Bruikbaar hulpmiddel met beperkingen PZC Dinsdag 1 mei 2007 1 5 Kijkwijzer, de opvolger van de al bijna vergeten Filmkeuring, bestaat vijfjaar. Niet alleen tv-programma's en films worden geclassificeerd, maar ook games en mobiele telefonie. door Herman Spinhof illustraties Kijkwijzer n een geruchtmakende groepsverkrachtingszaak in de zomer van 2005 werd door de officier van justitie en de advocaten van de ver dachten een door vele deskundi gen betwiste relatie gelegd tussen het misdrijf en het vertonen van bepaalde videoclips op de muziek zenders MTV, TMF en The Box. Een van de gevolgen van deze vooral in Nederland gevoerde discussie is dat Kijkwijzer voor muziekclips onlangs is aange past. Bovendien worden alle films, tv-programma's en an dere audiovisuele producten waaronder videoclips voortaan ook geclassificeerd op 'vrouwon vriendelijkheid'. „Hierdoor kunnen seksuele hande lingen sneller en effectiever wor den geclassificeerd", zegt directeur Wim Bekkers van het instituut achter Kijkwijzer, het NICAM. „Clipzenders zijn daardoor beter in staat om te bepalen welke mu ziekclips vóór en na acht of tien uur 's avonds uitgezonden kunnen worden." Het nieuwe classificatiesysteem is de vierde versie in het vijfjarig be staan van Kijkwijzer. Binnenkort komt er een nieuwe categorie bij van negen jaar en ouder en inmid dels classificeert Kijkwijzer niet al leen speelfilms, dvd's en tv-pro gramma's, maar ook games en mo biele telefonie om jongeren en op voeders ook daar voor de verbo den vruchten te waarschuwen. Bekkers: „Steeds worden nieuwe nuances aangebracht in het classifi catiesysteem om nieuwe program magenres beter te kunnen classifi ceren en nieuwe inzichten erin te kunnen verwerken. Zoals nu met videoclips is gebeurd." Het Nederlands Instituut voor de Classificatie van Audiovisuele Me dia (NICAM) volgde de als 'te be tuttelend' ervaren Nederlandse Filmkeuring op. Deze overheidsin stantie bepaalde welke bioscoop films geschikt waren voor jonge ren van twaalf jaar en zestien jaar en jonger. De leeftijdsgrenzen wer den vastgesteld door een steeds wisselende commissie van vrijwil lige burgers en de classificatie was behoorlijk willekeurig. NICAM introduceerde in 2002 Kijkwijzer. Waar de oude Filmkeu ring alleen bioscoop films classifi ceerde, geeft Kijk wijzer advies over producties van de hele audiovisuele sector: bio scoopfilms, dvd- en videoproduc ties, tv-programma's, games en ook het (erotische) aanbod via mo biele telefonie. Het grote verschil met de Filmkeu ring is het feit dat de overheid de verantwoordelijkheid van de classi ficatie bij de sector zelfheeft ge legd. Bovendien zijn de classifica ties uitgebreider: niet alleen leef tijd (alle leeftijden, zes, twaalf en zestien jaar en ouder) maar ook de labels: angst, seks, discriminatie, drugs- en alcoholmisbruik en grof taalgebruik zijn toegevoegd. De wijze waarop de labels worden toegekend, is transparant en gebeurt aan de hand van een vragenlijst die door iedereen kan worden ingevuld. De classificatie rolt er dan vanzelf uit. Is de filmsector daarmee zelfregule rend? „Nee", corrigeert Bekkers. „Het is een co-regulering. De sec tor zelf classificeert de eigen pro ducties, maar de overheid ziet toe op de naleving onder meer via het Commissariaat voor de Media." Uit regelmatige controles die wor den uitgevoerd door onder meer het Commissariaat voor de Media, blijkt dat de kwalificaties door gaans correct zijn. Bovendien be- staat er een uitgebreide klach tenprocedure en kunnen aan bieders worden beboet. Uit de behandelde klachten van de af gelopen jaren komt naar voren dat een fractie van de meer dan 20.000 geclassificeerde pro ducties onjuist was. Volgens publicist en HP/De Tijd- columnist Jan Kuitenbrouwer zit de zwakte van het systeem juist in het zelf classificeren van de pro gramma's door de eigen sector. „Het is als de slager die zijn eigen vlees keurt." Dat blijkt maar weer eens uit de kwalificatie 'alle leeftij den' die een programmaserie als De Gouden Kooi heeft meegekre gen. Onlangs kwam dat program ma met gemiddeld 360.000 kij kers in het nieuws vanwege klachten over het grove taal gebruik en de tentoongesprei de schaamteloosheid op het gebied van seks en drank. Het programma wordt om half acht 's avonds uitgezon den en de volgende ochtend rond tien uur herhaald. Kuiten brouwer: „Je schrikt je soms rot van wat je 's ochtends allemaal te zien krijgt op tv. Het lijkt wel of classificaties die de programma's hebben, dan ineens niet meer gel den." Het grootste bezwaar van Kuitenbrouwer is dat films of tv-programma's volgens hem niet alleen een te lage leeftijdsclassifica tie meekrijgen, maar de weten- Kijkwijzer - De Kijkwijzer wordt sinds 2002 toegepast op bijna alle audiovi suele producten: tv-program ma's (behalve de nieuwsuitzen dingen), bioscoopfilms, dvd- en videofilms en (sinds 2005) ook op het 'erotische' aanbod van mobiele telefonie. Voor games is er het internationale PE- Gl-systeem (www.pegi.info). De pictogrammen rollen bijna automatisch uit de antwoor den op een wetenschappelijk getoetste vragenlijst. De vragen lijsten worden ingevuld door speciaal opgeleide codeurs uit de sector zelf. De vragenlijsten zijn te downloaden via www.kijkwijzer.nl ledereen kan bezwaren indie nen, die door een onafhankelij ke klachtencommissie behan deld worden. Sancties kunnen worden opgelegd en variëren van een berisping tot een maxi male geldboete van 135.000 euro. Naast de Kijkwijzer geldt nog steeds het artikel 240a in het Wetboek van Strafrecht. Daar mee kan worden opgetreden tegen het verstrekken, aanbie den of vertonen van beeldma teriaal aan jongeren beneden de 16 jaar, dat als zodanig ge classificeerd is. Ter gelegenheid van het vijfja rig bestaan van de Kijkwijzer is er speciaal voor jongeren de in formatieve website gelanceerd: www.bekijkhetmaar.nu schappelijke pretentie die de Kijk wijzer uitstraalt. „Quasi-weten- schappelijk wordt betoogd of een film al dan niet schadelijke gevol gen zou kunnen hebben voor een kind. Welke pedagoog durft er ge woon nog een norm te stellen van wat wel en wat niet geschikt is op een bepaalde leeftijd. Dan weet je als moeder van drie of vier kinde ren waar je aan toe bent." NICAM-directeur Bekkers: „Uitein delijk geeft Kijkwijzer alleen een 'advies' aan opvoeders en ouders. Een verbod zou een averechts ef fect kunnen hebben. Het gaat er om dat opvoeders en kinderen zelf leren met media om te gaan en we ten wat de risico's en de schadelij ke effecten kunnen zijn. Voor elk kind kan dat anders uitpakken. Die pictogrammen geven een lei draad." Inmiddels vinden de mees te ouders de Kijkwijzer een zinvol systeem en zegt 90 procent er ge bruik van te maken. 14 rt ALLEMENSEN Dure scheiding nekt Paul McCartney Paul McCartney is gedaald in de lijst van rijkste Britse muzikan ten, die jaarlijks wordt samenge steld door de Sunday Times, De krant gaat er van uit dat de ex-Beatle ongeveer 146 miljoen euro armer is als de scheiding met Heather Mills rond is. Vol gens berekeningen gaat de breuk McCartney een kwart van zijn fortuin kosten, dat nu nog wordt geschat op 1,2 miljard euro. Bo venaan de lijst van rijkste Brit ten in de muziekindustrie staat voormalig platenbons Clive Cal- der met een geschat vermogen van twee miljard euro. Musical magnaat Andrew Lloyd Webber (1 miljard euro) staat tweede. Mc Cartney moet het nu doen met een derde plaats. Alec Baldwin roept hulp in van Dr. Phil Acteur Alec Baldwin heeft de hulp ingeschakeld van televisie psycholoog Dr. Phil. Hij heeft ad vies nodig over hoe om te gaan met zijn dochter Ireland, zo meldt persbureau Reuters. De 49-jarige filmster kwam vorige week in opspraak toen een voice- mailbericht aan zijn dochter uit lekte waarop hij haar bedreigde en uitschold voor 'hersenloos varkentje'. Baldwin vermoedt dat zijn ex-vrouw Kim Basinger verantwoordelijk is voor het lek, maar zij ontkent dat. Beckham vindt huis in Los Angeles De Britse voetballer David Beck ham en zijn vrouw Victoria heb ben na een intensieve zoektocht een huis gevonden in Los Ange les. Het huis in Beverly Hills kost 'meerdere miljoenen'. Het 'grote, maar niet enorme' huis moet nog wel verbouwd en inge richt worden. Deze zomer ver huist het gezin van Spanje naar de Amerikaanse westkust. Daar gaat David Beckham voetballen bij L.A. Galaxy. Connie en Hans kleinkind rijker Er gebeuren ook leuke dingen in het leven van Connie en Hans Breukhoven. Zo krijgt het veelbe sproken stel er een kleinkind bij. Hun oudste zoon lordy en diens vrouw Joëlle verwachten hun eerste kindje. Ook dochter Con- stanza is in verwachting en kan elk moment bevallen van het al lereerste kleinkind van de Breuk- hovens. Connie en Hans laten in De Telegraaf weten ontzettend blij te zijn met ITet babynieuws maar er verder niet op te willen reageren. Ze vinden dat hun pri- véleven al genoeg in de schijn werpers staat. De Breukhovens zijn verwikkeld in een bittere strijd met roddelblad Privé, waar in onlangs een artikel verscheen over de vermeende minnares van Hans. Het stel is het zat dat het weekblad voorturend on waarheden over de familie publi ceert en sleept hoofdredacteur Evert Santegoeds voor de rech ter wegens 1 Connie en Hans Breukhoven foto CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15