i mei een snipperdag' De oude strijdliederen klinken steeds zachter TOT 70% KORTING Brugman Hulst wil afspraken maken over scholen SHOWROOMUITVERKOOP Na i mei OP BADKAMERS, BADMEUBELS EN ACCESSOIRES pzc Dinsdag 1 mei 2007 3 COMMENTAAR De viering van de Dag van de Arbeid is achterhaald. De tijd dat sociaal Nederland op t mei massaal strijdliederen aanheft is definitief voorbij. De vieringen zijn er nog wel. Ook in de regio. En ideologisch gloeit er zo hier en daar nog wel wat na. Maar het echte vuur is eruit Dus wordt 1 mei weer een gewone werkdag. Dat is geen ramp. Het is nooit de bijzondere dag voor alle Nederlanders geweest. Toch gaat er met het verder verwateren van de 1-mei-traditie wel wat verloren. Want het bevestigen en cultiveren van de solidariteit is nog steeds nuttig. De verworvenheden van de verzorgingsstaat die de zwakken beschermt, zijn inmiddels te vanzelfsprekend. Het wordt zelfs niet opgemerkt dat ze langzaam worden afgebroken. Maar als de solidariteit verdwijnt uit de samenleving gaat het mis. Individualisering is prima. In persoonlijke vrijheid is de mens het mooist. Het individu kan zich echter niet uitsluitend druk maken over wat hij zélf terugkrijgt voor zijn politieke keuze of verzekeringspremie. Bij ï-mei gaat het vooral om de vraag wat de (zwakkere) ander aan ons handelen of onze keuzes heeft. En hoe werkende mensen samen sterk kunnen zijn. Dat tegenwoordig een ruime meerderheid daarbij het kapitaal niet meer als 'de vijand' ziet, doet niets af aan de waarde van deze houding. Daarom is in plaats van 1 mei nieuwe symboliek welkom. PvZ bepleit C2000 voor traumahelikopter middelburg - De Partij voor Zee land doet in schriftelijke vragen aan het college van Gedeputeerde Staten de suggestie om de trauma helikopter uit Brugge uit te rusten met een zogenoemde C2000 een heid. Daarmee kan de bemanning van de helikopter communiceren met Nederlandse hulpverleners. Ook wil de PvZ dat Nederland eventuele aanpassingen aan de he likopter betaalt, om communicatie storingen tussen de hulpverleners te voorkomen. Rinus de Bart was twee jaar geleden voor het laatst bij een grote 1 mei-manifestatie: „De onderlinge solidariteit bij zoiets blijft ongemerkt toch trekken." foto Willem Mieras Oud-politicus De Bart houdt de Dag van de Arbeid stug in ere. door Marcel Modde HOEDEKENSKERKE - De Internatio nale, Morgenrood en de Socialis tenmars, de oude strijdliederen lig gen Rinus de Bart (58) na aan het hart. De vraag of hij het repertoire uit het rode nest nog kent, wordt als vanzelfsprekend schouderopha lend weggesnoven. Met een ferme, stille knik bevestigt de Hoedekens- kerkenaar dat hij de ideologie nim mer verloochent. Om nou te zeggen dat de eerste dag in mei heilig is voor De Bart, gaat wat ver. Maar het voormalig raadslid en PvdA-wethouder heeft wel zo zijn principes: „Vanaf mijn eerste baan heb ik op 1 mei nooit gewerkt. Viel die dag niet in het weekeinde, dan nam ik vrij." Op achttienjarige leeftijd werd De Bart lid van de Partij van de Ar beid. In de jaren zeventig vervulde hij verschillende bestuursfuncties voor partij-afdelingen in Goes en Borsele en later het gewest Zee land. Het was in die periode dat de Bevelandse afdelingen samen de teloorgegane 1 mei-viering in de regio nieuw leven inbliezen. Ei genlijk is het programma, in verge lijking met de spaarzame bijeen komsten vandaag de dag nog in het land, nauwelijks gewijzigd. „Je had eerst een officieel gedeelte, ui teraard met één of ander kopstuk. Iemand van de provincie of een vakbondsbestuurder van de NW, die was toch net iets roder dan de FNV. Na de mei-toespraak zongen we met elkaar wat socialistische 'De republikeinse gedachte binnen de PvdA was toen al een eind over' strijdliederen en daarna was het vooral een gezellig samenzijn, bij ons vaak met Antilliaanse dans groepen. Alles in het licht van soli dariteit en opkomen voor de zwak keren in de maatschappij." Saillant detail is dat de vieringen werden gehouden in het zalencentrum Prins van Oranje. „Er was niets an ders in Goes... Maar de republikein se gedachte binnen de PvdA was toen al een eind over." Om de vieringen op te luisteren, nam De Bart het initiatief voor een gelegenheidsorkest, enthou siaste partijleden van plaatselijke fanfares. „Via een socialistische ver eniging in Maastricht kwam ik aan de muziek." Later werd hij diri gent van het solidariteitskoor De Bevelanden. Beide groepen heb ben de individualisering van de maatschappij niet overleefd. De belangstelling voor 1 mei in Ne derland is tanende, constateert de sociaaldemocraat weemoedig. De jongere generatie loopt nauwelijks nog warm voor een avondje of middag ideologisch discussiëren. Zo verging het de meeste Zeeuwse afdelingen althans, blikt De Bart te rug. „In het begin was het best nog druk, maar toch vooral met ouderen. Op een gegeven moment is besloten landelijke manifestaties te houden. De échte actievelingen gingen daar naar toe." De Bart rekent zichzelf niet meer tot die groep. Zijn laatste viering dateert al weer van twee jaar gele den: de grote bijeenkomst en op tocht in Antwerpen. „Dat wilde ik gewoon een keer hebben meege maakt. De onderlinge solidariteit bij zoiets blijft ongemerkt toch trekken. Dat zit gewoon in je." 1 mei Aan de 1 mei-viering ligt de in voering van de 8 urendag ten grondslag. Alfred de Grote (848-899), koning van het En gelse Wessex, verkondigde voor het eerst de gedachten over een evenredige etmaalver deling. De eis om slechts 8 uren per dag te werken werd in de 15e en 16e eeuw veelvul dig onder de Engelse ambachts lieden gehoord. In Europa werd tot de jaarlijkse 1 mei-viering besloten op 21 juli 1889 op het oprichtings congres van de Tweede Inter nationale in Parijs. Het doel was met de 1 mei-viering de strijd voor de achturige werk dag te versterken. In 1890 von den in veel landen de eerste vieringen plaats. De datum 1 mei is niet zomaar gekozen. In Noord-Amerika is dat 'Moving Day'. Op die dag werden bestaande arbeidscon tracten vernieuwd, ging voor anderen op die dag een nieu we in, werden bestaande woon ruimtecontracten vernieuwd of betrokken de arbeiders elders een nieuwe woonruimte. In de Verenigde Staten waren er in 1886 rellen tijdens de 1 -meiviering in Chicago. De vie ring werd vervolgens naar de eerste maandag in september verplaatst. In de voormalige Sovjet-Unie werd 1 mei jaarlijks gevierd met een parade, waaraan be halve arbeiders ook legereenhe den deelnamen. In de meeste landen is 1 mei een vrije dag, in Nederland is dat nooit van de grond geko men. door Harold de Puysseleijr hulst - De gemeente Hulst wil af spraken maken over een gebiedsin deling met de besturen van de ba sisscholen. Volgens het college van burgemeester en wethouders dreigt de ene school namelijk uit zijn voegen te groeien, terwijl de andere te kampen krijgt met leeg stand. De maatregel staat wel op gespan nen voet met de vrije schoolkeuze. Die zou drastisch ingeperkt wor den door een wijkindeling voor de scholen te maken. De Nobelhorst en de Willibrordus- school hebben momenteel ruimte gebrek. Dat komt doordat er leer lingen uit de wijk De Linie op school gaan. In die wijk staat ook basisschool de Moerschans, en daar dreigt op termijn leegstand van lokalen te ontstaan. Beide si tuaties vinden B en W ongewenst. SINDS 1971 KEUKENS BADKAMERS Goes Marconistraat 34 Telefoon 0113-246080 www.brugman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3