Buitenland Royal profiteert van debat met ex-kandidaat Bayrou Tamil Tijgers voeren luchtaanvallen uit op hoofdstad Sri Lanka m Amerikanen weigerden veel hulp uit buitenland na orkaan Katrina Wetenschapper nazi-atoombom ontpopte zich tot prominent pacifist 'Bloedverspilling' voor Darfoer 6 I Maandag 30 april 2007 PZC Presidentskandidate neemt initiatief in campagne over. door onze correspondent Olivier van Beemen PARIJS - Tot nu toe gaf de rechtse presidentskandidaat Nicolas Sarko- zy de toon aan in de Franse verkie zingscampagne en was het zijn linkse rivaal Ségolène Royal die volgde. Voor het eerst slaagde zij er dit weekend in het initiatief over te nemen door zaterdag, te gen de zin van Sarkozy in, in de bat te gaan met de uitgeschakelde centrumkandidaat Bayrou. Royal en Bayrou sloten geen ver bond, maar toonden in ontspan nen sfeer dat er redelijk wat over eenkomsten bestaan tussen hun programma's. Ze zaten niet tegen over elkaar, maar schuin naast el kaar, wat de indruk gaf van eensge zindheid. Alleen op economisch gebied kunnen ze het minder goed met elkaar vinden. In een interview sloot Royal niet uit Bayrou tot premier te benoe men als zij zondag tot president wordt gekozen, hoewel ze erbij zei dat hij niet de meest voor de hand liggende keuze is. Royal heeft de 6,8 miljoen stemmen die Bayrou in de eerste ronde kreeg, harder nodig dan Sarkozy. Sarkozy, die zelf weigerde met Bay rou in debat te gaan, deed er alles aan het gesprek tussen beiden bela chelijk te maken. „Laten we terug keren naar de werkelijkheid. Bay- Socialiste heeft stemmen uit het politieke midden zondag hard nodig rou is niet gekwalificeerd voor de tweede ronde", zei hij. Hoewel veel partijgenoten van Bay rou Sarkozy steunen, is het duide lijk dat de centrumleider zelf een voorkeur heeft voor Royal. Hij noemt Sarkozy 'autoritair' en 'ge vaarlijk voor de democratie'. Hij vindt dat Sarkozy te nauwe ban den onderhoudt met de top van het bedrijfsleven en de media. Die relatie zou volgens Royal en Bayrou ook de reden zijn dat hun tv-debat een aantal keren niet door leek te gaan. Sarkozy noem de de beschuldigingen 'leugens, be lediging en laster'. Voor Sarkozy is het wennen dat hij de campagne niet meer domi neert. Tot nu toe bepaalde hij de thema's. Toen hij zich uitsprak voor een ministerie van Nationale Identiteit en Immigratie, reageerde Royal dat burgers voortaan het volkslied moeten leren en de vlag moeten uithangen op de nationale feestdag. Toen Sarkozy het na een gewelddadig incident met een zwartrijder op een treinstation op nam voor de ordediensten, had Royal de grootste moeite uit te leg gen dat ook zij geen voorstander is van zwartrijden. Woensdag debatteren ze. Sarkozy geldt als beter debater met een gro tere dossierkennis, maar Royal is kalmer. Zij heeft bovendien al ge oefend, zaterdag tegen Bayrou. Bombardementen op brandstofdepots in en rond Colombo. COLOMBO - De rebellenbeweging Tamil Tijgers (LTTE) heeft giste ren luchtaanvallen uitgevoerd op opslagplaatsen voor olie en gas in en rond de Srilankaanse hoofdstad Colombo. Daarbij zijn enkele men sen gewond geraakt. Dat heeft een woordvoerder van de Tamil Tij gers laten weten. De LTTE-zegs- man stelde dat de rebellen de op slagplaatsen bestookten, omdat die de brandstof leveren voor de gevechtsvliegtuigen van de Srilan kaanse regering. Het Srilankaanse ministerie van Defensie bevestigde gisteren dat de rebellen luchtaanvallen op Voor de tweede keer in een maand voerden de Tamil rebel len gisteren in het luchtruim van Sri Lanka aanvallen uit met klei ne vliegtuigen. twee opslagplaatsen voor brand stof hadden uitgevoerd. Het minis terie liet weten dat door een bom bardement lichte schade was ont staan aan een opslagplaats voor vloeibaar gas. Bij een oliedepot ontstond geen schade. De Srilan kaanse regering zette luchtafweer geschut in, toen de vliegtuigen van de Tamil Tijgers het luchtruim bo ven Colombo binnenvlogen. Ook sloten de autoriteiten de stroom voorziening af Het was de tweede keer dat de Ta- mil-opstandelingen een luchtaan val uitvoerden. Vorige maand bom bardeerden ze een luchtmachtba sis. Volgens militaire deskundigen beschikt de LTTE over twee tot vijf lichte toestellen die zij in on derdelen het land hebben binnen gesmokkeld. De Tamil Tijgers strij den sinds begin jaren tachtig van de vorige eeuw voor een onafhan kelijke Tamilstaat in het noorden en noordoosten van Sri Lanka. In die strijd zijn naar schatting 68.000 mensen omgekomen. LONDEN - Tal van beroemdheden, onder wie gitaarvirtuoos Mark Knopfler, lieten zich gisteren fotograferen bij het kapotgooien van een zandloper vol nepbloed. Zo vroegen zij aandacht voor de crisis in de Soedanese regio Dar foer waar gisteren vier jaar geleden het bloedvergieten begon. In de hele wereld vonden gisteren acties plaats voor Darfoer. foto Jane Hodson/EPA 'Wij hebben het verprutst', zegt bron bij Buitenlandse Zaken. NEW YORK - De Amerikaanse rege ring heeft na orkaan Katrina slechts 126 miljoen dollar geaccep teerd van de 454 miljoen dollar cash die vanuit het buitenland werd aangeboden. Van het aange nomen geld is 40 miljoen daadwer kelijk gebruikt. Dat heeft de krant Washington Post gisteren gemeld, op gezag van functionarissen, di plomaten en aannemers. Een deel van het aangeboden geld werd weer ingetrokken, een deel werd naar organisaties als het Ro de Kruis gesluisd en een ander deel kwam in de bureaucratische molen terecht. „Wij hebben het verprutst", zei een medewerker van Buitenlandse Zaken tegen de Post. Bijna twintig maanden nadat Katrina huishield, zijn honderddui zend huishoudens nog afhankelijk van de overheid voor huisvesting. Koeweit was de gulste gever. Het land bood 100 miljoen dollar in contanten en olie ter waarde van 400 miljoen dollar. Uiteindelijk PW Koeweit bood 500 miljoen dollar aan in olie en contanten, daarvan werd uiteindelijk slechts een deei gebruikt voor de slachtof fers van orkaan Katrina. gaf Koeweit 25 miljoen aan zowel Rode Kruis als een andere hulp organisatie, omdat dat 'de snelste manier leek om geld bij de men sen te krijgen', aldus de Koeweitse ambassadeur. De VS zijn nooit in gegaan op het olie-aanbod. Het ministerie van Binnenlandse Veiligheid accepteerde in eerste in stantie een aanbod van Grieken land om gratis twee cruiseschepen te gebruiken voor opvang van slachtoffers, maar sloeg het later weer af. De Amerikanen betaalden uiteindelijk 249 miljoen dollar aan Carnival Cruise Lines voor het hu ren van schepen voor de opvang. Tot 2006 zijn zeker 54 van de 77 hulpaanbiedingen afgeslagen. Chileens dorp verkeerd op kaart Google Earth SANTIAGO - Chili is boos op Goog le Earth, omdat in het satellietbeel- denprogramma het Chileense dorp Villa O' Higgins aan de Ar gentijnse kant van de grens is ge plaatst. Google is gevraagd dit snel te corrigeren. Het dorp ligt onge veer 1600 kilometer ten zuiden van de Chileense hoofdstad Santia go in de zogeheten zuidkegel. De zuidkegel is verdeeld in een Argen tijns en Chileens deel. Ex-premier Racan van Kroatië overleden ZAGREB - De voormalige premier van Kroatië, Ivica Racan, is giste ren op 63-jarige leeftijd aan kanker overleden. Hij stond aan de wieg van het huidige onafhankelijke Kroatië, omdat hij in 1990 als Joe goslavische communistenleider vrije verkiezingen in Kroatië moge lijk maakte. Racan werd na tien jaar oppositie in 2000 premier en leidde een centrumlinkse coalitie. Ontvoerde Chinezen in Ethiopië vrijgelaten ADDIS ABEBA - Zeven Chinezen die vorige week bij een aanval op een olie-installatie in Ethiopië werden ontvoerd, zijn vrijgelaten. „Wij hebben de Chinezen vandaag om 14.00 uur plaatselijk tijd overgedra gen aan het Rode Kruis", zei de in Londen gevestigde woordvoerder van het Ogaden Nationaal Bevrij dingsfront (ONLF). Een bron bin nen het Rode Kruis bevestigde de vrijlating van de Chinezen. Britten verwisselden stoffelijke resten LONDEN - Door een fout zijn de stoffelijke resten van in Afghanis tan gesneuvelde Britse militairen in de verkeerde doodskisten naar huis gevlogen. Dat heeft het Britse ministerie van Defensie toegege ven. Het ministerie noemde het ge beuren betreurenswaardig, maar zei dat de fout is hersteld vóórdat de lichamen ter aarde waren be steld. De natuurkundige en filo soof Carl Friedrich von Weizsacker sloeg ooit een aanbod af om president van Duitsland te worden. Na een lang ziekbed is eergis teren in het Duitse Starn- berg op 94-jarige leeftijd de Duitse atoomfysicus en filosoof Carl Friedrich von Weizsacker overleden. Hij was de oudere broer van de vroegere Duitse bondspresident Richard von Weizsacker. Von Weizsacker was betrokken bij de (mislukte) pogingen van na- zi-Duitsland om een atoombom te maken. Hij heeft daarover altijd ge zegd dat hij en zijn collega's had den afgesproken dat de nazi's die bom nooit zouden krijgen. Deze le- Carl Friedrich von Weizsacker 1912-2007 zing wordt door sommige historici echter in twijfel getrokken. Na de Amerikaanse atoombombar dementen op de Japanse steden Hiroshima en Nagasaki besloot hij zich toe te leggen op het 'voorko men van oorlog'. Von Weizsacker werd een prominent figuur die po litiek ageerde tegen atoomwapens en uiteindelijk ontpopte hij zich zelf ais een christelijke pacifist. Hij bleef wetenschappers in het open baar wijzen op hun verantwoorde lijkheid voor de gevolgen van hun werk. Vanaf 1946 was Von Weizsacker verbonden aan het beroemde we tenschappelijk onderzoeksinsti tuut Max Planck in Göttingen. In 1957 werd hij hoogleraar filosofie aan de Universiteit van Hamburg Van 1970 tot 1980 leidde hij een af deling van het Max Planck Insti tuut die zich toelegde op 'levens omstandigheden in de moderne wereld'. Ook politiek liet Von Weizsacker van zich horen. In 1979 werd hij ge vraagd bondspresident te worden, maar dat aanbod sloeg hij af

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6