Veel nostalgie bij criterium De duif krijgt kattenkorrels Succes voor De Pooter PZC Dinsdag 1 mei 2007 3 7 - door Frits Bakker AXEL - De vroegere wereldkampi oen achter derny's komt, de ex- winnaar van de Ronde van Vlaan deren, de man die de show steelt in de Zesdaagsen en veel plaatselij ke coryfeeën met een rijk wieler- verleden. Het jaarlijkse criterium, op de voor Axel zo traditionele der de pinksterdag (29 mei), krijgt een nostalgisch karakter. Zo'n twintig oud-renners rijden in twee series een korte wedstrijd achter derny's, gegangmaakt door bekende specialisten als Joop Zijl aard en Bruno Walraven. Het initiatief is gekomen van de bijna vermaarde Axelse club die be kend is van 'het Watertorenover- leg' en sterke banden heeft met voetbal, politiek en wielrennen. Het dernyspektakel wordt geen koers in een koers, maar een aardi ge warming-up voor het jaarlijkse criterium. Peter Snoodijk en zijn organisatie zijn er maar wat geluk kig mee dat de amateurkoers (een wedstrijd over 70 kilometer voor amateurs A, beloften en eliteren ners) een nieuwe impuls krijgt. De Axelse toeschouwers krijgen oud-renners uit eigen provincie te zien, die in hun tijd furore maak ten. Theo Verschuren, afkomstig uit Sint Jansteen, was jarenlang een wereldtopper op de piste ach ter de grote motoren. Wim de Waal, die als prof onder andere reed in het eerste jaar van de later zo befaamde Raleighploeg en nog wekelijks wedstrijdjes bij de vetera nen wint, komt zich weer eens Wj Twintig oud-renners strijden der- de pinksterdag achter de derny's in Axel. Tal van coryfeeën heb ben hun medewerking toege zegd. aan eigen publiek laten zien. Dave Dubbeldam en Patrick van Passel, de Sluiskilse ex-profs, stappen voor die gelegenheid weer op de fiets en rijden achter de derny's te gen andere bekenden uit vroeger jaren. Het wordt vooral een ludieke avond, ook al is er weer die moei zame discussie vooraf: vragen we Jo de Roo of Kees Bal? Het schijnt dat er, per abuis, een invitatie is ge stuurd naar allebei. En dat Jo de Roo, die al had toegezegd, op zijn stappen is teruggekeerd. „Ik kom niet meer." Joop Zijlaard is één van de gangmakers bij de dernykoers in Axel. foto Peter Nicolai door Fred Rabout AARDENBURG - Wie in de dui vensport wil presteren, moet veel aandacht besteden aan de voeding. Het is door de jaren heen een es sentieel onderdeel van het spel ge worden. „Het maakt het verschil tussen kampioen en krabber", zegt Jean-Pierre de Lijzet. De 40-jarige Aardenburger weet waarover hij praat. Hij is al jaren actief in de duivensport en ver koopt al jaren duivenvoeding. „Er zijn liefhebbers die er feeling voor hebben. Die grijpen op tijd in, al lang voordat het concours op de kalender staat. Dat zijn mensen die weten te pieken." Het seizoen voor de liefhebbers van vitessevluchten (concoursen onder de 200 kilometer) begint eind november. Die koppelen in die periode en geven de duiven na de rui een voeding met veel eiwit ten (erwten en maïs). De spelers op de grote fond (vluchten boven de 700 kilometer) gaan pas later koppelen en geven dus lang win- termengeling (karige voeding met weinig eiwitten). Tijdens de kweek wordt een mengsel met veel eiwitten gegeven. Het kost im mers kracht om de jongen te voe den. De Lijzer: „Daarnaast wordt dat aangevuld met de nodige voe dingsupplementen." Ook in het vliegseizoen is er weer verschil. De duiven krijgen voor aanvang van het concours een su- perdieet met veel energiedragende granen. Naast maïs en erwten zit ten er geroosterde sojabonen, pin da's, lijnzaad, koolzaad, raapzaad in. Veel koolhydraten en eiwitten dus, aangevuld met extra vitami nen. De Lijzer: „Bij de vitessevluch ten wordt er twee dagen voor de inkorf veel energierijke voeding ge geven. De tank moet immers vol zijn. Bij thuiskomst volgt er een paar dagen lichtere voeding, bloed zuiverende producten zoals gerst en dus weinig erwten en maïs. Het gaat daarbij voor ruim 90 pro cent om dierlijke eiwitten, omdat 'Van een ezel kun je ook in deze sport geen renpaard maken' die al na vier uur in het systeem opgenomen worden. Plantaardige eiwitten worden pas na 36 uur op genomen." Half september, na afloop van het seizoen, is de rui ingezet. Het ve- renpak van de duif vernieuwt. Het is zaak deze wisseling zo grondig mogelijk te laten plaatsvinden. Ook nu speelt de voeding een be langrijke rol. Het betekent dat de maaltijden veel grassen en wilde zaden moeten bevatten, produc ten met veel B-vitamines. Met na me bij de vitessespelers moet die rui zo vlug mogelijk geschieden want voor de kweek moet de duif al in het nieuwe pak zitten." Zo af en toe wordt er ook driftig geëxperimenteerd, weet De Lijzer. „Een aantal jaren geleden was er ie mand, die kattenkorrels in de kof fiemolen vermaalde en het zijn duiven te eten gaf Hij werd voor gek verklaard. Nu is het vrij alge meen geworden en zit het in de standaardvoed i ng." „Natuurlijk speelt bijgeloof een rol, maar goede voeding kan een kampioen opleveren, al moet je op de eerste plaats over goede duiven beschikken. Van een ezel kun je ook in deze sport geen renpaard maken." AXEL - Een jaarling doffer van de 47-jarige Paul de Poorter uit Axel was met een snelheid van ruim 1334 meter per minuut de snelste Zeeuwse duif op het vitessecon- cours vanuit Morlincourt. Het was de eerste getekende van de twintig duiven die de Axelaar had inge- korfd. Het is een doffer die het dit sei zoen erg goed doet. Er was al een eerste plaats op de vlucht vanuit Arras. Verder was er nog een zes de plaats op Peronne. Het zijn op merkelijke prestaties, omdat De Poorter eind januari is verhuisd. Het betekent dat de duiven moes ten wennen. Sterk was zaterdag ook het optreden van Koen Min- derhoud uit Koudekerke. Hij had in het Samenspel 7 maar liefst elf duiven bij de eerste twintig. Zater dag staat met Sourdun het eerste midfondconcours op de rol. SPORT SJOELEN ZATERDAG Finale Zuid-Bokaal. Locatie: Hellevoet- sluis. WANDELSPORT ZATERDAG EN ZONDAG Bos- en duintocht Renesse. Locatie: Eco- scope in Renesse. Afstanden: 5, 10, 15, 20, 25, 30, 40 en 50 kilometer. De eerste start is om 7.00 uur. Info: http://members.lycos.nl/wandelcom ZATERDAG Zestiende mars rondom Roosendaal. Af standen: 10, 20, 30, 40 en 50 kilometer. Start nabij Thorhonk sportpark Vierhoe- ven aan Nispensweg. Eerste start: 7.00. ZONDAG Nordic walking Helmond Mierlohout. Afstanden: 10, 15, 20 en 25 kilometer. Start: 8.00 uur. Info: www.peelland.com ■EOESËGBIIIHHH DUIVENSPORT Morlincourt (18.767 duiven gelost om 9.15 uur met NO wind): Samenspel 1: 1. C. Riemens (1323 m/m), 2. P. de Smet, 3. W. de Die, 4,8. A. Gernaert, 5. F. Leliaert, 6. N. Provoost, 7,9. B. Thomaes, 10. M. de Poorter. Sa menspel 2: 1. P. De Poorter (1334 m/m), 2. gebr. Van Hoeve, 3. R. van Damme, 4,5,6. B. Herman, 7. comb. Derycke/ Schieman, 8. comb, de Mul/Cornelis/den Hamer, 9,10. R. Herman. Samenspel 3: 1,5. G. Schalkens (1316 m/m), 2,7,9. A. Rottier, 3,4. A. Mattens, 6. J. Verheyden, 8. G. Vioen, 10. A. Wau- ters. Samenspel 4: 1. B. Gideonse (1287 m/m), 2,8. R. Clement, 3,6. A. Geluk, 4. J. van 't Westende, 5. comb, de Kooning, 7. J. Steenhard, 9. J. Buise, 10. D. Wagenaar. Samenspel 5: 1. K. Niemeijer (1274 m/m), 2,7,9. P. Zandijk, 3. P. Neels, 4. comb. v.d. Dries, 5. comb. Verrijzer/Vasseur, 6. M. Boogert, 8. gebr. Clemenmt, 10. M. van Iwaarden. Samen spel 6: 1. J. Bolier (1279 m/m), 2,5,10. P. de Wilde, 3,4. J. de Graaf, 6. K. v.d. Berge, 7. A. Moerland, 8. S. Berkey, 9. P. Laban. Samenspel 7: 1,2,3,7,8,9,10. K. Minder- houd (1310 m/m), 4. comb. Wielemaker, 5. C. Schroevers, 6. G. de Nooijer. SCHIETINGEN Ellewoutsdijk. Zorgvlied. Wip 1: 1e hoofdvogel: M. Joosse (Edele Handboog), 2e hoofdvogel: C. Jeremiasse (Zorgvlied), 1e zijvogel: Sj. Raas (Victoria), 2e zijvogel: W. Voet (Gilze Rijen), 3e zijvogel: M.J. Ver donk (Concordia), 4e zijvogel: C. Jeremias se (Zorgvlied), 1e kal: Sj. Raas (Victoria), 2e kal: M.J. Verdonk (Concordia), Wip 2: 1e hoofdvogel: M. Goeree (Zorg vlied), 1e zijvogel: C. Riemens (Victoria), 2e zijvogel: C. Jeremiasse (Zorgvlied), 3e zijvogel: J. Platschorre (Zorgvlied), 1e kal: M.J. Verdonk (Concordia), 2e kal: A. Rijk (ADLM), 3e kal: J. Hoogstrate (ADLM), 4e kal: E. Maat (Zorgvlied).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39