwaarde re strafmaat", vindt onderzoekster dr. Katinka Lünnemann van het Verwey-Jonker Instituut. Zij ziet liever dat de makers worden opge spoord en dat verslaafden worden behandeld. „Want de mannen die in het geniep naar die plaatjes kij ken, houden het netwerk in stand. Voor de producenten zal de aan pak pas afschrikwekkend zijn als de pakkans wordt vergroot." kaatsheuvel - In de Droomvlucht van pretpark De Efteling is gister middag een kleine brand ontstaan. Het vuur was binnen vijf minuten onder controle, dankzij het ingrij pen van de bedrijfsbrandweer. Het duurde echter een uur en 20 minu ten voordat de laatste acht passa giers uit hun gondel waren be vrijd. Dat kwam doordat zij op een moeilijk bereikbare plek zweef den. Drugssmokkelaars vallen terug op ouderwetse trucs. door Martijn van Beek den haag - Het is dat hij er zelf is geweest en het met eigen ogen heeft gezien, anders had hij het niet kunnen geloven. „Je kunt het je niet voorstellen. In wasmachi nes, camera's, kleren, koffers, vide ocassettes, beeldjes. Ze kwamen el ke dag met weer iets anders op de proppen. Kunnen we dit niet doen? Of dat niet eens uitprobe ren?" Aan het woord is R52, één van de anonieme gesprekspartners van criminoloog Paul Gruter. Gruter doet onderzoek naar distributielij- nen van cocaïne. R52 bezocht een laboratorium in Colombia, waar dagelijks gepuzzeld wordt op nieu we manieren om drugs in Europa te krijgen. „Elke holte die je kunt bedenken, wordt gebruikt", beaamt Eric Ver meulen van de marechaussee op Schiphol. Koffers met dubbele bodem, uitge holde schoenzolen, potten haargel of shampoo, lege batterijen, bus sen scheerschuim, ondergoed met een ingenaaid zakje, luiers, hon den als bolletjesslikker; het komt allemaal voor. Drugs worden ook gevonden in chocolade-eieren, kaasjes, bananen, pinda's en mos selen. Zelfs gelouterde douaniers en ma rechaussees zetten soms grote ogen op. Neem het vlindertableau waarmee een toerist onlangs aan kwam zetten. Een souvenir, zo leek het. Maar bij nader inzien was het tableau zelf niet van hard plastic, maar van gestolde, transpa rante cocaïne. Het is vrijwel altijd de neus van drugshonden die dit soort vormen De douane vindt op de meest bijzondere plekken drugs. Ze zitten verstopt in onder meer (met de klok mee) een sportstuur van een auto, citroenen, elastiekjes en rollen koekjes. foto gpd van smokkel aan het licht brengt. Vermeulen: „Cocaïne ruikt als co caïne, welke chemische behande ling het ook heeft ondergaan." Daarnaast gebruikt de douane scanapparaten om drugs te vinden in uitgeholde pallets, tafelpoten of andere goederen. Zelfs doorgewinterde douaniers kijken nu en dan op van de inven tiviteit waarmee smokkelaars van verdovende middelen te werk gaan. Drugssmokkel verplaatst zich Colombia, Peru en Bolivia produceren samen bijna alle cocaïne in de we reld. 85 tot 90 procent van de cocaïne die Nederland binnenkomt, is bedoeld voor verspreiding naar andere landen in Europa. Sinds de invoering van de honderdprocentscontroles op vluchten uit de Antillen en Suriname neemt de smokkel via deze lijnen af. Wel wordt er nu meer gesmokkeld via andere vluchten uit Zuid- en Midden-Amerika. Bendes laten koeriers vanuit Zuid-Amerika ook op andere luchthavens lan den om dan per trein of vliegtuig door te reizen naar Nederland. In Spanje en Portugal arriveren regelmatig zeiljachten en vissersschepen met drugs aan boord. Lage vergoeding voor gesubsidieerde rechtshulp oorzaak. door Bert Steinmetz amsterdam - „Nederlanders die vastzitten in een vreemd land krij gen geen eerlijke rechtsgang, om dat we er geen rooie cent voor over hebben." Dat stelt Rachel Imamkhan van de stichting Prison- law, die sinds twee jaar juridische bijstand verleent aan Nederlandse gevangenen in het buitenland. „De vergoeding voor gesubsidieer de rechtshulp is al zo laag - terwijl de kosten erg hoog zijn -, dat veel advocatenkantoren dat werk niet meer willen doen. Het is zo onaan trekkelijk geworden, dat ze alleen nog maar voor hun normale uurta rief willen werken." Dat verklaart waarom de advoca tuur maar mondjesmaat in op stand komt tegen het schrappen van de gesubsidieerde rechtshulp in het buitenland. Imamkhan noemt dit ongehoord: „Het is een Nederlands rechtsbelang dat een gedetineerde landgenoot uit het buitenland terugkomt. En Neder land heeft toch, net als andere lan den, een stem in internationale verdragen?" De stichting Prisonlaw zette zich in eerste instantie in voor Neder landse gedetineerden in Thailand, maar de werkzaamheden zijn in middels uitgebreid naar andere lan- 'We hebben geen rooie cent over voor een eerlijke rechtsgang' den. „We richten ons nu vooral op de Dominicaanse Republiek." Het aantal Nederlandse gedetineerden in dat land is explosief gestegen, van achttien tot 155. Met Thailand heeft Nederland sinds 2005 een bi lateraal verdrag waardoor gedeti neerden na een aantal jaar naar Nederland kunnen worden overge bracht. Machiel Kuijt was de eerste die via dat verdrag terugkwam. Met de Dominicaanse Republiek wil Ne derland zo'n verdrag niet sluiten. Een verdrag zou een erkenning van het Dominicaanse rechtssys teem inhouden, en Nederland heeft daar geen vertrouwen in. Datzelfde argument werd eerder gebruikt als het ging om Thailand, maar de Tweede Kamer heeft afge dwongen dat er toch een verdrag werd gesloten, omdat het belang van de Nederlandse onderdanen daar zwaarder moest wegen. Imamkhan: „Wij moeten minister Hirsch Baffin van Justitie ervan overtuigen dat ook in andere lan den het humanitaire aspect niet uit het oog moet worden verlo ren." Nederland is het enige Europese land dat de voorwaarde stelt van vertrouwen in het rechtssysteem van een ander land. Duitsland regelt dat zijn onderda nen die in de Dominicaanse Repu bliek gevangen zitten, terug kun nen keren zelfs zonder dat ze een verdrag hebben gesloten. PETER VAlt\S T"oEA/ ftL P()pA/lU2l£:k,OpA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4