'Dat element van veiligheid weegt zwaarder dan alle morele bezwaren.' Politicoloog dr. Alfred Pijpers splijtzwam? PZC Dinsdag 1 mei 2007 1 1 Scholieren wurmen zich in Bagdad door een gat in de betonnen muur waarmee de Amerikanen veiligheid wilden bieden aan de bewoners van de wijk Adhamiya. Op last van de Iraakse premier al-Maliki zijn de werkzaamheden gestaakt. wapen uit handen geslagen. Los van de vraag of het vredesproces weer op gang komt, met de situa tie van elke dag een bom of de dreiging ervan weet je zeker dat er niet gepraat wordt." Het aantal aanslagen in Israël is ondertussen met 95 procent afgeno men, maar veel Pales- tijnen geloven verder van een vre desakkoord te zijn dan in de afge lopen twintig jaar. Pijpers: „En toth zal die muur het conflict niet verergeren. De partijen zijn nu voorbij het vechten. Een muur staat nu voor een hogere onder handelingsfase." In dezelfde regio, op het nabijgele gen eiland Cyprus, duurt die on derhandelingsfase nu wel erg lang. Sinds 33 jaar is het eiland gedeeld in een Grieks en een Turks deel. Na pogingen uit Athene om Cy prus op slinkse wijze toe te voe gen aan Griekenland, bezette Tur kije het noordelijke deel van het ei land. Er was een geweldscampag- ne aan voorafgegaan tegen Turks-Cyprioten. Honderdduizen den mensen moesten na de Turk se inval naar een ander deel van het eiland vluchten. Door de hoofdstad Nicosia loopt een muur en over de rest van het eiland een bufferzone, aangeduid als 'De Groene lijn'. In totaal gaat het om 180 kilometer afscheiding. Pas in 2005 mochten 5000 Cyprio ten een kijkje gaan nemen op het andere deel van het eiland als waar ze wonen. Er wordt al vele ja ren onder leiding van de VN ge praat over een oplossing voor Cy prus, maar de vaste waarde die de Cypriotische muur inmiddels ver tegenwoordigt kan moeilijk wor den losgelaten. Of de Amerikanen op enig mo ment serieus aan Cyprus hebben gedacht toen ze in Bagdad met hun muur begonnen is twijfelach tig. Generaal William Caldwell bij aanvang van de bouw: „Ons doel is om Bagdad te verenigen, niet om het te verdelen in afzonderlij ke enclaves." Met de huidige geweldsspiraal zal hij zijn werkzaamheden binnen kort wellicht toch mogen hervat ten, waarschijnlijk zonder het be sef dat het resultaat ervan hem ver moedelijk met vele jaren zal over leven. Peace Lines. In de Noord-Ierse ste den Belfast en Londonderry staat kilometers muur om katholieken en protestanten van elkaar te schei den. De afscheidingen zijn van staal of baksteen en hebben soms een hoogte van 8 meter. Ze hebben een totale lengte van 20 kilometer. 'Wall of Shame.' In en rond stede lijke gebieden langs de grens met Mexico hebben de VS 130 kilome ter aan zwaarbewaakte hekken op gesteld. Deze 'Muur van Schaamte' zoals hij in de volksmond heet, zorgt ervoor dat veel Mexicanen die illegaal naar de VS reizen voor werk en gezinshereniging een lan ge omweg moeten maken door woestijnen en over bergketens. Jaarlijks komen honderden mensen om het leven. De barrière moet ruim 3300 kilometer lang worden. Israëlische 'Veiligheidsmuur'. Als een gevolg van oorlogen heeft Is raël uitgebreide hekken aan de grenzen met Libanon, Syrië, Jorda nië en Egypte. De bekendste Israëli sche afscheiding is die op de Wes telijke Jordaanoever en rond de Ga- zastrook. De betonnen 'Veiligheids muur' is bedoeld om aanslagen te voorkomen. Als de muur lang blijft staan, betekent het dat Israël 10 procent inpikt van wat wordt ge zien als grondgebied van een toe komstige Palestijnse staat. Indiase afscheidingen. India heeft tussen Pakistan en het eigen grond gebied een afscheiding lopen van 550 kilometer, met Bangladesh is die afscheiding 3300 kilometer lang. In het eerste geval moeten Pa kistaanse militanten uit de provin cie Kashmir geweerd worden, in het tweede geval gaat het om ter roristen en tevens mensensmokkel aars. Andere Chinese muren. Zo wel langs Hong Kong als Ma cau, voorheen Britse en Portu gese enclaves die alweer jaren toebehoren aan de Volksrepu bliek, heeft China afscheidin gen lopen. In het eerste geval 32 kilometer, in het tweede ge val 0,5 kilometer. Het zijn eco nomische zones waar de 'gewo ne' Chinees niet zomaar mag komen. Langs de grens met Noord-Korea staan hekken met een lengte 1420 kilometer. iJjUüf .Jet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11