Dallinga Zeeuws kampioen driebanden op kleine tafel Dgebuadze beste met Landau-variant Van 't Westende in topvorm 38 1 Maandag 30 april 2007 pzc Zilveren medaille voor zwemster Judith Stap dordrecht - Judith Stap verover de zaterdag de zilveren medaille tij dens het NK in Dordrecht. De 13-jarige zwemster van De Storm vogel realiseerde op de 800 meter vrije slag een tijd van 9.35,01. De zege ging naar Andrea Kneppers (9.30,08). Op het NK Junioren, dat medio juni in Eindhoven wordt gehou den, zullen beide meisjes elkaar weer treffen. Bennie Provoost wint damtoernooi Brussel brussel - Bennie Provoost heeft zaterdag een indrukwekkende ze ge behaald in het internationale damtoernooi 'De 12 uur van Brus sel'. Drie ronden voor tijd haperde het even bij de Zeeuwse NK-fina- list. Omdat drie van de vier achter volgers er wèl in slaagden hun par tij te winnen, eindigden vier spe lers met achttien punten op de eer ste plaats. De weerstandspunten van Provoost gaven de doorslag. Francke wordt vijfde en verliest koppositie bleiswijk - Agnieta Francke van ZRTC Theo Middelkamp is haar leidende positie in het Wielerre vue-klassement kwijtgeraakt. De wielrenster uit Koudekerke werd vijfde in de tijdrit over 14,5 kilome ter in Bleiswijk. Anne Eversdijk uit Kapelle eindigde op een keuri ge derde plaats. Haar dorpsgenote Birgit Lavrijssen werd na een hers tart wegens materiaalpech zesde. Zij staat vijfde in het klassement. Zweistra tweede in dressuurwedstrijd klootwijk - Thamar Zweistra uit Schore is gisteren met haar paard Hexagons Update tweede gewor den bij de tweede selectiewed strijd voor het Nederlands Kam pioenschap in Klootwijk. Daar mee heeft ze zich geplaatst voor de halve finale van het NK in Al melo in de klasse ZZ-licht. Eerder won ze al twee proeven tijdens de eerste wedstrijd in Schaik. FVT met Zeeuwse inbreng naar eredivisie utrecht - Simone de Klerk uit Kloosterzande en Kimberly 't Hooft uit Middelburg keren met hun tafeltennisvereniging FVT uit Rotterdam terug in de eredivisie. FVT won de beslissingswedstrijd tegen Hilversum afgetekend met 6-1. In Utrecht wonnen De Klerk en 't Hooft al hun partijen. Na de degradatie van vorig jaar hadden de Rotterdammers slechts één sei zoen nodig om terug te keren. Mast verliest weer met Nederlands team goes - Het Nederlandse rugby- team heeft zaterdag van Duitsland verloren. In Hannover werd eindig de het duel in de tweede divisie van de European Nations Cup in 21-12. Bij Oranje is Benjamin Mast, afkomstig uit Aagtekerke, aanvoer der. Nederland staat laatste in de poule van vijf. Eerder werden er nederla gen geleden tegen Oekraïne (18-29) en Moldavië (43-7). Georgiër wint schaaktoernooi op weerstandspunten. door Peter van Kouteren axel - De ober schenkt de wijngla zen nog eens vol, de Nederlands sprekende grootmeesters blikken terug op de Landau-variant en de winnaar zit alleen aan een tafeltje. De Georgische schaker Alexandre Dgebuadze is een vreemde eend in de bijt en geniet op zijn manier van zijn toernooizege op het eer ste lansen Cleaning Rapidtoer- nooi, georganiseerd door schaak vereniging Landau. Alexandre Dgebuadze scoort net Sluiskillenaar rekent af met medefavorieten in Kwadendamme. door Joop van den Oudenhoven kwadendamme - Na eerder in het seizoen het Zeeuws kampioen schap driebanden te hebben ge wonnen op de matchtafel, verover de Berry Dallinga nu ook de titel op de kleine tafel. In de finale ver sloeg hij Eddie van Goethem uit Hulst. Het Zeeuws kampioenschap drie banden op de kleine tafel kreeg met Dallinga de verwachte win- als Erik van den Doel zes punten uit zeven partijen, maar wordt op basis van weerstandspunten tot winnaar uitgeroepen. De onderlin ge verschillen tussen de profs zijn klein gebleken. Hans Böhm had dat voorafgaand aan de confronta tie met amateurs al voorspeld. „De beste schakers zijn boven komen drijven." Böhm, die nog slechts sporadisch de strijd aanbindt en vooral de kost verdient als presen tator, spreekt van een geslaagd ex periment. Een thematoernooi is leuk, stellen ook de andere mees ters vast. Avonturiers als Ivan So kolov en Jan Timman hebben zich stuk gebeten op de Landau-va riant, die met wit positioneel geen naar. Critici kregen ook een beetje gelijk toen zij al in een vroeg sta dium van het toernooi aangaven dat de 'loting' eventuele kansheb bers te vroeg tegenover elkaar zou brengen. Zo kwam de confrontatie tussen Piet Koek uit Goes, vorig jaar tweede, en Dallinga al in de kwartfinale tot stand. Voor Koek betekende dit einde verhaal. De halve finale tussen titelverdedi ger Van Iwaarden en Dallinga was een veldslag die vijf sets vergde. De andere halve finale tussen Van Goethem en 'wim de Kok uit Le- wedorp was iets sneller beslist, 3-1. De finale leverde wel de nodige strategisch voordeel biedt. Sokolov gaat in de zesde ronde onderuit te gen Dgebuadze. Jan Timman loopt in de voorlaatste ronde eveneens tegen een nederlaag aan. Erwin l'Ami kijkt terug op een toernooi met veel remises. „Ik heb een beet- 'Landau leerde op jonge leeftijd schaken. Dat was een vlucht uit de werkelijkheid' je pech gehad met de indeling en heb tegen alle grootmeesters ge speeld." De Landau-variant, een af wijking van de Slavische opening en vernoemd naar Salo Landau, is spanning op, maar toch overheer ste het gevoel dat Dallinga de zege niet kon ontgaan. Dat gevoel had de driebander uit Sluiskil na afloop zeker niet: „Na tuurlijk was Van Iwaarden een zware tegenstander, maar ook Ed die is niet te onderschatten. Ik ken hem al lang en hij heeft zijn krach ten al vaak bewezen. Ik was vooraf wel een van de favorieten, maar op setjes weet je het nooit. Die an dere mannen kunnen ook een se rie maken. Vorige week greep ik net naast de titel (op het NK) maar met deze overwinning vier ik toch nog een klein feestje." zaterdag 'hot'. De Axelse schaak club viert het zestigjarig bestaan met een toernooi waarin de ope ning van elke partij voor iedereen vast staat. Pas na de achtste zet van wit wordt de klok ingedrukt. Hans Böhm vertelt een aangrij pend verhaal over Salo Landau, die in Polen als zoon van joodse ouders is geboren en al op jonge leeftijd een emotioneel volledig verscheurd ventje was. „In 1913 is hij met zijn ouders naar Wenen ge vlucht, omdat het als jood in Po len geen pretje was. Wenen bleek geen gelukkige keuze. Zijn vader en moeder bleven in Oostenrijk, maar de kleine Salo hebben ze naar vrienden in Rotterdam op de trein gezet. Na alle ellende van de Eerste Wereldoorlog werd hij daar in 1940 opgepakt en naar een ver nietigingskamp in zijn geboorte land Polen gedeporteerd. Daar stierf Landau in 1943." Wie in het leven voortdurend achtervolgd en opgejaagd is, moet wel een verdedi gende stelling hanteren, luidt een verklaring voor de variant. Böhm: „Hij leerde op jonge leeftijd scha ken. Dat was voor Salo een vlucht uit de werkelijkheid. Een vlucht uit zijn emotioneel isolement. In 1936 werd hij Nederlands kam pioen." Het lansen Cleaning Rapidtoer- nooi is een schot in de roos. Ro nald de Pooter van de organise rende vereniging treft het en mag het in de eerste ronde opnemen te gen favoriet Sokolov. De meester- schakers zitten veelal achter de eer ste zes borden. Op het podium, zo als het hoort. De eerste drie bor den zijn digitaal. De topduels zijn via een laptop en beamer op een groot scherm in de zaal en via de website van de club in elke huiska mer op de voet te volgen. Ron Blok, penningmeester van de Zeeuwse bond, speelt in het restau rant. Hij is rolstoelschaker. De lift naar de speelzaal in De Halle doet het wel, maar is afgekeurd. Ama teur Tom van Muylen staat er na zes ronden verrassend goed voor en speelt aan het tweede bord te gen grootmeester Erik van den Doel. Voorzitter Dick van der Wouw is vooral heel tevreden. „Niet over mijn eigen prestatie. Die was knudde. Maar de mensen vinden dit leuk." De Landau-va riant is zaterdag ook Erik van den Doel op het lijf geschreven. Hij ein digt net als Alexandre Dgebuadze met zes punten uit zeven partijen. maassluis - Judoka Sam van 't Westende heeft zaterdag de Dutch Youth Cup gewonnen. De vijftien jarige Vlissinger kwam uit in de klasse tot 60 kilo. Van 't Westende won in Maassluis al zijn partijen met een vol punt (ippon). Koen Dijkstra werd in de eerste partij vol op zijn rug ge gooid door middel van een schitte rende schouderworp. Alwin Me ijer lag na nog geen drie seconde op zijn rug. De Deen Matthias Wil- lard had geen enkele grip op de partij. In de halve finale versloeg Van 't Westende de nationaal kampioen van Denemarken, lepe Trave Han sen en in de eindstrijd won hij van Lewis Keeble, de nationaal kampioen van Engeland. Jan Timman had moeite om tot goede resultaten te komen met de Landau-variant. De grootmeester moest zijn meerdere erkennen in winnaar Alexandre Dgebuadze. Ook Ivan Sokolov, die met de hoogste rating als favoriet aan het toernooi begon, kwam er niet aan te pas. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40