Meningen Ik betaal toch zeker voor de zorg Goes gooit BKR-kunst te grabbel 8 Maandag 30 april 2007 PZC tere schaal gebeurt. Als er meer brillen worden gedeclareerd dan begroot door al die reclameacties van de opticiens, dan scherpen de verzekeraars hun polisvoorwaar den verder aan. Dat is simpel te voorspellen." Zorgverzekeraar ONVZ was de eer ste die dat onlangs deed. De maat schappij zag zich zelfs genood zaakt om het lopende polisjaar de voorwaarden voor de aanvullende verzekering aan te passen. Mensen declareerden zoveel, dat de verze keraar in financiële nood dreigde te komen. Vorige week voorspelde informa tiebureau Vektis (dat werkt voor al le zorgverzekeraars) dat de zorgpre mies volgend jaar fors zullen stij gen. Verzekeraars hebben in 2006 en 2007 hun premies te laag bere kend om alle kosten te kunnen dekken. Dat om klanten te lokken. Volgens Vektis kunnen de verzeke raars de verliezen niet langer dek ken uit hun reserves. Premie gaat omhoog De zorgpremie gaat in 2008 omhoog. Hoeveel? Daar laat geen enkele verzekeraar zich over uit. De verwachte stijging heeft meerdere oorzaken: Verzekeraars draaien verlies omdat zij hun premies te laag hebben vastgesteld om klan ten te lokken. Dat geldt zowel voor het basis- als het aanvul lende verzekeringspakket. Vorig jaar leden de verzeke raars een gezamenlijk verlies van 360 miljoen euro. Dit jaar wordt een verlies van 600 mil joen euro verwacht. Ziekenhuizen kampen met te korten, doordat zij hun door de overheid vastgestelde bud getten de laatste jaren met honderden miljoenen euro's hebben overschreden. Afgesproken is dat de zorgver zekeraars een deel van die te korten opvangen. Dat wordt doorberekend in de premie. De groeiende 'zorgconsump tie' van verzekerden. Veel mensen proberen het maximale uit hun verzekering te halen. door Hans van Soest den haag - Iedereen klaagt over de almaar oplopende kosten voor de zorg. Volgend jaar gaat de verke ringspremie weer fors omhoog, voorspelt onderzoeksbureau Vek tis. Tegelijkertijd wil iedereen het maximale declareren bij zijn verze keraar. 'Heeft u sinds 2004 geen nieuwe bril meer gekocht? Dan kunt u nu een nieuwe bril aanschaffen op kosten van uw verzekeraar.' Op de achterkant van een huis-aan-huis verspreide folder van een grote op ticienketen wordt de klant opge roepen het maximale uit zijn ver zekering te halen. Wie een aanvullende verzekering heeft, mag vaak eens in de drie jaar een nieuwe bril kopen op kos ten van de verzekeraar. Van alle verzekerden heeft 93 procent één of meer aanvullende zorgverzeke ringen afgesloten bovenop het ba sispakket. Aan de hand van uw vetzekerings- pasje kan elke brillenverkoper u zo vertellen hoeveel geld u in zijn winkel kunt uitgeven zonder dat het u zelf iets kost. „Uw verzeke raar dekt een nieuwe bril tot 200 euro", vertelt hij na een paar druk ken op het toetsenbord van zijn computer. Mevrouw Van Unen uit Leidschendam is op zoek naar een nieuwe bril. „Volgens mijn polis had ik vorig jaar al een nieuwe bril kunnen kopen", zegt zij. „Stom na tuurlijk dat ik dat niet gedaan heb. Ik betaal er toch zeker voor?" De opticiens zijn geen uitzonde ring. Orthopedisch schoenmakers, fysiotherapeuten, allemaal weten zij precies hoeveel geld cliënten bij hen kunnen stukslaan zonder dat de verzekeraar tegensputtert. Alle maal proberen zij binnen de gren zen van de zorgverzekering zo veel 'Zo ja, dan zet hij een dure kroon. Zo nee, dan wordt de tand getrokken' mogelijk geld te verdienen. „Heel logisch", zegt Martin Bontje, directeur van brancheorganisatie Zorgverzekeraars Nederland (ZN). „Brillen zijn een modeartikel ge worden en zorgverzekeraars accep teren dat mensen om de zoveel jaar een nieuwe bril aanschaffen." Maar als iedereen het maximale uit zijn zorgpolis haalt, bekent dat wel dat de premies voor de aanvul lende verzekering volgend jaar extra omhoog moeten, erkent hij. Volgens Bontje houden de verzeke raars rekening met de aanschaf van artikelen als brillen. „Je weet hoeveel procent van de mensen gemiddeld een bril draagt en dat die om de zoveel jaar een nieuwe aanschaffen. Daar bereken je je premie op." Dat middenstan ders mensen verleiden hun pre mie zo veel mogelijk terug te ver dienen, is niets nieuws, aldus Bont je- „Al jaren vraagt een tandarts of ie mand aanvullend verzekerd is of niet. Zo ja, dan zet hij een dure kroon. Zo nee, dan wordt de tand getrokken. Zo simpel is het. Wel lijkt het alsof dit nu op steeds gro Een opticien van Hans Anders. foto Frouwkje Bijlstra/GPD In Goes wordt vandaag kunst uit de BKR-voorraad geveild. door Judy Hooymeyer Als oud-gemeenteraadslid en ex-Statenlid namens de PvdA belast met cultuur wil ik graag reageren op het feit dat de oude BKR-kunstcollectie door Rondom de Stenen Brug in Goes geveild zal worden. Dat roept bij mij de eerste vraag op in hoeverre hebben ambtenaren van de gemeente Goes, gemeenteraad en culturele raad kennis van zaken omtrent kunst en cultuurbeleid? En hoe zit het met het historisch cultuurbesef? De Beeldende Kunst Regeling was geen verkapt sociale uitkering wat menigeen denkt. Nee, de BKR was een regeling destijds door de socia listen bedacht om kunst en cul tuur ook voor de arbeider toegan kelijk te maken. Na de Tweede We reldoorlog ten tijde van de weder opbouw heerste er een politiek kli maat waarin men kunst en cul tuur in de breedste zin des woords gezien werd als een sociaal bin dend element voor het volk. Kun stenaars die een academische oplei ding hadden gevolgd, kregen de ruimte om zich volledig te verdie pen in het scheppen van hun kunst. Deze ruimte was zowel ate lierruimte en goodwill om hun werken tentoon te stellen. Ook werd gekeken hoe kunst in de openbare ruimte tot zijn recht kon komen wat in de jaren zestig veel al tot uiting kwam in mozaïek op (sociale) woningcomplexen of or ganische beelden in speeltuinen geïntegreerd in een wijkplan. Kunstenaars die vooral schilder kunst beoefenden werden ge vraagd om fresco's of schilderijen te maken voor scholen, gemeen schapsruimtes en andere gebou wen. Zo onstond er een win-win-situatie. Kunstenaars kon den hun vak uitoefenen en hun stijl verder ontplooien doordat er een vraag- en aanbodsituatie was. En wat vooral van belang was, was dat kunst was geïntegreerd in het gemeenschappelijk gedachtegoed en een functie had om zichtbaar te maken wat er collectief aan waarden gangbaar was. TE CAST Judy Hooymeyer is oud-raadslid in Goes en oud-Statenlid namens de Partij van de Arbeid Om dit te waarborgen werden er regelingen bedacht van zowel de vraagzijde (subsidie aanschaf/ huur) als aan de aanbodzijde. Jaar lijks konden kunstenaars hun werk aanbieden aan een commis sie die hun werk toetste op repre sentatie van herkenbaarheid, au- thetiek werk en duurzaamheid. Zo ontstonden er collecties van kun stenaars die ver buiten Zeeland be faamdheid genoten en nog steeds genieten. Deze collecties hebben een waarde. Zij vertegenwoordi gen een tijdsbeeld, collectieve ge dachten over de maatschappij uit gebeeld in een universeel beeld. Het werd destijds gemaakt vanuit een visie op kunst en cultuur in re latie tot de gemeenschap en is op zichzelf een historisch document. Op zich ben ik er niet op tegen dat kunst wordt verkocht aan de bur ger. Zo kan een ieder genieten van wat door de socialisten 'het opium voor het volk' werd genoemd. Wat ik wel schofferend vind is dat een uniek tijdsbeeld van Goes, sa mengesteld in enkele decennia, op straat wordt gezet en te grabbel ge gooid aan waarschijnlijk het tijds beeld van vandaag: consumentis me en hedonisme. De waarde van deze kunstwerken zal hoogstwaarschijnlijk niet wor den opgebracht. Het gaat bij de stichting Rondom het Stenen Brug niet zozeer om de waarde van deze collectie, maar meer omde opbrengsten van deze unieke stukken. Liever had ik ge zien dat de stichting zich bekom merde over de collectie en een an dere vorm had gezocht voor het aanzuiveren van de pot. Bijvoor beeld kunstenaars van nu uitnodi gen om hun werk te maken en te gen de dagwaarde te verkopen. Maar ja kunst is nu eenmaal onder hevig aan het collectieve gedachte goed en de waarde die men eraan schenkt. Niet erg veel dus. Nee stichting Rondom de Stenen Brug blijf maar bij het oude. Een rommelmarkt is nog steeds popu lair en we blijven toch Zeeuwen: geen cent te veel! pagina 20: uitgaanstip

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8