Geld en werk Economie groeit en (Ax 'yrè 6e ee^ «eY^ I Je salaris naar de deurwaarder Dag van de Arbeid x\\ fa* 1 6 Dinsdag 1 mei 2007 PZC door Bram Versteeve Welvaart ontstaat niet door doorwerken tot je er bij neervalt Er zijn maar weinig landen in de wereld waar 1 mei te recht de Dag van de Arbeid wordt genoemd. Eén daar van is Nederland. Wij werken gewoon op een dag die bijna overal een vrije dag is. Niet iedereen natuurlijk, want ver schil moet er zijn. De Amsterdamse beurs is dicht, verschillen de gemeenten herstellen zich van Koninginnedag en ook de Universiteit van Amsterdam houdt de deuren gesloten. Arbeid kent vele definities. Wat vrijwel niemand meer lijkt te weten, is dat 1 mei is begon nen als herdenkingsdag van het oproer in Chicago in 1886. Dat had overigens op 4 mei plaats. Het oproer wordt ook wel de Hay market-rellen genoemd. Een onbekend aantal politieagen ten en demonstranten werd gedood. Na afloop werd dat aan tal nog eens aangevuld door het ophangen van de vermeende aanstichters. De inzet was de achturige werkdag, een zaak waarvoor al jaren werd gestreden. In 1889, tijdens de honderdjarige herdenking van de Franse Revolutie, riep in Parijs een groot internationaal congres 1 mei uit tot wereldwij de actiedag voor de achturige werkdag. Toch duurde het in de meeste landen nog zo'n dertig jaar voor dat dit ideaal werd gerealiseerd. Daar was eerst nog de dreiging van een rode revolutie voor nodig, in Nederland onder leiding van Pieter Jelles Troelstra, de voorman van de SDAP. Deze be haalde in 1918 een grote verkiezingsoverwinning. Het was dan ook de eerste verkiezing waarbij ook arme mensen (mannen én vrouwen) mochten stemmen (daarvoor bestond het zoge heten censuskiesrecht waarbij alleen mannen boven de 23 jaar met een bepaald inkomen mochten stemmen). Op 11 juli 1919 werd de Arbeidswet van Aalberse onder luid ge zang van links (de Achturenmars) en rechts (het Wilhelmus) aangenomen. Voortaan was de werkdag acht uur, met uitzon dering van horeca-, winkel- en ziekenhuispersoneel. De strijd was gestreden, de revolutie gekeerd. De rest van de eeuw werd gebruikt voor het creëren van de vijfdaagse werkweek, wettelij ke vakanties, ADV, ATV, leeftijdsdagen, VUT en FPU. Maar on danks deze goede afloop van de rellen in Chicago is 1 mei bij ons nooit een vrije dag geworden. En dat is maar goed ook, want anders hadden we die nu, als gevolg van de modieuze roep om langer te werken, weer moeten afschaffen. Want de 21e eeuw heeft nieuwe bedreigingen gebracht. Er drei gen geen revoluties meer, maar de gruwelijke vergrijzing komt eraan. De Chinezen gaan steeds harder werken en door onze vele vrije tijd gaan we ons uit de markt prijzen. Langer werken per jaar en per leven schijnt de remedie te zijn. Maar we zouden ook een voorbeeld kunnen nemen aan de En gelse industrieel Robert Owen die al in het begin van de 19e eeuw pleitte voor een achturige werkdag. Hij voerde als argu ment aan dat een betere arbeidsorganisatie en de technische vooruitgang in staat zijn voldoende rijkdom te scheppen voor iedereen. De man had visie en fantasie en hij durfde te experi menteren. Dat wordt node gemist in al die modieuze naprate- rij van tegenwoordig. Welvaart wordt eerder geschapen door creativiteit en efficiency dan door blind doorwerken tot je er bij neervalt. Dat is iets om eens over na te denken vandaag. Overigens is 1 mei in 2008 wel een vrije dag. Dan is het name lijk Hemelvaartsdag. Het aantal mensen dat belandt in een traject van schuldsanering stijgt al jaren. Het ziet er niet naar uit dat er snel een eind komt aan die toename. door Rik Elfrink foto Lex van Lieshout Bijna 15.000 Nederlan ders kregen vorig jaar de kans om via schuld sanering af te rekenen met hun hoge schuldenlast. In 1999, een jaar na de invoering van een wettelijke regeling over dit onderwerp, lag dat aantal nog maar op zesduizend. Ook het aantal faillissementen is sinds de eeuwwisseling fors ge- stegen. De doelstelling van de schuldsaneringsregeling was juist om dat te voorkomen. Deskundigen zien vooralsnog geen einde komen aan de stij ging van het aantal schuldsane ringen. Graydon, een bureau voor kredietinformatie, rekent dit jaar zelfs op een versnelling. Het bureau leidt dat af uit het aantal uitgesproken schuldsane ringen in het eerste kwartaal van 2007. Volgens Graydon is sprake van een stijging van 14 procent. De Stichting Schuldenwijzer, die bemiddelt tussen schuld eisers en schuldenaren, is iets minder pessimistisch. „De situa tie verbetert zich nog niet, maar wij zien geen versnelling. We denken dat er sprake is van een naijl-effect", zegt bemiddelaar i\W vyxe e^' eM<° 0^' «Ci°' o9 ,cv( yje Soms kunnen iemands schulden zo hoog zijn dat er beslag wordt gelegd op het salaris. Om te voorkomen dat de baas weet heeft van de financiële problemen is snelle actie van belang. door Irene van den Berg Petra is bang. „Straks zal je zien dat we geen geld meer hebben om te eten", schrijft ze. Zij en haar man staan zoveel in het rood dat er beslag wordt gelegd op het loon van haar echtge noot Heel naar, maar ze hoeft niet bang te zijn dat ze niet meer kan voorzien in haar eerste levensbehoeften. Bij loonbeslag wordt de werkgever verplicht een deel van het salaris in te houden van de werknemer die zich in de schulden heeft ge stoken. De werkgever maakt dit bedrag recht streeks over naar de deurwaarder. Boos wor den op de werkgever heeft daarom geen zin. De werkgever is wettelijk verplicht het loon beslag uit te voeren. Een deurwaarder kan niet zomaar overgaan tot loonbeslag. Daarvoor is een uitspraak van de rechter nodig. Die bepaalt ook de hoogte van het bedrag dat wordt ingehou den op het salaris. Natuurlijk moet er nog een bedrag overblijven waarvan iemand al zijn vaste lasten kan betalen, zoals huur, eten en ziektekostenverzekering. De deurwaarder zal een schuldenaar echt niet laten verhonge ren. Loonbeslag is wel een uiterste middel. Er zijn dan geen andere uitwegen meer uit de fi nanciële misère. „Al gebeurt loonbeslag wel sneller dan beslaglegging op de boedel. Dat is vaak nog ingrijpender voor mensen", zegt Marcel Warnaar van het Nibud, het natio naal instituut voor budgetvoorlichting. Naar schatting zijn er per jaar ongeveer 130.000 loonbeslagleggingen in Nederland. De hoogte van dit bedrag wordt uitgerekend aan de hand van iemands persoonlijke situa tie. Zo wordt gekeken naar het inkomen en de gezinssituatie. Sowieso mag geen beslag worden gelegd op het bedrag dat voor ieder een als belastingvrije voet geldt. In het meest ongunstige geval houdt een werknemer 90 procent van de bijstandsnorm over. Dat komt voor een echtpaar neer op 1113,17 euro per maand en voor een alleenstaande zon der kinderen op 556,59 euro per maand. „Maar als iemand bijvoorbeeld zeer hoge ziektekosten heeft, wordt daar door de rech-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16