Zeeland Veel scouts kunnen pad niet vinden College vraagt onterecht geld voor bouwaanvragen ZPZC Maandag 30 april 2007 15 Zeeuws-Vlamingen vieren kampjubileum met roofVogels in bos. door René Hoonhorst PHILLIPPINE - Jonge Zeeuws-Vlaam- se scouts deden hun voorvaders de padvinders zaterdag weinig eer aan tijdens het veertigste Zeeuws- Vlaamse patrouillekampioenschap (Zepak). Veel van de 135 deelne mers, verdeeld over 24 groepen, be reikten de controleposten niet via de uitgestippelde paden, omdat ze die niet konden vinden op de kaar ten. De drie scouts van de Axelse Vier Ambachten gaven onomwonden toe dat ze er omheen draaiden. „We zijn bospaadjes ingeslagen, die we hadden moeten overslaan. We hebben tachtig minuten ver speeld door in rondjes te lopen", zei patrouilleleider Jacob (14). Als zijn assistent Menno er nog bij was geweest, hadden ze in elk ge val meer gelachen, voegde hij er wat mismoedig aan toe. Valentijn (13) en vooral de jongste van de Yeeh-Haaa's, de u-jarige Geoffrey, herinnerden Jacob eraan dat ze ook als trio best lol hebben gehad. Weer welgemoed zocht het drietal het goede pad om de laat ste laan in te kunnen slaan. De wederwaardigheden van de Yeeh-Haaa's stonden model voor die van veel van de overige drieënt wintig groepen, meldde Christian Audenaerd, één van de kampcoör dinatoren, achteraf. „De ver moeidheid was na aankomst in het basiskamp snel vergeten. Een slok drinken, even opfrissen en de meeste scouts konden er weer te genaan bij de volgende opdracht: Axelse scouts lopen tachtig minuten in een rondje, maar komen toch nog in top tien. het koken van een - naar het oor deel van de jury - smakelijke maal tijd." Het patrouillekamp stond deze keer in het teken van een jubi leum. Het was de veertigste keer dat de Zeeuws-Vlaamse scouting- clubs elkaar troffen voor een wed strijdenreeks in een kamp. Vorig jaar dachten de organisatoren nog dat ze de 37-ste editie hielden, maar nauwkeurig rekenen en na zoeken wees uit dat ze al twee keer meer het bos introkken. Aude naerd: „We zijn een aantal jAren één keer op kamp geweest, maar gaan al weer tijden zowel het voor- als het najaar. De telling is er gens een keer fout gelopen, maar we weten nu zeker dat we het veer tigste patrouillekamp hebben ge houden." Na de traditionele onderdelen - op zetten tent en keuken, speurtocht, kookvaardigheid en creatieve pre sentatie - werden de verkenners en andere scouts getrakteerd op een speciaal verjaardagstoetje. Val kenier Ruben van Maaren uit We- meldinge verzorgde een roofvogel show. De jonge zeearend werd wat te zenuwachtig van de drukte in het bos, maar een condorgier, to renvalken en kerkuilen lieten de scouts hun kunsten zien. Bij het opmaken van de balans ble ken de Yeeh-Haaa's het nog niet zo gek gedaan te hebben. Ondanks de tachtig minuten rondjes lopen, eindigden ze in de top tien. De eerste plaats bleef echter ver uit zicht, die was voor de 'Ulster Schildknapen' van 't Jagertje, wier naam naadloos aansloot bij het thema van het patrouillekamp: de tijd van Koning Arthur. foto Wim Kooyman Gier Roegier wandelt tussen de scouts tijdens de roofvogelshow op het Zepakweekend in Philippine. B en W Sluis volgens facties voorbarig met herstructureringsfonds. door René Hoonhorst SLUIS - Burgemeester en wethou ders van Sluis zijn veel te voorba rig met de invoering van een her structureringsfonds. Het college kan pas een verplichte bijdrage voor bouwaanvragen ei sen, als de gemeenteraad akkoord gaat met een voorstel. Diverse par tijen roepen het college dan ook op om bouwaanvragen van inwo ners 'volgens de huidige regelge ving te behandelen'. Het dagelijks gemeentebestuur wil geld genereren om minder aantrek kelijke plekken in verschillende dorpen en stadjes op te knappen. Door een bijdrage te vragen van mensen die willen bouwen op een plek waarvan de bestemming moet worden veranderd, kan Sluis een herstructureringsfonds in het leven roepen. De gedachte daarach ter is dat het eigendom waarvoor de bouwaanvraag wordt gedaan in waarde stijgt. Door (een deel van) die winst in de gemeentekas te la ten vloeien, kunnen op commer cieel minder aantrekkelijke plaat sen elders in de gemeente huizen worden gesaneerd en eventueel nieuwe gebouwd. Het fonds is een soort 'rood voor groenregeling' voor particulieren, legde een ambtenaar onlangs in een commissievergadering uit. Bur gemeester en wethouders vragen mensen die willen bouwen met een vrijstellingsprocedure volgens artikel 19 om een storting van 25.000 euro in het herstructure ringsfonds. Een bureau moet bin nen afzienbare tijd hebben uitge zocht of de regeling juridisch haal baar is. Vooral de oppositiepartijen CDA en Gemeentebelangen hebben bij monde van de Eedenaren R. de Crook en W. Gijsel hun ongenoe gen luid en duidelijk weergegeven. Het CDA verwijt het college 'mis leiding van de burger en minach ting' en roept het in een brief op Het college wil met geld dat in het herstructureringsfonds vloeit commercieel onaantrekkelijke plekken opknappen en dorpen daardoor leefbaarder maken. de 'omissie' onverwijld recht te zetten. Het college legde eerder al uit dat het fonds nu al is ingesteld om geen stortvloed van bouwaanvra gen binnen te krijgen. Mocht de in stelling van het fonds uiteindelijk niet doorgaan, dan krijgen men sen hun geld terug. Mooi bedacht, maar totaal onjuist, vindt Gijsel. „Je kan en mag geen regels invoeren die geen wettelijke status hebben. Het bedrag is ook willekeurig, want niet gebaseerd op bijvoorbeeld het aantal te be bouwen vierkante meters."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 59