Geld en werk toch in de schulden A v AP, B PZC Dinsdag 1 mei 2007 1 7 Ivo van der Gragt. „Veel mensen komen nu pas echt in de proble men door de magere economi sche situatie van een paar jaar geleden. Ie kunt nu eenmaal niet het ene gat met het andere vullen. Banken worden bijvoor beeld strenger." De schuldsaneringsrege ling is eenvoudig van op zet. Nederlanders met schulden kunnen via een zoge naamd minnelijk traject van hun schulden afkomen. Dat kan alleen wanneer er zicht op is dat deze nog enigszins kunnen wor- den afbetaald. Ook het inkomen van een schuldenaar mag niet te hoog zijn. Kunnen schuldeisers en schuldenaar het niet eens worden over een betalingsrege ling, dan kan de rechter zich uit spreken over een schuldsane ringstraject. Wanneer het de schuldenaar lukt om drie jaar aan alle regels te voldoen, dan wordt een 'schone lei' uitge deeld. De oorspronkelijke schul den veranderen daarmee in 'niet afdwingbare ereschulden', dat schuldrestant hoeft niet te worden afbetaald. Dat het met de economie beter gaat, wil niet meteen zeggen dat het aantal mensen met schul den minder wordt. „Er is nu wel sprake van economische groei, maar dat begint altijd bij de be drijven", zegt Van der Gragt. „Pas later komt de groei in de vorm van meer loon bij de con sument terecht. De groei zal door moeten zetten om de pro blemen echt terug te dringen. Een jaartje economische opgang is echt niet voldoende." Dat het met de Nederlandse be drijven inderdaad beter gaat, blijkt uit het aantal uitgespro ken faillissementen. Voor het eerst sinds 1999 was vorig jaar sprake van een daling. Ruim ne genduizend ondernemingen werden vorig jaar bankroet ver klaard, zo'n tien procent minder dan in 2005. Graydon gaat ervan uit dat dit jaar een verdere da ling volgt. Het aantal uitzichtloze schuldsi tuaties bij particulieren blijft vol gens het bureau hoog. De scha de voor de economie wordt ge schat op ongeveer drie miljard d° 0V1' .r& <4V P° >oS Oorzaken van schulden De vier meest voorkomende oorzaken van pro bleemschulden Overbesteding mensen geven meer uit dan hun inkomen of ver mogen toelaat. Verslavings problemen bijvoorbeeld door gok-, drugs-, of alcoholverslaving raken mensen in financiële moei lijkheden. Structurele inkomens problemen het inkomen van mensen is zo laag dat ze bijna auto matisch in de pro blemen komen. L- Aanpassings problemen door een ingrij pende wijziging in het leven. Bij voorbeeld een sterfgeval, echt scheiding of ont slag. foto Lex van Lieshout/ANP Subsidies om gelijke kansen te bevorderen Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid geeft 22 pro jecten op het gebied van gelijke kansen subsidie. Per project is de subsidie maximaal 50.000 euro. Het ministerie heeft de regeling in gesteld vanwege het Europese jaar van Gelijke Kansen voor Iedereen! Hiermee wil de Europese Commis sie een einde maken aan onder scheid en discriminatie, en de voordelen van een gevarieerder personeelsbestand (diversiteit) be nadrukken. ■Fj Meer informatie op www.agent- schapszw.nl Mensen willen meer weten over pensioen Steeds meer mensen weten de website www.pensioenkijker.nl te vinden. Vorig jaar steeg het aantal bezoekers met ruim 40 procent ten opzichte van 2005. De Pen sioenkijker geeft informatie over al lerlei zaken die met pensioen te maken hebben. De Pensioenkijker meldt in zijn jaarverslag verder te gaan met het produceren en ver spreiden van informatiebrochures. Ook komt er een onderzoek om te peilen hoe mensen over hun pen sioen denken. www.pensioenkijker.nl Verkooptelefoontjes leveren veel geld op "T Een medewerkster van een callcen- ter aan het werk. foto GPD Hoewel iedereen altijd klaagt over vervelende verkooptelefoontjes tij dens het eten en Het Journaal, blij ken we massaal via de telefoon te kopen. De Vereniging Contact Centers (VCC), een belangenver eniging van callcenters, meldt dat er in 2005 voor 5,2 miljard euro per telefoon is gekocht. In 2006 zou dat bedrag met zeker 10 procent zijn gestegen. De VCC zegt zich te baseren op cijfers van het Economisch Instituut Mid den- en Kleinbedrijf (E1M). Vol gens de VCC levert één op de tien telefoontjes een verkoop op. ter rekening mee gehouden", legt Warnaar uit. Het loonbeslag duurt in principe net zolang tot alle schulden zijn afbetaald. Er is echter nog een andere uitweg: de schuldenaar kan deelnemen aan een schuldenregeling via de gemeente. Hij mag dan absoluut geen nieu we schulden maken en moet op tijd alle vas te lasten betalen. Als alles volgens de regels gebeurt, hoeft iemand na drie tot vijfjaar de restantschuld niet meer te betalen en kan hij met een schone lei beginnen. Dat betekent ook dat hij van zijn loonbeslag af is. Wat vaak heel vervelend is voor degene met schulden is dat zijn werkgever ineens weet heeft van zijn financiële problemen. Deze wordt namelijk door de deurwaarder op de hoogte gesteld van de aard en omvang van de schuld. „Werknemers schamen zich vaak erg tegenover hun baas", weet Patrick Ver baarschot van Grip Schuldhulpverlening. In opdracht van de werkgever begeleidt hij werknemers die in de schulden zitten. „Werkgevers hebben hier zelf ook belang bij want werknemers met geldzorgen hebben eerder last van stress. Bovendien kost loonbe slag de salarisadministratie extra werk." Goed om te weten: loonbeslag is nooit een geldige ontslaggrond. Om de baas niet te betrekken bij privé-pro- blemen moet een schuldenaar eerder stap pen ondernemen. Er zijn verschillende op ties. „Ze kunnen naar schuldhulpverlening stappen of zelf proberen een betalingsrege ling te treffen met hun schuldeiser of een deurwaarder", zegt Agnes Tarrida van de af deling schuldhulpverlening van Sargas. Vol gens haar zijn veel deurwaarders best bereid om tot een regeling te komen. „Het hangt een beetje van de deurwaarder af Maar om loonbeslag bij de rechter aan te vragen en te vens om het uit te voeren, moeten zij óók kosten maken. Dat doen ze natuurlijk liever niet." Meer over schulden op www.zelfjeschuldenrege- len.nl en www.schulden.nl Nederlander werkt graag in buitenland Nederlandse werknemers zoeken graag een baan over de grens. Iets minder dan de helft van de werk nemers hoeft niet per se in eigen land te blijven voor de baan. Dat blijkt uit een onderzoek door het onderzoeksbureau Intelligence Group, waaruit het zakenblad Zibb citeert. Nederland staat overigens op de tiende plaats van landen waar werknemers uit andere Europese landen graag zouden willen wer ken. Bovenaan staan de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17