Touwtrekken op een glibberbaan B PZC Maandag 30 april 2007 15 Negentien teams doen mee aan Hang Around in Sint-Maartensdijk. door Lilian Dominicus SINT-MAARTENSDIJK - „Gaaf hè?" roept Angela Lindhout van de Thoolse Jongerenraad uit. „Ik krijg helemaal zin om ook mee te doen." De Negenkernenslag Hang Around in Sint-Maartensdijk is zo juist begonnen. Op de velden en in het zwembad van sportpark De Haestinge zijn allerlei maffe spel len uitgezet. Hier heeft ze, samen met de ande re vrijwilligers van de Jongeren- raad, maanden naar uitgekeken. Al vanaf oktober zijn ze bezig met de organisatie van het evenement, be doeld om hangjongeren positief in het nieuws te laten komen. En nu is het dan eindelijk zo ver. Ne gentien teams met jongeren uit de acht kernen van Tholen en de Poolse zusterstad Illawa doen mee. In het midden van het sportveld binden de jongens van Men in Black de strijd aan tegen het ge mengde team The Clams. Het on derdeel: touwtrekken op een met water en zeep ingesmeerde baan. „Mevrouw in het gele shirt", roept een van de jongens van Men in Black tegen de spelleidster. „Vindt u het niet een beetje oneerlijk?" En hij wijst daarbij op de gemid delde leeftijd van The Clams die zeker twee jaar hoger ligt dan die van Men in Black (bijna allemaal 13 jaar oud). Zijn appel helpt; de te genstanders moeten iets meer naar het midden voordat de wed strijd begint. Desalniettemin worden de Men in Black even later genadeloos over de streep getrokken The Clams hebben zich duidelijk goed voorbe reid. „Eentweedrie", roepen ze in koor en sleuren hun tegenstander met gemak - een metertje mee. „Eentweedrie" en daar gaan ze weer. Een half uurtje later puft Men in Black-coach Carlijn Diesel (19) op een stoepje in de schaduw met haar jongens uit. Ze hebben dan nog geen enkel spel gewonnen. Maar ze hebben wel het leukste team van deze dag, vinden ze zelf. Of daar ook een trofee voor te win nen valt? „Volgens mij ben ik de enige coach", zegt Carlijn, het sportveld overziend. „Het was eigenlijk de bedoeling dat elk team een coach zou hebben." Ze is juf-in-oplei- ding en werd door een klasgenoot, die in de Jongerenraad zit, ge- 'Mevrouw in het gele shirt, vind u het niet een beetje oneerlijk?' vraagd of ze een team wilde sa menstellen. Nou, samen met haar dertienjarige broertje Coen was dat zo gelukt. Echte hangjongeren telt het team niet. Of het moet zijn dat een pa tatje bij de frituur bestellen of een partijtje voetbal spelen op straat daar ook onder valt. Carlijn: „Daar zijn ze nog een beetje te jong voor. En lang niet alle deelnemers zijn hangjongeren." In de rust bedenken de jongens de tactiek voor de spellen die nog ko men. Zoals in het zwembad: esta fette in een cementkuip op een drijvende mat. Of levend tafelvoet bal op een springkussen, bierkrat- tenrace, sumoworstelen in een op- blaaspak en 'sjoelen' met een reu- zenzwemband op een glibberige opblaassjoelbak. De tactieken slaan aan: aan het eind van de dag hebben ze dan toch nog punten bij elkaar gesprokkeld. Ze eindigen als elfde. De GGD van Tholen is naast de zeskamp een eigen competitie be gonnen: wie iside ergste hangjon gere? Degene die het langst aan een spijkerbroek kan hangen, wint de beker. Tot ieders verrassing blijkt dat niet een van de sterke, stoere jongens te zijn die elkaar in kracht proberen af te troeven. Nee, een klein, iel meisje van twaalf komt als winnaar uit de bus. GGD-arts Sjef Vrencken staat erbij te kijken en vindt het wel mooi. „Dat verwacht je niet zo snel. Als je het beredeneert natuur lijk wel, want die jongens zijn veel zwaarder." Hij houdt tevens een kleine enquê te onder de deelnemers die zich, in tegenstelling tot de Men in Black, wel hangjongere noemen. Ruim honderd deelnemers teke nen op de plattegrondjes van de acht kernen op Tholen waar ze graag hangen en welke voorzienin gen ze er graag zouden willen zien. Een enkeling vult in: disco theek of basketbalveld. „Maar de grootste wens is eigenlijk een voet- balkooi, zo'n veld waar de bal niet uit kan", zegt Vrencken. „De en quête is natuurlijk niet representa tief, maar misschien wel een leuke indicatie voor de gemeente." De jongeren sluiten de dag uitein delijk af met Orange Night, een feest met drive-in show. Ook kun nen ze lasergamen in de sporthal. Angela Lindhout van de Jongeren- raad kijkt terug op een geslaagde dag. „Opkomst was er goed, het was erg gezellig en alles is prima verlopen!" foto's Con Clasquin Sumoworstelen in een opblaaspak. Balanceren op een drijvende mat in een cementtrog in het zwembad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47