v15 PZC Zaterdag 28 april 2007 drag, de recidive, onder ex-gedetineerden hoog. De jaren tachtig braken aan, waarin de misdaad explosief groeide. Vanwege het celtekort moesten gevangenen zelfs wor den vrijgelaten. De eerste 'International Crime Victims Survey' in 1989 verkondig de dat Nederland het hoogst aantal slacht offers van misdaad in Europa had. „Het deerde niet dat het onderzoek niet zo goed in elkaar stak. Bij ons ging het vooral om slachtoffers van fietsendiefstal. Dat werd er alleen niet bij verteld", zegt Van S waaningen. Het onderzoek haalde wel direct een streep door het altijd gevoerde humane be leid. Vervolgens kwam Dato Steenhuis, hoofd van het onder zoeksbureau van justitie en later procureur-generaal van het OM, met het pleidooi het gevangeniswe zen zakelijker te leiden. Van Swaaningen: „Net als bij een elastiekjesfabriek." Effecti viteit werd het hoofddoel. Gevangenen zouden op termijn ook met meerderen op één cel worden geplaatst. „Het strafrecht verloor zijn morele lading", aldus de au teurs. Sindsdien ziet de criminoloog dat de peni tentiaire beginselenwet, waar de rechten van gevangenen in zijn vastgelegd, wordt omzeild. „Justitie wijst vaker uitzonderin gen aan. Categorieën gevangenen, zoals vreemdelingen, gedetineerden uit de extra beveiligde inrichting (EBI) en veelplegers vallen daardoor buiten de normale deten- tiewet." Is dat ernstig? „Ia", meent Van Swaaningen. „Kijk naar de zogeheten ISD-maatregel voor veelplegers. Daar is het rechtsbegrip proportionaliteit hele- noemt. Vooral de kille toon bij zakelijke afwegingen stoort hem. Hij doelt op het vraagstuk of een gevange ne, die psychische behandeling nodig heeft, tijdens verlof met een knieslot moet worden uitgerust of dat hun begeleiders een stroomstootapparaat of een slaapmid- deltoediener meekrijgen. „Kennelijk mag je dit allemaal voorstellen. Als je bij dieren dezelfde afweging zou willen maken, is dit land te klein. Dan kun je duizenden hate- mails verwachten." Hoe kon Nederland zijn goede deten tie-imago zo te grabbel gooien? Crimino loog René van Swaaningen en de Brit Da vid Downes verklaren de cultuuromslag in hun te verschijnen boek The Road to Dysto pia?. Tot halverwege jaren tachtig lag het accent sterk op de maakbaarheid van de mens, stellen zij vast. In die tijd kende ons land een betrekkelijk laag aantal gevange nen. Ondanks alle mooie terugkeerpro gramma's bleef de terugval in crimineel ge- Wie maakt zich daar druk over? Wie ligt er wakker van dat de gemiddelde tbs'er nu wordt af geschilderd als een gevaarlijk dier dat uit de maatschappij verbannen moet worden? Wie vindt nog dat gevangenen mogen pie pen als ze geen brandveilig onderkomen of geen goede medische hulp krijgen? Als het om de slechter wordende bejegening van Nederlandse gevangenen gaat, komt niemand in actie. „Wetenschappers heb ben het hoofd in de schoot gelegd", consta teert Van Swaaningen. En mensenrechtenorganisaties dan? Am nesty International geeft niet thuis. „Wij richten ons op gewetensgevangenen", laat een woordvoerder weten. Nederland kent al inspecties die een oogje in het zeil hou den, is het andere argument. „Maar", zo zegt hij, „Ik sluit niet uit dat we ooit hier voor in actie komen." Alleen Exodus-direc- teur Rien Timmer is nog optimistfsch over de toekomst. Heel langzaam neemt de waardering voor zijn werk toe, merkt hij. maal overboord gegooid. Voor het stelen van kaas uit de supermarkt worden ze twee jaar vastgezet. Het aantal delicten telt en niet de zwaarte ervan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 99