Bekende muren, afscheidingen en andere begrenzingen 1 O Dinsdag 1 mei 2007 PZC Vredeslijn of Het verschijnsel is al oud. Problemen met andere volken of rebellen van eigen bodem? Los het op met de bouw van een muur, hekwerk, zandwal of tankgracht. Succes bijna altijd verzekerd. Hoewel. De factor tijd maakt dat dit soort oplossing vaak deel van het probleem wordt. door John Jas en Carel Goseling foto Ali Haider O m soennitische Irake zen in Bagdad te be schermen, was het Amerikaanse leger begin april gestart met de bouw van een muur. 3,5 meter hoog en bij voltooiing 4,8 ki lometer lang. Een betonnen wal om de wijk Adhamiyah om aanval len van sjiitische landgenoten te voorkomen. In en rond de hoofd stad vallen de laatste tijd gemid deld enkele tientallen doden per dag als gevolg van bomaanslagen. Maar er is een streep gezet door de muur. Althans voorlopig. Als er één plek op de wereld is waar de bouw van een dergelijke afschei ding voor de hand ligt, dan is dat wel het huidige Bagdad. Na hevige protesten van Irakezen, wilde pre mier Nouri al-Maliki de muur niet meer en verbood hij de bouw. Al gemeen wordt aangenomen dat el ke nieuwe explosie de Irakezen toch dichter bij een muur brengt die bevolkingsgroepen scheidt. In de Noord-Ierse steden Belfast en Londonderry, ooit synoniemen voor geweld tussen katholieken en protestanten, hebben ze hun mu ren omgedoopt tot 'Peace Lines'. Vredeslijnen. Letterlijk zei de Irakese premier vo rige week over de Amerikaanse op lossing voor Bagdad: „Deze muur doet ons denken aan andere mu ren." En dat geeft de gevoeligheid van een muur prima aan. De constructie van zo'n barrière wordt door velen nog altijd gezien als ultieme bewijs van menselijk fa len. Snel groeit een niuur of hek uit tot symbool van onderdruk king en vernedering. „Maar dat is niet terecht", zegt politicoloog Alf red Pijpers, verbonden aan Clin- gendael, het Nederlandse instituut voor internationale betrekkingen. „Dat negatieve symbool, dat komt pas later. Een muur moet je vooral zien als bescherming. Het is altijd eerst een defensief middel. Dat ele ment van veiligheid weegt zwaar der dan alle morele bezwaren. Een muur moet eerst zorgen voor rust en stabiliteit. Het geeft strijdende partijen na verloop van tijd de kans een dia loog te beginnen." De muur tussen Oost- en West-Berlijn stond er 28 jaar (1961-1989). Hij werd gebouwd door de DDR om 'Republikflucht' te voorkomen. Veel Oost-Duitsers ontvluchtten voor 1961 hun com munistische natie. Die zag zich voor een enorm probleem gesteld dat ook nog eens het evenwicht tussen Oost en West dreigde te ver storen. Ondanks hevige protesten van Ber- lijners uit de westelijke stadshelft, burgemeester Willy Brandt voor op, vonden de geallieerde bezet tingsmachten Amerika, Groot-Brit- tannië en Frankrijk de muur aan vankelijk niet zo'n probleem. Het bouwwerk van 45 kilometer leng te werd door velen inderdaad ver welkomd als een stabiliserende fac tor. Gaandeweg verloor het wel dit ka rakter. De muur werd ervaren als het bewijs van een dreigende we reldoorlog en een gruwelijk aan denken aan de dood van honder den mensen die trachtten alsnog naar het Westen te vluchten. In Israël is de dood van veel bur gers, aan de hand van Palestijnse zelfmoordenaars, juist de aanlei ding geweest voor het oprichten van een muur op de westelijke Jor- daan-oever. De bouw begon in 2003 en uiteindelijk moet hij 620 kilometer lang worden. Ook bij de Gazastrook bouwt de joodse staat een muur. Het Internationaal Gerechtshof noemt dit strijdig met internatio naal recht, de Verenigde Naties kwamen met een veroordeling. En de Palestijnen, die zijn razend. „Lo gisch", zegt Alfred Pijpers. „Er is hen voorlopig een zeer effectief Ceuta en Melilla. Deze Spaanse en claves in Marokko worden met hek ken omgeven van respectievelijk 8 en 11 kilometer lengte. Voornaam ste doel is het tegenhouden van een enorme stroom Afrikaanse mi granten. De Limes. Door Nederland en een aantal andere Europese landen liep ooit de Limes, een linie van 548 ki lometer lengte met honderden ver dedigingswerken (kastelen en to rens). In ons land liep hij van Katwijk naar Lobith, daarna zakte hij af naar de Donau. De Romeinen wilden vanaf de eerste eeuw hun rijk hiermee beschermen tegen aan vallen van de Germanen. Met de bouw werd begonnen 47 na Chris tus. De linie hield grotendeels stand tot het jaar 406. De Berlijnse Muur. Gebouwd in 1961 en weer opgeruimd in 1989. Voornaamste doel van deze stenen omkadering van Berlijn was om bur gers van Oost-Duitsland (DDR) te beletten naar het Westen te vluch ten. Bij talloze vluchtpogingen naar het Westen zijn volgens schattin gen 200 mensen om het leven ge komen. Gedemilitariseerde zone Korea. Tussen Noord- en Zuid-Korea heerst al 57 jaar een staat van oor log. Tussen 1950 en 1953 werd er zwaar gevochten. Als gevolg daar van is er een strook van 240 kilo meter met een muur, sleuven, hek ken en uitkijkposten die ervoor moet zorgen dat het ene land het andere niet plotseling binnenvalt. Aan weerszijden van de bufferzone staan honderdduizenden soldaten. De Chinese Muur. De meest kolos sale onderneming van alle schei- dingswerken. Begonnen in de 5e eeuw voor Christus. Het Chinese keizerrijk wilde zich beschermen te gen de Hunnen en later tegen de Mongolen en Mandsjoes. Uiteinde lijk werd de muur 6400 kilometer lang. Op zijn hoogtepunt kende de muur een miljoen bewakers en 1000 forten en uitkijktorens. Na een renovatie in de 17e eeuw, rest van grote delen van de muur nog slechts bouwval. Veiligheidsmuur tussen Joodse nederzettingen en Palestijnse gebieden Nablus WESTELIJKE JORDAAN OEVER t Ramaïlaff Palestijns gebied Joodse nederzettingen Voorgenomen uitbreiding muur Jeruzalem Bethleher OOST- BERLIJN Aanleg betonnen muur om soennitische wijk Adhamiyah (inmiddels gestaakt)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10