Wapens weg uit huizen Zwitserland Wilde stakers vliegveld Zaventem krijgen forse claim aan de broek KONIN6INNEDA6 f CHATEAU GEOPEND 1t.00-i6.00 m l lv MECHIELSEN Russische musicus Rostropovitsj overleden PZC Zaterdag 28 april 2007 9 MOSKOU - De beroemde Russische cellist en dirigent Mstislav Rostropo- vitsj is gisteren overleden in een zie kenhuis in Moskou. Rostropovits], die al enkele tijd ziek was, was tach tig jaar oud. De in Baku, de huidige hoofdstad van Azerbeidzjan, geboren muzikant was tot het begin van de jaren ze ventig een gevierd musicus in de Sovjet-Unie. Dat jaar brak hij even wel een lans voor de culturele vrij heid in de Sovjet-Unie. In 1974 ver liet hij het land voor de Verenigde Staten, waarna Moskou hem in 1978 het Sovjet-burgerschap ont nam. In 1990 volgde eerherstel. foto Yuri Kochetkov/EPA Regering verbiedt gebruik vuurwapens door reservisten. door Bob Kroon CENÈVE - Een meerderheid van de Zwitserse bevolking wil een eind maken aan de aloude traditie dat iedere weerbare Zwitserse man zijn legerwapen met munitie thuis bewaart met het oog op een even tuele mobilisatie. In dit land van nog geen zeven miljoen inwoners zijn naar schatting tegen een mil joen vuurwapens volkomen legaal in slaapkamerkasten opgeborgen. Daardoor zijn er in de Alpine na tie naar verhouding meer vuurwa pens voorhanden dan in de Vere nigde Staten. Hoewel misbruik van het officiële 'Sturmgewehr' nog steeds een uit zondering is, zijn ook hier de tij den veranderd. Vroeger bracht een Zwitserse moordenaar zijn slacht offer om met een hakbijl of keu kenmes. Het heilige legerwapen werd nooit voor dit soort privé- doeleinden misbruikt. Maar vorige week nog hielp een gestoorde man met zijn legerpistool in de buurt van Bern twee familieleden naar de andere wereld. Het weekblad 'Sonntagszeitung' lanceerde na de slachtpartij op de technische universiteit in het Ame rikaanse Virginia vorige week een nationaal opinieonderzoek, waar uit bleek dat 66 procent van de be volking nu niet langer legervuur- wapens in huis wil hebben. De Socialistische Partij wil met steun van de Groene Partij volgen de maand een volksstemming aan zwengelen over dit netelige vraag stuk. Of dat er doorkomt is nog de vraag omdat vooral conservatieve Duits-Zwitsers zeer gehecht blij ven aan de immer parate 'burger soldaat'. Tot begin deze eeuw telde de Zwit serse militiemacht nog een half miljoen man, maar de sterkte is in middels teruggebracht tot 220.000. De socialisten vinden zo'n miljar den kostend leger voor een klein land schromelijk overdreven. Officieel dealer HOME'CAR Officieel dealer [mm .A K/Ü^EERCENTRUM BELTFt GASVUL - TANKSTATION Gildeweg 35 - VLISSINGEN - 0118 - 44 01 00 www.kampeercentrummechielsen.nl Stakers worden persoonlijk aanprakelijk gesteld voor schade. door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - Een wilde staking op de Brusselse luchthaven Zaventem dreigt een vervelend staartje te krij gen voor 46 brandweerlieden en veiligheidsmensen. De advocaat Peter Cafmeyer wil hen persoon lijk laten opdraaien voor de gele den schade. Hij heeft gedupeerden opgeroepen zich bij hem te mel den en meer dan tweehonderd zouden dat al hebben gedaan. „De gezamenlijke eis bedraagt al honderdduizend euro. Van elke staker apart eisen we zo'n tweedui zend euro", liet Cafmeyer gisteren optekenen. Het brandweer- en veiligheidsper soneel van Zaventem legde op vrij dag 13 april spontaan het werk neer om zo betere arbeidsomstan digheden af te dwingen. Dat leid de tot chaos, geen enkel toestel kon nog opstijgen of landen en honderden vakantiegangers kwa men vast te zitten. De staking viel samen met de laatste dag van de paasvakantie in België. Eerder liet Brussels Airlines weten een miljoenenclaim in te willen dienen bij de uitbater van de lucht haven. De luchtvaartmaatschappij moest meer dan tachtig vluchten annuleren. In totaal werden 26.000 reizigers getroffen. Volgens advocaat Cafmeyer was de staking volstrekt onverantwoord. 'Elke proportie tussen aanleiding PJJ Een wilde staking op de laatste dag van de paasvakantie legde vliegveld Zaventem bij Brussel plat. Een advocaat wil de stakers persoonlijk aansprakelijk stellen. en middel was zoek. Er werd door een handvol werk-onwilligen aan tienduizenden onschuldige men sen op opzettelijke wijze aanzien lijke schade berokkend', schrijft hij op zijn website waar hij de klach ten van gedupeerden verzamelt. Cafmeyer wijst erop dat, anders dan bijvoorbeeld in Nederland, de vakbonden in België geen rechts persoon zijn, en dus niet ter ver antwoording geroepen kunnen worden. Reden waarom Cafmeyer de stakers persoonlijk wil laten op draaien voor de schade. Een pri meur in België. Cafmeyer heeft echter goede hoop dat hij van de rechter gelijk krijgt. Hij heeft de steun van de oud-hoogleraar Arbeidsrecht Ro ger Blanpain. „De stakers hebben duidelijk overdreven om hun ei sen kracht bij te zetten. De rechter zal daar zeker rekening mee hou den", aldus Blanpain. Moeder laat kinderen jaar onverzorgd achter BERLIJN - Een 46-jarige moeder uit Berlijn heeft haar vier kinderen bijna een jaar lang onverzorgd in haar woning achtergelaten. Haar 12-jarige zoon moest vanaf vorig jaar zomer zijn drie zusjes van res pectievelijk acht, negen en elf jaar alleen verzorgen, omdat de vrouw bij haar vriend woonde. Politie agenten troffen een compleet ver vuild huis aan. Man (33) overleeft instorten flat Istanboel ISTANBOEL - Reddingswerkers heb ben in de nacht van donderdag op vrijdag een 33-jarige man levend onder het puin vandaan gehaald van een flatgebouw in Istanboel dat was ingestort. Donderdaga vond hadden zij al een meisje ge red. Inmiddels zijn er geen vermis ten meer en is de zoektocht ge staakt. De 33-jarige man was terug de ontruimde flat ingegaan om zijn computer op te halen. Peiling: Sarkozy ligt ruim voor op Royal PARIJS - De Franse rechtse presi dentskandidaat Sarkozy ligt ruim voor op zijn rivale Royal. In de aanloop naar de tweede ronde van de presidentsverkiezingen op 6 mei ligt hij zes procentpunten voor op de socialiste, zo blijkt uit een gisteren gepubliceerde peiling. Van de kiezers zegt 53 procent op Sarkozy te gaan stemmen, 47 pro cent geeft de voorkeur aan Royal. Treinbotsing België menselijke fout IZECEM - De treinbotsing donder dagavond op het station van het Belgische Izegem waarbij 51 ge wonden vielen, is te wijten aan een menselijke fout. Dat meldde justitie in Kortijk gisteren. Aan het spoortraject wordt gewerkt en daarbij zijn de seinpalen ver plaatst, maar de bijbehorende de tectoren op de sporen niet. De ma chinist die op de passagierstrein reed, treft geen enkele blaam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9